ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում իրականացված արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, քննչական և այլ դատավարական գործողությունների շրջանակներում ձեռք է բերվել բավարար ապացույցների համակցություն այն մասին, որ ՀՀ զինված ուժերի ավիացիայի պետ-վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցնող բարձրաստիճան զինվորականն ի պաշտոնե տեղեկացված լինելով, որ դեռևս 2011 թվականին զենք և ռազմամթերք մատակարարող կազմակերպություններից մեկի կողմից 1985-1991 թվականների արտադրության հրթիռներ ՀՀ ներմուծելու, դրանց մի մասը ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից մատչելի գնով ձեռք բերելու, օրացույցային ժամկետներն անցած լինելու, նպատակային օգտագործման համար պիտանի չլինելու պատճառով մատակարար ընկերությանը վերադարձման ենթակա լինելու և հետագա պահպանության համար ՀՀ պաշտպանության նախարարությանն ի պահ հանձնված լինելու հանգամանքի մասին, տեղեկություններ ունենալով նաև, որ մատակարար կազմակերպությունը նշված անորակ հրթիռները չի կարողացել իրացնել, նախնական համաձայնության գալով մի խումբ պաշտոնատար անձանց հետ, չարաշահել է պաշտոնեական դիրքը՝ ձեռնամուխ լինելով շահագործման համար նախատեսված պիտանելիության ժամկետները լրացած, տեխնիկական վիճակը պահանջվող նորմերին չհամապատասխանող հրթիռները շուկայականից բարձր գնով ձեռք բերելու և արդյունքում նույն ընկերության ՀՀ պաշտպանության նախարարության նկատմամբ ունեցած կրեդիտորական պարտքի գումարի մարման գործընթացին և այդ նպատակով հանցավոր արդյունքին հասնելու մեկ միասնական դիտավորությամբ, առանց շուկայում նույնատիպ ապրանքի գնի համեմատական վերլուծության, ձևականորեն կատարված սակարկությունների արդյունքում փոխադարձ պայմանավորվածությամբ մեկ միավոր հրթիռի գինը սահմանել են 1.100 ԱՄՆ դոլար և, հաշվի չառնելով ՊՆ-ում նույնատիպ հրթիռներ ձեռք բերելու իրական պահանջարկը, ներկայացրել է մեծ քանակությամբ հրթիռների գնման հայտ: Ընդ որում, պայմանագրի մաս կազմող տեխնիկական բնութագիրը համապատասխանեցնելով փաստացի ՊՆ-ում ի պահ հանձնված ապրանքի տվյալներին՝ դրանում նշելով նաև ձեռք բերվող ապրանքը «երկրորդ կարգ» պահանջին համապատասխանելու վերաբերյալ նշում, որպիսի պայմանները հնարավորություն է ընձեռնել անտեսել օրացույցային ժամկետները և դրա արդյունքում ընկերության հետ կնքվել է հրթիռները 2,277,323,840 ՀՀ դրամով ձեռք բերելու վերաբերյալ պայմանագիր:
Շարունակելով իր գործողությունները՝ նույն պաշտոնատար անձը, չիրականացնելով ապրանքի զննում և փորձարկում, իր նախագահությամբ գործող հանձնաժողովի կողմից կազմված պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող նյութական միջոցների ընդունման ակտում, կազմված պայմանագրի կամ դրա մասի կատարման արդյունքների վերաբերյալ եզրակացությունում ներառել է անհամապատասխանություններ չլինելու, բոլոր ապրանքները տեխնիկական բնութագրերին համապատասխան լինելու վերաբերյալ բովանդակությամբ կեղծ տեղեկություններ և տվել դրական եզրակացություն, որի արդյունքում ՀՀ զինված ուժերի կենտրոնական պահեստ են ընդունվել օրացույցային ժամկետներն անցած, տեխնիկական բնութագրերին չհամապատասխանող, երկարատև պահպանման համար ոչ պիտանի, շուկայական արժեքից էականորեն բարձր գնով հրթիռներ, որի հիման վրա մատակարար ընկերության հաշվին անհիմն փոխանցվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 2,277,323,840 ՀՀ դրամին համարժեք, 4.655.200 ԱՄՆ դոլար գումար:
Հիշատակված գործողությունների արդյունքում պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 2,277,323,840 ՀՀ դրամի վնաս, որն առաջացրել է նյութական ծանր հետևանքներ, այն է՝ խաթարվել է զինված ուժերի բնականոն գործունեությունը, ՀՀ ՊՆ-ին հատկացված միջոցների հաշվին ձեռք են բերվել տեխնիկական բնութագրին և ՀՀ սպառազինության պահանջմունքներին չհամապատասխանող, շուկայական արժեքից էականորեն թանկ, շահագործման համար պիտանելիության ժամկետները սպառված հրթիռներ, ինչի վկայությունն է նաև այն, որ մատակարարումից որոշ ժամանակ անց հրթիռների մի մասը չեն կրակվել և դուրս են հանվել հաշվեկշռից, իսկ մնացածն ընդհանրապես չեն կիրառվել, այդ թվում՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված 44-օրյա պատերազմի ժամանակ:
Նյութական ծանր հետևանքների առաջացմամբ իշխանությունը չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու կասկածանքով ՀՀ զինված ուժերի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը ձերբակալվել է: Նա ներգրավվել է որպես մեղադրյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով և միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու, կատարված հանցագործությունների արդյունքում պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:

В рамках эффективных оперативно-розыскных мероприятий, следственных и иных процессуальных действий, предпринятых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, была получена совокупность достаточных доказательств о том, что начальник авиации Вооруженных сил РА- высокопоставленный военный, занимающий должность начальника управления, по долгу службы будучи осведомленным об обстоятельстве ввоза в РА еще в 2011 году ракет производства 1985-1991 годов одной из компаний-поставщиков оружия и боеприпасов, приобретения части из них Министерством обороны РА по доступной цене, о необходимости возврата компании-поставщику в связи с истечением календарного срока и непригодности для целевого использования и передаче Министерству обороны РА для дальнейшего хранения, имея также информацию о том, что компания-поставщик не смогла реализовать указанные некачественные ракеты, вступив в предварительный сговор с группой должностных лиц, злоупотребил должностным положением, приступил к процессу закупки предназначенных для эксплуатации ракет с истекшим сроком годности, техническое состояние которых не соответствовало требуемым нормам, по цене выше рыночной, и в результате этого к процессу погашения кредиторской задолженности той же компании перед Министерством обороны РА. Для этой цели с единым умыслом, направленным на достижение преступного результата, без сравнительного анализа цен аналогичных товаров на рынке, в результате проведенных фиктивных торгов по взаимной договоренности была установлена цена одной единицы ракеты в размере 1.100 долларов США и, не учитывая реальный спрос на приобретение МО подобных ракет, он представил заявку на закупку ракет в больших количествах. Причем, были приведены в соответствие технические характеристики, являющиеся частью договора, с данными фактически переданного на хранение в МО товара, сделана также отметка о соответствии закупаемого товара требованию «второй разряд», условия которого позволили не учитывать календарные сроки, в результате чего с компанией был заключен договор о приобретении ракет стоимостью 2.277.323.840 драмов РА.
В продолжение своих действий то же должностное лицо, не осуществив осмотр и испытание товара, в являющемся официальным документом акте приема материальных средств, составленном комиссией, действующей под его председательством, в заключении о результатах выполнения составленного договора или его части включило ложные по содержанию сведения об отсутствии несоответствий, о соответствии всех товаров техническим характеристикам и дало положительное заключение, в результате чего на центральный склад Вооруженных сил РА были приняты ракеты с истекшим календарным сроком, не соответствующие техническим характеристикам, непригодные для длительного хранения, по цене значительно выше рыночной стоимости, на основе чего на счет компании-поставщика необоснованно была перечислена сумма в особо крупных размерах - 4.655.200 долларов США, эквивалентных 2.277.323.840 драмам РА.
В результате упомянутых действий государству был причинен ущерб в особо крупных размерах – 2.277.323.840 драмов РА, что повлекло тяжкие материальные последствия, а именно, была нарушена нормальная деятельность вооруженных сил, за счет выделенных МО РА средств были приобретены ракеты, не соответствующие техническим характеристикам и потребностям вооружения РА, по цене значительно превышающей рыночную стоимость, с истекшим сроком годности для эксплуатации, свидетельством чего является также то, что спустя некоторое время после поставки часть ракет не была выпущена и была списана с баланса, а остальные ракеты вообще не были применены, в том числе во время начавшейся 27 сентября 2020 года 44-дневной войны.
По подозрению в злоупотреблении властью и совершении служебных подлогов, повлекших тяжкие материальные последствия, бывшее высокопоставленное должностное лицо Вооруженных сил РА было задержано. Он был привлечен в качестве обвиняемого по признакам соответствующих статей Уголовного кодекса РА, и в суд было представлено ходатайство о применении в качестве меры пресечения заключения под стражу.
Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия по выявлению полного круга вовлеченных в коррупционный механизм лиц и по даче соразмерной уголовно-правовой оценки их деяниям, по возмещению вреда, причиненного государству в результате совершенных преступлений.