Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովը ձևավորվել է ՀՀ վարչապետի 2022թ. հոկտեմբերի 20-ի N 1236-Ա որոշմամբ:
ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի 2022թ. նոյեմբերի 10-ի հրամանով հաստատվել են Հանձնաժողովի և դրան կից գործող աշխատանքային խմբի անհատական կազմերը:
16.11.2022թ. Հանձնաժողովի առաջին նիստի ընթացքում ընտրվել են 3 հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնք ցանկություն են հայտնել ընդգրկվել Հանձնաժողովի կազմում:
16.12.2022թ. տեղի է ունեցել Հանձնաժողովի հերթական նիստը, որին մասնակցել են հանձնաժողովին կից գործող աշխատանքային խմբի անդամները, ինչպես նաև գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց ընտանիքների 100-ից ավելի անդամներ:
29.12.2022թ. Հանձնաժողովի հերթական նիստի ընթացքում, որին ներկա է գտնվել նաև Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ներկայացուցիչը, առանձնացվել են այն խնդիրները, որոնք հրատապ լուծումներ են պահանջում, այդ թվում՝ անհայտ կորած, գերեվարված անձանց ծնողներից ու հարազատներից ստացված դիմումներում բարձրացված հարցերը:
Հանձնաժողովի երեք նիստերի վերաբերյալ համապատասխան հաղորդագրությունները հրապարակվել են ԱԱԾ պաշտոնական կայքէջում հետևյալ հղումներով՝
• https://www.sns.am/hy/news/view/763
• https://www.sns.am/hy/news/view/773
• https://www.sns.am/hy/news/view/779:
30.12.2022թ. ԱԱԾ-ում տեղի է ունեցել Հանձնաժողովի նախագահ, ԱԱԾ տնօրեն, գեներալ-մայոր Ա.Աբազյանի հանդիպումը գերեվարված, անհայտ կորած անձանց ընտանիքների 90-ից ավելի անդամների հետ:
Ծնողների հետ մշտական կապը ապահովելու համար Ուլնեցի 56/5 հասցեում ՀՀ ՊՆ համապատասխան աշխատակիցները ծնողներից, հարազատներից ստացված դիմումները, առաջարկությունները արձանագրում են և փոխանցում աշխատանքային խմբին:
2023թ. փետրվարի 8-ից ամենօրյա ռեժիմով նույն հասցեում տեղի են ունեցել ծնողների խմբի և աշխատանքային խմբի անդամների հանդիպումներ:
27.02.2023թ. Հանձնաժողովի նախագահի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել հանդիպում անհայտ կորած անձանց ընտանիքների 80-ից ավելի անդամների հետ:
Հանձնաժողովին կից գործող աշխատանքային խումբը, բացի ծնողների հետ հանդիպումներից, հանդիպումներ է ունեցել նաև Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ներկայացուցիչների հետ:
Հանձնաժողովին 2022թ. դեկտեմբերի 19-ից մինչ օրս ներկայացվել է 101 գրավոր դիմում՝ անհայտ կորելու հանգամանքների վերաբերյալ տեղեկություններ տրամադրելու, իրավական, առողջապահական, սոցիալական բնույթի հարցադրումներով: Բացի այդ, եղել են նաև բանավոր դիմումներ: Դիմումների քննարկման արդյունքում դրանց մի մասին տրվել են անհրաժեշտ լուծումներ, ներկայացվել են պահանջվող տեղեկությունները, իսկ մյուս մասը ուղարկվել են իրավասու գերատեսչությունների քննարկմանը՝ տեղեկություններ, առաջարկներ ներկայացնելու համար:
Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հետ կապված հարաբերությունների իրավական կարգավորման անհարժեշտությունը կարևորելով՝ ՀՀ արդարադատության նախարարությանը Հանձնաժողովի նախագահի կողմից հանձնարարվել է մշակել գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց վերաբերյալ օրենքի նախագծի հայեցակարգ, իսկ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը՝ իրականացնել գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց ընտանիքների կարիքների գնահատում:
Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն, գեներալ-մայոր Ա.Աբազյանը շարունակում է պարբերաբար հանդիպումներ ունենալ անհայտ կորած անձանց ծնողների և հարազատների հետ:
44-օրյա պատերազմի և հետպատերազմական իրադարձությունների արդյունքում Հայաստանի Հանրապետություն են վերադարձվել 422 զոհված հայ զինծառայողների դիեր դիակ-մասունք, որոնցից 225-ը զոհվել են 2022թ. սեպտեմբերյան դեպքերի ընթացքում: 2022թ. սեպտեմբերյան դեպքերի արդյունքում զոհված 2 հայ զինծառայողների դիերի դուրսբերման աշխատանքները շարունակվում են:
Բացի այդ, 2022թ սեպտեմբերի 13-ից 14-ը տեղի ունեցած մարտական գործողությունների հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքից՝ հակառակորդի խորը թիկունքից, դուրս են բերվել Ջերմուկի զորամասի 1 սպա և 1 ժամկետային զինծառայող:

The Interagency Commission on Issues of Prisoners of Wars, Hostages and Missing Persons (whereabouts unknown) was formed by the decree of the RA Prime Minister dated October 20, 2022 N 1236-A.
