ՀՀ ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործակալական ցանց հիմնելու և վարձատրության դիմաց ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության թշնամական գործունեություն ծավալելու վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում լրտեսության և պետական դավաճանության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության և մարզային ստորաբաժանումների աշխատակիցների, ինչպես նաև քննչական խմբում ընդգրկված քննիչների կատարած քննչական գործողությունների և զուգահեռ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում անհերքելի ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ստեղծել են գործակալական ցանց, որի կազմում ներգրավել են զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումներում ծառայող անձանց:
Ընդ որում, իրենց գործունեությունն անխոչընդոտ իրականացնելու և բացահայտվելու ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով լրտեսական գործունեություն իրականացրած անձինք սոցիալական ցանցերում ստեղծել են իգական սեռի ներկայացուցիչների տվյալներով բացված կեղծ անհատական էջեր՝ հայուհիների տվյալներով և լուսանկարներով: Դրանից հետո հայերեն լեզվին ազատորեն տիրապետող օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչները ծանոթություններ են հաստատել ՀՀ զինված ուժերում տարբեր պաշտոններ զբաղեցնող անձանց հետ՝ հնարավորություն ունենալով համացանցային ծանոթությունները վերածել մտերիմ հարաբերությունների, իսկ այնուհետ նաև՝ առաջարկել գումարի դիմաց համագործակցել իրենց հետ և տրամադրել ռազմական բնագավառին վերաբերող տեղեկություններ, մասնավորապես՝ ՀՀ զինված ուժերի տարբեր զորամասերի տեղակայման վայրերի, անձնակազմի, զենքի, զինամթերքի, զինտեխնիկայի քանակի և տեսակի, զորամասերի և դրանց հրամանատարական կազմի, պաշտպանական շրջանների, ինժեներական կառույցների, սարքավորումների և այլնի վերաբերյալ:
Նշված եղանակով լրտեսական գործունեություն իրականացրած անձինք գործակալական ցանցում ներգրավել են շուրջ երկու տասնյակ ՀՀ քաղաքացիների, ովքեր ՀՀ զինված ուժերում զբաղեցրել են տարբեր պաշտոններ և ի պաշտոնե հնարավորություն են ունեցել առնչվելու պետական ու ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկությունների և փաստաթղթերի հետ:
Հիշյալ զինծառայողները տվել են իրենց համաձայնությունը և գումարի դիմաց բջջային տարբեր հավելվածների միջոցով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներին մաս-մաս փոխանցել են ծառայության բերումով իրենց հասանելի դարձած կամ օտարերկրյա հատուկ ծառայության ներկայացուցիչների պահանջով հավաքած ռազմական կամ այլ բնույթի տեղեկությունները, ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության կատարել դավաճանական գործողություններ:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում քրեադատավարական ու օպերատիվ- հետախուզական համակցված միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել բացահայտել գործակալական ցանցում ներգրավված ՀՀ քաղաքացիների ինքնությունները, պարզել նրանց կողմից օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներին փոխանցված ռազմական և այլ բնույթի տեղեկությունների ծավալն ու բովանդակությունը, խափանել թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար նոր տեղեկությունների հետագա փոխանցումը:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են շուրջ երեք տասնյակից ավելի խուզարկություններ, հայտնաբերվել և վերցվել են քրեական գործի համար էական նշանակություն ներկայացնող իրեր, փաստաթղթեր, այդ թվում՝ նաև ռազմական բնույթի տեղեկություններ պարունակող բնօրինակ փաստաթղթեր, ինչպես նաև օտարերկրյա հետախուզության առաջադրանքով հավաքագրված տեղեկությունների փոխանցման դիմաց արտարժույթի տեսքով վարձատրության հանգամանքը հաստատող անդորրագրերի օրինակներ:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պետական դավաճանություն կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են ընդհանուր թվով 19 անձինք, որոնց մի մասը տվել է խոստովանական ցուցմունքներ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը նախազգուշացնում է, որ հետևողական և անզիջում պայքար է տանելու օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների և այլ կազմակերպությունների, ինչպես նաև առանձին անձանց հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ և շարունակելու է ձեռնարկել գործուն միջոցառումներ՝ անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը բնակչությանը հորդորում է զերծ մնալ սոցիալական ցանցերի միջոցով կամ այլ եղանակով կասկածելի անձանց հետ ծանոթություն հաստատելուց, առավել ևս՝ այդ անձանց հետ ՀՀ զինված ուժերի տարբեր զորամասերի տեղակայման վայրերի, անձնակազմի, զենքի, զինամթերքի, զինտեխնիկայի քանակի և տեսակի, զորամասերի և ՀՀ անվտանգությանն ու պաշտպանությանը վերաբերող այլ հարցեր քննարկելուց:
Տեղեկացվում է նաև, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված իրավակարգավորումներով պետական դավաճանություն կատարելու համար նախատեսված է ընդհուպ մինչև ցմահ ազատազրկում, հետևաբար Ծառայությունը կոչ է անում զերծ մնալ երկրի արտաքին և ներքին անվտանգությունը, այլ անձանց կյանքն ու առողջությունը վտանգող նման պարսավելի և հանրության համար խիստ վտանգավոր հակաօրինական ու հակաբարոյական արարքներ կատարելուց:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հիշեցնում է նաև, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածով նախատեսված է նաև խրախուսական նորմ, որի համաձայն՝ պետական դավաճանություն կամ լրտեսություն կատարելու համար նախատեսված հանցանքներ կատարած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե նա իշխանության մարմիններին կամովին հայտնելով կամ այլ ձևով, օժանդակել է հետագա վնասը կանխելուն, ուստի կոչ է անում հակաօրինական արարքի կատարմանը ներգրավված անձանց կամովին և ժամանակին համագործակցել Ծառայության հետ և օժանդակել հետագա վնասը կանխելուն:

В результате масштабных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками Департамента военной контрразведки СНБ РА, были получены фактические данные об основании агентурной сети иностранными спецслужбами на территории Республики Армения и осуществлении враждебной деятельности за вознаграждение в ущерб суверенитету, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
В частности, в результате осуществленных следственных действий и предпринятых параллельно с ними оперативно-разыскных мероприятий, сотрудниками военной контрразведки и областных подразделений СНБ РА, а также следователями, входящими в состав следственной группы, в ходе предварительного следствия по уголовному делу по признакам шпионажа и государственной измены, возбужденному в Следственном департаменте СНБ РА, были приобретены неопровержимые доказательства о том, что сотрудники иностранных спецслужб создали на территории Республики Армения агентурную сеть, в состав которой вовлекли лиц, проходящих службу в различных подразделениях Вооруженных сил.
