ՀՀ ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործակալական ցանց հիմնելու և վարձատրության դիմաց ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության թշնամական գործունեություն ծավալելու վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում լրտեսության և պետական դավաճանության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության և մարզային ստորաբաժանումների աշխատակիցների, ինչպես նաև քննչական խմբում ընդգրկված քննիչների կատարած քննչական գործողությունների և զուգահեռ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում անհերքելի ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ստեղծել են գործակալական ցանց, որի կազմում ներգրավել են զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումներում ծառայող անձանց:
Ընդ որում, իրենց գործունեությունն անխոչընդոտ իրականացնելու և բացահայտվելու ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով լրտեսական գործունեություն իրականացրած անձինք սոցիալական ցանցերում ստեղծել են իգական սեռի ներկայացուցիչների տվյալներով բացված կեղծ անհատական էջեր՝ հայուհիների տվյալներով և լուսանկարներով: Դրանից հետո հայերեն լեզվին ազատորեն տիրապետող օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչները ծանոթություններ են հաստատել ՀՀ զինված ուժերում տարբեր պաշտոններ զբաղեցնող անձանց հետ՝ հնարավորություն ունենալով համացանցային ծանոթությունները վերածել մտերիմ հարաբերությունների, իսկ այնուհետ նաև՝ առաջարկել գումարի դիմաց համագործակցել իրենց հետ և տրամադրել ռազմական բնագավառին վերաբերող տեղեկություններ, մասնավորապես՝ ՀՀ զինված ուժերի տարբեր զորամասերի տեղակայման վայրերի, անձնակազմի, զենքի, զինամթերքի, զինտեխնիկայի քանակի և տեսակի, զորամասերի և դրանց հրամանատարական կազմի, պաշտպանական շրջանների, ինժեներական կառույցների, սարքավորումների և այլնի վերաբերյալ:
Նշված եղանակով լրտեսական գործունեություն իրականացրած անձինք գործակալական ցանցում ներգրավել են շուրջ երկու տասնյակ ՀՀ քաղաքացիների, ովքեր ՀՀ զինված ուժերում զբաղեցրել են տարբեր պաշտոններ և ի պաշտոնե հնարավորություն են ունեցել առնչվելու պետական ու ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկությունների և փաստաթղթերի հետ:
Հիշյալ զինծառայողները տվել են իրենց համաձայնությունը և գումարի դիմաց բջջային տարբեր հավելվածների միջոցով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներին մաս-մաս փոխանցել են ծառայության բերումով իրենց հասանելի դարձած կամ օտարերկրյա հատուկ ծառայության ներկայացուցիչների պահանջով հավաքած ռազմական կամ այլ բնույթի տեղեկությունները, ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության կատարել դավաճանական գործողություններ:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում քրեադատավարական ու օպերատիվ- հետախուզական համակցված միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել բացահայտել գործակալական ցանցում ներգրավված ՀՀ քաղաքացիների ինքնությունները, պարզել նրանց կողմից օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներին փոխանցված ռազմական և այլ բնույթի տեղեկությունների ծավալն ու բովանդակությունը, խափանել թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար նոր տեղեկությունների հետագա փոխանցումը:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են շուրջ երեք տասնյակից ավելի խուզարկություններ, հայտնաբերվել և վերցվել են քրեական գործի համար էական նշանակություն ներկայացնող իրեր, փաստաթղթեր, այդ թվում՝ նաև ռազմական բնույթի տեղեկություններ պարունակող բնօրինակ փաստաթղթեր, ինչպես նաև օտարերկրյա հետախուզության առաջադրանքով հավաքագրված տեղեկությունների փոխանցման դիմաց արտարժույթի տեսքով վարձատրության հանգամանքը հաստատող անդորրագրերի օրինակներ:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պետական դավաճանություն կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են ընդհանուր թվով 19 անձինք, որոնց մի մասը տվել է խոստովանական ցուցմունքներ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը նախազգուշացնում է, որ հետևողական և անզիջում պայքար է տանելու օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների և այլ կազմակերպությունների, ինչպես նաև առանձին անձանց հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ և շարունակելու է ձեռնարկել գործուն միջոցառումներ՝ անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը բնակչությանը հորդորում է զերծ մնալ սոցիալական ցանցերի միջոցով կամ այլ եղանակով կասկածելի անձանց հետ ծանոթություն հաստատելուց, առավել ևս՝ այդ անձանց հետ ՀՀ զինված ուժերի տարբեր զորամասերի տեղակայման վայրերի, անձնակազմի, զենքի, զինամթերքի, զինտեխնիկայի քանակի և տեսակի, զորամասերի և ՀՀ անվտանգությանն ու պաշտպանությանը վերաբերող այլ հարցեր քննարկելուց:
Տեղեկացվում է նաև, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված իրավակարգավորումներով պետական դավաճանություն կատարելու համար նախատեսված է ընդհուպ մինչև ցմահ ազատազրկում, հետևաբար Ծառայությունը կոչ է անում զերծ մնալ երկրի արտաքին և ներքին անվտանգությունը, այլ անձանց կյանքն ու առողջությունը վտանգող նման պարսավելի և հանրության համար խիստ վտանգավոր հակաօրինական ու հակաբարոյական արարքներ կատարելուց:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հիշեցնում է նաև, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածով նախատեսված է նաև խրախուսական նորմ, որի համաձայն՝ պետական դավաճանություն կամ լրտեսություն կատարելու համար նախատեսված հանցանքներ կատարած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե նա իշխանության մարմիններին կամովին հայտնելով կամ այլ ձևով, օժանդակել է հետագա վնասը կանխելուն, ուստի կոչ է անում հակաօրինական արարքի կատարմանը ներգրավված անձանց կամովին և ժամանակին համագործակցել Ծառայության հետ և օժանդակել հետագա վնասը կանխելուն:

As a result of large-scale operative-search measures taken by the officers of the Department of Military Counterintelligence of the RA NSS, factual data were obtained on the establishment of an agent network by foreign special services on the territory of the Republic of Armenia and the implementation of hostile activities for reward to the detriment of the sovereignty, territorial integrity and external security of the Republic of Armenia.
