ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության և ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և պլանավորված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ մի խումբ անձինք` շահադիտական նպատակով, երկու և ավելի անձանց անօրինական միգրացիան կազմակերպելու դիտավորությամբ, նախնական համաձայնության գալով Երևան քաղաքում գործող տուրիստական գործակալության ղեկավար կազմի հետ, կատարելով դերերի բաշխում, յուրաքանչյուր անձի հաշվարկով 20000-26000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց կազմակերպել են ՀՀ մի շարք քաղաքացիների անօրինական մեկնումը օտարերկրյա պետություններ և Շենգենյան համաձայնության երկրներ՝ այդ նպատակով մեկնող անձանց անվամբ պատրաստելով աշխատանք ունենալու, աշխատավարձի չափի, այլ եկամուտների, անշարժ ու շարժական գույքերի վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր, որոնք ներկայացվել են ՀՀ-ում և արտերկրում գտնվող իրավասու մարմիններին:
Նախաքննության ընթացքում քրեական վարույթի շրջանակներում անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խմբի անդամների բնակարաններում, ավտոմեքենաներում, ինչպես նաև տուրիստական գործակալությունում կատարված խուզարկություններով հայտնաբերվել և վերցվել են բազմաթիվ կեղծ կնիքներ, դրոշմներ, փաստաթղթեր, փաստաթղթերի դատարկ ձևանմուշներ, օտարերկրյա պետություններ անօրինական մուտքի թույլտվություն ստացած մի քանի տասնյակ քաղաքացիների կողմից վճարված առանձնապես խոշոր չափերով գումարների վերաբերյալ գրառումներ պարունակող նոթատետրեր, էլեկտրոնային կրիչներ:
Հատկանշանական է նաև այն, որ հանցավոր խմբի անդամներն իրենց հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու համար չեն խորշել նույնիսկ պետության հեղինակությունն ու միջազգային վարկանիշն էապես խաթարող այնպիսի կեղծ տեղեկություններ ներկայացնելուց, ինչպիսիք են քաղաքական հայացքներով պայմանավորված՝ անձանց որոշ խմբերի նկատմամբ ՀՀ-ում քաղաքական հետապնդումների ենթարկվելու, իշխանությունների կողմից բռնաճնշումներ գործադրելու և այլ մտացածին նույնաբնույթ հանգամանքների վերաբերյալ:
Մասնավորապես` վարույթում առկա փաստական տվյալներով հաստատվել է, որ խմբի անդամները մի շարք անձանց տրամադրել են նախապես մշակված տեքստեր այն մասին, թե իբր ՀՀ-ում 2018 թվականից հետո գործող իշխանությունների կողմից քաղաքական ճնշումներ են սկսվել Հանրապետական կուսակցության անդամների և նրանց աջակիցների նկատմամբ, որի արդյունքում չեն դիմացել հալածանքներին, հետապնդումներին և հարկադրված լքել են հայրենիքը, ինչի կապակցությամբ հրահանգավորումներ են կատարել և հորդորել քաղաքացիներին՝ նույնությամբ չկրկնել տեքստի բովանդակությունը: Ավելին, խմբի անդամները նախապես մշակված տեքստերում հատուկ շեշտադրումներ են կատարել այն մասին, որ քաղաքական հայացքներով պայմանավորված՝ հիշյալ անձանց կյանքին ու ազատությանը վտանգ է սպառնում, նրանք կորցրել են իրենց բիզնեսը և այլ մտացածին կեղծ տեղեկություններ՝ հայցելով օտարերկրյա կառավարությանը՝ քաղաքական ապաստան տրամադրել իրենց:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել հանցավոր խմբի անդամներից 6-ի նկատմամբ անօրինական միգրացիայի կազմակերպման, ինչպես նաև կեղծ փաստաթղթեր, կնիքներ պատրաստելու և օգտագործելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, նրանցից 4-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, 1 անձի նկատմամբ կիրառվել է գրավ, իսկ 1-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են քննչական անհրաժեշտ գործողություններ և օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը զգուշացնում է, որ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում այսուհետ ևս համարժեք միջոցներ է ձեռնարկելու` ՀՀ քաղաքացիների՝ օտարերկրյա պետություններ մուտքն ապօրինի ճանապարհով կազմակերպող հանցավոր խմբերի բացահայտման ու մեղավորներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ, միաժամանակ տեղեկացնում, որ նշված հանցավոր արարքի համար ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված է ազատազրկում` 4-8 տարի ժամկետով:

