ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության և ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և պլանավորված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ մի խումբ անձինք` շահադիտական նպատակով, երկու և ավելի անձանց անօրինական միգրացիան կազմակերպելու դիտավորությամբ, նախնական համաձայնության գալով Երևան քաղաքում գործող տուրիստական գործակալության ղեկավար կազմի հետ, կատարելով դերերի բաշխում, յուրաքանչյուր անձի հաշվարկով 20000-26000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց կազմակերպել են ՀՀ մի շարք քաղաքացիների անօրինական մեկնումը օտարերկրյա պետություններ և Շենգենյան համաձայնության երկրներ՝ այդ նպատակով մեկնող անձանց անվամբ պատրաստելով աշխատանք ունենալու, աշխատավարձի չափի, այլ եկամուտների, անշարժ ու շարժական գույքերի վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր, որոնք ներկայացվել են ՀՀ-ում և արտերկրում գտնվող իրավասու մարմիններին:
Նախաքննության ընթացքում քրեական վարույթի շրջանակներում անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խմբի անդամների բնակարաններում, ավտոմեքենաներում, ինչպես նաև տուրիստական գործակալությունում կատարված խուզարկություններով հայտնաբերվել և վերցվել են բազմաթիվ կեղծ կնիքներ, դրոշմներ, փաստաթղթեր, փաստաթղթերի դատարկ ձևանմուշներ, օտարերկրյա պետություններ անօրինական մուտքի թույլտվություն ստացած մի քանի տասնյակ քաղաքացիների կողմից վճարված առանձնապես խոշոր չափերով գումարների վերաբերյալ գրառումներ պարունակող նոթատետրեր, էլեկտրոնային կրիչներ:
Հատկանշանական է նաև այն, որ հանցավոր խմբի անդամներն իրենց հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու համար չեն խորշել նույնիսկ պետության հեղինակությունն ու միջազգային վարկանիշն էապես խաթարող այնպիսի կեղծ տեղեկություններ ներկայացնելուց, ինչպիսիք են քաղաքական հայացքներով պայմանավորված՝ անձանց որոշ խմբերի նկատմամբ ՀՀ-ում քաղաքական հետապնդումների ենթարկվելու, իշխանությունների կողմից բռնաճնշումներ գործադրելու և այլ մտացածին նույնաբնույթ հանգամանքների վերաբերյալ:
Մասնավորապես` վարույթում առկա փաստական տվյալներով հաստատվել է, որ խմբի անդամները մի շարք անձանց տրամադրել են նախապես մշակված տեքստեր այն մասին, թե իբր ՀՀ-ում 2018 թվականից հետո գործող իշխանությունների կողմից քաղաքական ճնշումներ են սկսվել Հանրապետական կուսակցության անդամների և նրանց աջակիցների նկատմամբ, որի արդյունքում չեն դիմացել հալածանքներին, հետապնդումներին և հարկադրված լքել են հայրենիքը, ինչի կապակցությամբ հրահանգավորումներ են կատարել և հորդորել քաղաքացիներին՝ նույնությամբ չկրկնել տեքստի բովանդակությունը: Ավելին, խմբի անդամները նախապես մշակված տեքստերում հատուկ շեշտադրումներ են կատարել այն մասին, որ քաղաքական հայացքներով պայմանավորված՝ հիշյալ անձանց կյանքին ու ազատությանը վտանգ է սպառնում, նրանք կորցրել են իրենց բիզնեսը և այլ մտացածին կեղծ տեղեկություններ՝ հայցելով օտարերկրյա կառավարությանը՝ քաղաքական ապաստան տրամադրել իրենց:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել հանցավոր խմբի անդամներից 6-ի նկատմամբ անօրինական միգրացիայի կազմակերպման, ինչպես նաև կեղծ փաստաթղթեր, կնիքներ պատրաստելու և օգտագործելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, նրանցից 4-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, 1 անձի նկատմամբ կիրառվել է գրավ, իսկ 1-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են քննչական անհրաժեշտ գործողություններ և օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը զգուշացնում է, որ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում այսուհետ ևս համարժեք միջոցներ է ձեռնարկելու` ՀՀ քաղաքացիների՝ օտարերկրյա պետություններ մուտքն ապօրինի ճանապարհով կազմակերպող հանցավոր խմբերի բացահայտման ու մեղավորներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ, միաժամանակ տեղեկացնում, որ նշված հանցավոր արարքի համար ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված է ազատազրկում` 4-8 տարի ժամկետով:

As a result of large-scale operative-search measures and planned investigative actions carried out by the Yerevan City Department of the RA National Security Service and the Investigation Department of the RA NSS, it was established that a group of persons, for mercenary reasons, with an intent of organizing illegal migration of two or more persons, by prior agreement with the leading personnel of a travel agency operating in Yerevan, distributing the roles among themselves, organized the illegal departure of a number of RA citizens to foreign states and the countries of the Schengen Agreement at the rate of 20.000 to 26.000 USD per person, for this purpose, in the names of the departing persons, having prepared forged documents on employment, the amount of wages, other income, movable and immovable property, which were submitted to the competent authorities in the RA and foreign countries.
During the preliminary investigation as part of the criminal proceeding, as a result of searches in the apartments, cars of members of the criminal group engaged in organizing illegal migration, as well as in a travel agency, numerous fake seals, stamps, documents, blank document samples, notebooks containing notes on especially large amounts paid by several dozen citizens who received permission for illegal entry into foreign countries, electronic media.
It is noteworthy that the members of the criminal group, in order to bring their criminal intention to the end, did not even hesitate to present not only such false information that significantly undermines the reputation of the state and the international rating, such as the political persecution of certain groups of persons in the RA, due to political views, repressions from by the authorities and other fake similar far-fetched circumstances.
In particular, according to the factual data available in the proceedings, it was confirmed that the members of the group provided a number of persons with pre-processed texts stating that, after 2018, the current government allegedly began political repressions against members of the Republican Party and their supporters in the RA, as a result of which they could not stand the persecution and pursuit and were forced to leave their homeland, in connection with which they were instructed and urged citizens not to repeat the exact content of the text. Moreover, the members of the group, in pre-processed texts, placed special emphasis on the fact that the lives and freedom of the mentioned persons were in danger due to their political views, they lost their business and other fictitious false information, asking the foreign government to grant them political asylum.
Based on factual data acquired during the preliminary investigation, a decision was made by the supervising prosecutor to initiate public criminal prosecution on the grounds of the relevant articles of the RA Criminal Code against 6 members of the criminal group for organizing illegal migration, as well as for the production and use of fake documents, seals, against 4 of them a measure of restraint in the form of arrest was chosen, against one person a bail was applied, and against another person search was announced.
The preliminary investigation of the criminal proceedings continues; necessary investigative actions and operative-search measures are being taken to identify all the circumstances of the case and the full scope of the persons involved in the criminal scheme and to apply criminal legal measures of influence against them.
The National Security Service warns that, within the framework of the powers vested upon it, henceforth also will take appropriate measures in the direction of detecting criminal groups organizing illegal migration RA citizens to foreign states and bring the perpetrators to criminal liability, at the same time it informs that the RA Criminal Code provides for this criminal act punishment in the form of imprisonment for a term of four to eight years.