Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական և գործուն պայքար մղելով օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության դեմ ուղղված հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ` ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական և քրեադատավարական համակցված գործողությունների արդյունքում բացահայտել է կազմակերպված խմբի կողմից իրականացված պետական դավաճանության դեպք:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված և քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ իրականացված քննչական ու այլ դատավարական գործողությունների և դրանց զուգահեռ հակահետախուզության դեպարտամենտի ծառայողների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ այն մասին, որ «Անբասիր ծառայության համար», «Մարտական գործողություններին մասնակցելու համար» մեդալներով, կրծքանշաններով, պատվոգրերով, կառավարական պարգևով պարգևատրված նախկին զինվորականը, իր հետ ընկերական հարաբերությունների մեջ գտնվող և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող մեկ այլ անձի հետ, աշխատանք փնտրելու պատրվակով մեկնել են Թուրքիայի Հանրապետություն և այնտեղ հայտնվել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների տեսադաշտում՝ նրանցից ընդունելով նյութական օգուտներ ստանալու դիմաց հավաքագրվելու և ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության գործելու առաջարկը:
Այդ պահից սկսած՝ վերը նշված անձինք, միավորվելով պետական դավաճանություն կատարելու միևնույն նպատակի շուրջ, միմյանց միջև ձևավորել են կայուն կապ, անխախտ, փոխադարձ համաձայնություն, երկարատև և մանրակրկիտ կերպով նախապատրաստել են հանցագործության կատարումը, կատարել դերերի, ակնկալվող եկամուտների բաշխում, պլանավորել հանցագործության քողարկման եղանակները, կապի միջոցները, փոխանցման ենթակա տեղեկատվության ծավալը, նշանակությունը՝ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից ստանալով համապատասխան հրահանգավորումներ և ցուցումներ:
Կատարված նախապատրաստական գործողություններից հետո Ադրբեջանի Հանրապետության հատուկ ծառայության աշխատակիցների ուղեկցությամբ հիշյալ անձինք Թուրքիայից մեկնել են մեկ այլ երկիր՝ այնտեղ Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հետ հանդիպելու, բանավոր կերպով ձեռք բերված համաձայնությունը փաստաթղթավորելու և կոնկրետ հանձնարարականներ ստանալու համար:
Երրորդ երկրում գտնվող Ադրբեջանի դեսպանատան տարածքում հիշյալ անձինք ստորագրել են հավաքագրման համաձայնագրեր՝ առ այն, որ տալիս են իրենց ստորագրություններն ու համաձայնությունը թշնամու կողմն անցնելու և ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության գործելու վերաբերյալ, որից հետո հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներից ստացել են համապատասխան ծածկանուններ և կանխավճարների տեսքով գումարներ:
Հնարավորինս գաղտնի գործելու և քողարկված եղանակով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների հետ կապ հաստատելու նպատակով, կազմակերպված խմբի անդամները հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներին տվել են իրենց կողմից օգտագործվող թուրքական հեռախոսահամարները և դրանցով գրանցված ինտերնետային հավելվածների նույնականացման վերաբերյալ տեղեկությունները:
Այնուհետև, հիշյալ անձինք պարբերաբար կապ են պահպանել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների հետ, նրանցից ստացել կոնկրետ հանձնարարականներ և ցուցումներ, որոնց շրջանակներում լուսանկարել և տեսանկարահանել են ՀՀ ՊՆ զորամասերը, այնտեղ տեղակայված զինտեխնիկան, պարզել զորամասի զինծառայողների քանակը, զորամասի հրամանատարական կազմի անձնական տվյալները, ուսումնական գումարտակների, ինչպես նաև Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների հակաօդային պաշտպանության համակարգերի տեղակայումները, հատուկ և կարևորագույն օբյեկտների շրջակայքում տեղակայված հակաօդային պաշտպանության միջոցների առկայության վերաբերյալ տվյալները, լուսանկարել և տեսանկարահանել են նաև պետական և ռազմավարական նշանակություն ունեցող հատուկ և կարևորագույն օբյեկտները՝ ջրամբարները, հիդրոէլեկտրոկայանները, ստրատեգիական բարձունքները, պատերազմական գործողությունների ժամանակ պատսպարվելու համար նախատեսված ապաստարանները, զորքերի, զինտեխնիկայի քանակն ու տեղաշարժը, որոնք բջջային հավելվածներով ուղարկել են ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներին՝ այդ ընթացքում ակտիվացնելով ինտերնետ հասանելիությունը և այդ կերպ հնարավորություն տալով տեղորոշելու հատուկ պահպանվող օբյեկտների տեղակայումների հստակ կոորդինատները:
