ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի շենքերում և պետական նշանակության այլ օբյեկտներում ու հասարակական վայրերում բռնություն գործադրելով, ջարդ իրականացնելով, գույք ոչնչացնելով, վնասելով կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելով արտահայտված զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու, դրանց մասնակցելու և այլ դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ «Այլընտրանք» հասարակական կազմակերպության նախագահ Նարեկ Մանթաշյանը, զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու դիտավորությամբ, գտնվելով արդեն իսկ սկսված զանգվածային անկարգությունների կատարման վայրում, դրանց կատարման աշխարհագրությունն ընդլայնելու և այլ տարածքներում ծավալվելու նպատակով, կառավարության շենքում կոչով դիմել է այդ պահին ուղիղ եթերով իրադարձությունների ընթացքը լուսաբանող լրատվամիջոցներին, ինչպես նաև զանգվածային անկարգության մասնակիցներին, որի ընթացքում, ակնհայտորեն խեղաթյուրելով իրականությունը, կեղծ տեղեկություններ է հայտնել, թե իբր պաշտոնատար անձինք փորձում են հեռանալ երկրից, ապա կոչ է արել անձանց նկատմամբ բռնություն, գույքի ոչնչացում կամ վնասում ենթադրող գործողություներ իրականացնել, այն է՝ փակել հատուկ պահպանության օբյեկտ համարվող «Զվարթնոց» օդանավակայան տանող ճանապարհը, ինչպես նաև կառավարական կեցավայրը և պաշտոնատար անձանց նկատմամբ բռնի գործողություններ կատարելուն ուղղված պարտադրանքի իրագործմամբ թույլ չտալ որևէ պաշտոնատար անձի լքել երկիրը՝ այդ կերպ անմիջականորեն ղեկավարելով զանգվածային անկարգություններ իրականացնող ամբոխի գործողությունները, վերջիններիս ուղղորդել է իր կողմից մատնանշված վայրեր՝ իր հերթին նույնպես ուղևորվելով իրադարձությունների կատարման վայր հանդիսացող «Զվարթնոց» օդանավակայան՝ այդ կերպ որպես կազմակերպիչ վերահսկելով իր հանցավոր մտադրությունների իրագործումը:
Արդյունքում, կառավարության շենքում զանգվածային անկարգություններին մասնակցող անձինք, այդ թվում՝ գործով մյուս մեղադրյալ Գ. Գ-ն, զանգվածային անկարգություններ կատարելու դիտավորությամբ անմիջապես շարժվել են «Զվարթնոց» օդանավակայան, որտեղ իրականացրել և մասնակցել են ջարդերով, գույք ոչնչացնելով և վնասելով զուգորդված զանգվածային անկարգություններին, որի ընթացքում համատեղ ջանքերով վնասել են «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲ ընկերության՝ հիշյալ վայրում տեղակայված պահակակետի մուտքի դուռն ու պատուհանը, ապօրինի մուտք են գործել հատուկ պատվիրակությունների ճանապարհման և դիմավորման սրահի տարածք, որտեղ ճոճելու միջոցով կոտրել ու վնասել են պարսպի ճաղավանդակի ամրակները և ապօրինի մուտք գործել արգելված գոտի հանդիսացող թռիչքուղի, ապա տևական ժամանակ չենթարկվելով «Զվարթնոց» օդանավակայանի անվտանգության աշխատակիցների և ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջներին, փորձել են մոտենալ նույն պահին ուղևորներով բեռնված հերթական միջազգային չվերթ իրականացնող և շարժման մեջ գտնվող օդանավին ու դադարեցնել օդանավի՝ թռիչքուղիով շարժը և այն ապօրինի խուզարկել, որի ընթացքում հնչեցրել են բռնություն կիրառելու սպառնալիքներ՝ այդ կերպ վտանգելով հասարակական անվտանգությունը, խաթարելով օդանավակայանի բնականոն գործունեությունը, իրական վտանգ ստեղծելով այլ անձանց կյանքի և առողջության համար:
Բացի այդ, Նարեկ Մանթաշյանի` վերը հիշատակված կազմակերպչական գործողությունների արդյունքում ՀՀ կառավարության շենքում գտնվող զանգվածային անկարգությունների մասնակիցներից ավելի քան 50 հոգի նրա կազմակերպմամբ զանգվածային անկարգություններ կատարելու դիտավորությամբ անմիջապես շարժվել են ՀՀ կառավարական կեցավայր և, հաղթահարելով կառավարական կեցավայրի մուտքի դարպասների արգելքը, վնասելով բացել են դրանք, ներխուժել կեցավայրի տարածք, իսկ այնուհետև՝ ՀՀ վարչապետին հատկացված առանձնատուն՝ ոչնչացնելով ու վնասելով այնտեղ գտնվող տարատեսակ գույքը, ինչպես նաև հափշտակել տարբեր իրեր՝ այդ կերպ իրականացնելով գույք ոչնչացնելով և վնասելով զուգորդված զանգվածային անկարգություններ:
Միևնույն ժամանակ քրեական գործով ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ Նարեկ Մանթաշյանը, մասնակցելով ՀՀ կառավարության թիվ 1 շենքում կատարվող զանգվածային անկարգություններին, երրորդ հարկի միջանցքից բացահայտ հափշտակել է փայտյա ձողին ամրացված՝ շուրջ 55,000 ՀՀ դրամ արժողությամբ ՀՀ դրոշը և այն դուրս բերել շենքից:
Նկարագրված արարքները կատարելու համար նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում Նարեկ Մանթաշյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրա նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ հիշյալ մեծածավալ քրեական գործով իրականացված նախաքննության արդյունքներով արդեն իսկ ընդհանուր առմամբ 29 անձի նկատմամբ 10 քրեական գործեր անջատվել և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատախազին՝ գործն ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Քրեական գործով շարունակվում են ձեռնարկվել ծավալուն և տարաբնույթ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական գործողություններ՝ զանգվածային անկարգությունների մյուս կազմակերպիչների, ունեցած դերակատարության, կատարված հանցագործությունների ամբողջական պատկերի բացահայտման, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ անձանց ինքնությունները պարզելու, նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու և արդյունքում քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքներն արդյունավետ կենսագործելու ուղղությամբ:

В Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по фактам организации 10 ноября 2020 года в зданиях Правительства РА, Национального собрания РА и иных объектах государственного значения и общественных местах выраженных массовых беспорядков, с применением насилия, осуществлением погромов, уничтожением имущества, повреждением или оказанием вооруженного сопротивления представителю власти, участием в них и другим фактам в рамках которого были получены фактические данные о том, что председатель общественной организации «Альтернатива» Нарек Манташян, с умыслом организации массовых беспорядков, находясь на месте уже начавшихся массовых беспорядков, с целью расширения их географии и распространения на иные территории, в здании Правительства обратился с призывом к СМИ, освещающим в этот момент процесс событий в прямом эфире, а также к участникам массовых беспорядков, во время которого, явно искажая действительность, сообщил ложные сведения о том, что якобы должностные лица пытаются покинуть страну, а затем призвал осуществить действия, предполагающие насилие в отношении лиц, уничтожение или повреждение имущества, а именно перекрыть дорогу ведущую в аэропорт “Звартноц”, который считается особо охраняемым объектом, а также Правительственную резиденцию и принуждая к совершению насильственных действий в отношении должностных лиц, не позволить никому из должностных лиц покинуть страну, таким образом непосредственно руководя действиями толпы, осуществляющей массовые беспорядки, направил последних в указанные им места, и в свою очередь также отправившись в аэропорт «Звартноц», являющийся местом проведения событий, таким образом контролируя осуществление своих преступных намерений в качестве организатора.
В результате, лица, участвующие в массовых беспорядках в здании Правительства, в том числе другой обвиняемый по делу Г. Г., с намерением совершить массовые беспорядки сразу направились в аэропорт «Звартноц», где совершили и приняли участие в массовых беспорядках, сопровождавшихся погромами, уничтожением и повреждением имущества, в ходе чего совместными усилиями повредили входную дверь и окно пункта охраны, размещенного в упомянутом ЗАО «Международные аэропорты Армения», незаконно проникли на территорию зала встреч и проводов высокопоставленных официальных делегаций, где путем раскачивания сломали и повредили крепления решетки ограждения и незаконно проникли на взлетную полосу, являющейся запретной зоной, затем длительное время не подчиняясь законным требованиям сотрудников безопасности и служащих полиции аэропорта «Звартноц», попытались в этот момент приблизиться к совершающему очередной международный рейс с пассажирами авиалайнеру и остановить движение авиалайнера на взлетной полосе и незаконно его обыскать, в ходе этого озвучили угрозы применения насилия, таким образом, подвергая опасности общественную безопасность, нарушая нормальную деятельность аэропорта, создавая реальную угрозу жизни и здоровью других лиц.
Кроме того, в результате вышеупомянутых организованных действий Нарека Манташяна, более чем 50 человек из участников массовых беспорядков, находящиеся в здании Правительства РА под его предводительством, с намерением организовать массовые беспорядки сразу направились в резиденцию Правительства РА и, преодолев барьер входа в Правительственную резиденцию, повредив открыли их, проникнули на территорию резиденции, а затем – в выделенный премьер-министру РА особняк, уничтожая и повреждая находящееся там разное имущество, а также похитили различные предметы, таким образом совершив массовые беспорядки, сопровождаемые уничтожением и повреждением имущества.
Одновременно по уголовному делу были получены фактические данные о том, что Нарек Манташян, участвуя в массовых беспорядках, происходящих в Правительственном здании номер 1, из коридора третьего этажа открыто похитил флаг РА, прикрепленный к деревянному флагштоку, стоимостью около 55.000 драмов РА и вынес его из здания.
По совокупности достаточных доказательств, полученных предварительным следствием, Нарек Манташян был привлечен в качестве обвиняемого в совершении описываемых деяний и в качестве меры пресечения в отношении него избран арест.
Служба национальной безопасности сообщает, что по результатам предварительного следствия, осуществленного по упомянутому широкомасштабному уголовному делу уже в общей сложности 10 уголовных дел с обвинительным заключением в отношении 29-и лиц выделены и направлены прокурору с ходатайством об его утверждении о направления дела в суд для его рассмотрения по существу.
По уголовному делу продолжаются предприниматься масштабные и различные оперативно-разыскные и следственные действия по выявлению других организаторов массовых беспорядков, их роли, по выявлению полной картины совершенных преступлений, установлению связанных с делом личностей иных лиц, возбуждению в отношении них уголовного преследования и, в результате эффективному претворению в жизнь принципов неотвратимости уголовной ответственности.