In particular, as a result of the investigative actions carried out and the operative-search measures taken in parallel with them, officers of the military counterintelligence and regional subdivisions of the RA NSS, as well as investigators involved in the investigation team, during the preliminary investigation of a criminal case on the grounds of espionage and high treason initiated in the Investigation Department of the RA NSS, irrefutable evidence was obtained that employees of foreign special services created an agent network in the territory of the Republic of Armenia, which included persons serving in various subdivisions of the Armed Forces.
At the same time, in order to carry out their activities without impediment and reduce the risks of exposure, the persons who carried out espionage activities on social networks created fake personal pages with data of female representatives- data and photographs of Armenian women. After that, the representatives of foreign special services fluent in Armenian, having the opportunity to turn online dating into close relationships, made acquaintances with persons holding various positions in the RA Armed Forces, and then also offered to cooperate with them for a certain amount and provide them with information on military area, in particular about the locations of various military units of the RA Armed Forces, personnel, weapons, ammunition, the number and types of military equipment, military units and their command staff, defensive areas, engineering structures, equipment and so on.
Persons engaged in espionage activities in this way, involved in the agent network about two dozen RA citizens who had held various positions in the RA Armed Forces and on duty had the opportunity to access information and documents that constitute state and official secrets.
The mentioned servicemen gave their consent and, through various mobile applications, transferred to representatives of various foreign special services in parts, military or other information that became available to them on duty or collected at the request of representatives of foreign special services, committed treacherous acts to the detriment of the Republic of Armenia.
As a result of criminal procedural and operative-search combined measures during the preliminary investigation of the criminal case, it became possible to identify the identities of the RA citizens involved in the agent network, to find out on their part the volume and content of military and other types of information transmitted to the employees of foreign special services, to prevent further transmission of new information for the implementation of hostile activities.
During the preliminary investigation more than three dozen searches were carried out and objects, documents of significant importance for the criminal case were found and seized, including original documents containing military information, as well as samples of receipts confirming the circumstance of payment in the form of currency for the transfer of collected information on assignment from foreign intelligence.
During the preliminary investigation of the criminal case on the basis of direct suspicion of committing high treason, a total of 19 persons were detained, some of them gave confessionary statements.
The National Security Service warns that it will carry out consistent and uncompromising fight in the direction of detecting, preventing and disrupting the intelligence activities of special services of foreign states and other organizations, as well as individuals, and will continue to take effective measures aimed at protecting the security of the individual, society and the state, the constitutional order, rights and freedoms of citizens from external and internal threats.
At the same time, the National Security Service of the Republic of Armenia urges the population to refrain from establishing acquaintances with suspicious persons through social networks or in other ways, especially from discussing issues with these persons about the locations of various military units of the RA Armed Forces, personnel, weapons, ammunition, quantity and types of military equipment, military units and other issues related to the security and defense of RA.
It is also reported that the legal regulations provided for by the RA Criminal Code for committing high treason provide for imprisonment up to life imprisonment, therefore, the Service calls for refraining from committing such especially dangerous for society and condemned illegal and immoral actions that endanger the external and internal security of the country, life and health of others.
The National Security Service reminds that Article 299 of the RA Criminal Code provides for an incentive norm, according to which a person who committed crimes of high treason or espionage is exempted from criminal liability if he voluntarily informed the authorities or assisted in another way to the prevention of further damage, therefore calls on the persons involved in the commission of the illegal act to voluntarily and timely cooperate with the Service and assist in the prevention of further damage.