Դրանից հետո՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, Արցախի Հանրապետության դեմ սկսված պատերազմական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների կողմից տրված նոր հանձնարարությունները կատարելու նպատակով, կազմակերպված խմբի անդամներից մեկը, որպես կամավորական ջոկատի հրամանատար, մարտական գործողություններին մասնակցելու պատրվակով, մեկնել է մարտի դաշտ՝ Արցախի Հանրապետության Հադրութի ինքնապաշտպանական շրջան և, օգտվելով ընձեռնված հնարավորությունից, մինչև նույն թվականի հոկտեմբերի վերջն ընկած ժամանակահատվածում շարունակել է տեղեկությունների հավաքագրման և դրանք թշնամական պետության հատուկ ծառայություններին փոխանցելու դավաճանական գործելաոճը, որի ընթացքում իր մոտ գտնվող բջջային հեռախոսներով լուսանկարահանել, տեսանկարահանել և տեղեկություններ է փոխանցել թշնամական պետությանը՝ Արցախի և Հայաստանի տարածքում գտնվող հակաօդային պաշտպանության միջոցների, հրթիռային համակարգերի, զրահատեխնիկայի, մարտական դիրքերի, իրենց և պատերազմին մասնակցած այլ ստորաբաժանումների, զորամասերի, դրանց տեղակայումների և այլնի վերաբերյալ:
Արդյունքում, նշված գործողությունները հնարավորություն են տվել թշնամուն տեղորոշել ռազմավարական տեսանկյունից հատուկ կարևորություն ունեցող սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի գտնվելու վայրերը և կատարել անվրեպ խոցումներ, նպատակուղղված հարվածներ հասցնել թիրախներին, շարքից հանել հայկական բանակային միավորումները, զինտեխնիկան և կենդանի ուժը, որի հետևանքով էականորեն խաթարվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ԱՀ պաշտպանության բանակի մարտունակությունը, խոչընդոտվել է մարտական խնդիրների հետագա իրագործումը, ստեղծվել են նպաստավոր պայմաններ թշնամական զորքի կողմից հարավային ուղղությունում պաշտպանության գծի ճեղքման և դեպի Արցախի խորքը հետագա առաջխաղացման համար:
Շարունակելով հանցավոր գործողությունները՝ կազմակերպված խմբի անդամներից մեկը, նույն դիտավորությամբ, լուսանկարահանել և ինտերնետային համակցման եղանակով հստակ տեղեկություններ է փոխանցել նաև խորը թիկունքում տեղակայված զենիթահրթիռային համալիրներից մեկի գտնվելու վայրի մասին և այն դարձրել նպատակաուղղված գրոհի թիրախ, որի արդյունքում հնարավորություն է տվել հակառակորդին հարվածային անօդաչու թռչող սարքի կիրառմամբ կանխամտածված կերպով գրոհել թիրախը և ոչնչացնել այն:
Այսպիսով, կազմակերպված խմբի անդամները անցել են թշնամու կողմը և վարձատրության դիմաց լրտեսության, այլ օգնություն ցույց տալու եղանակներով հանձնելու նպատակով հավաքել, իրենց մոտ պահել և օտարերկրյա պետության ներկայացուցիչներին հանձնել են պետական և ծառայողական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ, որով հակառակորդին ընձեռել են իրական հնարավորություն կատարելու ուժերի և միջոցների ճշգրիտ հաշվարկներ, որոշել տարբեր հատվածներում իր կողմից խնդիրների կատարմանն ընդգրկվող ուժերի և միջոցների քանակը, տեղադիրքերը, տեղաբաշխումները, ՀՀ ԶՈԻ տարբեր զորամասերի կողմից իրականացվելիք խնդիրների հնարավոր ծավալներն ու գործողությունների հավանական բնույթը, մարտական գործողությունների վարման ընթացքում թշնամու համար ստեղծել նպաստավոր պայմաններ՝ նպատակային և արդյունավետ խոցման համար, խոչընդոտել Արցախի ՊԲ և ՀՀ ԶՈԻ ստորաբաժանումների առջև դրված խնդիրների պատշաճ իրականացմանը՝ այդ կերպ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության կատարել պետական դավաճանություն:
