Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի ծառայողների ձեռնարկած ծավալուն և համակարգված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել և կանխվել է արտաքին տնտեսական գործունեության ընթացքում տնտեսվարող կազմակերպության կողմից իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարագրերի հիման վրա, առանց պատշաճ մաքսային հսկողության մեծածավալ ապրանքների ՀՀ ներկրման կազմակերպված և տևական ժամանակ կիրառվող հանցավոր մեխանիզմ, ինչի արդյունքում տնտեսվարողը չարամտորեն խուսափել է ՀՀ պետբյուջե առանձնապես խոշոր չափերի հարկերի և տուրքերի վճարումից։
Մասնավորապես, մի քանի ընկերություններ փաստացի ղեկավարող եղբայրներ Ռ.Կ-ն, Հ.Կ-ն և Կ.Կ-ն նախնական համաձայնություն են ձեռք բերել ՀՀ-ում գործող առևտրային կենտրոններում չինական և թուրքական արտադրության ապրանքների վաճառքով զբաղվող մի շարք տնտեսվարողների հետ, վերջիններիս կողմից առևտրային նպատակներով Թուրքիայից ձեռք բերված խոշոր խմբաքանակներով չինական և թուրքական արտադրության հագուստեղենն առանց պատշաճ ձևակերպման և մաքսային վճարումների ՀՀ ներկրելու վերաբերյալ: Յուրաքանչյուր մեկ կիլոգրամ ապրանքի մաքսանենգ ՀՀ ներկրման համար տնտեսվարողները եղբայրներին վճարել են միջինը 4 ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար: Գործող հանցավոր մեխանիզմի համաձայն՝ Ռ.Կ-ն, Հ.Կ-ն և Կ.Կ-ն պարբերաբար Վրաստանից ՀՀ են ներկրել միաժամանակ երկու բեռնատարների մեջ բարձված ապրանքներ, որոնցից առաջինը բեռնված է եղել միրգ-բաջարեղենով, ինչը պատշաճ ձևակերպված է եղել մաքսային փաստաթղթերում, իսկ երկրորդը բեռնված է եղել չինական և թուրքական արտադրության հագուստով և այլ ապրանքներով, սակայն մաքսային փաստաթղթերում ձևակերպված է եղել, որպես միրգ-բանջարեղեն: Օրինական բեռով բեռնատարը սահմանային անցակետում նախնական ձևակերպումներն իրականացնելուց հետո անմիջապես ուղևորվել է Երևանում գործող մաքսային պահեստ՝ մաքսազերծում իրականացնելու նպատակով, իսկ ապօրինի բեռով բեռնված բեռնատարը սահմանային անցակետում որպես միրգ-բանջարեղեն նախնական ձևակերպում իրականացնելուց հետո անմիջապես ուղևորվել է Ռ.Կ-ի, Հ.Կ-ի և Կ.Կ-ի կողմից ՀՀ Արարագածոտնի մարզում վարձակալված պահեստ, որտեղ հանցավոր մեխանիզմում ներգրավված այլ անձանց օժանդակությամբ, վերջիններիս կողմից, առանց մաքսային կետում կնքված կապարակնիքի տեղաշարժման և հեռացման բեռնաթափվել են ապօրինի ներկրված հագուստները և անմիջապես առաքվել տնտեսվարող սուբյեկտներին պատկանող առևտրային կետեր, որից հետո օրինական եղանակով ներկրված և մաքսազերծված հիշյալ առաջին բեռնատարը տեղափոխվել է նույն պահեստ, որտեղ մաքսազերծված միրգ-բանջարեղենը բեռնվել է ապօրինի հագուստի փոխարեն և ուղևորվել մաքսային տերմինալ՝ մաքսազերծման համար։
Դեպքի առթիվ 2022 թվականի նոյեմբերի 19-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որը քննչական ենթակայության կանոններին համապատասխան ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային վարչություն։
Հանցավոր գործունեության կանխման նպատակով իրականացված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական և վարութային գործողությունների արդյունքում, 2022 թվականի դեկտեմբերի 17-ին, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ քննչական կոմիտեի աշխատակիցների կողմից կանխվել է վերը նկարագրված հանցավոր եղանակով հագուստեղենի ներկրման հերթական դեպքը, որի արդյունքում Ռ.Կ-ի, Հ.Կ-ի և Կ.Կ-ի կողմից ՀՀ Արարագածոտի մարզում վարձակալված պահեստում հայտնաբերվել է վրացական հաշվառման համարանիշի բեռնատար ավտոմեքենան, որում փաստացի գտնվել է ավելի քան 9.5 տոննա հագուստեղեն, որը, սակայն բեռնատար ավտոմեքենայի տարանցիկ մաքսային փաստաթղթերում նշված է եղել որպես մանդարին։
Քրեական վարույթի շրջանակներում 4 անձ անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածով ձերբակալվել են և նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանք կիրառելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան։
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են քննչական անհրաժեշտ գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները և հանցավոր մեխանիզմում պաշտոնատար անձանց հնարավոր ներգրավվածությունը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար։

