Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի ծառայողների ձեռնարկած ծավալուն և համակարգված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել և կանխվել է արտաքին տնտեսական գործունեության ընթացքում տնտեսվարող կազմակերպության կողմից իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարագրերի հիման վրա, առանց պատշաճ մաքսային հսկողության մեծածավալ ապրանքների ՀՀ ներկրման կազմակերպված և տևական ժամանակ կիրառվող հանցավոր մեխանիզմ, ինչի արդյունքում տնտեսվարողը չարամտորեն խուսափել է ՀՀ պետբյուջե առանձնապես խոշոր չափերի հարկերի և տուրքերի վճարումից։
Մասնավորապես, մի քանի ընկերություններ փաստացի ղեկավարող եղբայրներ Ռ.Կ-ն, Հ.Կ-ն և Կ.Կ-ն նախնական համաձայնություն են ձեռք բերել ՀՀ-ում գործող առևտրային կենտրոններում չինական և թուրքական արտադրության ապրանքների վաճառքով զբաղվող մի շարք տնտեսվարողների հետ, վերջիններիս կողմից առևտրային նպատակներով Թուրքիայից ձեռք բերված խոշոր խմբաքանակներով չինական և թուրքական արտադրության հագուստեղենն առանց պատշաճ ձևակերպման և մաքսային վճարումների ՀՀ ներկրելու վերաբերյալ: Յուրաքանչյուր մեկ կիլոգրամ ապրանքի մաքսանենգ ՀՀ ներկրման համար տնտեսվարողները եղբայրներին վճարել են միջինը 4 ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար: Գործող հանցավոր մեխանիզմի համաձայն՝ Ռ.Կ-ն, Հ.Կ-ն և Կ.Կ-ն պարբերաբար Վրաստանից ՀՀ են ներկրել միաժամանակ երկու բեռնատարների մեջ բարձված ապրանքներ, որոնցից առաջինը բեռնված է եղել միրգ-բաջարեղենով, ինչը պատշաճ ձևակերպված է եղել մաքսային փաստաթղթերում, իսկ երկրորդը բեռնված է եղել չինական և թուրքական արտադրության հագուստով և այլ ապրանքներով, սակայն մաքսային փաստաթղթերում ձևակերպված է եղել, որպես միրգ-բանջարեղեն: Օրինական բեռով բեռնատարը սահմանային անցակետում նախնական ձևակերպումներն իրականացնելուց հետո անմիջապես ուղևորվել է Երևանում գործող մաքսային պահեստ՝ մաքսազերծում իրականացնելու նպատակով, իսկ ապօրինի բեռով բեռնված բեռնատարը սահմանային անցակետում որպես միրգ-բանջարեղեն նախնական ձևակերպում իրականացնելուց հետո անմիջապես ուղևորվել է Ռ.Կ-ի, Հ.Կ-ի և Կ.Կ-ի կողմից ՀՀ Արարագածոտնի մարզում վարձակալված պահեստ, որտեղ հանցավոր մեխանիզմում ներգրավված այլ անձանց օժանդակությամբ, վերջիններիս կողմից, առանց մաքսային կետում կնքված կապարակնիքի տեղաշարժման և հեռացման բեռնաթափվել են ապօրինի ներկրված հագուստները և անմիջապես առաքվել տնտեսվարող սուբյեկտներին պատկանող առևտրային կետեր, որից հետո օրինական եղանակով ներկրված և մաքսազերծված հիշյալ առաջին բեռնատարը տեղափոխվել է նույն պահեստ, որտեղ մաքսազերծված միրգ-բանջարեղենը բեռնվել է ապօրինի հագուստի փոխարեն և ուղևորվել մաքսային տերմինալ՝ մաքսազերծման համար։
Դեպքի առթիվ 2022 թվականի նոյեմբերի 19-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որը քննչական ենթակայության կանոններին համապատասխան ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային վարչություն։
Հանցավոր գործունեության կանխման նպատակով իրականացված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական և վարութային գործողությունների արդյունքում, 2022 թվականի դեկտեմբերի 17-ին, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ քննչական կոմիտեի աշխատակիցների կողմից կանխվել է վերը նկարագրված հանցավոր եղանակով հագուստեղենի ներկրման հերթական դեպքը, որի արդյունքում Ռ.Կ-ի, Հ.Կ-ի և Կ.Կ-ի կողմից ՀՀ Արարագածոտի մարզում վարձակալված պահեստում հայտնաբերվել է վրացական հաշվառման համարանիշի բեռնատար ավտոմեքենան, որում փաստացի գտնվել է ավելի քան 9.5 տոննա հագուստեղեն, որը, սակայն բեռնատար ավտոմեքենայի տարանցիկ մաքսային փաստաթղթերում նշված է եղել որպես մանդարին։
Քրեական վարույթի շրջանակներում 4 անձ անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածով ձերբակալվել են և նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանք կիրառելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան։
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են քննչական անհրաժեշտ գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները և հանցավոր մեխանիզմում պաշտոնատար անձանց հնարավոր ներգրավվածությունը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար։

В результате масштабных и комбинированных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых служащими Департамента экономической безопасности и противодействия коррупции Службы национальной безопасности Республики Армения, выявлен и пресечен организованный и применяемый продолжительное время преступный механизм ввоза в РА товаров в больших количествах хозяйствующей организацией в ходе внешней экономической деятельности без надлежащего таможенного контроля на основании несоответствующих действительности деклараций, в результате чего хозяйствующий субъект умышленно уклонялся от уплаты в государственный бюджет РА налогов и пошлин в особо крупных размерах.
