Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում պետական դավաճանության և լրտեսության դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական վարույթների նկատմամբ հանրային լայն շրջանակների հետաքրքրությունը հաշվի առնելով՝ տեղեկացվում է, որ պետական դավաճանության հատկանիշներով հարուցված վարույթներից մեկով կազմվել է եզրափակիչ դատավարական ակտ և կալանքի տակ գտնվող անձի մասով քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է դատարան։
Քննչական դեպարտամենտում կատարված համակողմանի քննությամբ պարզվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին հավաքագրված լինելով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների կողմից՝ վերջիններին փոխանցել է ծառայության բերումով իրեն հայտնի դարձած ռազմական բնագավառին վերաբերող բազմապիսի տեղեկություններ, որից հետո պարտավորագիր է գրել հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների հետ համագործակցության վերաբերյալ, ստացել համապատասխան ծածկանուն և յուրաքանչյուր ամսվա համագործակցության դիմաց 500 ԱՄՆ դոլար վարձատրության խոստում:
Դրանից հետո, հիշյալ անձը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զորամասի կազմով ընդգրկված լինելով պաշտպանության տարբեր տեղամասերում մարտական գործողությունների իրականացմանը, հակառակորդի կողմն անցնելով և նպատակ ունենալով գործել ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության և տարածքային անձեռնմխելիության, ունենալով հրթիռավորի մասնագիտությամբ բարձրագույն զինվորական կրթություն, տիրապետելով ռեակտիվ համակարգից մարտական արձակումների հմտություններին և ղեկավարելով զորամասի հաշվեկշռում գտնվող ռեակտիվ համակարգերից մեկը, ՀՀ ՊՆ համար N զորամասի համապատասխան ծառայության կողմից տրված և վերստուգված ճշգրիտ կոորդինատների առկայության պայմաններում իր ղեկավարած մարտական ռեակտիվ համակարգից դիտավորությամբ կատարել է ոչ նպատակային կրակային արձակումներ և չի խոցել հակառակորդի կրակային նշանակետերը, ինչի արդյունքում հնարավոր չի եղել կատարել հաշվարկի առջև դրված մարտական առաջադրանքը։
Ընդ որում, հանդիպման ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության հակահետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինների տեսադաշտում հայտնվելուց, բացահայտվելուց խուսափելու նպատակով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները հիշյալ անձին տրամադրել են իրենց հաղորդակցական կապը քողարկող հավելվածով ծրագրավորված բջջային հեռախոս՝ հանձնարարելով այն չօգտագործել հաղորդակցման նպատակներով, մշտապես պահել «թռիչքային» ռեժիմում, տեղեկությունները փոխանցելիս օգտվել հանրային վայրերում տեղակայված համացանցի միացման հնարավորություններից և այլն:
Արդյունքում, քրեական հետապնդման ենթակա անձը հավաքել և քողարկված ինտերնետային կապի միջոցով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներին տեղեկություններ է տրամադրել հայրենիքի կողմից ձեռքբերված ռազմական տեխնիկայի, ռազմամթերքի, պատերազմի ընթացքում ունեցած զինտեխնիկայի կորստի վերաբերյալ՝ տրամադրելով նաև իր ծառայության զորամասի դիվիզիոնի զինծառայողների՝ անձնակազմի քանակի, զբաղեցրած հաստիքների, ամրակցված զենք-զինամթերքի վերաբերյալ տեղեկություններ պարունակող հաստիքացուցակը, զինծառայության անցնելու պայմանների վերաբերյալ ՀՀ ԶՈՒ ղեկավար կազմի կողմից շրջանառության մեջ դրված փաստաթղթերը:
Բացի այդ, հիշյալ անձը խոստացել է հավաքել ու 4.000 ԱՄՆ դոլար վարձատրության դիմաց վերջիններին հանձնել պետական գաղտնիք հանդիսացող ՀՀ ՊՆ համար N զորամասի գաղտնի դրոշմագրով մարտական պատրաստվածության պլանը, քարտեզները և մարտական կարգադրությունները, սակայն չի կարողացել հանցավոր գործունեությունն ավարտին հասցնել, քանի որ բացահայտվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայողների կողմից:
Քրեական վարույթի ընթացքում ապացույցների բավարար համակցություն է ձեռք բերվել նաև առ այն, որ նույն անձը պատերազմի ընթացքում վարելով ՀՀ ՊՆ համար N զորամասին ամրակցված, ռազմական տեխնիկա հանդիսացող ռեակտիվ համակարգի ավտոմեքենան, նպատակ ունենալով դիտավորությամբ վնասել այն և նույն զորամասի մեկ այլ ռազմական տեխնիկա հանդիսացող տրանսպորտալիցքավորման ավտոմեքենան ու դրա վրա տեղադրված ռազմամթերք հանդիսացող ռեակտիվ արկերը, տեսնելով իր վարած տրասնպորտային միջոցի հետնամասում կայանված հիշյալ ավտոմեքենան, կտրուկ հետընթաց է կատարել և հետնամասով բախվել է հիշյալ ավտոմեքենային՝ վնասելով այն և դրա վրա բեռնված ռեակտիվ արկերը, որի արդյունքում հիշյալ ռազմական տեխնիկան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում տևական ժամանակ չի օգտագործվել մարտական խնդիրների լուծման նպատակով։
Այսպիսով, գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված անձը հակառակորդին ընձեռել է իրական հնարավորություն հավանական մարտական գործողությունների պլանավորման ընթացքում կատարելու ուժերի և միջոցների ճշգրիտ հաշվարկներ, որոշել տարբեր հատվածներում իր կողմից խնդիրների կատարմանն ընդգրկվող ուժերի և միջոցների քանակը, տեղակայումները, ինչպես նաև կանխորոշել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի հատուկ կարգավիճակի զորամասերի կողմից իրենց առջև դրված մարտական խնդիրների բնույթը, նրանց կողմից իրականացվելիք խնդիրների հնարավոր ծավալները և արդյունքում խոչընդոտել զինված ուժերի ստորաբաժանումների առջև դրված խնդիրների պատշաճ իրականացմանը՝ այդ կերպ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության կատարել պետական դավաճանություն:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ միայն 2022 թվականի ընթացքում պետական դավաճանություն կատարելու դեպքերով հարուցված քրեական վարույթներով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի քննիչների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան են հանձնվել ընդհանուր թվով 8 քրեական վարույթներ 15 անձանց վերաբերյալ։
Հարուցված այլ վարույթներով նախաքննությունը շարունակվում է և նկատի ունենալով դրանց նկատմամբ հանրային լայն շրջանակների հետաքրքրությունը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պարբերաբար տեղեկություններ կտրամադրի դրանց ընթացքի և արդյունքների մասին։

Учитывая интерес широких слоев общества к уголовным производствам по делам о государственной измене и шпионаже, возбужденным в Следственном департаменте Службы национальной безопасности Республики Армения, сообщается, что по одному из возбужденных по признакам государственной измены производств составлен заключительный процессуальный акт и уголовное производство по части, касающейся находящегося под стражей лица, с обвинительным заключением было передано в суд.