As a result of large-scale and combined operative-search measures taken by officers of the Department of Economic Security and Countering Corruption of the National Security Service of the Republic of Armenia, an organized and long-term criminal mechanism was detected and prevented for the importation of goods into RA in large quantities by an economic entity in the course of foreign economic activity without proper customs control on the basis of false declarations that do not correspond to reality, as a result of which the economic entity deliberately evaded paying taxes and duties on an especially large scale to the RA state budget.
In particular, brothers R.K., H.K. and K.K., who actually manage several companies, by prior agreement with a number of economic entities involved in the sale of goods of Chinese and Turkish production in the shopping centers operating in RA, on the import into RA of a large batch of clothes of Chinese and Turkish production, purchased by the latter from Turkey for commercial purposes without proper clearance and customs payments. For each kilogram of goods smuggled into RA, economic entities paid the brothers an average amount equivalent to 4 USD. According to the current criminal mechanism, R.K., H.K. and K.K., periodically imported goods from Georgia to RA, loaded simultaneously into two trucks, of which the first was loaded with fruits and vegetables and which was properly executed in customs documents, and the second was loaded with clothes and other goods of Turkish and Chinese production, however, in the customs documents they were executed as fruits and vegetables. Immediately after the preliminary clearance at the border checkpoint, the truck with legal cargo went to the customs warehouse operating in Yerevan in order to carry out customs clearance, and the truck loaded with illegal cargo at the border checkpoint after the preliminary clearance of the goods as fruits and vegetables immediately headed for a warehouse in Aragatsotn province rented by R.K., H.K. and K.K., where, with the assistance of other persons involved in the criminal mechanism, the illegally imported clothes were unloaded by the latter without moving and removing the lead seal placed at the customs post and immediately delivered to trading points belonging to economic entities, after which the legally imported and customs-cleared goods loaded onto the first truck were delivered to the same warehouse where the fruits and vegetables cleared under the customs procedure were loaded instead of illegally-cleared clothes and sent to the customs terminal for customs clearance.
On this fact, on November 19, 2022, criminal proceedings were initiated in the Investigation Department of the National Security Service of RA under the relevant articles of the Criminal Code of RA, which were sent to the Armavir Regional Department of the RA Investigative Committee in accordance with the rules of investigative jurisdiction.
On December 17, 2022, as a result of the large-scale operative-search and procedural measures carried out in order to suppress criminal activity, the officers of the National Security Service of RA and the Investigative Committee of RA prevented another case of importation of clothes by the above-described criminal means, as a result of which, a truck with a Georgian registration plate was found in the warehouse rented by R.K., H.K. and K.K in the Aragatsotn province of RA with a Georgian license plate was found, which actually contained more than 9.5 tons of clothes, which, however, were indicated as tangerines in the customs transit documents of the truck.
As part of the criminal proceedings, 4 persons were detained based on directly arisen reasonable suspicion, and motions were filed to the court for the application of a measure of restraint in respect of them in the form of arrest.
The preliminary investigation of the criminal proceedings continues, the necessary investigative actions and operative-search measures are being taken to identify all the circumstances of the case and the possible involvement of officials in the criminal mechanism and to apply criminal law measures against them.