ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևան քաղաքի վարչության ծառայողները, համագործակցելով ՀՀ ոստիկանության համապատասխան ծառայություների հետ, ձեռնարկված մեծածավալ համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել են, որ Մ.Ե-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, զբաղեցնելով ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Նոր Նորքի բաժնի համայնքային ոստիկանության բաժանմունքի ավագ տեսուչի պաշտոնը, ունենալով ոստիկանության մայորի կոչում, մշտապես իրականացնելով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ, պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով վկա Ն.Հ-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու՝ նշված քրեական գործով Ն.Հ-ի նկատմամբ հնարավոր քրեական հետապնդում հարուցելուց զերծ պահելու հարցում պաշտոնատար անձանց միջնորդելու, ինչպես նաև քրեական գործի շրջանակներում որպես վկա կանչելու դեպքում վերջինիս նախապես իրազեկելու, հարցաքննությունն ուղղորդելու համար Ա.Ղ-ի խորհուրդներով և խոչընդոտները վերացնելու եղանակով օժանդակություն ստանալու պայմաններում, 2021 թվականի մարտի 22-ին Երևան քաղաքի Նոր Նորքի 2-րդ զանգվածում գտնվող սրճարաններից մեկում, Ն.Հ-ից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 2.638.800 ՀՀ դրամին համարժեք՝ 5.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք, սակայն Ա.Ղ-ի օժանդակությամբ՝ կաշառքի չափը նվազեցնելու վերաբերյալ խորհուրդներ ստանալու և Ն.Հ-ի հետ սակարկությունների արդյունքում, վերջինիցս պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 2.111.048 ՀՀ դրամին համարժեք՝ 4.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Ն.Հ-ն ընդունել է Մ.Ե-ի՝ կաշառք գումար տալու առաջարկը, պայմանավորվել գումարը տալ մաս-մաս, խոստացել է մի քանի ժամվա ընթացքում տալ կաշառքի գումարի մի մասը՝ 2.000 ԱՄՆ դոլարը, որից հետո խոստացված կաշառքի գումարը բերելու նպատակով հեռացել է սրճարանից:
Ճանապարհին Ն.Հ-ն, գիտակցելով, որ իր կողմից կաշառք տալը ևս քրեորեն պատժելի արարք է, ինքնակամ ներկայացել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն և պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու վերաբերյալ ներկայացրել հանցագործության մասին հաղորդում, որից հետո արդեն իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակներում նույն օրը պայմանավորված կաշառքի գումարից 2.000 ԱՄՆ դոլարը նույն սրճարանում Ա.Ղ-ի ցուցումով փոխանցել է Մ.Ե-ի մատնանշած անձին՝ այդ կերպ փաստացի վերջիններիս օժանդակությամբ Մ.Ե-ն քողարկել է իր կողմից կաշառքի գումարը ստանալու փաստը:
Այնուհետև, Մ.Ե-ն, շարունակելով իր հանցավոր մտադրությունը, Ն.Հ-ից պահանջել է պայմանավորված կաշառքի մնացած մասն իրեն փոխանցել դարձյալ Ա.Ղ-ի միջոցով 2021 թվականի մարտի 24-ին՝ ժամը 13-ի սահմաններում:
2021 թվականի մարտի 24-ին՝ ժամը 13:00-ի սահմաններում, նույն սրճարանի մոտակայքում արդեն «Կաշառք ստանալու կամ կաշառք տալու նմանակում» օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման շրջանակում Մ.Ե-ի կողմից Ն.Հ-ից պահանջված 2.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք գումարն անձամբ Ա.Ղ-ի կողմից ստանալուց և այն մեկ այլ օժանդակող Է. Ե-ին փոխանցելուց անմիջապես հետո վերջիններս, այդ թվում՝ դեպքի վայրում գտնվող Մ.Ե-ն, բռնվել են ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և բերման ենթարկվել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա Մ.Ե-ն, Ա.Ղ-ն և Է.Ե-ն ձերբակալվել են: Մ.Ե-ի և Ա.Ղ-ի անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել է ստացված կաշառքի գումարի մի մասը, իսկ մնացած մասը հայտնաբերվել է Է.Ե-ի վարած ավտոմեքենայի սրահում կատարված խուզարկության արդյունքում:
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում որոշումներ են կայացվել ոստիկանության ծառայողին և նրան օժանդակողներին ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Մ.Ե-ի և Է.Ե-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը, իսկ Ա.Ղ-ի և Ն.Հ-ի նկատմամբ ընտրվել է անազատության հետ չկապված խափանման միջոց:
Ձեռնարկվում են համալիր միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու և արդյունքում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խնդիրներն արդյունավետ կենսագործելու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ հանրային կառավարման տարբեր ոլորտներում առկա կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու, դրանք իսպառ բացառելու գործելաոճը կրելու է շարունակական բնույթ, այդ կապակցությամբ ցուցաբերելու է առավել անհանդուրժողական մոտեցում և հորդորում է ցուցաբերել իրավահպատակ վարքագիծ:

Officers of the Yerevan City Department of the RA National Security Service cooperating with the relevant services of the RA Police, as a result of large-scale complex operative-search measures taken, found out that M.Ye., being an official, holding the position of a senior inspector of the community police division of the Nor Nork division of the Yerevan City Department of the RA Police, having the rank of police major, constantly exercising the functions of a government representative, abusing the authority and position arising from the office, having committed apparent illegal actions in favor of N.H., who is a witness in the criminal case investigated in the Investigation Department of Avan and Nor Nork administrative districts of the Yerevan Investigation Department of the RA Investigative Committee, i.e. a petition to the officials so as not to initiate a possible criminal prosecution against witness in the mentioned criminal case N.H., as well as prior notification of the latter in case of being called as a witness within the framework of a criminal case, obtaining assistance on the advice of A.Gh. and by removing obstacles to the direction of the interrogation, on 22 March, 2021 in one of the cafes located in the 2 block of Nor Nork of Yerevan city, demanded from N.H. a bribe on an especially large scale – 5.000 USD, equivalent to 2.638.800 AMD, however, with the assistance of A.Gh. as a result of having received advice on reducing the size of the bribe and, as a result of bargaining with N.H., demanded from the latter a particularly large bribe – 4.000 USD, equivalent to 2.111.048 AMD. N.H. accepted the offer of M.Ye. on giving a bribe, agreed to pay the amount in parts, promised to give a part of the bribe within a few hours – 2.000 USD, after which he left the cafe for the promised amount of the bribe.
On the way, N.H., realizing that giving a bribe is also a criminal offense, voluntarily appeared at the RA National Security Service and submitted a report on the crime on the requirement by an official of a bribe on an especially large scale, after which, already within the framework of the carried out operative-search measures on the same day the agreed amount of a bribe in the amount of 2.000 USD with the instruction of A.Gh. transferred in the same cafe to the person pointed out by M.Ye., thus actually with the help of the latter, M.Ye. disguised the fact of receiving the amount of bribe himself. Then, M.Ye., continuing his criminal intent, demanded from N.H. to transfer the rest of the bribe to him again through A.Gh. on 24 March, 2021 at about 1:00 p.m.
On 24 March, 2021, at about 1:00 p.m, not far from the same cafe, within the framework of the operative-search action “Imitation of receiving or giving a bribe,” immediately after receiving personally by A.Gh. the demanded 2.000 USD bribe from N.H. by M.Ye. and transferring it to another accomplice E.Ye., the latter, including M.Ye., who was at the scene of the incident, were caught by officers of the National Security Service of the Republic of Armenia and brought in to the RA National Security Service.
Within the framework of the criminal case initiated in connection with the incident in the Investigation Department of the RA National Security Service based on the direct suspicion of committing a crime, M.Ye., A.Gh. and E.Ye. have been detained. During the personal search of M.Ye. and A.G. a part of the bribe received was found, and the rest - as a result of a search in the passenger compartment of the car driven by E.Ye.
In the conditions of accumulation of sufficient evidence obtained in the criminal case, decisions have been made to involve the police officer and his accomplices as accused on the grounds of the relevant articles of the RA Criminal Code. Arrest has been chosen against M.Ye. and E.Ye. as a measure of restraint, and non-custodial measures of restraint have been chosen against A.Gh. and N.H.
Complex measures are being taken in the direction of establishing all the circumstances of the case, the full circle of the persons who committed an apparent crime, giving an appropriate criminal-legal assessment to their actions and, as a result, effectively implementing the tasks prescribed by Article 2 of the RA Criminal Procedure Code.
The National Security Service informs that the modus operandi of detecting corruption manifestations in various spheres of public administration, their complete eradication will be continuous, in this regard it will show more intolerant approach and urges to show law-abiding behavior.