ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի ու Սյունիքի մարզային վարչության ծառայողները հետևողական պայքար տանելով կոռուպցիոն երևույթների դեմ, համագործակցելով ՀՀ ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների հետ՝ իրականացված մեծածավալ քննչական, դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել են, որ ՀՀ ՊԵԿ հարավային մաքսատուն-վարչության Մեղրիի մաքսատան բաժանմունքի պետը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, 2020 թվականի հուլիսի 5-ից մինչ 2021 թվականի մարտի 3-ը ներառյալ ընկած ժամանակահատվածում, նախնական համաձայնության գալով նույն մաքսային կետի՝ պաշտոնատար անձ հանդիսացող այլ աշխատակիցների հետ, ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող անձանց օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու համար ստացել են առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք, կատարել պաշտոնեական կեղծիքներ, ինչպես նաև շահադիտական դրդումներից ելնելով՝ իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործել են ծառայության շահերին հակառակ, չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները՝ էական վնաս պատճառելով պետության օրինական շահերին, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Հ.Մ-ն զբաղեցնելով ՀՀ ՊԵԿ հարավային մաքսատուն-վարչության Մեղրիի մաքսային կետ-բաժնի բաժանմունքի պետի պաշտոնը, ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետության տարածք տարբեր տեսակի բեռների ներկրմամբ զբաղվող անձանց կողմից իրեն և նույն մաքսային կետի մաքսային տեսուչ Ա. Փ-ին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու առաջարկը՝ վերջինի և այլ պաշտոնատար անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, նշված անձանց օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու և որոշակի գործողություններ կատարելուց ձեռնպահ մնալու համար:
Այդ պայմանավորվածությունը ձեռք բերելուց հետո հիշյալ պաշտոնատար անձինք տնտեսվարողների օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու, այն է՝ նրանց կողմից Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից «Մեղրի» անցակետով մետաղե ամրաններ և ավտոմեքենայի շարժիչի հովացման համար նախատեսված հեղուկներ՝ մաքսային հսկողությունից թաքցնելու և մաքսային ձևակերպման ընթացակարգերը շրջանցելու եղանակով Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծելու և այդ կերպ մաքսային վճարներ կատարելուց տնտեսվարողին ազատելու դիտավորությամբ, չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները, այն է՝ հաստատապես իմանալով բեռնատարներում մաքսազերծման ենթակա ապրանքների առկայության մասին՝ դրանք մաքսակետի հսկման տաղավար հասնելուց հետո մաքսային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ձևակերպման չեն ենթարկել, չեն հաշվառել, չեն կշռել, թաքցրել են տրանսպորտային միջոցում հայտարարագրման ենթակա ապրանքների առկայությունը:
Այնուհետև, ՀՀ կառավարության 2015 թվականի հուլիսի 30-ի թիվ 865-Ն որոշմամբ սահմանված ապրանքի մաքսային հայտարարագիր չներկայացնելու և պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից ավտոմեքենայի արտաքին զննում, բեռնային մասում կիրառված ապահովման միջոցների ամբողջականության ստուգում չիրականացնելու պայմաններում՝ չեն կիրառել ՀՀ մաքսային մարմինների կողմից օգտագործվող մաքսային ապահովման միջոցներ, դրանց վերաբերյալ համապատասխան նշագրումներ չեն կատարել բեռն ուղեկցող փաստաթղթերում, մաքսային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չեն լրացրել և չեն ներկայացրել ապրանքների և տարանցիկ հայտարարագրեր, չեն կատարել փաստաթղթային և փաստացի հսկողական անհրաժեշտ գործառույթներ, փոխարենը՝ տրանսպորտային միջոցները թույլատրել են տեղաշարժել մանրակրկիտ զննման մասնաշենք և բեռնատար ավտոմեքենաների կայանատեղ, իսկ այնուհետև՝ ռենտգեն դիտարկման և նկարահանման մասնաշենք:
Դրանից հետո, իրենց հանցավոր գործունեությունը թաքցնելու նպատակով, կազմել և ծառայողական կնիքով հաստատել են բեռի տեղափոխման՝ պաշտոնեական փաստաթղթեր հանդիսացող, ակնհայտ կեղծ տեղեկատվությամբ ներքին տարանցիկ հայտարարագրեր: Կաշառք տվողին պատկանող մաքսազերծման ենթակա բեռները նախապես որոշված վայր անարգել հասցնելն ապահովելու, ճանապարհին հնարավոր ստուգումների դեպքում դրանք ստուգող անձանց ներկայացնելու և այդ կերպ կիրառված հանցավոր մեխանիզմը քողարկելու նպատակով, կեղծված հայտարարագրերը տրամադրել են բեռնատարների վարորդներին՝ որոշված վայր հասնելուց հետո դրանց ոչնչացման պայմանով:
Մշակված հանցավոր սխեմայի կիրառման պայմաններում՝ 2020 թվականի ընթացքում բեռնատար ավտոմեքենաներով Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից «Մեղրի» անցակետով մաքսային հսկողությունից թաքցնելով Հայաստանի Հանրապետության տարածք են տեղափոխվել ընդհանուր շուրջ 70,250 տոննա քաշով մետաղե ամրաններ և 23 տոննա քաշով ավտոմեքենաների շարժիչի համար նախատեսված հովացման հեղուկ, որպիսի գործողությունների դիմաց ստացել են առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք:
Վերոգրյալից բացի, ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող և Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում գրանցված ընկերության սեփականատեր Վ.Դ-ն, 2020 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2021 թվականի մարտի 3-ը ներառյալ ընկած ժամանակահատվածում, նպատակ ունենալով Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքից մաքսային հսկողությունից թաքցնելու և մաքսային ձևակերպման ընթացակարգերը շրջանցելու եղանակով Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծել «DRIFT 7000 SAE 40» ավտոմեքենաների շարժիչի համար նախատեսված իրանական արտադրության ավտոյուղեր՝ դիմել է ՀՀ ՊԵԿ հարավային մաքսատուն-վարչության Մեղրիի մաքսային կետ-բաժնի աշխատակիցներին և համոզելու եղանակով նրանց դրդել է չարաշահել իրենց պաշտոնեական լիազորությունները, այն է՝ ավտոյուղերը «Բացթողում ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգի շրջանցմամբ Հայաստանի Հանրապետություն ներկրելու և այդ կերպ առանձնապես խոշոր չափերի հարկեր և տուրքեր վճարելուց խուսափելու համար:
Պաշտոնատար անձանց կողմից համաձայնություն ստանալուց հետո Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում հաշվառված տրանսպորտային միջոցով առանց համապատասխան մաքսային ձևակերպման Հայաստանի Հանրապետություն է տեղափոխվել ավտոմեքենաների շարժիչի համար նախատեսված իրանական արտադրության ավտոյուղեր, որոնք ՀՀ ՊԵԿ հարավային մաքսատուն-վարչության Մեղրիի մաքսային կետ-բաժնով Հայաստան Հանրապետության տարածք են ներմուծվել բացառապես նույն մաքսատան բաժանմունքի պետ Հ.Մ-ի հերթափոխի ընթացքում:
Հ.Մ-ն և նշված օրերին իր հետ հերթափոխի մեջ գտնված պաշտոնատար անձ հանդիսացող ՀՀ ՊԵԿ հարավային մաքսատուն-վարչության Մեղրիի մաքսային կետ-բաժնի մի շարք մաքսային տեսուչները, նախնական համաձայնության գալով իրար հետ և հաստատապես իմանալով բեռնատարներում մաքսազերծման ենթակա ապրանքների առկայության մասին՝ դրանք նախատեսված հսկման տաղավար հասնելուց հետո մաքսային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով մաքսային ձևակերպման չեն ենթարկել, մասնավորապես՝ նույն օրերին մաքսային տեսուչները, չարաշահելով իրենց պաշտոնեական լիազորությունները և չկատարելով իրենց ծառայողական պարտականությունները չեն կշռել բեռնատար ավտոմեքենաները, դրանց տվյալները չեն մուտքագրել միասնական բազա, որից հետո առանց սահմանված փաստաթղթերի թույլատրել են բեռնատարների ելքը մաքսակետից՝ կեղծ տեղեկություններ ներառելով ՀՀ ՊԵԿ հարավային մաքսատուն-վարչության Մեղրիի մաքսային կետ-բաժնի ելքի մատյանի՝ տրանսպորտային միջոցի համարանիշի լրացման վանդակներում՝ դրանում բեռնատարի իրական համարանիշի փոխարեն նշելով նույն մաքսային կետ երբևէ մուտք չգործած և գոյություն չունեցող տրանսպորտային միջոցի հաշվառման համարանիշ՝ խմբային շահերից ելնելով՝ պաշտոնեական փաստաթղթերում ներառելով ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ, այդ կերպ՝ կատարելով պաշտոնեական կեղծիքներ:
Վերոգրյալ գործողությունների արդյունքում խաթարվել է ՀՀ ՊԵԿ մաքսային ծառայության բնականոն գործունեությունը, տնտեսվարողը խուսափել է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու և Հայաստանի Հանրապետություն մեծածավալ ապրանքներ ներմուծելու դիմաց օրենքով սահմանված առանձապես խոշոր չափերի՝ մաքսատուրք, ակցիզային հարկ, ավելացված արժեքի հարկ և բնապահպանական վճար վճարելուց՝ այդ կերպ պետության օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով կատարված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում թվով 1332 տակառ ավտոյուղով բեռնված և մաքսանենգ ճանապարհով Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաք հասած բեռնատար ավտոմեքենան բեռնաթափվելու ժամանակ հայտնաբերվել և առգրավվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից:
Քրեական գործով կատարված շուրջ մեկ տասնյակից ավելի խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել են մաքսանենգ ճանապարհով պարբերաբար Հայաստանի Հանրապետություն բեռներ տեղափոխելու փաստը հավաստող ապացույցների բավարար համակցություն, այդ թվում՝ կեղծ գրառումներ պարունակող պաշտոնեական փաստաթղթեր, մատյաններ, հայտարարագրեր, զննվել են մաքսատան համակարգիչները, որոնցով պարզվել է, որ մաքսակետով անցած և քրեական գործով հետաքրքրություն ներկայացնող բեռնատար ավտոմեքենաների տվյալները չեն մուտքագրվել ՊԵԿ էլեկտրոնային բազաներ՝ այդ կերպ տնտեսվարողներին ազատելով հարկեր, տուրքեր վճարելուց և մյուսների հանդեպ ստեղծել անհավասար մրցակցային պայմաններ:
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում որոշումներ են կայացվել մաքսային բաժանմունքի պետին, տեղակալին, մաքսային բաժանմունքի երկու տեսուչներին, նրանց օժանդակած անձին, բեռնատար ավտոմեքենայի վարորդին, թվով երեք տնտեսվարողներին ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին և նույն օրը նրանցից վեցի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, իսկ մյուս երեքի նկատմամբ ընտրվել են անազատության հետ չկապված խափանման միջոցներ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ հանցավոր մեխանիզմի կիրառման արդյունքում պետությանը պատճառված վնասի իրական չափը ճշտելու, մաքսային տեսուչների և տնտեսվարողների կողմից կատարված այլ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու, կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

Сотрудники Департамента экономической безопасности и противодействия коррупции и Сюникского областного управления Службы национальной безопасности РА, ведя последовательную борьбу с коррупционными явлениями, в сотрудничестве с сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой КГД РА, в результате осуществленных крупномасштабных следственных, процессуальных действий, а также комплексных оперативно-разыскных мероприятий установили, что начальник отделения таможни Мегри Южной таможни-управления КГД РА, являясь должностным лицом, в период с 5 июля 2020 года по 3 марта 2021 года включительно, вступив в предварительный сговор с другими сотрудниками, являющимися должностными лицами того же таможенного поста, за совершение заведомо незаконных действий в пользу лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, получали взятки в особо крупных размерах, совершали служебные подлоги, а также, исходя из корыстных побуждений, использовали свое служебное положение вопреки интересам службы, не исполняли свои служебные обязанности, причинив законным интересам государства существенный вред, повлекший тяжкие последствия по неосторожности.
