ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում կատարված համակողմանի և արդյունավետ քննության շրջանակներում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ Արա Վարդանյանը, 2009 թվականի մայիսի 18-ից մինչև 2018 թվականի հուլիսի 20-ը, զբաղեցնելով Հայաստանի Հանրապետության կողմից հիմնադրված «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնը, հիմնադրամի` առանձնապես խոշոր չափերով գույքը յուրացնելու նպատակով տնտեսվարող կազմակերպություններից մեկի տնօրենի օժանդակությամբ կազմել, հաստատել և ստորագրել է Արցախի Հանրապետության շրջանների և Ստեփանակերտ քաղաքի հանրակրթական դպրոցներին ընդհանուր 292.833.540 ՀՀ դրամ արժողությամբ կահույք մատակարարելու վերաբերյալ կեղծ պայմանագրեր, հանձնման-ընդունման կեղծ ակտեր, որոնց հիման վրա հիմնադրամի հաշվից ընկերության ընթացիկ հաշվին փոխանցվել է առանձնապես խոշոր չափերի 292.833.540 ՀՀ դրամ, որն էլ փոխադարձ պայմանավորվածության համաձայն, յուրացման եղանակով, հափշտակվել է, իսկ Արցախի Հանրապետության շրջաններին և Ստեփանակերտ քաղաքի հանրակրթական դպրոցներին պայմանագրով նախատեսված գույքը չի մատակարարվել:
Բացի այդ, Արա Վարդանյանը պաշտոնի բերումով հանդիսանալով կազմակերպական-տնօրինչական ու վարչատնտեսական գործառույթներով օժտված պաշտոնատար անձ՝ 2014 թվականի նոյեմբերի 21-ին «Կոնվերս բանկ» փակ բաժնետիրական ընկերության հետ կնքել է վարկային քարտով սահմանաչափի տրամադրման գրավի պայմանագիր, իսկ որպես վարկի ապահովման միջոց՝ նույն բանկում գրավադրել է հիմնադրամի հաշվին գտնվող «Մոզիյան» ֆոնդի 28.000.000 ՀՀ դրամ ավանդը և վարկային քարտով, մինչև 2019 թվականի հունվարի 15-ը մարման ժամկետով, ստացել տարեկան 19,10 տոկոսադրույքով 25.000.000 ՀՀ դրամի վարկային գիծ: Այնուհետև իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու դիտավորությամբ և շահադիտական նպատակներով հիմնադրամին պատկանող դրամական միջոցների մի մասն օգտագործել է ոչ թե կանոնադրությամբ սահմանված նպատակներով, այլ իր անձնական կարիքների համար, այն է՝ միասնական դիտավորությամբ, 2016 թվականի հունվարի 8-ից 2018 թվականի հունիսի 29-ն ընկած ժամանակահատվածում, «www.pokerstars.com» և «www.quasargaming.com» առցանց (օնլայն) խաղատներում խաղադրույք կատարելու նպատակով, ինչպես նաև անձնական այլ կարիքները հոգալու համար վերը նշված քարտի հաշվում առկա վարկային գծի դրամական միջոցներից խաղատների հաշվեհամարներին փոխանցել կամ կանխիկացրել է ընդհանուր 136.754.357,29 ՀՀ դրամ, ինչի արդյունքում նշված գործարքների դիմաց բանկը որպես միջնորդավճար գանձել է ընդհանուր 230.479,94 ՀՀ դրամ:
Նշված գործողություններով Արա Վարդանյանն էական վնաս է պատճառել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, այն է՝ հիմնադրամի հաշվում գտնվող «Մոզիյան» ֆոնդի 28.000.000 ՀՀ դրամ ավանդը գրավադրվել է «Կոնվերս բանկ» փակ բաժնետիրական ընկերությունում, որի հետևանքով այդ ընթացքում հիմնադրամը զրկվել է այդ գումարը սոցիալական, բարեգործական, մշակութային, կրթական, գիտական, առողջապահական, բնապահպանական կամ այլ հանրօգուտ նպատակներին ծառայեցնելու հնարավորությունից, ինչպես նաև արատավորել է հիմնադրամի բարի համբավն ու հեղինակությունը, ինչով պայմանավորված հետագա տարիներին զգալի չափով պակաս գումար է հանգանակվել հիմնադրամին:
Նկարագրված արարքները կատարելու համար, նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում, վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու, առանձապես խոշոր չափերի հափշտակությանն օժանդակելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեկան կեղծիք կատարելու մեղադրանքներով քրեական հետապնդումներ են հարուցվել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանի և տնտեսվարող կազմակերպության տնօրենի նկատմամբ:
2021 թվականի ապրիլի 13-ին քրեական գործը, վերոնշյալ 2 անձանց մասով մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և գործն ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու նպատակով։