Վերոգրյալ հանցավոր արարքները կատարելու համար կազմակերպված խմբի անդամներից երկուսը ներգրավվել են որպես մեղադրյալ և տվել ինքնախոստովանական ցուցմունքներ, նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Հարկ է նշել, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական գործողությունների, այդ թվում՝ շուրջ մեկ տասնյակից ավելի խուզարկությունների արդյունքում մեղադրյալների բնակարաններում կամ օժանդակ շինություններում հայտնաբերվել և առգրավվել են նաև զորքերի համար նախատեսված հատուկ կապի միջոցներ, բջջային հեռախոսներ, ուսումնական զորավարժությունների ժամանակ կատարված տեսանկարահանումների վերաբերյալ տեսաերիզներ, ինչպես նաև քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող այլ առարկաներ:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանում օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների և այլ կազմակերպությունների, ինչպես նաև առանձին անձանց հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ և շարունակելու է ձեռնարկել գործուն միջոցառումներ՝ անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ պետական դավաճանությունը դասվում է առանձնապես ծանր հանցագործությունների շարքին և, հաշվի առնելով դրա բնույթն ու հանրության համար վտանգավորության աստիճանը, պետական դավաճանություն կատարած անձանց համար Օրենսդիրը սահմանել է խիստ պատժատեսակներ և պատժաչափեր. այն է՝ տասնհինգից քսան տարի ժամկետով ազատազրկում կամ ցմահ ազատազրկում՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:

Служба национальной безопасности Республики Армения, ведя последовательную и действенную борьбу по выявлению, предотвращению и пресечению разведывательной деятельности специальных служб иностранных государств, направленной против суверенитета, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения, в результате предпринятых оперативно-розыскных и уголовно-процессуальных комплексных действий раскрыла случай государственной измены, совершенной организованной группой.
В частности, в результате следственных и иных процессуальных действий, предпринятых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному и расследуемому в Следственном департаменте Службы национальной безопасности Республики Армения, и предпринятых параллельно с этим сотрудниками Департамента контрразведки комплексных оперативно-розыскных мероприятий были получены достаточные фактические данные о том, что бывший военный, награжденный медалями «За безупречную службу», «За участие в боевых действиях», нагрудными знаками, почетными грамотами, правительственной наградой, с находящимся с ним в дружеских отношениях и являющимся гражданином Республики Армения другим лицом под предлогом поиска работы отправились в Турецкую Республику и оказались там в поле зрения специальных служб Азербайджана, приняв от них предложение за получение материальной выгоды быть завербованными и действовать в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
Начиная с этого момента, вышеупомянутые лица, объединившись вокруг одной цели совершения государственной измены, сформировали между собой стабильную связь, нерушимую, взаимную договоренность, тщательно и долго готовились к совершению преступления, выполнили распределение ролей, ожидаемых доходов, запланировали способы сокрытия преступления, средства связи, объем, значение подлежащей передаче информации, получив от азербайджанских специальных служб соответствующие инструкции и указания.
После выполненных подготовительных действий упомянутые лица в сопровождении сотрудников специальных служб Азербайджанской Республики выехали из Турции в другую страну для встречи с высокопоставленными должностными лицами специальных служб Азербайджана, документирования заключенного в устной форме соглашения и получения конкретных поручений.
На территории посольства Азербайджана, находящегося в третьей стране, упомянутые лица подписали соглашения о вербовке, поставили свои подписи и согласились перейти на сторону врага и действовать в ущерб Республики Армения, после чего от сотрудников специальных служб получили соответствующие псевдонимы и суммы в виде предоплаты.
Для того чтобы действовать по возможности конспиративно и установить связь с иностранными спецслужбами в скрытой форме, члены организованной группы передали сотрудникам специальных служб используемые ими турецкие телефонные номера и сведения об идентификации веб–приложений, зарегистрированных под этими номерами.