Итак, Г. М., занимая должность начальника отделения таможенного поста-отдела Мегри Южной таможни-управления КГД РА, принял предложение от лиц, занимающихся ввозом разного рода грузов из Исламской Республики Иран на территорию Республики Армения, о даче ему и таможенному инспектору А. П. взятки для совершения заведомо незаконных действий и воздержания от совершения некоторых действий в пользу указанных лиц, вступив в предварительный сговор с таможенным инспектором А. П. и другими должностными лицами.
После достижения этой договоренности упомянутые должностные лица с умыслом совершения очевидных незаконных действий в пользу хозяйствующих субъектов, а именно, ввоза из Исламской Республики Иран через КПП «Мегри» металлической арматуры и жидкостей, предназначенных для охлаждения двигателей автомобилей, на территорию Республики Армения путем сокрытия от таможенного контроля и в обход процедур таможенного оформления и, тем самым, освобождения хозяйствующего субъекта от уплаты таможенных платежей, не исполнили свои служебные обязанности, а именно, достоверно зная о наличии в грузовых автомобилях товаров, подлежащих таможенному оформлению, после их доставки в павильон контроля таможенного поста не производили оформление в порядке, установленном таможенным законодательством, не производили учет, не взвешивали и скрывали в транспортном средстве наличие товаров, подлежащих декларированию.
Затем в условиях неподачи таможенной декларации на товары, установленные Постановлением Правительства РА от 30 июля 2015 года N 865-Н и непроведения ответственными должностными лицами внешнего осмотра автомобиля, неосуществления проверки целостности средств обеспечения, применяемых к грузовой части, не применили средств таможенного обеспечения, используемые таможенными органами РА, не осуществили соответствующих записей в товаросопроводительных документах, не заполнили и не представили товарные и транзитные декларации, установленные таможенным законодательством, не выполнили необходимые функции документального и фактического контроля, взамен разрешили въезд транспортных средств в корпус тщательного досмотра и на стоянку грузовых автомобилей, а затем – в корпус рентгеновского досмотра и съемки.
После этого с целью сокрытия своей преступной деятельности они составили и заверили служебной печатью являющиеся официальными документами внутренние транзитные декларации о перевозке грузов с заведомо ложной информацией. С целью обеспечения беспрепятственной доставки в заранее установленный пункт назначения принадлежащих взяткодателю грузов, подлежащих таможенному оформлению, предъявления их на случай возможных проверок в пути проверяющим лицам и сокрытия используемого подобным образом преступного механизма, поддельные декларации предоставили водителям грузовиков с условием, что они будут уничтожены после прибытия в заранее назначенный пункт.
В условиях применения разработанной преступной схемы в течение 2020 года путем сокрытия от таможенного контроля из Исламской Республики Иран через КПП «Мегри» на территорию Республики Армения на грузовых автомобилях были ввезены металлическая арматура общим весом около 70,250 тонн и жидкость, предназначенная для охлаждения двигателей автомобилей, общим весом 23 тонны. За совершение подобных действий вышеуказанные должностные лица получали взятки в особо крупных размерах.
Помимо вышеизложенного, осуществляющий предпринимательскую деятельность В. Д., владелец компании, зарегистрированной в Государственном регистре юридических лиц Министерства Юстиции Республики Армения, в период с сентября 2020 года по 3 марта 2021 года включительно с целью ввоза моторных масел иранского производства, предназначенных для двигателей автомобилей «DRIFT 7000 SAE 40», с территории Исламской Республики Ир на территорию Республики Армения путем сокрытия от таможенного контроля и в обход процедур таможенного оформления обратился к сотрудникам таможенного поста-отдела Мегри Южной таможни-управления КГД РА и путем убеждения склонил их к злоупотреблению своими должностными полномочиями, с тем, чтобы в обход таможенной процедуры «Выпуск для внутреннего потребления» ввезти моторные масла в Республику Армения и подобным образом уклониться от уплаты налогов и пошлин в особо крупных размерах.