В результате масштабных оперативно-разыскных мероприятий и запланированных следственных действий, осуществленных Ереванским городским управлением Службы национальной безопасности и Следственным департаментом СНБ РА установлено, что группа лиц, в корыстных целях с намерением организовать незаконную миграцию двух и более лиц, придя к предварительному сговору с руководящим персоналом туристического агентства, действующего в Ереване, распределив между собой роли, организовали незаконный выезд ряда граждан РА в иностранные государства и страны Шенгенского соглашения из расчета от 20000 до 26000 долларов США на человека, с этой целью на имена выезжающих лиц изготовив поддельные документы о трудоустройстве, размере заработной платы, об иных доходах, о движимом и недвижимом имуществе, которые были представлены в компетентные органы, находящиеся в РА и зарубежных странах.
В ходе предварительного следствия в рамках уголовного производства в результате проведенных обысков в квартирах, автомобилях членов преступной группы, занимающихся организацией незаконной миграции, а также в туристическом агентстве были обнаружены и изъяты многочисленные поддельные печати, штампы, документы, пустые образцы документов, блокноты, содержащие записи о суммах в особо крупных размерах, выплаченных несколькими десятками гражданами, получившими разрешение для незаконного въезда в иностранные государства, электронные носители.
Характерно также то, что члены преступной группы с целью доведения своего преступного намерения до конца, даже не гнушались представить существенно подрывающие авторитет государства и международный рейтинг такие ложные сведения, каковыми являются политическое преследование в отношении определенных групп лиц в РА, обусловленные политическими взглядами, репрессиями со стороны властей и о других подобных надуманных обстоятельствах.
В частности, по имеющимся в производстве фактическим данным подтверждено, что члены группы предоставили ряду лиц заранее обработанные тексты о том, что якобы в РА после 2018 года со стороны действующей власти начались политические репрессии в отношении членов Республиканской партии и их сторонников, в результате чего они не выдержали гонений, преследований и вынуждено покинули родину, в связи с чем они провели инструктаж и призвали граждан не повторять в точности содержание текста. Более того, члены группы в заранее обработанных текстах особо акцентировали внимание на том, что жизни и свободе упомянутых лиц угрожает опасность, обусловленная политическими взглядами, они потеряли свой бизнес и прочие вымышленные ложные сведения, прося иностранное правительство предоставить им политическое убежище.
На основании фактических данных, приобретённых в ходе предварительного следствия, надзирающим прокурором было принято решение о возбуждении публичного уголовного преследования по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА в отношении 6-и членов преступной группы за организацию незаконной миграции, а также за изготовление и использование поддельных документов, печатей, в отношении 4-х из них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, в отношении одного лица был применен залог, а еще в отношении другого лица был объявлен розыск.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается, осуществляются необходимые следственные действия и оперативно-разыскные мероприятия по выявлению всех обстоятельств дела и полного круга лиц, вовлеченных в преступную схему и по применению в отношении них мер уголовно-правового воздействия.
Служба национальной безопасности предупреждает, что в рамках возложенных на нее полномочий впредь также будет предпринимать соразмерные меры по раскрытию преступных групп, организующих незаконную миграцию в иностранные государства граждан РА и привлечению виновных к уголовной ответственности, одновременно сообщает, что за указанное преступное деяние Уголовным кодексом РА предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок от четырех до восьми лет.