ՀՀ ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության և քննչական դեպարտամենտների աշխատակիցների ձեռնարկած ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական ու համակցված քրեադատավարական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին, ով հանդիսացել է զինծառայող, սոցիալական ցանցի միջոցով ծանոթություն է հաստատել օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների հետ, հավաքագրվել նրանց կողմից և տվել իր համաձայնությունը՝ հատուկ ծառայությունների առաջադրանքով հավաքել, նրանց հանձնել պետական ու ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ։
Դրանից հետո, օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների առաջադրանքով նախկին զինծառայողը հավաքել ու վարձատրության դիմաց օտարերկրյա հետախուզական ծառայության աշխատակցին նամակագրության միջոցով հանձնել է պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող, ռազմական բնույթի այլ տեղեկություն հանդիսացող՝ իրենց ստորաբաժանման պահպանության ներքո գտնվող մարտական դիրքի տեղակայման վայրի, մարտական հերթապահություն իրականացնող անձնակազմի թվաքանակի, նրանց զինվածության, մարտական առաջադրանքի, մարտական հերթապահություն իրականացնելու հետ կապված այլ տվյալներ, ինչպես նաև զորամասի հրամանատարական կազմի անհատական և ծառայողական տվյալները, զորամասի վաշտի և գումարտակի հաստիքացուցակները, զորամասի մարտական համարը, զորամասի զինտեխնիկայի վերաբերյալ տվյալները, լուսանկարել և ուղարկել է մարտական դիրքի խրամուղիները, դիրքին մոտեցող ճանապարհները, դիրքի տեղակայման կոորդինատները՝ այդ կերպ լրտեսության եղանակով կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության։
Բացի դրանից, օտարերկրյա հետախուզական ծառայության առաջադրանքով զինծառայողը կապ է հաստատել նախկին համածառայակցի հետ և փորձել հանձնելու նպատակով ձեռք բերել ռազմական բնագավառին վերաբերող այլ տեղեկություններ, մասնավորապես՝ ՀՀ ՊՆ համար N զորամասի վաշտի և գումարտակի հաստիքացուցակները, զորամասի մարտական համարը, զորամասի զինտեխնիկայի վերաբերյալ տվյալները, որպիսի գործողությունների կատարումը չի կարողացել ավարտին հասցնել, քանի որ բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից։
Դավաճանական գործողությունների դիմաց նախկին զինծառայողն օտարերկրյա հատուկ ծառայություններից մաս-մաս ստացել, ինչպես նաև պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հետագայում ստանալ ընդհանուր 2800 ԱՄՆ դոլար և 6000 ՌԴ ռուբլի գումար։
Միևնույն ժամանակ, ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում պետական դավաճանության հատկանիշներով քննվող մեկ այլ գործով ապացույցների բավարար համակցություն է ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող պայմանագրային զինծառայողը, սոցիալական ցանցերի միջոցով ծանոթություն է հաստատել օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների հետ և հավաքագրվել նրանց կողմից։
Դրանից հետո, հիշյալ զինծառայողը ռազմական բնույթի տեղեկություններ փոխանցելու դիմաց գումար ստանալու նպատակով, հավաքել և բջջային հավելվածների միջոցով նրանց է փոխանցել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությանը սպառնացող ռազմական բնույթի պետական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ հանդիսացող՝ զորակոչի, զորամասի զրահատեխնիկայի, տրանսպորտային միջոցների, զորամասի պահպանության տակ գտնվող մարտական դիրքերի, զորամասի տեղակայման և շենքերի դասավորվածության, զորամասի կարգացուցակի և այլնի վերաբերյալ տեղեկություններ՝ այդ կերպ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար ցուցաբերելով օգնություն և վնաս հասցնելով Հայաստանի Հանրապետության արտաքին անվտանգությանը՝ նշված գործողությունների համար բանկային փոխանցումներով պարբերաբար ստանալով ընդհանուր 900 ԱՄՆ դոլար գումար, իսկ պետական դավաճանություն կատարելու հետևանքով հակառակորդին ընձեռվել է իրական հնարավորություն կատարելու ճշգրիտ հաշվարկներ, տարբեր հատվածներում ընդգրկված ուժերի և միջոցների քանակը, տեղադիրքերը, տեղաբաշխումները:
Պետական դավաճանություն կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա հիշյալ երկու զինծառայողները ձերբակալվել են և տվել խոստովանական ցուցմունքներ, նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է ողջ գործիքակազմով հետևողական և անզիջում պայքար տանել պետության հիմքերը խարխլող հիշյալ հանցագործությունների կանխման և խափանման ուղղությամբ՝ հավաստիացնելով, որ Ծառայությունը լիարժեքորեն տիրապետում է օպերատիվ իրավիճակին և վստահեցնում, որ լրտեսական գործունեության հետ առնչություն ունեցող յուրաքանչյուր ոք հայտնաբերվելու և ենթարկվելու է պատժի կամ քրեաիրավական այլ ներգործության։

