ՀՀ ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության և քննչական դեպարտամենտների աշխատակիցների ձեռնարկած ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական ու համակցված քրեադատավարական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին, ով հանդիսացել է զինծառայող, սոցիալական ցանցի միջոցով ծանոթություն է հաստատել օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների հետ, հավաքագրվել նրանց կողմից և տվել իր համաձայնությունը՝ հատուկ ծառայությունների առաջադրանքով հավաքել, նրանց հանձնել պետական ու ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ։
Դրանից հետո, օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների առաջադրանքով նախկին զինծառայողը հավաքել ու վարձատրության դիմաց օտարերկրյա հետախուզական ծառայության աշխատակցին նամակագրության միջոցով հանձնել է պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող, ռազմական բնույթի այլ տեղեկություն հանդիսացող՝ իրենց ստորաբաժանման պահպանության ներքո գտնվող մարտական դիրքի տեղակայման վայրի, մարտական հերթապահություն իրականացնող անձնակազմի թվաքանակի, նրանց զինվածության, մարտական առաջադրանքի, մարտական հերթապահություն իրականացնելու հետ կապված այլ տվյալներ, ինչպես նաև զորամասի հրամանատարական կազմի անհատական և ծառայողական տվյալները, զորամասի վաշտի և գումարտակի հաստիքացուցակները, զորամասի մարտական համարը, զորամասի զինտեխնիկայի վերաբերյալ տվյալները, լուսանկարել և ուղարկել է մարտական դիրքի խրամուղիները, դիրքին մոտեցող ճանապարհները, դիրքի տեղակայման կոորդինատները՝ այդ կերպ լրտեսության եղանակով կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության։
Բացի դրանից, օտարերկրյա հետախուզական ծառայության առաջադրանքով զինծառայողը կապ է հաստատել նախկին համածառայակցի հետ և փորձել հանձնելու նպատակով ձեռք բերել ռազմական բնագավառին վերաբերող այլ տեղեկություններ, մասնավորապես՝ ՀՀ ՊՆ համար N զորամասի վաշտի և գումարտակի հաստիքացուցակները, զորամասի մարտական համարը, զորամասի զինտեխնիկայի վերաբերյալ տվյալները, որպիսի գործողությունների կատարումը չի կարողացել ավարտին հասցնել, քանի որ բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից։
Դավաճանական գործողությունների դիմաց նախկին զինծառայողն օտարերկրյա հատուկ ծառայություններից մաս-մաս ստացել, ինչպես նաև պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հետագայում ստանալ ընդհանուր 2800 ԱՄՆ դոլար և 6000 ՌԴ ռուբլի գումար։
Միևնույն ժամանակ, ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում պետական դավաճանության հատկանիշներով քննվող մեկ այլ գործով ապացույցների բավարար համակցություն է ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող պայմանագրային զինծառայողը, սոցիալական ցանցերի միջոցով ծանոթություն է հաստատել օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների հետ և հավաքագրվել նրանց կողմից։
Դրանից հետո, հիշյալ զինծառայողը ռազմական բնույթի տեղեկություններ փոխանցելու դիմաց գումար ստանալու նպատակով, հավաքել և բջջային հավելվածների միջոցով նրանց է փոխանցել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությանը սպառնացող ռազմական բնույթի պետական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ հանդիսացող՝ զորակոչի, զորամասի զրահատեխնիկայի, տրանսպորտային միջոցների, զորամասի պահպանության տակ գտնվող մարտական դիրքերի, զորամասի տեղակայման և շենքերի դասավորվածության, զորամասի կարգացուցակի և այլնի վերաբերյալ տեղեկություններ՝ այդ կերպ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար ցուցաբերելով օգնություն և վնաս հասցնելով Հայաստանի Հանրապետության արտաքին անվտանգությանը՝ նշված գործողությունների համար բանկային փոխանցումներով պարբերաբար ստանալով ընդհանուր 900 ԱՄՆ դոլար գումար, իսկ պետական դավաճանություն կատարելու հետևանքով հակառակորդին ընձեռվել է իրական հնարավորություն կատարելու ճշգրիտ հաշվարկներ, տարբեր հատվածներում ընդգրկված ուժերի և միջոցների քանակը, տեղադիրքերը, տեղաբաշխումները:
Պետական դավաճանություն կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա հիշյալ երկու զինծառայողները ձերբակալվել են և տվել խոստովանական ցուցմունքներ, նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է ողջ գործիքակազմով հետևողական և անզիջում պայքար տանել պետության հիմքերը խարխլող հիշյալ հանցագործությունների կանխման և խափանման ուղղությամբ՝ հավաստիացնելով, որ Ծառայությունը լիարժեքորեն տիրապետում է օպերատիվ իրավիճակին և վստահեցնում, որ լրտեսական գործունեության հետ առնչություն ունեցող յուրաքանչյուր ոք հայտնաբերվելու և ենթարկվելու է պատժի կամ քրեաիրավական այլ ներգործության։

