ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալներով հաստատվել է, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության Լոռու մարզային բաժնի հարկադիր կատարողներն իրենց մոտ գտնվող կատարողական վարույթների շրջանակներում մի շարք քաղաքացիների բանկային հաշիվների վրա դրված արգելանքները վերացնելու, կատարողական վարույթների շրջանակներում հաշվարկվող կատարողական ծախսերը չգանձելու կամ դրանց չափը նվազեցնելու և այդ կերպ իրենց լիազորությունների շրջանակներում նրանց օգտին գործողություններ կատարելու համար 2020-2021 թվականների ընթացքում մեկ տասնյակից ավելի պարտապաններից պահանջել և որպես կաշառք ստացել են տարբեր չափերի գումարներ:
Վերոգրյալից բացի, քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ պարզվել է նաև, որ հարկադիր կատարողներից մեկը, տեղյակ լինելով երկու քաղաքացիների կողմից մի շարք բանկերում և վարկային կազմակերպություններում ունեցած 6.000.000 ՀՀ դրամ և 3.900.000 ՀՀ դրամ վարկային պարտավորությունների մասին, հիշյալ քաղաքացիներին համոզելու եղանակով դրդել է կեղծ սնանկության, մասնավորապես՝ նրանց կողմից սնանկության հատկանիշների բացակայության պայմաններում՝ պարտատերերին մոլորեցնելու և կուտակված պարտքերը չվճարելու նպատակով վերջիններին հորդորել է սեփական սնանկության ճանաչման մասին հայցադիմում ներկայացնել դատարան, ինչպես նաև սեփական սնանկությունը ճանաչելու պահանջը բավարարելու նպատակով կազմել և քաղաքացիական գործով դատարան ներկայացնել բովանդակությամբ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող ապացույցներ՝ փաստաթղթեր, որոնց օգտագործմամբ հնարավոր է եղել արհեստականորեն ավելացնել պարտատերերի քանակը, պայմանագրային պարտավորությունների չափերը, կեղծ հիմքեր ստեղծել նրանց մոտ անվճարունակության հատկանիշների առկայության և օրենքով սահմանված կարգով սնանկ ճանաչելու համար:
Ընդ որում, հարկադիր կատարողը վերը հիշատակված ակնհայտ ապօրինի գործողությունների, ինչպես նաև ծառայության գծով հովանավորչության համար քաղաքացիներից մեկից 2021 թվականի մարտ և ապրիլ ամիսներին պահանջել և առձեռն ստացել է ընդհանուր խոշոր չափերի՝ 500.000 ՀՀ դրամ գումար կաշառք, իսկ մյուսից՝ 350.000 ՀՀ դրամ գումար կաշառք:
Վերոգրյալ գործողությունների արդյունքում քաղաքացիական գործով մասնակից անձի կողմից դատարան է ներկայացվել բովանդակությամբ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող ապացույցներ, բավարարվել է քաղաքացու՝ սեփական սնանկությունը ճանաչելու պահանջը, իսկ պարտատերերին պատճառվել է խոշոր չափերի՝ նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկը գերազանցող գումարի չափով վնաս:
Քրեական գործի քննության ընթացքում, ի թիվս ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների, կատարվել են մեկ տասնյակից ավելի խուզարկություններ, առգրավվել են խնդրո առարկա կատարողական վարույթները, որոնց արդյունքում ձեռք են բերվել մեղսագրվող արարքներում հարկադիր կատարողների ներգրավվածությունը վկայող ակնհայտ տվյալներ:
Գործով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում մեղադրանք է առաջադրվել ընդհանուր 10 անձի, հարկադիր կատարողներից երեքի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություններ են հարուցվել դատարան, որոնք բավարարվել են:
Քննության ներկա փուլի համատեքստում ազգային անվտանգության մարմինները շարունակում են ձեռնարկել ակտիվ քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ կոռուպցիոն հանցապատկերի բոլոր հնարավոր դրվագները հայտնաբերելու, դրանցում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, ինչպես նաև հարկադիր կատարողների կողմից համակարգային կոռուպցիոն չարաշահումների կատարման հնարավոր դրսևորումները կանխելու ու խափանելու ուղղությամբ:

According to the factual data obtained during the preliminary investigation of the criminal case initiated in the Investigation Department of the RA National Security Service, it was confirmed that the bailiffs of the Lori regional department of the Compulsory Enforcement Service of the RA Ministry of Justice of the Republic of Armenia, within the framework of their enforcement proceedings, for the elimination of the arrest imposed on bank accounts of a number of citizens, non-collection of enforcement costs calculated as part of enforcement proceedings, or reduction in their size, and thus, within the framework of their powers, for taking actions in their favor in the period from 2020 to 2021, from more than a dozen debtors demanded and received various amounts of money as a bribe.
In addition to the above-mentioned, based on the combination of sufficient evidence obtained during the preliminary investigation of the criminal case, it was also established that one of the bailiffs, being aware of the existing loan obligations of two citizens in a number of banks and credit organizations in the amount of 6,000,000 AMD and 3,900,000 AMD, through persuasion forced the mentioned citizens into fictitious bankruptcy, in particular, in the absence of signs of bankruptcy on their part, in order to mislead creditors and fail to pay accumulated debts, urged the latter to submit a claim to the court for recognition of their own bankruptcy, as well as in order to satisfy requirements for the recognition of one's own bankruptcy to draw up and submit to the court in a civil case evidence containing obvious false information - documents, using which it was possible to artificially increase the number of creditors, the amount of contractual obligations, create false grounds for having a debt and signs of insolvency and recognition of bankruptcy in the manner prescribed by law.
Moreover, the bailiff, for the above-mentioned obvious illegal actions, as well as for service favoring from one of the citizens in March and April 2021, demanded and received on hand a bribe in large amounts in total in the amount of 500,000 AMD, and from another - a bribe in the amount of 350,000 AMD.
As a result of the above-mentioned actions, on the part of the person participating in the civil case evidence containing obvious false information was presented to the court, the citizen’s demand for recognition of his own bankruptcy was satisfied, and creditors suffered damage on a large scale-in an amount exceeding the amount of a thousand times the minimum wage.
Among the large-scale investigative actions taken during the investigation of the criminal case, more than a dozen searches were carried out, the enforcement proceedings in subject matter were seized, as a result of which obvious data were obtained indicating the involvement of bailiffs in the incriminated acts.
In conditions of accumulation of sufficient evidence obtained in the case, charges were brought against a total of 10 persons; motions were filed with the court against three bailiffs to choose arrest as a measure of restraint, which were satisfied.
In the context of the present stage of the investigation, the national security bodies continue to take active criminal procedural and operative-search measures in the direction of identifying all possible episodes of the picture of a corruption crime, identifying the full range of persons involved in them, as well as prevent and disrupt possible manifestations of systemic corruption abuses by bailiffs