Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովը ձևավորվել է ՀՀ վարչապետի 2022թ. հոկտեմբերի 20-ի N 1236-Ա որոշմամբ:
ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի 2022թ. նոյեմբերի 10-ի հրամանով հաստատվել են Հանձնաժողովի և դրան կից գործող աշխատանքային խմբի անհատական կազմերը:
16.11.2022թ. Հանձնաժողովի առաջին նիստի ընթացքում ընտրվել են 3 հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնք ցանկություն են հայտնել ընդգրկվել Հանձնաժողովի կազմում:
16.12.2022թ. տեղի է ունեցել Հանձնաժողովի հերթական նիստը, որին մասնակցել են հանձնաժողովին կից գործող աշխատանքային խմբի անդամները, ինչպես նաև գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց ընտանիքների 100-ից ավելի անդամներ:
29.12.2022թ. Հանձնաժողովի հերթական նիստի ընթացքում, որին ներկա է գտնվել նաև Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ներկայացուցիչը, առանձնացվել են այն խնդիրները, որոնք հրատապ լուծումներ են պահանջում, այդ թվում՝ անհայտ կորած, գերեվարված անձանց ծնողներից ու հարազատներից ստացված դիմումներում բարձրացված հարցերը:
Հանձնաժողովի երեք նիստերի վերաբերյալ համապատասխան հաղորդագրությունները հրապարակվել են ԱԱԾ պաշտոնական կայքէջում հետևյալ հղումներով՝
• https://www.sns.am/hy/news/view/763
• https://www.sns.am/hy/news/view/773
• https://www.sns.am/hy/news/view/779:
30.12.2022թ. ԱԱԾ-ում տեղի է ունեցել Հանձնաժողովի նախագահ, ԱԱԾ տնօրեն, գեներալ-մայոր Ա.Աբազյանի հանդիպումը գերեվարված, անհայտ կորած անձանց ընտանիքների 90-ից ավելի անդամների հետ:
Ծնողների հետ մշտական կապը ապահովելու համար Ուլնեցի 56/5 հասցեում ՀՀ ՊՆ համապատասխան աշխատակիցները ծնողներից, հարազատներից ստացված դիմումները, առաջարկությունները արձանագրում են և փոխանցում աշխատանքային խմբին:
2023թ. փետրվարի 8-ից ամենօրյա ռեժիմով նույն հասցեում տեղի են ունեցել ծնողների խմբի և աշխատանքային խմբի անդամների հանդիպումներ:
27.02.2023թ. Հանձնաժողովի նախագահի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել հանդիպում անհայտ կորած անձանց ընտանիքների 80-ից ավելի անդամների հետ:
Հանձնաժողովին կից գործող աշխատանքային խումբը, բացի ծնողների հետ հանդիպումներից, հանդիպումներ է ունեցել նաև Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ներկայացուցիչների հետ:
Հանձնաժողովին 2022թ. դեկտեմբերի 19-ից մինչ օրս ներկայացվել է 101 գրավոր դիմում՝ անհայտ կորելու հանգամանքների վերաբերյալ տեղեկություններ տրամադրելու, իրավական, առողջապահական, սոցիալական բնույթի հարցադրումներով: Բացի այդ, եղել են նաև բանավոր դիմումներ: Դիմումների քննարկման արդյունքում դրանց մի մասին տրվել են անհրաժեշտ լուծումներ, ներկայացվել են պահանջվող տեղեկությունները, իսկ մյուս մասը ուղարկվել են իրավասու գերատեսչությունների քննարկմանը՝ տեղեկություններ, առաջարկներ ներկայացնելու համար:
Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հետ կապված հարաբերությունների իրավական կարգավորման անհարժեշտությունը կարևորելով՝ ՀՀ արդարադատության նախարարությանը Հանձնաժողովի նախագահի կողմից հանձնարարվել է մշակել գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց վերաբերյալ օրենքի նախագծի հայեցակարգ, իսկ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը՝ իրականացնել գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց ընտանիքների կարիքների գնահատում:
Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն, գեներալ-մայոր Ա.Աբազյանը շարունակում է պարբերաբար հանդիպումներ ունենալ անհայտ կորած անձանց ծնողների և հարազատների հետ:
44-օրյա պատերազմի և հետպատերազմական իրադարձությունների արդյունքում Հայաստանի Հանրապետություն են վերադարձվել 422 զոհված հայ զինծառայողների դիեր դիակ-մասունք, որոնցից 225-ը զոհվել են 2022թ. սեպտեմբերյան դեպքերի ընթացքում: 2022թ. սեպտեմբերյան դեպքերի արդյունքում զոհված 2 հայ զինծառայողների դիերի դուրսբերման աշխատանքները շարունակվում են:
Բացի այդ, 2022թ սեպտեմբերի 13-ից 14-ը տեղի ունեցած մարտական գործողությունների հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքից՝ հակառակորդի խորը թիկունքից, դուրս են բերվել Ջերմուկի զորամասի 1 սպա և 1 ժամկետային զինծառայող:

Межведомственная комиссия по вопросам пленных, удерживаемых и пропавших без вести (местонахождение неизвестно) лиц была сформирована Решением премьер-министра РА от 20 октября 2022 года N 1236-А.