As a result of large-scale operative-search and complex criminal procedural measures taken by the officers of the RA NSS Department of Military Counterintelligence and the Investigation Department, it was established that the RA citizen, who was a serviceman, made acquaintance with representatives of foreign special services through a social network, was recruited by them and gave his consent to, on the instructions of special services, collect and transfer to them information constituting state and official secrets.
After that, on the instruction of foreign special services the former serviceman collected and for remuneration transferred by correspondence to an employee of a foreign intelligence service information constituting state and official secrets, other military data on the location of combat position under the protection of their unit, on the number of personnel on combat duty, their weapons, and other data related to the implementation of a combat mission, combat duty, as well as personal and official data of the commanding staff of the military unit, staff list of the company and battalion of the military unit, combat number of the military unit, data on military equipment of the military unit, photographed and sent photos of trenches of combat positions, roads leading to positions, the coordinates of the deployment of positions, thus committing high treason by espionage to the detriment of the territorial integrity and external security of the Republic of Armenia.
In addition, on the instruction of the foreign intelligence service, the serviceman established contact with a former comrade-in-arms and, for the purpose of transferring, tried to acquire other information related to the military sphere, in particular, the staff list of the company and battalion of the N military unit of the RA MoD, the combat number of the military unit, data on military equipment of the military unit, but he could not complete the execution of such actions, as he was captured by the officers of the RA NSS.
For treacherous actions, the former serviceman, received partial rewards from the foreign special services, as well as later reached an agreement to receive a total of 2800 USD and 6000 RUB.
At the same time, in another case being investigated in the Investigation Department of the RA NSS on the grounds of high treason an accumulation of sufficient evidence was obtained that the contract serviceman who is a citizen of RA, made an acquaintance through social networks with representatives of foreign special services and was recruited by them.
After that, the mentioned serviceman, in order to receive reward for transferring military information, collected and transferred to them, through mobile applications, information of a military nature constituting state secrets threatening the security of the Republic of Armenia, about conscription, armored vehicles of the military unit, vehicles, combat positions under the protection of the military unit, the deployment of the military unit and the location of buildings, on the daily routine of the military unit and other information, thereby providing assistance in carrying out hostile activities against the Republic of Armenia and causing damage to the external security of the Republic of Armenia, for these actions by bank transfers periodically receiving a total of 900 USD, and as a result of committing high treason, the enemy was given a real opportunity to make accurate calculations, determine the number, location, distribution of forces and means involved in various sectors.
Based on the direct suspicion of committing high treason, the mentioned two servicemen were detained and gave confessionary statements; arrest was chosen as a measure of restraint against them.
The RA National Security Service continues with all the available tools to carry out consistent and uncompromising fight in the direction of preventing and disrupting the mentioned crimes that undermine the foundations of the state, assuring that the Service is in full control of the operational situation assuring that everyone involved in espionage activities will be detected and subjected to punishment or other criminal legal action.