Հետախուզական գործունեությունը, այդ թվում` արտաքին հետախուզությունը, ազգային անվտանգության մարմինների գործունեությունն է՝ ուղղված արտաքին ու ներքին անվտանգության սպառնալիքների վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալուն և պետության հիմքերն ամրապնդելուն:
Հետախուզության ամբողջ պատմությունը, հատկապես վերջին երկու հարյուրամյակների ընթացքը, վկայում է, որ իսկական հետախույզը, բնավորության ինչպիսի գծեր էլ որ ունենա, աչքի է ընկնում նախ և առաջ իր մտավոր բարձր կարողություններով, մասնավորապես, վերլուծական մտքի ունակություններով: Հետախուզությունը հաճախ բնորոշվում է որպես մտավոր մեծ կարողությունների տեր մարդկանց մրցասպարեզ: Հենց այդպիսի մարդկանց գործունեությունն է ապացուցում, որ հետախուզական աշխատանքը և՛ խաղաղ, և՛ պատերազմական ժամանակ արդյունավետ է լինում ոչ այնքան քանակի հաշվին, որքան որակի: Հետախուզության պատմության մասնագետ Ա. Սարգսյանի բնորոշմամբ.
«Ըստ էության, պետության հետախուզական համակարգի վիճակն արտացոլում է նրա «առողջությունը», այսինքն՝ նրա ուժը և միջազգային հեղինակությունը»:
Լեգենդար հետախույզ Գևորգ Վարդանյանի և նրա տիկնոջ Գոհար Վարդանյանի վկայությամբ.
«Հետախույզի մասնագիտությունը հեռու է ռոմանտիկ արկածախնդրությունից և իրականում նրա հիմքում դրված են ինքնամոռաց նվիրվածությունն ու քրտնաջան աշխատանքը: Հնուց ի վեր բոլոր ազգերի հետախույզները զբաղվում են տեղեկույթի հայթայթմամբ, ընդ որում այնպիսի տեղեկույթի, որը հատկապես թաքցվել և թաքցվում է «օտար աչքերից»:
Հետախույզի աշխատանքը պահանջում է ստեղծագործական մոտեցում, ինչի շնորհիվ հնարավոր է դառնում «մանրուքներից» և բոլորին հայտնի տվյալներից անել պետությունների համար երբեմն ճակատագրական նշանակություն ունեցող հետևություն: Այդ իսկ պատճառով, հետախույզից պահանջվում է ոչ միայն մտավոր և հոգեբանական գերազանցություն, այլև ֆիզիկական պատրաստվածություն, նպատակասլացություն, տոկունություն, աշխատասիրություն և այլն:
Պատմությանն ուղղված հետադարձ հայացքը նկատելի է դարձնում, որ նշված հատկանիշները բնորոշ են մեր ազգի ներկայացուցիչներին: Մեզ այդպիսին են դարձրել անցած հազարամյակները՝ հայրենի երկրի պաշտպանության համար մղվող պայքարը, պետականության վերականգնման գոյամարտը, ռեսուրսների սակավությունը: Հավանաբար դա է պատճառը, որ հետախուզության բնագավառում հայերն աչքի են ընկնում այնպիսի փայլուն մասնագետներով, որոնց անմիջական մասնակցությամբ ու ղեկավարությամբ հիմնվել են հետախուզական կառույցներ, իսկ հետագայում՝ օպերատիվ գործունեության նոր ուղղություններ»:

Intelligence including foreign intelligence activities are the activities of national security authorities aimed at obtaining information on external and internal security threats and strengthening the foundations of the State.
The history of intelligence, especially the period of last two centuries, shows that the true intelligence officer, whatever character traits he has, first of all is known for his high intelligence and analyzing skills in particular. Intelligence is often defined as a battle field of highly intelligent people. Those are the people, who prove that intelligence activities during the war and peace are effective due to their quality rather than quantity. As intelligence history expert A. Sargsyan defined:
"The condition of the intelligence system of the State, in essence, reflects its “health”, i.e. its power and international reputation".
According to the testimony of legendary intelligence officer Gevorg Vardanyan and his wife Gohar Vardanyan:
"The profession of intelligence officer is far from being а romantic adventure and, in reality, is based on selfless devotion and hard work. Since the ancient times intelligence officers of all nations have been digging up information particularly the information that has been and is being hidden from "prying eyes".
The work of intelligence officer requires creative approach due to which it becomes possible to make a conclusion from “small things” and all known data, which sometimes may be of vital importance to the State. That’s why the intelligence officer is required to be not only in excellent mental and psychological condition but also have physical training, commitment, endurance, hardworking qualities etc.
A look back at the history makes apparent that these features are typical for the representatives of our nation. The passed millenniums: fight for motherland, struggles for the restoration of statehood and lack of resources, made us who we are.
This is the likely reason why Armenians are known for their brilliant specialists in the field of intelligence and with the direct participation and under whose leadership intelligence structures and later new directions of operational activities have been established".