ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի ու Շիրակի մարզային վարչության աշխատակիցները, հետևողական պայքար տանելով կոռուպցիոն երևույթների դեմ, համագործակցելով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի աշխատակիցների հետ՝ բացահայտել են Շիրակի մարզի Բագրավան համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու և համայնքի առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 17.275.000 ՀՀ դրամի գույք հափշտակելու դեպքեր:
Համայնքի ղեկավար Ա.Պ-ն, նախնական համաձայնության գալով որոշ համագյուղացիների հետ, Բագրավանի համայնքապետարանում աշխատանքի է ընդունել մի շարք անձանց, նրանց աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու պայմաններում կազմել, հաստատել և վավերացրել է իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող, բովանդակությամբ կեղծ «աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր», աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթեր, որոնցում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ է ներառել հիշյալ աշխատակիցների կողմից աշխատանքի հաճախելու, իրենց գործառութային պարտականությունները կատարելու և այլնի վերաբերյալ: Այնուհետև, բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթերը շրջանառության մեջ դնելով` ներկայացրել է վճարման, որի արդյունքում համայնքի բյուջեից մի շարք անձանց անվամբ անհիմն կարգով ելքագրվել և ապօրինի, անհատույց, շահադիտական դրդումներով՝ վատնման կամ յուրացման եղանակով 2015-2017 թվականների ընթացքում հափշտակվել է ընդհանուր 6.020.000 ՀՀ դրամ գումար:
Բացի այդ, Բագրավան համայնքի ղեկավար Ա.Պ-ն, նախնական համաձայնության գալով համայնքապետարանի հաշվապահի հետ, 2012-2013 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում, համայնքի 22 բնակիչներից ստանալով պետական աջակցության ծրագրի շրջանակներում տրամադրված սերմացու ցորենի դիմաց կատարած 2.000.000 ՀՀ դրամ գումարի չափով վճարումները, այն չի մուտքագրել համայնքի բյուջե, չի փոխանցել «Սերմերի գործակալություն» ՊՈԱ կազմակերպության հաշվեհամարին և օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը՝ յուրացման եղանակով հափշտակել է:
Վերոնշյալից բացի, Բագրավան համայնքի ղեկավարը 2010-2014 թվականների ընթացքում համայնքի սոցիալապես անապահով 10 անձանց անուններով լրացված և այլ անձանց կողմից ստորագրված կեղծ դիմումներով, համայնքի բյուջեից ելքագրել է ընդհանուր 1.500.000 ՀՀ դրամ գումար, որը չի փոխանցել վերջիններիս, փոխարենը հափշտակել է՝ օգտագործելով իր անձնական կարիքների համար:
Ձեռնարկված միջոցառումներով պարզվել է նաև, որ Բագրավան համայնքի ղեկավար Ա.Պ-ն, խարդախության եղանակով ուրիշի՝ առանձապես խոշոր չափերի հասնող գույքը հափշտակելու դիտավորությամբ, նախնական համաձայնության գալով իր ազգականների հետ՝ կազմել և վավերացրել է վերջիններին պատկանող ավտոմեքենաները համայնքապետարանի կողմից վարձակալելու վերաբերյալ բովանդակությամբ կեղծ պայմանագրեր, այնինչ, իրականում նշված ավտոմեքենաները երբևէ չեն օգտագործվել Բագրավան համայնքի ղեկավարի աշխատակազմի աշխատակիցների կողմից կամ համայնքի կարիքների համար, որի արդյունքում կնքված ակնհայտ կեղծ վարձակալական պայմանագրերով պարտավորությունների կատարման շրջանակներում ավտոմեքենաների սեփականատերերի անվամբ համայնքի բյուջեից ելքագրվել և խարդախության եղանակով հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 7.775.000 ՀՀ դրամ գումարը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 1.1-րդ և 2-րդ կետերով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Ձեռնարկվում են քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական ակտիվ միջոցառումներ Բագրավանի համայնքապետարանում կատարված կոռուպցիոն այլ հանցագործությունների դեպքերը բացահայտելու և դրանց արդյունքում տուժած քաղաքացիների ինքնությունները պարզելու ուղղությամբ:

Сотрудники Департамента экономической безопасности и противодействия коррупции и Ширакского областного управления Службы национальной безопасности РА, ведя последовательную борьбу против проявлений коррупции, в сотрудничестве с сотрудниками Следственного департамента Службы национальной безопасности РА раскрыли случаи совершения служебного подлога и хищения имущества общины в особо крупных размерах – в общей сложности 17.275.000 драмов РА - бывшим руководителем общины Баграван Ширакской области.
Руководитель общины А.П., вступив в предварительный сговор с некоторыми односельчанами, в муниципалитете Багравана принял на работу ряд лиц, в условиях непосещения ими работы и неисполнения трудовых обязанностей составил, утверждил и заверил подложные по содержанию “ведомости учета рабочего времени", являющиеся предоставляющим право официальным документом, а также другие документы, являющиеся основанием для выплаты заработной платы, в которые внес заведомо ложные сведения о посещении работы указанными сотрудниками, выполнении ими функциональных обязанностей и т.д.
Затем, введя в оборот документы с подложным содержанием, представил их для оплаты, в результате чего из бюджета общины на имя ряда лиц безосновательно было выписано в общей сложности 6.020.000 драмов РА и незаконно, безвозмездно, из корыстных побуждений, в течение 2015-2017 гг. путем растраты или присвоения было совершено их хищение.
Кроме того, руководитель общины Баграван А.П., вступив в предварительный сговор с бухгалтером муниципалитета, в течение 2012-2013гг. получив от 22 жителей общины выплаты в размере 2.000.000 драмов РА за посевную пшеницу, предоставленную в рамках программы государственной поддержки, не внес сумму в бюджет общины, не перевел ее на счет ГНКО “Агентство по семенам” и, использовав свое должностное положение, совершил хищение путем присвоения.
Кроме вышеперечисленного, руководитель общины Баграван в течение 2010-2014гг. по поддельным заявлениям, заполненным от имени 10 социально необеспеченных лиц общины и подписанным другими лицами, выписал из бюджета общины в общей сложности 1.500.000 драмов РА, которые им не передал, а вместо этого совершил хищение, используя данную сумму для своих личных нужд.
В ходе предпринятых мероприятий также выяснилось, что руководитель общины Баграван А.П. с умыслом совершения хищения чужого имущества, достигающего особо крупных размеров, путем мошенничества, вступив в предварительный сговор со своими родственниками, составил и заверил подложные по содержанию договоры об аренде муниципалитетом принадлежащих последним автомобилей, между тем, в действительности, указанные автомобили никогда не использовались сотрудниками аппарата руководителя общины Баграван или для нужд общины, в результате чего в рамках исполнения обязанностей по заключенным заведомо поддельным договорам аренды на имя собственников автомобилей из бюджета общины была выписана сумма в особо крупных размерах – 7.775.000 драмов РА - и совершено ее хищение путем мошенничества.
По данному факту в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА было возбуждено уголовное дело по п. 1 ч. 3 ст. 179, п. 1, 1.1 и 2 ч. 2 ст. 178, п. 1 ч.3 ст. 178 и ч.1ст. 314 Уголовного кодекса РА, ведется предварительное следствие.
Предпринимаются активные уголовно-процессуальные и оперативно-розыскные мероприятия для раскрытия случаев других коррупционных преступлений, совершенных в муниципалитете Багравана, и установления личностей граждан, пострадавших в результате этих преступлений.