Затем упомянутые лица периодически поддерживали связь с сотрудниками специальных служб Азербайджана, получали от них конкретные поручения и указания, в рамках которых фотографировали и снимали на видео воинские части МО РА, установленную там военную технику, выясняли численность военнослужащих в воинских частях, личные данные командного состава воинских частей, расположение учебных батальонов, а также систем противовоздушной обороны Республики Армения и Республики Арцах, данные о наличии средств противовоздушной обороны поблизости от особых и важнейших объектов, фотографировали и снимали на видео также специальные и особо важные объекты государственного и стратегического значения: водохранилища, гидроэлектростанции, стратегические высоты, предусмотренные для укрытия во время военных действий бомбоубежища, численность и передвижение войск, военной техники. Эти данные посредством мобильных приложений отправляли сотрудникам азербайджанских специальных служб, в этот период активировав доступ в интернет и таким образом дав возможность определить точные координаты расположения особо охраняемых объектов.
После этого, с 27 сентября 2020 года, в ходе военных действий против Республики Арцах с целью выполнения полученных от сотрудников азербайджанских спецслужб новых поручений один из членов организованной группы под предлогом участия в боевых действиях отправился в качестве командира добровольческого отряда на поле боя, в оборонительный район Гадрута Республики Арцах, и, воспользовавшись предоставленной возможностью, в период до конца октября того же года продолжил предательскую работу по сбору и передаче информации спецслужбам вражеского государства, в ходе которой с имеющихся у него мобильных телефонов фотографировал, снимал и отправлял информацию вражескому государству о расположенных на территории Арцаха и Армении средствах противовоздушной обороны, ракетных системах, бронетехнике, о боевых позициях, их подразделении, а также иных участвующих в боевых действиях подразделениях, воинских частях, их дислокации и т.д.
В результате, эти действия дали возможность врагу со стратегической точки зрения определить места нахождения особо важных вооружений и военной техники, нанести точные удары и поражения целей, вывести из строя армянские армейские соединения, боевую технику и живую силу, вследствие чего существенно была подорвана боеспособность Министерства обороны РА и Армии обороны Республики Арцах, было затруднено дальнейшее выполнение боевых задач, созданы благоприятные условия для прорыва войсками противника линии обороны на южном направлении и дальнейшего продвижения вглубь Арцаха.
Продолжая преступную деятельность, один из членов организованной группы с тем же умыслом фотографировал и посредством интернета передавал также точную информацию о местонахождении одного из зенитно-ракетных комплексов, расположенных в глубоком тылу, и тем самым сделав его мишенью для целенаправленной атаки, в результате чего дал возможность противнику преднамеренно атаковать и уничтожить цель с использованием ударного беспилотного летательного аппарата.
Таким образом, члены организованной группы перешли на сторону врага и за вознаграждение путем шпионажа, оказания иной помощи с целью передачи, собирали, хранили при себе и передавали представителям иностранного государства сведения, содержащие государственную и служебную тайну, тем самым предоставили противнику реальную возможность произвести точные расчеты сил и средств, определить численность сил и средств, задействованных для выполнения задач на различных участках, определить расположение, дислокацию, возможные объемы задач и вероятный характер действий, которые должны были быть выполнены разными воинскими частями ВС РА, во время ведения боевых действий создать для врага благоприятные условия для прицельного и эффективного поражения, препятствовать надлежащему выполнению поставленных перед подразделениями Армии обороны Арцаха и ВС РА задач, тем самым совершить государственную измену в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
За совершение вышеупомянутых преступных деяний двое из членов организованной группы были привлечены в качестве обвиняемых и дали признательные показания, в отношении них в качестве меры пресечения избран арест.
Следует отметить, что в результате проведенных в ходе предварительного следствия по уголовном делу следственных действий, в том числе более десятка обысков в квартирах или подсобных помещениях обвиняемых, были обнаружены и изъяты также предназначенные для войск средства специальной связи, сотовые телефоны, видеокассеты с видеосъемками, сделанными во время проведения военных учений, а также иные предметы, имеющие значение для уголовного дела.
Служба национальной безопасности Республики Армения ведет последовательную борьбу по раскрытию, пресечению и предотвращению разведывательной деятельности спецслужб и иных организаций иностранных государств, а также отдельных лиц и продолжит предпринимать действенные меры, направленные на защиту безопасности личности, общества и государства, конституционного строя, прав и свобод граждан от внешних и внутренних угроз.
Одновременно Служба национальной безопасности РА сообщает, что государственная измена относится к ряду особо тяжких преступлений и, учитывая ее характер и степень общественной опасности, законодательством были установлены строгие виды и меры наказания, а именно лишение свободы на срок от пятнадцати до двадцати лет либо пожизненное лишение свободы с конфискацией имущества или без таковой.