В частности, братья Р.К., О.К. и К.К., фактически управляющие несколькими компаниями, вступили в предварительный сговор с рядом хозяйствующих субъектов, занимающихся продажей товаров китайского и турецкого производства в действующих в РА торговых центрах, о ввозе в РА приобретенной последними из Турции в коммерческих целях крупной партии одежды китайского и турецкого производства без надлежащего оформления и таможенных платежей. Хозяйствующие субъекты за каждый килограмм товара, ввезенного контрабандным путем в РА платили братьям в среднем сумму эквивалентную 4 долларам США.
Согласно действующему преступному механизму, Р.К., О.К. и К.К., периодически ввозили из Грузии в РА товары, загруженные одновременно в два грузовых автомобиля, из которых первый был загружен фруктами-овощами, что было оформлено надлежащим образом в таможенных документах, а второй был загружен одеждой и другими товарами турецкого и китайского производства, однако в таможенных документах они были оформлены как фрукты-овощи. Сразу же после осуществления предварительных оформлений на пограничном пункте пропуска грузовой автомобиль с законным грузом направился в действующий в Ереване таможенный склад с целью осуществления таможенного оформления, а загруженный нелегальным грузом грузовой автомобиль на пограничном пункте пропуска после осуществления предварительного оформления товара в качестве фруктов-овощей сразу же направился на арендованный Р.К., О.К. и К.К. склад в Арагацотнском марзе, где при содействии других лиц, вовлеченных в преступный механизм, последними была разгружена незаконно ввезённая одежда без перемещения и удаления поставленной на таможенном посту свинцовой печати и незамедлительно доставлена в торговые пункты, принадлежащие хозяйствующим субъектам, после чего ввезённые законным путем и оформленные по таможенной процедуре товары, груженные на первый грузовой автомобиль, были доставлены на тот же склад, где оформленные по таможенной процедуре фрукты-овощи были загружены взамен незаконно оформленной одежды и отправлены на таможенный терминал для таможенного оформления.
По данному факту 19 ноября 2022 году в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА инициировано уголовное производство по соответствующим статьям Уголовного Кодекса РА, которое направлено в Армавирское областное управление Следственного комитета РА в соответствии с правилами следственной подведомственности.
17 декабря 2022 года с целью пресечения преступной деятельности в результате осуществленных широкомасштабных оперативно-разыскных и процессуальных мероприятий, сотрудниками Службы национальной безопасности РА и Следственного комитета РА предотвращён очередной случай ввоза одежды вышеописанным преступным путем, в результате чего в арендованном Р.К., О.К. и К.К. складе в Арагацотнском марзе РА обнаружен грузовой автомобиль с грузинским регистрационным номерным знаком, в котором фактически находилось более 9.5 тонны одежды, которая, однако, в таможенных транзитных документах грузового автомобиля была указана как мандарины.
В рамках уголовного производства были задержаны 4 лица на основании непосредственно возникшего обоснованного подозрения и в суд представлены ходатайства о применении в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается, предпринимаются необходимые следственные действия и оперативно-разыскные мероприятия по выявлению всех обстоятельств дела и возможного вовлечения в преступный механизм должностных лиц и по применению в отношении них мер уголовно-правового воздействия.