ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևան քաղաքի վարչության ծառայողները, համագործակցելով ՀՀ ոստիկանության համապատասխան ծառայություների հետ, ձեռնարկված մեծածավալ համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել են, որ Մ.Ե-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, զբաղեցնելով ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Նոր Նորքի բաժնի համայնքային ոստիկանության բաժանմունքի ավագ տեսուչի պաշտոնը, ունենալով ոստիկանության մայորի կոչում, մշտապես իրականացնելով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ, պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով վկա Ն.Հ-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու՝ նշված քրեական գործով Ն.Հ-ի նկատմամբ հնարավոր քրեական հետապնդում հարուցելուց զերծ պահելու հարցում պաշտոնատար անձանց միջնորդելու, ինչպես նաև քրեական գործի շրջանակներում որպես վկա կանչելու դեպքում վերջինիս նախապես իրազեկելու, հարցաքննությունն ուղղորդելու համար Ա.Ղ-ի խորհուրդներով և խոչընդոտները վերացնելու եղանակով օժանդակություն ստանալու պայմաններում, 2021 թվականի մարտի 22-ին Երևան քաղաքի Նոր Նորքի 2-րդ զանգվածում գտնվող սրճարաններից մեկում, Ն.Հ-ից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 2.638.800 ՀՀ դրամին համարժեք՝ 5.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք, սակայն Ա.Ղ-ի օժանդակությամբ՝ կաշառքի չափը նվազեցնելու վերաբերյալ խորհուրդներ ստանալու և Ն.Հ-ի հետ սակարկությունների արդյունքում, վերջինիցս պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 2.111.048 ՀՀ դրամին համարժեք՝ 4.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Ն.Հ-ն ընդունել է Մ.Ե-ի՝ կաշառք գումար տալու առաջարկը, պայմանավորվել գումարը տալ մաս-մաս, խոստացել է մի քանի ժամվա ընթացքում տալ կաշառքի գումարի մի մասը՝ 2.000 ԱՄՆ դոլարը, որից հետո խոստացված կաշառքի գումարը բերելու նպատակով հեռացել է սրճարանից:
Ճանապարհին Ն.Հ-ն, գիտակցելով, որ իր կողմից կաշառք տալը ևս քրեորեն պատժելի արարք է, ինքնակամ ներկայացել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն և պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու վերաբերյալ ներկայացրել հանցագործության մասին հաղորդում, որից հետո արդեն իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակներում նույն օրը պայմանավորված կաշառքի գումարից 2.000 ԱՄՆ դոլարը նույն սրճարանում Ա.Ղ-ի ցուցումով փոխանցել է Մ.Ե-ի մատնանշած անձին՝ այդ կերպ փաստացի վերջիններիս օժանդակությամբ Մ.Ե-ն քողարկել է իր կողմից կաշառքի գումարը ստանալու փաստը:
Այնուհետև, Մ.Ե-ն, շարունակելով իր հանցավոր մտադրությունը, Ն.Հ-ից պահանջել է պայմանավորված կաշառքի մնացած մասն իրեն փոխանցել դարձյալ Ա.Ղ-ի միջոցով 2021 թվականի մարտի 24-ին՝ ժամը 13-ի սահմաններում:
2021 թվականի մարտի 24-ին՝ ժամը 13:00-ի սահմաններում, նույն սրճարանի մոտակայքում արդեն «Կաշառք ստանալու կամ կաշառք տալու նմանակում» օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման շրջանակում Մ.Ե-ի կողմից Ն.Հ-ից պահանջված 2.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք գումարն անձամբ Ա.Ղ-ի կողմից ստանալուց և այն մեկ այլ օժանդակող Է. Ե-ին փոխանցելուց անմիջապես հետո վերջիններս, այդ թվում՝ դեպքի վայրում գտնվող Մ.Ե-ն, բռնվել են ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և բերման ենթարկվել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա Մ.Ե-ն, Ա.Ղ-ն և Է.Ե-ն ձերբակալվել են: Մ.Ե-ի և Ա.Ղ-ի անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել է ստացված կաշառքի գումարի մի մասը, իսկ մնացած մասը հայտնաբերվել է Է.Ե-ի վարած ավտոմեքենայի սրահում կատարված խուզարկության արդյունքում:
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում որոշումներ են կայացվել ոստիկանության ծառայողին և նրան օժանդակողներին ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Մ.Ե-ի և Է.Ե-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը, իսկ Ա.Ղ-ի և Ն.Հ-ի նկատմամբ ընտրվել է անազատության հետ չկապված խափանման միջոց:
Ձեռնարկվում են համալիր միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու և արդյունքում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խնդիրներն արդյունավետ կենսագործելու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ հանրային կառավարման տարբեր ոլորտներում առկա կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու, դրանք իսպառ բացառելու գործելաոճը կրելու է շարունակական բնույթ, այդ կապակցությամբ ցուցաբերելու է առավել անհանդուրժողական մոտեցում և հորդորում է ցուցաբերել իրավահպատակ վարքագիծ:

Служащие Ереванского городского управления Службы национальной безопасности РА, сотрудничая с соответствующими службами Полиции РА, в результате предпринятых широкомасштабных комплексных оперативно-розыскных мероприятий выяснили, что М.Е., являясь должностным лицом, занимая должность старшего инспектора отделения общинной полиции отдела Нор Норка Ереванского городского управления Полиции РА, имея звание майора полиции, постоянно осуществляя функции представителя власти, используя вытекающие из занимаемой должности авторитет и положение, совершив заведомо незаконные действия в пользу Н.А., являющегося свидетелем по уголовному делу, расследуемому в Следственном отделе административных районов Аван и Нор Норк Ереванского следственного управления Следственного комитета РА, т.е. ходатайство перед должностными лицами, чтобы не возбуждать возможное уголовное преследование в отношении свидетеля по указанному уголовному делу Н.А., а также предварительное уведомление последнего в случае вызова в качестве свидетеля в рамках уголовного дела, получение содействия по советам А.Г. и путем устранения препятствий для направление допроса, 22 марта 2021 года в одном из кафе, расположенном во 2 массиве Нор Норка города Ереван, потребовал от Н.А. взятку в особо крупных размерах - 5000 долларов США, эквивалентных 2.638.800 драмам РА, однако, получив при содействии А.Г. советы об уменьшении размера взятки и в результате торга с Н.А., потребовал у последнего взятку в особо крупном размере - 4000 долларов США, эквивалентных 2.111.048 драмам РА. Н.А. принял предложение М.Е. о даче взятки, договорился о выплате суммы по частям, обещал в течение нескольких часов дать часть взятки – 2000 долларов США, после чего вышел из кафе за обещанной суммой взятки.
По дороге Н.А., осознав, что дача взятки также является уголовно наказуемым деянием, добровольно явился в Службу национальной безопасности РА и представил сообщение о преступлении о требовании должностным лицом взятки в особо крупных размерах, после чего уже в рамках осуществленных оперативно-розыскных мероприятий в тот же день оговоренную сумму взятки в размере 2.000 долларов США по указанию А.Г. передал в том же кафе указанному М.Е. лицу, тем самым фактически с помощью последних М.Е. замаскировал факт получения им суммы взятки. Далее, М.Е., продолжая свое преступное намерение, потребовал от Н.Г. передать ему оставшуюся часть взятки вновь через А.Г. 24 марта 2021 года около 13.00 часов.
24 марта 2021 года около 13.00 часов недалеко от того же кафе в рамках оперативно-розыскного мероприятия “Имитация получения или дачи взятки” сразу же после получения лично А.Г. требуемой М.Е. у Н.А. суммы взятки в размере 2000 долларов США и передачи ее другому пособнику Э.Е. последние, в том числе находящийся на месте происшествия М.Е., были схвачены сотрудниками СНБ РА и подвергнуты приводу в Службу национальной безопасности РА.
В рамках уголовного дела, возбужденного по данному факту в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления М.Е., А.Г. и Э.Е. задержаны. При личном обыске М.Е. и А.Г. была обнаружена часть суммы полученной взятки, а остальная часть была обнаружена в результате обыска в салоне управляемого Э.Е. автомобиля.
По достаточной совокупности полученных по уголовному делу доказательств были приняты решения о привлечении служащего полиции и его пособников в качестве обвиняемых по признакам соответствующих статей Уголовного кодекса РА. В отношении М.Е. и Э.Е. в качестве меры пресечения избран арест, а в отношении А.Г. и Н.А. избрана мера пресечения, не связанная с лишением свободы.
Предпринимаются комплексные мероприятия для выяснения всех обстоятельств дела, полного круга совершивших преступление лиц, дачи соразмерной их деяниям уголовно-правовой оценки и, в результате, для эффективного осуществления задач, предусмотренных статьей 2 Уголовно-процессуального кодекса РА.
Служба национальной безопасности сообщает, что стиль работы по выявлению существующих коррупционных проявлений в различных сферах общественного управления и по их полному искоренению будет носить продолжительный характер, в связи с чем будет применяться более нетерпимый подход, и призывает проявлять законопослушное поведение.