ՀՀ ԱԱԾ Շիրակի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Ս.Ղ-ն, 2012 թվականից հանդիսանալով Շիրակի մարզի Ղազանչի համայնքի ղեկավար, շահադիտական նպատակով պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելու միջոցով, մեկ միասնական դիտավորությամբ, ապօրինի, անհատույց շահադիտական դրդումներով՝ 2013-2016 թվականների ընթացքում յուրացման և վատնման եղանակներով հափշտակել է համայնքի՝ առանձնապես խոշոր չափերի 3.660.000 ՀՀ դրամ գումարը, կատարել պաշտոնեական կեղծիքներ և չարաշահել պաշտոնեական լիազորությունները:
Ս.Ղ-ն 2014-2016 թվականների ընթացքում Ա.Հ-ին հրամանագրել է որպես համայնքի հաշվապահ և վերջինի կողմից աշխատանքի չհաճախելու ու աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու պայմաններում կազմել, հաստատել և վավերացրել է աշխատաժամանակի հաշվարկավճարային՝ բովանդակությամբ կեղծ տեղեկագրեր, աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթեր, որոնցում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ է ներառել հիշյալ աշխատակցի կողմից աշխատանքի հաճախելու, իր գործառութային պարտականությունները կատարելու և այլնի վերաբերյալ: Այնուհետև բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթերը շրջանառության մեջ դնելով` աշխատավարձի և վերջնահաշվարկի տեսքով ներկայացրել է վճարման, որի արդյունքում համայնքի բյուջեից Ա.Հ-ի անվամբ անհիմն կարգով ելքագրվել է շուրջ 2.100.000 ՀՀ դրամ:
Շարունակելով առանձնապես խոշոր չափերի հասնող գույքը հափշտակելու հանցավոր մտադրության իրականացումը՝ Ս.Ղ-ն, 2013-2016 թվականների ընթացքում նախնական համաձայնության գալով հարկային գործակալ Ք. Գ-ի հետ, սոցիալապես անապահով անձանց աջակցություն տրամադրելու պատրվակով համայնքի բյուջեից ելքագրել է շուրջ 700.000 ՀՀ դրամ գումար, որը չի հատկացրել հիշյալ անձանց, այլ ստանալով այն՝ յուրացման եղանակով հափշտակել է:
Բացի այդ, Ս. Ղ-ն առանց սահմանված կարգի, այն է՝ առանց ավագանու որոշման, իրավաբանական ծառայություններ մատուցող ՍՊԸ-ներից մեկին, 2013-2014 թվականների ընթացքում, համայնքապետարանից 380.000 ՀՀ դրամ գումար է փոխանցել իր կնոջը՝ Վ.Շ-ին իրավաբանական ծառայություններ մատուցելու համար և այդ կերպ վատնել համայնքի բյուջեից ելքագրված գումարները:
Նույն եղանակով, իբր համայնքին գույք և սարքավորումներ վարձակալությամբ տրամադրելու պատրվակով, 2015 թվականի հոկտեմբերի 30-ին համայնքի բյուջեից ելքագրել է 300.000 ՀՀ դրամ գումար և յուրացրել այն:
Ս.Ղ-ն 2016 թվականին համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Է.Գ-ի հետ կնքել է նաև շինծու պայամանագիր, ըստ որի՝ իբր աշխատակազմի կարիքների համար շահագործման նպատակով, իր անձնական «Ռենո» մակնիշի ավտոմեքենան վարձակալությամբ տրամադրել է համայնքապետարանի աշխատակազմին, որի դիմաց ստացել է ընդհանուր 180.000 ՀՀ դրամ գումար և յուրացրել այն:
2016 թվականի հոկտեմբերին Ս.Ղ-ն, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, կայացրել է միանձնյա որոշում, կազմել և օգտագործել է իրավունք վերապահող և իրավաբանական նշանակություն ունեցող կեղծ փաստաթղթեր, կազմակերպել ձևական աճուրդ, որի արդյունքում իր կնոջը՝ Վ.Շ-ին երկարաժամկետ վարձակալության է տրամադրել համայնքապատկան 2.45 և 3 հա մակերեսներով գյուղատնտեսական նշանակության վարելահողեր, ինչի արդյունքում համայնքի օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս՝ համայնքը զրկվել է համայնքապատկան գույքը տնօրինելու, տիրապետելու և օրինական աճուրդի կայացման պարագայում իրական եկամուտ ստանալու հնարավորությունից:
Պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում, պաշտոնեական դիրքի չարաշահում և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հիշատակված դեպքերի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

В результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками Ширакского областного управления СНБ РА, были получены фактические данные о том, что С.К., являясь с 2012 года руководителем общины Казанчи Ширакской области, путем внесения в официальные документы заведомо ложных сведений или записей в корыстных целях, с единым умыслом, незаконно, безвозмездно, из корыстных побуждений, в течение 2013-2016 гг. путем присвоения и растраты совершил хищение денежных средств общины в особо крупном размере - 3.660.000 драмов РА, а также совершил служебный подлог и злоупотребил должностными полномочиями.
