ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում կատարված համակողմանի և արդյունավետ քննության շրջանակներում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ Արա Վարդանյանը, 2009 թվականի մայիսի 18-ից մինչև 2018 թվականի հուլիսի 20-ը, զբաղեցնելով Հայաստանի Հանրապետության կողմից հիմնադրված «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնը, հիմնադրամի` առանձնապես խոշոր չափերով գույքը յուրացնելու նպատակով տնտեսվարող կազմակերպություններից մեկի տնօրենի օժանդակությամբ կազմել, հաստատել և ստորագրել է Արցախի Հանրապետության շրջանների և Ստեփանակերտ քաղաքի հանրակրթական դպրոցներին ընդհանուր 292.833.540 ՀՀ դրամ արժողությամբ կահույք մատակարարելու վերաբերյալ կեղծ պայմանագրեր, հանձնման-ընդունման կեղծ ակտեր, որոնց հիման վրա հիմնադրամի հաշվից ընկերության ընթացիկ հաշվին փոխանցվել է առանձնապես խոշոր չափերի 292.833.540 ՀՀ դրամ, որն էլ փոխադարձ պայմանավորվածության համաձայն, յուրացման եղանակով, հափշտակվել է, իսկ Արցախի Հանրապետության շրջաններին և Ստեփանակերտ քաղաքի հանրակրթական դպրոցներին պայմանագրով նախատեսված գույքը չի մատակարարվել:
Բացի այդ, Արա Վարդանյանը պաշտոնի բերումով հանդիսանալով կազմակերպական-տնօրինչական ու վարչատնտեսական գործառույթներով օժտված պաշտոնատար անձ՝ 2014 թվականի նոյեմբերի 21-ին «Կոնվերս բանկ» փակ բաժնետիրական ընկերության հետ կնքել է վարկային քարտով սահմանաչափի տրամադրման գրավի պայմանագիր, իսկ որպես վարկի ապահովման միջոց՝ նույն բանկում գրավադրել է հիմնադրամի հաշվին գտնվող «Մոզիյան» ֆոնդի 28.000.000 ՀՀ դրամ ավանդը և վարկային քարտով, մինչև 2019 թվականի հունվարի 15-ը մարման ժամկետով, ստացել տարեկան 19,10 տոկոսադրույքով 25.000.000 ՀՀ դրամի վարկային գիծ: Այնուհետև իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու դիտավորությամբ և շահադիտական նպատակներով հիմնադրամին պատկանող դրամական միջոցների մի մասն օգտագործել է ոչ թե կանոնադրությամբ սահմանված նպատակներով, այլ իր անձնական կարիքների համար, այն է՝ միասնական դիտավորությամբ, 2016 թվականի հունվարի 8-ից 2018 թվականի հունիսի 29-ն ընկած ժամանակահատվածում, «www.pokerstars.com» և «www.quasargaming.com» առցանց (օնլայն) խաղատներում խաղադրույք կատարելու նպատակով, ինչպես նաև անձնական այլ կարիքները հոգալու համար վերը նշված քարտի հաշվում առկա վարկային գծի դրամական միջոցներից խաղատների հաշվեհամարներին փոխանցել կամ կանխիկացրել է ընդհանուր 136.754.357,29 ՀՀ դրամ, ինչի արդյունքում նշված գործարքների դիմաց բանկը որպես միջնորդավճար գանձել է ընդհանուր 230.479,94 ՀՀ դրամ:
Նշված գործողություններով Արա Վարդանյանն էական վնաս է պատճառել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, այն է՝ հիմնադրամի հաշվում գտնվող «Մոզիյան» ֆոնդի 28.000.000 ՀՀ դրամ ավանդը գրավադրվել է «Կոնվերս բանկ» փակ բաժնետիրական ընկերությունում, որի հետևանքով այդ ընթացքում հիմնադրամը զրկվել է այդ գումարը սոցիալական, բարեգործական, մշակութային, կրթական, գիտական, առողջապահական, բնապահպանական կամ այլ հանրօգուտ նպատակներին ծառայեցնելու հնարավորությունից, ինչպես նաև արատավորել է հիմնադրամի բարի համբավն ու հեղինակությունը, ինչով պայմանավորված հետագա տարիներին զգալի չափով պակաս գումար է հանգանակվել հիմնադրամին:
Նկարագրված արարքները կատարելու համար, նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում, վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու, առանձապես խոշոր չափերի հափշտակությանն օժանդակելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեկան կեղծիք կատարելու մեղադրանքներով քրեական հետապնդումներ են հարուցվել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանի և տնտեսվարող կազմակերպության տնօրենի նկատմամբ:
2021 թվականի ապրիլի 13-ին քրեական գործը, վերոնշյալ 2 անձանց մասով մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և գործն ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու նպատակով։

