ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալներով հաստատվել է, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության Լոռու մարզային բաժնի հարկադիր կատարողներն իրենց մոտ գտնվող կատարողական վարույթների շրջանակներում մի շարք քաղաքացիների բանկային հաշիվների վրա դրված արգելանքները վերացնելու, կատարողական վարույթների շրջանակներում հաշվարկվող կատարողական ծախսերը չգանձելու կամ դրանց չափը նվազեցնելու և այդ կերպ իրենց լիազորությունների շրջանակներում նրանց օգտին գործողություններ կատարելու համար 2020-2021 թվականների ընթացքում մեկ տասնյակից ավելի պարտապաններից պահանջել և որպես կաշառք ստացել են տարբեր չափերի գումարներ:
Վերոգրյալից բացի, քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ պարզվել է նաև, որ հարկադիր կատարողներից մեկը, տեղյակ լինելով երկու քաղաքացիների կողմից մի շարք բանկերում և վարկային կազմակերպություններում ունեցած 6.000.000 ՀՀ դրամ և 3.900.000 ՀՀ դրամ վարկային պարտավորությունների մասին, հիշյալ քաղաքացիներին համոզելու եղանակով դրդել է կեղծ սնանկության, մասնավորապես՝ նրանց կողմից սնանկության հատկանիշների բացակայության պայմաններում՝ պարտատերերին մոլորեցնելու և կուտակված պարտքերը չվճարելու նպատակով վերջիններին հորդորել է սեփական սնանկության ճանաչման մասին հայցադիմում ներկայացնել դատարան, ինչպես նաև սեփական սնանկությունը ճանաչելու պահանջը բավարարելու նպատակով կազմել և քաղաքացիական գործով դատարան ներկայացնել բովանդակությամբ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող ապացույցներ՝ փաստաթղթեր, որոնց օգտագործմամբ հնարավոր է եղել արհեստականորեն ավելացնել պարտատերերի քանակը, պայմանագրային պարտավորությունների չափերը, կեղծ հիմքեր ստեղծել նրանց մոտ անվճարունակության հատկանիշների առկայության և օրենքով սահմանված կարգով սնանկ ճանաչելու համար:
Ընդ որում, հարկադիր կատարողը վերը հիշատակված ակնհայտ ապօրինի գործողությունների, ինչպես նաև ծառայության գծով հովանավորչության համար քաղաքացիներից մեկից 2021 թվականի մարտ և ապրիլ ամիսներին պահանջել և առձեռն ստացել է ընդհանուր խոշոր չափերի՝ 500.000 ՀՀ դրամ գումար կաշառք, իսկ մյուսից՝ 350.000 ՀՀ դրամ գումար կաշառք:
Վերոգրյալ գործողությունների արդյունքում քաղաքացիական գործով մասնակից անձի կողմից դատարան է ներկայացվել բովանդակությամբ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող ապացույցներ, բավարարվել է քաղաքացու՝ սեփական սնանկությունը ճանաչելու պահանջը, իսկ պարտատերերին պատճառվել է խոշոր չափերի՝ նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկը գերազանցող գումարի չափով վնաս:
Քրեական գործի քննության ընթացքում, ի թիվս ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների, կատարվել են մեկ տասնյակից ավելի խուզարկություններ, առգրավվել են խնդրո առարկա կատարողական վարույթները, որոնց արդյունքում ձեռք են բերվել մեղսագրվող արարքներում հարկադիր կատարողների ներգրավվածությունը վկայող ակնհայտ տվյալներ:
Գործով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում մեղադրանք է առաջադրվել ընդհանուր 10 անձի, հարկադիր կատարողներից երեքի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություններ են հարուցվել դատարան, որոնք բավարարվել են:
Քննության ներկա փուլի համատեքստում ազգային անվտանգության մարմինները շարունակում են ձեռնարկել ակտիվ քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ կոռուպցիոն հանցապատկերի բոլոր հնարավոր դրվագները հայտնաբերելու, դրանցում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, ինչպես նաև հարկադիր կատարողների կողմից համակարգային կոռուպցիոն չարաշահումների կատարման հնարավոր դրսևորումները կանխելու ու խափանելու ուղղությամբ:

По фактическим данным, полученным в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте Службы национальной безопаснопости РА, подтвердилось, что приставы Лорийского областного отдела Службы обеспечения принудительного исполнения Министерства Юстиции РА в рамках находящихся у них исполнительных производств за устранение наложенного ареста на банковские счета ряда граждан, невзыскание исполнительных расходов, исчисляемых в рамках исполнительных производств, или снижение их размеров, и таким образом в рамках своих полномочий за совершение действий в пользу них в период с 2020 по 2021 год от более одного десятка должников потребовали и в качестве взятки получили суммы в разных размерах.
Помимо вышеизложенного, по совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, выяснилось также, что один из приставов, будучи осведомленным об имеющихся кредитных обязательствах двух граждан в ряде банков и кредитных организациях в размере 6.000.000 драмов РА и 3.900.000 драмов РА, методом убеждения принудил упомянутых граждан на фиктивное банкротство, в частности, в условиях отсутствия с их стороны признаков банкротства, с целью введения в заблуждение кредиторов и неуплаты накопившихся долгов призвал последних представить в суд исковое заявление о признании собственного банкротства, а также с целью удовлетворения требования признания собственного банкротства составить и представить в суд по гражданскому делу доказательства, содержащие заведомо ложные сведения – документы, при использовании которых было возможно искусственно увеличить количество кредиторов, размеры договорных обязательств, создать ложные основания для наличия у должников признаков неплатежеспособности и признания банкротства в установленном законом порядке.
При этом пристав за вышеупомянутые очевидные незаконные действия, а также за покровительство по линии службы от одного из граждан в марте и апреле 2021 года потребовал и получил на руки взятку в крупных размерах в общей сложности на сумму 500.000 драмов РА, а у другого – взятку на сумму 350.000 драмов РА.
В результате вышезложенных действий со стороны лица, участвующего в гражданском деле, в суд были представлены доказательства, содержащие заведомо ложные сведения, было удовлетворено требование гражданина о признании собственного банкротства, а кредиторам был нанесен ущерб в крупных размерах – на сумму, превышающую размер тысячекратной минимальной заработной платы.
В числе предпринятых масштабных следственных действий в ходе расследования уголовного дела были проведены более десятка обысков, изъяты рассматриваемые исполнительные производства, по итогам которых были получены очевидные данные, свидетельствующие о причастности приставов к инкриминируемым деяниям.
По совокупности достаточных доказательств, полученных по делу, были предъявлены обвинения в общей сложности 10 лицам, в отношении трех приставов в суд были возбуждены ходатайства об избрании в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу, которые были удовлетворены.
В контексте настоящего этапа расследования органы национальной безопасности продолжают предпринимать активные уголовно-процессуальные и оперативно-разыскные мероприятия по выявлению всех возможных эпизодов картины коррупционного преступления, выявлению полного круга вовлеченных в них лиц, а также предотвращению и пресечению возможных проявлений совершения системных коррупционных злоупотреблений со стороны приставов.