В течение 2014-2016 гг. С.К. приказом назначил А.Г. на должность бухгалтера общины и в условиях непосещения им работы и неисполнения трудовых обязанностей, составил, утвердил и заверил подложные по содержанию расчетно-платежные ведомости учета рабочего времени, другие документы, являющиеся основанием для выплаты заработной платы, в которые внес заведомо ложные сведения о посещении работы указанным сотрудником, выполнении им функциональных обязанностей и т.д. Затем, введя в оборот документы с подложным содержанием, в виде зарплаты и окончательного расчета представил их для оплаты, в результате чего из бюджета общины на имя А.Г. безосновательно была выписана сумма в размере около 2.100.000 драмов РА.
Продолжая осуществлять преступное намерение, направленное на хищение имущества в особо крупных размерах, С.К. по предварительному сговору с налоговым агентом К.Г. в течение 2013-2016гг. под предлогом оказания помощи социально необеспеченным лицам выписал из бюджета общины сумму в размере около 700.000 драмов РА, которую не предоставил указанным лицам, а получив ее, совершил хищение путем присвоения.
Кроме того, С.К. с нарушением установленного порядка, то есть, без решения Совета старейшин одному из обществ с ограниченной ответственностью, оказывающему юридические услуги, в течение 2013-2014гг. передал 380.000 драмов РА из муниципалитета общины для оказания юридических услуг своей жене В.Ш. и таким образом растратил выписанные из бюджета общины суммы.
Таким же образом, якобы под предлогом предоставления общине имущества и оборудования в аренду, 30 октября 2015г. из бюджета общины была выписана и присвоена сумма в размере 300.000 драмов РА.
В 2016г. С.К. вместе с секретарем аппарата муниципалитета Э.Г. заключил также фиктивный договор, согласно которому предоставил в аренду аппарату муниципалитета свой личный автомобиль марки “Рено” якобы с целью эксплуатации для нужд аппарата, получив за это и присвоив в общей сложности 180.000 драмов РА.
В октябре 2016г. С.К., исходя из личной заинтересованности, единолично принял решение, составил и использовал предоставляющие право и имеющие юридическое значение подложные документы, организовал формальный аукцион, по результатам которого предоставил свой жене В.Ш. в долгосрочную аренду принадлежащие общине пахотные земли сельскохозяйственного назначения площадью 2.45 и 3 га, в результате чего законным интересам общины был нанесен значительный ущерб: община лишилась возможности распоряжения, владения принадлежащего ей имущества и получения реальной прибыли в случае проведения законного аукциона.
По вышеуказанным фактам присвоения в особо крупных размерах должностным лицом с использованием своего должностного положения, злоупотребления должностным положением и совершения служебного подлога в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА было возбуждено уголовное дело по п. 1 ч. 3 ст. 179, ч. 1 ст. 308 и ч. 1 ст. 314 Уголовного кодекса РА.