В рамках проведенного в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА всестороннего и результативного расследования были получены фактические данные о том, что с 18 мая 2009 года по 20 июля 2018 года Ара Варданян, занимая должность исполнительного директора учрежденного Республикой Армения Всеармянского фонда «Айастан», с целью присвоения имущества фонда в особо крупных размерах при содействии директора одной из хозяйствующих организаций составил, утвердил и подписал поддельные договоры на поставку мебели стоимостью 292.833.540 драмов РА для общеобразовательных школ районов Республики Арцах и города Степанакерта, а также акты приема-передачи мебели, на основании которых со счета фонда на текущий счет компании была переведена сумма в особо крупных размерах - 292.833.540 драмов РА, которая по взаимной договоренности была похищена путем присвоения, а предусмотренное договором имущество не было доставлено в общеобразовательные школы районов Республики Арцах и города Степанакерта.
Кроме того, Ара Варданян, будучи должностным лицом, наделенным по долгу службы организационно-распорядительными и административно-хозяйственными функциями, 21 ноября 2014 года с закрытым акционерным обществом «Конверс Банк» заключил договор залога на предоставление лимита по кредитной карте, а в качестве средства обеспечения кредита в том же банке заложил находящийся на счету фонда вклад фонда «Мозиян» в размере 28.000.000 драмов РА, и по кредитной карте получил кредитную линию в размере 25.000.000 драмов РА с процентной ставкой 19,10 годовых со сроком погашения до 15 января 2019 года.
Затем с умыслом, направленным на использование своего служебного положения вопреки интересам службы, и в корыстных целях использовал часть принадлежащих фонду денежных средств не на цели, определенные уставом, а на свои личные нужды, а именно, в период с 8 января 2016 года по 29 июня 2018 года с единым умыслом, с целью сделать ставки в онлайн казино «www.pokerstars.com» и «www.quasargaming.com», а также для удовлетворения других личных нужд из денежных средств кредитной линии, имеющихся на вышеуказанном счете карты, он перевел на счета казино или обналичил в общей сложности 136.754.357,29 драмов РА, в результате чего за совершение указанных сделок банк взял комиссию в размере 230.476,94 драмов РА.
Указанными действиями Ара Варданян нанес существенный вред Всеармянскому фонду «Айастан», которые по неосторожности повлекли тяжкие последствия, а именно, находящийся на счету фонда вклад фонда «Мозиян» в размере 28.000.000 драмов РА был заложен в закрытом акционерном обществе «Конверс Банк», в результате чего в этот период фонд был лишен возможности использовать эти деньги на социальные, благотворительные, культурные, образовательные, научные, здравоохранительные, экологические или иные общественно полезные цели, а также пострадала репутация и доброе имя фонда, в результате чего в последующие годы для фонда было собрано значительно меньше пожертвований.
За совершение вышеуказанных деяний, по совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, по обвинениям в хищении суммы в особо крупных размерах путем присвоения, в пособничестве в хищении суммы в особо крупных размерах, в злоупотреблении должностными полномочиями и совершении служебного подлога органом, осуществляющим производство, были возбуждены уголовные преследования в отношении бывшего исполнительного директора Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданяна и директора хозяйствующей организации.
13 апреля 2021 года уголовное дело с обвинительным заключением в отношении вышеуказанных 2 лиц направлено прокурору, осуществляющему процессуальное руководство предварительным следствием, для утверждения обвинительного заключения и направления дела в суд для рассмотрения по существу.