С согласия должностных лиц моторные масла иранского производства, предназначенные для двигателей автомобилей, были ввезены в Республику Армения без соответствующего таможенного оформления на зарегистрированном в Исламской Республике Иран транспортном средстве через таможенный пост-отдел Мегри Южной таможни-управления КГД РА исключительно во время смены начальника отделения той же таможни Г.М.
Г. М․ и ряд таможенных инспекторов таможенного поста-отдела Мегри Южной таможни-управления КГД РА, дежуривших вместе с ним в указанные дни, вступив в предварительный сговор друг с другом и достоверно зная о наличии в грузовых автомобилях товаров, подлежащих таможенному оформлению, после проступления их в предназначенный для контроля павильон не продвергали таможенному оформлению в соответствии с таможенным законодательством, в частности, в эти же дни таможенные инспекторы, злоупотребляя своими служебными полномочиями и не исполняя своих служебных обязанностей, не взвешивали грузовые автомобили, не вносили их данные в единую базу данных, после чего без установленных документов разрешили выезд грузовых автомобилей с таможенного поста, внеся ложные сведения в строки заполнения номерного знака транспортного средства журнала выезда таможенного поста-отдела Мегри Южной таможни-управления КГД РА, указав в нем взамен действительного номерного знака грузового автомобиля регистрационный номерной знак никогда не въезжавшего на тот же таможенный пост и не существующего транспортного средства, исходя из группового интереса, внеся заведомо ложные сведения в официальные документы, совершив тем самым служебный подлог.
В результате вышеизложенных действий была нарушена естественная деятельность таможенной службы КГД РА, хозяйствующий субъект, занимающийся предпринимательской деятельностью и ввозивший товары в крупных масштабах в Республику Армения, уклонился от уплаты установленных законодательством таможенной пошлины, акцизного налога, налога на добавленную стоимость и экологического сбора в особо крупных размерах, тем самым причинив законным интересам государства существенный вред, повлекший тяжкие последствия по неосторожности.
В результате крупномасштабных следственных и иных процессуальных действий, проведенных в рамках уголовного дела, возбужденного по данному факту в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, а также предпринятых параллельно с ними оперативно-разыскных мероприятий, грузовик, груженый 1332 бочками с моторным маслом и контрабандным путем доехавший в город Мартуни Гегаркуникской области, был обнаружен и изъят сотрудниками Службы национальной безопасности РА при разгрузке.
В результате около десятка обысков, проведенных по уголовному делу, была обнаружена достаточная совокупность доказательств, свидетельствующих о факте регулярной перевозки товаров контрабандным путем в Республику Армения, в том числе официальные документы, журналы, декларации, содержащие подложные записи, был проведен досмотр компьютеров таможни, в результате чего было установлено, что данные грузовых автомобилей, прошедших таможенный пост и представляющих интерес для уголовного дела, не были заненсены в электронные базы данных КГД, тем самым освободив хозяйствующих субъектов от уплаты налогов и пошлин и создав неравноправные конкурентные условия для других.
В условиях достаточной совокупности доказательств, полученных по уголовному делу, приняты решения о привлечении начальника таможенного отделения, заместителя, двух инспекторов таможенного отделения, лица, оказавшего им содействие, водителя грузового автомобиля, а также трех хозяйствующих субъектов в качестве обвиняемых по признакам соответствующих статей Уголовного кодекса РА, и в тот же день в отношении шестерых из них была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, а в отношении других троих, была применена мера пресечения, не связанная с лишением свободы.
Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия для установления реального размера ущерба, причиненного государству в результате применения преступного механизма, выявления иных преступных проявлений, совершенных таможенными инспекторами и хозяйствующими субъектами, выяснения обстоятельств полного круга лиц, вовлечнных в коррупционный механизм, и дачи адекватной уголовно-правовой оценки их деяниям.
Служба национальной безопасности призывает хозяйствующих субъектов вести свою деятельность исключительно в правовом поле и воздерживаться от коррупционных проявлений.