В ходе всестороннего расследования, проведенного в Следственном департаменте, установлено, что гражданин Республики Армения, будучи завербованным представителями иностранных спецслужб, передал последним множество сведений, относящихся к военной сфере, которые стали ему известны по роду службы, после чего он написал обязательство о сотрудничестве с сотрудниками спецслужб, получил соответствующий псевдоним и обещание ежемесячной оплаты за сотрудничество в размере 500 долларов США.
После этого упомянутое лицо во время 44-дневной войны, будучи привлеченным к ведению боевых действий в составе воинской части на различных участках обороны, перейдя на сторону противника и имея целью действовать в ущерб безопасности и территориальной неприкосновенности Республики Армения, имея высшее военное образование по специальности «ракетчик», обладая навыками боевых пусков из реактивной системы и руководя одной из реактивных систем, находящихся на балансе воинской части, при наличии точных координат, предоставленных и перепроверенных соответствующей службой N-ской воинской части МО РА, умышленно совершило нецелевые огневые выстрелы из руководимой им боевой реактивной системы и не поразило огневые цели противника, в результате чего не удалось выполнить поставленное перед расчетом боевое задание.
Кроме того, чтобы не оказаться в поле зрения органов Республики Армения, осуществляющих контрразведывательную деятельность, и не быть выявленным ими, во время встречи сотрудники иностранных спецслужб предоставили упомянутому лицу свой мобильный телефон, на котором было установлено приложение с программой шифрования их связи, дав указание не использовать его с целью коммуникации, постоянно держать в режиме «полет» и при передаче информации использовать средства подключения к сети Интернет, установленные в общественных местах и т. д.
В результате лицо, подлежащее уголовному преследованию, собрало и посредством замаскированной Интернет связи предоставило представителям иностранных спецслужб сведения о приобретенной Родиной военной технике, боеприпасах, потере военной техники во время войны, предоставив также штатное расписание военнослужащих дивизиона своей воинской части, содержащее сведения о количестве личного состава, занимаемых должностях, закрепленном оружии и боеприпасах, документы, введенные в обращение руководящим составом ВС РА, об условиях прохождения военной службы.
Кроме того, упомянутое лицо пообещало собрать и за вознаграждение в размере 4000 долларов США передать план боевой подготовки, карты и боевые распоряжения N-ской воинской части МО РА, являющиеся государственной тайной и имеющие гриф «секретно», однако не смогло довести преступную деятельность до конца, так как было выявлено сотрудниками Службы национальной безопасности РА.
В ходе уголовного производства была получена совокупностъ достаточных доказательств также о том, что в ходе войны то же лицо, управляя военной машиной с реактивной системой, являющейся военной техникой, закрепленной за N-ской воинской частью МО РА, с целью умышленного повреждения ее и транспортно-заряжающей машины, являющейся иной военной техникой той же части, и установленных на ней реактивных снарядов, являющихся боеприпасами, увидев упомянутую машину, припаркованную позади транспортного средства, которым оно управляло, резко сдало назад и задней частью столкнулось с упомянутой машиной, повредив ее и груженые на нее реактивные снаряды, в результате чего упомянутая военная техника в ходе 44-дневной войны долгое время не использовалась для решения боевых задач.
Итак, лицо, привлеченное по делу в качестве обвиняемого, предоставило противнику реальную возможность в ходе планирования возможных боевых действий произвести точные расчеты сил и средств, определить количество, расположение сил и средств, привлекаемых им к выполнению боевых задач на разных участках, а также предопределить характер боевых задач, поставленных перед воинскими частями Вооруженных Cил Республики Армения с особым статусом, возможные объемы решаемых ими задач и в результате препятствовать надлежащему выполнению задач, поставленных перед подразделениями Вооруженных Сил, таким образом, в ущерб территориальной целостности и внешней безопасности Республики Армения совершило государственную измену.
Служба национальной безопасности Республики Армения информирует, что только в течение 2022 года по уголовным производствам, возбужденным по случаям совершения государственной измены, следователями Следственного департамента СНБ РА были переданы в суд 8 уголовных производств с обвинительным заключением в отношении 15 лиц.
Предварительное следствие по другим возбужденным производствам продолжается и, учитывая к ним интерес широких слоев общества, Служба национальной безопасности РА будет периодически предоставлять сведения об их ходе и результатах.