В результате масштабных оперативно-разыскных и комбинированных уголовно-процессуальных мероприятий, предпринятых сотрудниками Департамента военной контрразведки и Следственного департамента СНБ РА было установлено, что гражданин РА, который являлся военнослужащим, через социальную сеть завел знакомство с представителями иностранных специальных служб, был завербован ими и дал свое согласие, что по заданию специальных служб обязуется собирать и им передавать составляющие государственную и служебную тайну сведения
После этого по заданию иностранных специальных служб бывший военнослужащий собрал и за вознаграждение по переписке передал сотруднику иностранной разведывательной службы сведения, составляющие государственную и служебную тайну, иные данные военного характера о местах дислокации боевых позиций, находящихся под охраной их подразделения, о численности личного состава, осуществляющих боевое дежурство, их вооружении, иные данные, касающиеся осуществления боевого задания, боевого дежурства, а также личные и служебные данные командного состава воинской части, штатное расписание роты и батальона воинской части, боевой номер воинской части, данные о военной технике воинской части, фотографировал и отправлял фото траншей боевых позиций, дороги, ведущие к позициям, координаты дислокации позиций, тем самым совершив государственную измену путем шпионажа в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения. Кроме того, по заданию иностранной разведывательной службы военнослужащий установил связь с бывшим сослуживцем и с целью передачи попытался приобрести иные относящиеся к военной сфере сведения, в частности, штатные расписания роты и батальона N-ской воинской части МО РА, боевой номер воинской части, данные о военной технике воинской части, но выполнение некоторых действий не смог довести до конца, так как был схвачен сотрудниками СНБ РА.
За предательские действия бывший военнослужащий получил от иностранных специальных служб вознаграждение по частям, а также была достигнута договоренность позже получить сумму в общей сложности 2800 долларов США и 6000 рублей РФ.
В тоже время по другому делу, расследуемому в Следственном департаменте СНБ РА по признакам государственной измены, была получена совокупность достаточных доказательств о том, что гражданин РА, являющийся военнослужащим-контрактником, через социальные сети завел знакомства с представителями иностранных специальных служб и был завербован ими.
После этого упомянутый военнослужащий, с целью получения вознаграждения за передачу сведений военного характера, собрал и через мобильные приложения передал им сведения военного характера, содержащие государственную тайну, угрожающие безопасности Республики Армения, о призыве на военную службу, бронетехнике воинской части, транспортных средствах, боевых позициях, охраняемых воинской частью, о дислокации воинской части и расположении зданий, о распорядке дня и сведения об ином, тем самым оказывая помощь в осуществлении враждебной детальность по отношению к Республике Армения и нанося ущерб внешней безопасности Республики Армения, за указанные действия банковскими переводами периодически получая в общей сложности 900 доларов США, а вследствие совершения государственной измены противнику была предоставлена реальная возможность произвести точные расчеты, определить количество, расположение, распределение сил и средств, задействованных им для выполнения задач на различных участках.
На основании непосредственно возникшего подозрения в совершении государственной измены упомянутые два военнослужащих были задержаны и дали признательные показания, и в качестве меры пресечения в отношении них избрано заключение под стражу.
Служба национальной безопасности РА с применением всего имеющегося инструментария продолжает вести последовательную и непримиримую борьбу по пресечению и предотвращению указанных преступлений, подрывающих основы государства и уверяет, что Служба полностью владеет оперативной ситуацией и заверяет, что каждый, причастный к шпионской деятельности, будет обнаружен и подвергнут наказанию или иному уголовно-правовому воздействию.