Ընդգրկուն դասընթացներ` ՍԶ տարբեր խմբերի զինծառայողների համար
2021 թ․ ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ մասնագետների պատրաստման և վերապատրաստման բաժնի բազայի վրա իրականացվել է (նորակոչիկների) պարտադիր ժամկետային զինծառայողների ընդհանուր պատրաստություն։ Պարապմունքներն անցկացվել են ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության, ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի և այլ ստորաբաժանումների մասնագիտական խմբերի հետ համատեղ՝ համապատասխան նյութերի, ցուցադրական պարապմունքների և պրակտիկ վարժանքների միջոցով։
Բաժնի բազայի վրա ձևավորված ուսումնական կետերում հատուկ մասնագիտական պատրաստում են անցել 125 ժամկետային զինծառայող՝ արագ արձագանքման բաժին` 50 զինծառայող, սահմանային վերահսկողության ստորաբաժանումներ` 25 զինծառայող, կապավորներ` 20 զինծառայող, սանհրահանգիչներ` 15 զինծառայող և խոշոր տրամաչափի զենքերի մասնագետներ` 15 զինծառայող։
Սահմանապահ զորքերի տարբեր խմբերի զինծառայողների հետ անցկացվել են դասընթացներ սահմանապահ զորքերի մարտավարության, սահմանային վերահսկողության ստորաբաժանումների մասնագիտական պատրաստության, հասարակական-պետական պատրաստության, իրավական պատրաստության և այլ ուղղություններով։ Մասնագիտական առարկաներից զատ սահմանային վերահսկողության ստորաբաժանումների զինծառայողների հետ անց են կացվել անգլերենի և ռուսերենի սկզբնական հաղորդակցման դասընթացներ։
Համագործակցության շրջանակներում ուսումնական գործընթացներում ներգրավվել են նաև Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության, ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի և Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչությունների համապատասխան աշխատակիցները։
Փորձի փոխանակման նպատակով Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության աջակցությամբ հրավիրվել են միջազգային փորձագետներ, որոնք դասընթացներ են անցկացրել «Կիրառական հոգեբանություն», «Անդրսահմանային կազմակերպված հանցավորություն», «Փաստաթղթերի անվտանգություն», «Մասնագիտական էթիկա» և այլ թեմաներով։

Comprehensive trainings for servicemen of different groups of Border Guard Troops
During 2021, general training of compulsory conscripts (recruits) was carried out on the basis of the training department of Border Guard Troops of the NSS of the RA. The trainings were held jointly with the professional groups of the RA Ministry of Emergency Situations, the peacekeeping brigade of the RA Defense Ministry and other subdivisions, using appropriate materials, demonstration trainings and practical exercises.
125 conscripts have undergone special professional trainings at the training units formed on the basis of the department: 50 servicemen of the rapid response unit, 25 servicemen of the border control subdivisions, 20 servicemen of military liaison officers, 15 servicemen of sanitary instructors, and 15 servicemen of specialists of large caliber weapons.
Trainings were held with the servicemen of different groups of Border Guard Troops on the tactics, professional trainings of border control subdivisions, public-state training, law training, etc. Besides the professional subjects, English and Russian basic communication trainings were held with the servicemen of the border control subdivisions.
The relevant employees of the Armenian Red Cross Society, the UN High Commissioner for Refugees in Armenia and the International Organization for Migration in Armenia were also involved in the educational processes within the framework of the cooperation.
With the support of the International Organization for Migration, international experts were invited to exchange experience and held trainings on "Applied psychology", "Transborder organized crime", "Security of documents", "Professional ethics" and other topics.