ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում իրականացված արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, քննչական և այլ դատավարական գործողությունների շրջանակներում ձեռք է բերվել բավարար ապացույցների համակցություն այն մասին, որ ՀՀ զինված ուժերի ավիացիայի պետ-վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցնող բարձրաստիճան զինվորականն ի պաշտոնե տեղեկացված լինելով, որ դեռևս 2011 թվականին զենք և ռազմամթերք մատակարարող կազմակերպություններից մեկի կողմից 1985-1991 թվականների արտադրության հրթիռներ ՀՀ ներմուծելու, դրանց մի մասը ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից մատչելի գնով ձեռք բերելու, օրացույցային ժամկետներն անցած լինելու, նպատակային օգտագործման համար պիտանի չլինելու պատճառով մատակարար ընկերությանը վերադարձման ենթակա լինելու և հետագա պահպանության համար ՀՀ պաշտպանության նախարարությանն ի պահ հանձնված լինելու հանգամանքի մասին, տեղեկություններ ունենալով նաև, որ մատակարար կազմակերպությունը նշված անորակ հրթիռները չի կարողացել իրացնել, նախնական համաձայնության գալով մի խումբ պաշտոնատար անձանց հետ, չարաշահել է պաշտոնեական դիրքը՝ ձեռնամուխ լինելով շահագործման համար նախատեսված պիտանելիության ժամկետները լրացած, տեխնիկական վիճակը պահանջվող նորմերին չհամապատասխանող հրթիռները շուկայականից բարձր գնով ձեռք բերելու և արդյունքում նույն ընկերության ՀՀ պաշտպանության նախարարության նկատմամբ ունեցած կրեդիտորական պարտքի գումարի մարման գործընթացին և այդ նպատակով հանցավոր արդյունքին հասնելու մեկ միասնական դիտավորությամբ, առանց շուկայում նույնատիպ ապրանքի գնի համեմատական վերլուծության, ձևականորեն կատարված սակարկությունների արդյունքում փոխադարձ պայմանավորվածությամբ մեկ միավոր հրթիռի գինը սահմանել են 1.100 ԱՄՆ դոլար և, հաշվի չառնելով ՊՆ-ում նույնատիպ հրթիռներ ձեռք բերելու իրական պահանջարկը, ներկայացրել է մեծ քանակությամբ հրթիռների գնման հայտ: Ընդ որում, պայմանագրի մաս կազմող տեխնիկական բնութագիրը համապատասխանեցնելով փաստացի ՊՆ-ում ի պահ հանձնված ապրանքի տվյալներին՝ դրանում նշելով նաև ձեռք բերվող ապրանքը «երկրորդ կարգ» պահանջին համապատասխանելու վերաբերյալ նշում, որպիսի պայմանները հնարավորություն է ընձեռնել անտեսել օրացույցային ժամկետները և դրա արդյունքում ընկերության հետ կնքվել է հրթիռները 2,277,323,840 ՀՀ դրամով ձեռք բերելու վերաբերյալ պայմանագիր:
Շարունակելով իր գործողությունները՝ նույն պաշտոնատար անձը, չիրականացնելով ապրանքի զննում և փորձարկում, իր նախագահությամբ գործող հանձնաժողովի կողմից կազմված պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող նյութական միջոցների ընդունման ակտում, կազմված պայմանագրի կամ դրա մասի կատարման արդյունքների վերաբերյալ եզրակացությունում ներառել է անհամապատասխանություններ չլինելու, բոլոր ապրանքները տեխնիկական բնութագրերին համապատասխան լինելու վերաբերյալ բովանդակությամբ կեղծ տեղեկություններ և տվել դրական եզրակացություն, որի արդյունքում ՀՀ զինված ուժերի կենտրոնական պահեստ են ընդունվել օրացույցային ժամկետներն անցած, տեխնիկական բնութագրերին չհամապատասխանող, երկարատև պահպանման համար ոչ պիտանի, շուկայական արժեքից էականորեն բարձր գնով հրթիռներ, որի հիման վրա մատակարար ընկերության հաշվին անհիմն փոխանցվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 2,277,323,840 ՀՀ դրամին համարժեք, 4.655.200 ԱՄՆ դոլար գումար:
Հիշատակված գործողությունների արդյունքում պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 2,277,323,840 ՀՀ դրամի վնաս, որն առաջացրել է նյութական ծանր հետևանքներ, այն է՝ խաթարվել է զինված ուժերի բնականոն գործունեությունը, ՀՀ ՊՆ-ին հատկացված միջոցների հաշվին ձեռք են բերվել տեխնիկական բնութագրին և ՀՀ սպառազինության պահանջմունքներին չհամապատասխանող, շուկայական արժեքից էականորեն թանկ, շահագործման համար պիտանելիության ժամկետները սպառված հրթիռներ, ինչի վկայությունն է նաև այն, որ մատակարարումից որոշ ժամանակ անց հրթիռների մի մասը չեն կրակվել և դուրս են հանվել հաշվեկշռից, իսկ մնացածն ընդհանրապես չեն կիրառվել, այդ թվում՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված 44-օրյա պատերազմի ժամանակ:
Նյութական ծանր հետևանքների առաջացմամբ իշխանությունը չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու կասկածանքով ՀՀ զինված ուժերի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը ձերբակալվել է: Նա ներգրավվել է որպես մեղադրյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով և միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու, կատարված հանցագործությունների արդյունքում պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:

Within the framework of effective operative-search measures, investigative and other procedural actions taken during the preliminary investigation of the criminal case being investigated in the Investigation Department of the RA National Security Service, a body of sufficient evidence was obtained that the Head of Aviation of the RA Armed Forces- a high-ranking military officer holding the position of the head of the department, being officio aware of the fact that missiles manufactured in 1985-1991 were imported into the RA in 2011 by one of the companies supplying weapons and ammunition, and some of them were acquired by the RA Ministry of Defense at an affordable price, about the need to return to the supplier company due to the expiration of the calendar period and unsuitability for the intended use and transfer to the RA Ministry of Defense for further storage, also having information that the supplier company was unable to sell the mentioned poor-quality missiles, by prior agreement with a group of officials, abused the official position, undertook the process of purchasing expired missiles intended for operation, the technical condition of which did not meet the required standards, at a high price, and as a result, the process of paying off accounts payable of the same company before the RA Ministry of Defense. For this purpose, with a single intent to achieve a criminal result, without a comparative analysis of the prices of similar goods on the market, as a result of fictitious bidding, by mutual agreement, the price of one missile unit was set at 1,100USD and not taking into account the real demand for the acquisition of similar missiles in MoD, submitted a requisition of purchase of missiles in large quantities. Moreover, the technical characteristics being a part of the contract, were brought into line with the data of the goods actually transferred for storage to the MoD, a note was also made on the compliance of the purchased goods with the “second category” requirement, the conditions of which made it possible not to take into account calendar terms, as a result of which an agreement was concluded with the company on the purchase of missiles worth 2,277,323,840 AMD.
In continuation of his actions, the same official, without inspecting and testing the goods, in the act of acceptance of material resources, being an official document, drawn up by the commission acting under his chairmanship, in the conclusion on the results of the execution of the drawn up contract or part of it, included false information about the absence of non-conformities, on the conformity of all goods with technical characteristics and gave a positive conclusion, as a result of which missiles with an expired calendar period were accepted to the central warehouse of the RA Armed Forces, not meeting the technical characteristics, unsuitable for long-term storage, at a price significantly higher than the market value, on the basis of which an especially large amount of 4,655,200 USD, equivalent to 2,277,323,840 AMD, was unreasonably transferred to the supplier's account.
As a result of the mentioned actions, damage on an especially large scale – 2,277,323,840 AMD was caused to the state, which entailed grave material consequences, namely, the normal activity of the armed forces was disrupted, at the expense of the funds allocated to the RA MoD, missiles were purchased that did not meet the technical characteristics and needs of the RA armament, at a price significantly exceeding the market value, with an expired shelf life for operation, which is also evidenced by the fact that some time after the delivery, some of the missiles were not fired and were written off the balance, and the rest of the missiles were not used at all, including during the 44-day war that began on 27 September, 2020.
The former high-ranking official of the RA Armed Forces was detained on suspicion of abuse of power and commission of forgery, which entailed grave material consequences. He was involved as an accused on the grounds of the relevant articles of the RA Criminal Code, and a motion was filed to the court to apply arrest as a restrictive measure.
The necessary investigative and other procedural actions are being taken in the direction of identifying the full scope of persons involved in the corruption scheme and giving appropriate criminal-legal assessment to their actions, restoring the damage caused to the state as a result of the crimes committed.