Ընդգրկուն դասընթացներ` ՍԶ տարբեր խմբերի զինծառայողների համար
2021 թ․ ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ մասնագետների պատրաստման և վերապատրաստման բաժնի բազայի վրա իրականացվել է (նորակոչիկների) պարտադիր ժամկետային զինծառայողների ընդհանուր պատրաստություն։ Պարապմունքներն անցկացվել են ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության, ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի և այլ ստորաբաժանումների մասնագիտական խմբերի հետ համատեղ՝ համապատասխան նյութերի, ցուցադրական պարապմունքների և պրակտիկ վարժանքների միջոցով։
Բաժնի բազայի վրա ձևավորված ուսումնական կետերում հատուկ մասնագիտական պատրաստում են անցել 125 ժամկետային զինծառայող՝ արագ արձագանքման բաժին` 50 զինծառայող, սահմանային վերահսկողության ստորաբաժանումներ` 25 զինծառայող, կապավորներ` 20 զինծառայող, սանհրահանգիչներ` 15 զինծառայող և խոշոր տրամաչափի զենքերի մասնագետներ` 15 զինծառայող։
Սահմանապահ զորքերի տարբեր խմբերի զինծառայողների հետ անցկացվել են դասընթացներ սահմանապահ զորքերի մարտավարության, սահմանային վերահսկողության ստորաբաժանումների մասնագիտական պատրաստության, հասարակական-պետական պատրաստության, իրավական պատրաստության և այլ ուղղություններով։ Մասնագիտական առարկաներից զատ սահմանային վերահսկողության ստորաբաժանումների զինծառայողների հետ անց են կացվել անգլերենի և ռուսերենի սկզբնական հաղորդակցման դասընթացներ։
Համագործակցության շրջանակներում ուսումնական գործընթացներում ներգրավվել են նաև Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության, ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի և Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչությունների համապատասխան աշխատակիցները։
Փորձի փոխանակման նպատակով Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության աջակցությամբ հրավիրվել են միջազգային փորձագետներ, որոնք դասընթացներ են անցկացրել «Կիրառական հոգեբանություն», «Անդրսահմանային կազմակերպված հանցավորություն», «Փաստաթղթերի անվտանգություն», «Մասնագիտական էթիկա» և այլ թեմաներով։

Комплексные курсы для военнослужащих различных групп ПВ
В течение 2021 года на базе Отдела подготовки и переподготовки специалистов ПВ СНБ РА была проведена общая подготовка военнослужащих срочной службы. Занятия проводились совместно с профессиональными группами подразделений Министерства по чрезвычайным ситуациям РА, Миротворческой бригады МО РА и другими профессиональными группами с использованием соответствующих материалов, демонстрационных занятий и практических учений.
В учебных пунктах, сформированных на базе подразделения, прошли специальную профессиональную подготовку 125 военнослужащих срочной службы: 50 военнослужащих отдела быстрого реагирования, 25 военнослужащих подразделений пограничного контроля, 20 военнослужащих - связистов, 15 военнослужащих- санитарных инструкторов, 15 военнослужащих - специалистов по крупнокалиберному оружию.
С военнослужащими различных групп Пограничных войск проводились занятия по тактике пограничных войск, профессиональной подготовке подразделений пограничного контроля, общественно-государственной подготовке, правовой подготовке и другим направлениям.Помимо профессиональных предметов, с военнослужащими подразделений пограничного контроля были проведены начальные курсы русского и армянского языков для общения.
В рамках сотрудничества к образовательным процессам также были привлечены соответствующие сотрудники Армянского общества Красного Креста, Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев в Армении и Международной организации по миграции в Армении.
При поддержке Международной организации по миграции были приглашены международные эксперты для обмена опытом и проведения занятий по «Прикладной психологии», «Трансграничной организованной преступности», «Безопасности документов», «Профессиональной этике» и другим темам.