Within the framework of a complex and effective investigation conducted in the Investigation Department of the National Security Service of RA, factual data were obtained that from May 18, 2009 to July 20, 2018, Ara Vardanyan, holding the position of Executive Director of the Hayastan All-Armenian Fund established by the Republic of Armenia, with the aim of misappropriation of the property of the fund on a particularly large scale, with the assistance of the director of one of the economic entities, drew up, approved and signed fake contracts for the supply of furniture worth 292.833.540 AMD for secondary schools in the regions of the Republic of Artsakh and the city of Stepanakert, as well as acts of delivery and acceptance of furniture, on the basis of which an especially large amount of 292.833.540 AMD was transferred from the fund’s account to the current account of the company, which, by mutual agreement, was stolen by misappropriation, and the property provided for by the agreement was not delivered to the general education schools of the regions of the Republic of Artsakh and the city of Stepanakert.
In addition, Ara Vardanyan, ex officio being an official with functions of organizational, management, as well as administrative and economic functions, on November 21, 2014 concluded a pledge agreement with Converse Bank CJSC for the provision of a limit on a credit card, and as a means of securing a loan in the same bank pledged the contribution of the Moziyan fund in the amount of 28.000.000 AMD, which was on the account of the fund, and received a credit line in the amount of 25.000.000 AMD from the credit card with an interest rate of 19.10 per annum with a term repayment by January 15, 2019.
Then, with the intent of using his official position contrary to the interests of the service and for mercenary purposes, he used part of the funds belonging to the fund not for the purposes defined by the charter, but for his personal needs, namely, from January 8, 2016 to June 29, 2018 with the sole intent, in order to place bets in the online casino "www.pokerstars.com" and "www.quasargaming.com", as well as to meet other personal needs, from the funds of the credit line available on the above-mentioned card account, he transferred to casino accounts or cashed out a total of 136.754.357,29 AMD, as a result of which the bank charged a fee of 230.476,94 AMD for the above transactions.
By these actions, Ara Vardanyan caused significant damage to the Hayastan All-Armenian Fund, which, through negligence, caused grave consequences, namely, the contribution of the Moziyan Fund in the amount of 28.000.000 AMD, which was on the account of the fund, was pledged in Converse Bank Closed Joint-Stock Company, as a result, during this period, the fund was deprived of the opportunity to use this money for social, charitable, cultural, educational, scientific, health, environmental or other socially beneficial purposes, and the reputation and good name of the fund suffered, as a result of which, significantly fewer donations were raised for the foundation in subsequent years.
For the commission of the above acts, based on a body of sufficient evidence obtained during the preliminary investigation, on charges of embezzlement of an especially large amount by misappropriation, complicity in the theft of an especially large amount of money, abuse of official powers and commission of forgery by the body conducting the proceedings, criminal prosecutions were initiated against the former executive director of the Hayastan All-Armenian Fund Ara Vardanyan and the director of the economic entity.
On April 13, 2021, the criminal case against the mentioned 2 persons with the indictment was sent to the prosecutor in charge of the procedural management of the preliminary investigation, to approve the indictment and send the case to court for consideration on the merits.