При этом, с целью беспрепятственного осуществления их деятельности и снижения рисков разоблачения, лица, осуществившие шпионскую деятельность в социальных сетях, создали фейковые личные страницы с данными представительниц женского пола - национальными данными армянок и фотографиями. После этого представители иностранных спецслужб, свободно владеющие армянским языком, имея возможность превратить интернет-знакомства в близкие отношения, завели знакомства с лицами, занимающими различные должности в Вооруженных силах РА, а затем предложили за определенную сумму сотрудничать с ними и предоставлять им сведения, относящиеся к военной области, в частности о местах дислокации различных воинских частей Вооруженных сил РА, личном составе, оружии, боеприпасах, количестве и видах военной техники, воинских частях и их командном составе, оборонительных районах, инженерных сооружениях, оборудовании и др.
Лица, занимающиеся шпионской деятельностью указанным путем, в агентурную сеть вовлекли около двух десятков граждан РА, которые занимали различные должности в Вооруженных силах РА и по должности имели возможность доступа к сведениям и документам, которые составляют государственную и служебную тайну.
Упомянутые военнослужащие дали свое согласие и за определенную сумму через различные мобильные приложения представителям различных иностранных спецслужб по частям передали сведения военного или иного характера, ставшие им доступными по долгу службы или собранные по требованию представителей иностранных спецслужб, совершили предательские действия в ущерб Республики Армения.
В результате совокупных оперативно-разыскных и уголовно-процессуальных мероприятий, предпринятых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, стало возможным выявить личности граждан РА, вовлеченных в агентурную сеть, выяснить с их стороны объем и содержание военного и иного характера сведений, переданных сотрудникам иностранных спецслужб, предотвратить дальнейшую передачу новых сведений для осуществления враждебной деятельности.
В ходе предварительного следствия были проведены более трех десятков обысков, обнаружены и изъяты предметы, документы, представляющие существенное значение для уголовного дела, в том числе подлинники документов, содержащие сведения военного характера, а также образцы квитанций, подтверждающие обстоятельство оплаты в виде валюты за передачу собранной информации по заданию иностранной разведки.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении государственной измены были задержаны в общей сложности 19 лиц, часть из них дала признательные показания.
Служба национальной безопасности РА предупреждает, что будет вести последовательную и бескомпромиссную борьбу по выявлению, пресечению и предотвращению разведывательной деятельности спецслужб иностранных государств и иных организаций, а также отдельных лиц и продолжит предпринимать действенные мероприятия, направленные на защиту безопасности личности, общества и государства, конституционного строя, прав и свобод граждан от внешних и внутренних угроз.
Одновременно, Служба национальной безопасности Республики Армения призывает население воздержаться от установления знакомств с подозрительными лицами через социальные сети или иными способами, тем более, от обсуждения вопросов с этими лицами о местах дислокации различных воинских частей Вооруженных сил РА, личном составе, оружии, боеприпасах, количестве и видах военной техники, воинских частях и иных вопросах, относящихся к безопасности и обороне РА.
Сообщается также, что правовыми регулированиями, предусмотренными Уголовным кодексом РА за совершение государственной измены предусмотрено лишение свободы вплоть до пожизненного заключения, следовательно, Служба призывает воздержаться от совершения подобных особо опасных для общества и порицаемых противоправных и аморальных действий, ставящих под угрозу внешнюю и внутреннюю безопасность страны, жизнь и здоровье иных лиц.
Служба национальной безопасности напоминает также, что Статьей 299 Уголовного кодекса РА предусматривается также поощрительная норма, согласно которой лицо, совершившее преступления, освобождается от уголовной ответственности за государственную измену или шпионаж, если оно добровольным сообщением органам власти или иным образом содействовало предотвращению дальнейшего ущерба, следовательно призывает лиц, вовлеченных в совершение противоправного деяния, добровольно и своевременно сотрудничать со Службой и способствовать предотвращению дальнейшего ущерба.