Приказом Директора СНБ РА от 10 ноября 2022 г. утверждены персональные составы Комиссии и действующей при ней рабочей группы.
В ходе состоявшегося 16.11.2022 г. первого заседания Комиссии были избраны представители трех общественных организаций, которые изъявили желание войти в состав Комиссии.
16.12.2022 г. состоялось очередное заседание Комиссии, в котором приняли участие члены действующей при Комиссии рабочей группы, а также более 100 членов семей пленных, удерживаемых и пропавших без вести лиц.
В ходе состоявшегося 29.12.2022 г. очередного заседания Комиссии, на котором присутствовал также представитель делегации Международного комитета Красного Креста в Армении, особое внимание было уделено тем вопросам, которые требуют незамедлительного решения, в том числе вопросам, поднятым в заявлениях родителями и родными пленных и пропавших без вести лиц.
Соответствующие сообщения относительно трех заседаний Комиссии были опубликованы на официальном веб-сайте СНБ по следующим ссылкам:
• https://www.sns.am/hy/news/view/763
• https://www.sns.am/hy/news/view/773
• https://www.sns.am/hy/news/view/779
30.12.2022 г. в СНБ состоялась встреча председателя Комиссии, Директора СНБ генерал-майора А. Абазяна с более 90 членами семей пленных, пропавших без вести лиц.
Для обеспечения постоянной связи с родителями по адресу Улнеци 56/5 соответствующие сотрудники МО РА фиксируют заявления и предложения, полученные от родителей и родных, и передают их рабочей группе.
С 8 февраля 2023 г. в ежедневном режиме по тому же адресу проходили встречи с участием группы родителей и членов рабочей группы.
27.02.2023 г. по инициативе председателя Комиссии состоялась встреча с более 80 членами семей пропавших без вести лиц.
Рабочая группа, действующая при Комиссии, помимо встреч с родителями, провела встречи с представителями делегации Международного комитета Красного Креста.
С 19 декабря 2022 г. по сей день в Комиссию подано 101 письменное заявление о предоставлении сведений об обстоятельствах пропажи без вести с вопросами правового, медицинского и социального характера. Кроме этого, были также устные обращения. По итогам рассмотрения заявлений часть из них получила необходимое разрешение, была представлена необходимая информация, а другая часть направлена в компетентные ведомства на рассмотрение для предоставления сведений и предложений.
Придавая важность процессу правового урегулирования отношений, связанных с пленными, удерживаемыми и без вести пропавшими, председателем Комиссии Министерству юстиции РА поручено разработать концепцию проекта закона о пленных, удерживаемых и без вести пропавших (местонахождение неизвестно) лиц, а Министерству труда и социальных вопросов РА – осуществить оценку потребностей семей пленных, удерживаемых и без вести пропавших лиц.
Директор Службы национальной безопасности генерал-майор А. Абазян продолжает периодически проводить встречи с родителями и родными пропавших без вести лиц.
Вследствие 44-дневной войны и послевоенных событий в Республику Армения возвращены тела и останки 422 погибших армянских военнослужащих, 225 из которых погибли во время сентябрьских событий в 2022 г. Работа по вывозу тел 2 армянских военнослужащих, погибших вследствие сентябрьских событий 2022 г., продолжается.
Кроме того, с территории, перешедшей под контроль Азербайджана вследствие боевых действий с 13 по 14 сентября 2022 г., с глубокого тыла противника были выведены 1 офицер Джермукской воинской части и 1 военнослужащий срочной службы.