By the decision of the Director of the RA NSS dated November 10, 2022, the individual composition of the Commission and the working group operating under it were approved.
During the first meeting of the Commission held on November 16, 2022, representatives of three non-governmental organizations were elected which expressed desire to join the Commission.
On December 16, 2022, a regular meeting of the Commission was held, which was attended by members of the working group operating under the Commission, as well as more than 100 family members of prisoners of wars, hostages and missing persons.
During the regular meeting of the Commission held on December 29, 2022, which was also attended by a representative of the delegation of the International Committee of the Red Cross in Armenia, special attention was paid to those issues that require immediate resolution, including issues raised in the statements by the parents and relatives of prisoners of wars and missing persons.
Relevant announcements regarding the three meetings of the Commission were published on the official website of the NSS at the following links:
• https://www.sns.am/hy/news/view/763
• https://www.sns.am/hy/news/view/773
• https://www.sns.am/hy/news/view/779.
On December 30, 2022 the meeting of the Chairman of the Commission, Director of the NSS, Major General A. Abazyan with more than 90 family members of prisoners of war and missing persons was held in the NSS.
To ensure constant communication with parents at Ulnetsi 56/5, the relevant employees of the RA MoD record applications and proposals received from parents and relatives and transfer them to the working group.
Since February 8, 2023, daily meetings were held at the same address with the participation of a group of parents and members of the working group.
On February 27, 2023, at the initiative of the Chairman of the Commission, a meeting was held with more than 80 family members of missing persons.
The working group operating under the Commission, in addition to meetings with parents, held meetings with representatives of the delegation of the International Committee of the Red Cross.
From December 19, 2022 to this day, 101 written applications have been submitted to the Commission for information about the circumstances of missing persons with legal, medical and social issues. In addition, there were also oral appeals. As a result of the consideration of applications, some of them received the necessary solutions, the necessary information was provided, and the other part was sent to the competent departments for consideration to provide information and proposals.
Attaching importance to the process of legal regulation of relations related to prisoners of war, hostages and missing persons, the Chairman of the Commission instructed the Ministry of Justice of RA to develop the concept of a draft law on prisoners of war, hostages and missing persons (location unknown), and the Ministry of Labor and Social Affairs of RA was instructed to implement assessment of the needs of the families of prisoners of war, hostages and missing persons.
The Director of the National Security Service, Major-General A. Abazyan, continues to periodically meet with the parents and relatives of missing persons.
As a result of the 44-day war and post-war events, the bodies and remains of 422 dead Armenian servicemen were returned to the Republic of Armenia, 225 of which died during the September events in 2022. The activities to remove the bodies of 2 Armenian servicemen who died as a result of the September 2022 events continue.
In addition, 1 officer of the Jermuk military unit and 1 serviceman were withdrawn from the deep rear of opponent, the territory that came under the control of Azerbaijan as a result of hostilities from September 13 to 14, 2022.