ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է Արցախի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապօրինի կերպով հրազեն, փամփուշտներ, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Նախաքննական մարմնի կողմից ձեռնարկված արդյունավետ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է զենք-զինամթերքը մարտի դաշտից ապօրինի ձեռք բերած և Հայաստանի Հանրապետություն ապօրինի տեղափոխած ևս մեկ անձի ինքնությունը:
Քրեական գործի նախաքննությամբ կատարված հետագա քննչական և դատավարական ապացույցների բավարար համակցություն է ձեռք բերվել առ այն, որ Արցախի Հանրապետության ոստիկանության Քաշաթաղի շրջանային բաժնի պետի՝ ծառայության գծով տեղակալ Ա.Բ.-ն, որպես ոստիկանության ծառայող մասնակցելով Արցախի Հանրապետության դեմ սկսված պատերազմական գործողություններին, մարտական տարբեր խնդիրներ լուծելու համար բազմիցս մեկնելով Ջրականի (Ջաբրայիլի) տարածք, դեռևս չպարզված հանգամանքներում ապօրինի ձեռք է բերել ռազմամթերք հանդիսացող փամփշտատուփ` թվով 8 հատ 9մմ տրամաչափի փամփուշտներով, թվով 32 հատ փոքր տրամաչափի փամփուշտներ, զենք մաքրելու համար նախատեսված պարագաներ, օպտիկական սարքավորումներ, որսորդական հրացաններ, 227 հատ 7,62 մմ տրամաչափի փամփուշտներ, 1033 հատ 5,45 մմ տրամաչափի փամփուշտներ, 1 հատ նռնակ, հրազեն հանդիսացող ընդհանուր թվով 45 հատ «ԱԿ» տեսակի տարբեր մոդելների ինքնաձիգներ: Նշված ռազմամթերքը 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև նույն թվականի նոյեմբեր ամիսն ընկած ժամանակահատվածում, մաս-մաս, ապօրինի փոխադրել և պահել է իր ծանոթ Ս.Գ.-ի՝ Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղում գտնվող բնակարանի օժանդակ կառույցներում՝ դրանց մի մասը հետագայում իրացնելու նպատակով: Իսկ շրջանառությունն արգելված իրերի մյուս մասը, ոստիկանության տվյալ ստորաբաժանման ցուցանիշները բարելավելու և ղեկավարության կողմից խրախուսանքների ու պարգևատրումների արժանանալու խմբային շահերից ելնելով, ցանկացել է պատերազմի ավարտից հետո փոխանցել իր համար վստահելի քաղաքացիների, նրանց համոզել կամ այլ եղանակով դրդել, որպեսզի վերջիններս դրանք ինքնակամ ներկայացնեն ոստիկանության տվյալ բաժին՝ այն ձևակերպելով որպես բացատրական աշխատանքների արդյունքում ինքնակամ հանձնված զենք-զինամթերք, ըստ այդմ՝ նպատակ ունենալով արհեստական ուռճացնել ոստիկանության տվյալ ստորաբաժանման ցուցանիշները և հասարակության ու ղեկավարության մոտ ստեղծել ծառայողական պարտականությունները բարեխղճորեն կատարելու պատրանք՝ անտեսելով նույն ժամանակահատվածում ընթացող թեժ մարտական գործողությունների մասնակիցների՝ զենք-զինամթերքով ապահովված լինելու օրհասական անհրաժեշտությունը:
Այսինքն, ոստիկանության ծառայող Ա.Բ.-ն, ուղղակի դիտավորությամբ հանցանք կատարելու համար միջոցներ ձեռք բերելով, ինչպես նաև դիտավորությամբ այլ պայմաններ ստեղծելով նախապատրաստվել է անցնել իր պաշտոնեական լիազորությունները՝ դիտավորությամբ կատարել այնպիսի գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն դուրս էին գալու նրա լիազորությունների շրջանակից՝ էական վնաս պատճառելով պետության օրինական շահերին, սակայն այդ գործողություններն ավարտին չի կարողացել հասցնել իր կամքից անկախ հանգամանքներով՝ ապօրինի ձեռք բերած և պահած մեծածավալ զենքերը հայտնաբերվել և վերցվել են ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից:
Ընդ որում, նախաքննությամբ ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում ապացույցների բավարար համակցություն է ձեռք բերվել առ այն, որ Ա.Բ.-ն իր կողմից ապօրինի ձեռք բերած «ԱԿ» տեսակի ինքնաձիգներից երկուսը որոշակի գումարի դիմաց ապօրինի իրացրել է իր ծանոթ Ս.Բ.-ին, ով իր հերթին հրազեն հանդիսացող նշված ինքնաձիգները փոխադրել և պահել է իր փաստացի բնակության վայր հանդիսացող բնակարանում, որից հետո՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 3-ին, յուրաքանչյուր ինքնաձիգը 500-600 ԱՄՆ դոլար գումարով իրացնելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել այլ անձի հետ:
Վերոգրյալ հանցավոր արարքները կատարելու համար Ա.Բ.-ն հանցանքի կատարման մեջ ծագած անմիջական կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել է և նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով և կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան:
Քրեական գործով շարունակում են ձեռնարկվել քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական ակտիվ միջոցառումներ մարտի դաշտից ապօրինի կերպով Հայաստանի Հանրապետության տարածք տեղափոխած հնարավոր այլ զենքերն ու զինամթերքները հայտնաբերելու և դրանում ներգրավված բոլոր անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է մարտերին մասնակցած և ռազմական գործողությունների ժամանակահատվածում կամ հրադադարի հաստատումից հետո իրենց հետ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապօրինի փոխադրած և պահած զենք-զինամթերքը, պայթուցիկ նյութերը կամ սարքերը ինքնակամ հանձնել իրավապահ մարմիններին, որպիսի գործողություններն օրենքով սահմանված կարգով հիմք կհանդիսանան անձին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու համար:
Միաժամանակ, պետական ծառայություն իրականացնող անձանց կոչ է արվում գործել օրինականության սկզբունքի անշեղ պահպանմամբ և զգուշացնում է, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից գործուն միջոցներ են ձեռնարկվելու յուրաքանչյուր նման դեպք հայտնաբերելու և մեղավոր անձանց նկատմամբ պատասխանատվության միջոցներ նախաձեռնելու ուղղությամբ:

В Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту приобретения, реализации, хранения, перевозки или ношения незаконным способом огнестрельного оружия, патронов, боеприпасов, взрывчатых веществ и устройств из Арцахской Республики в Республику Армения.
В результате эффективных следственных и других процессуальных действий, предпринятых органом предварительного следствия, а также осуществленных парралельно с ними комплексных оперативно-разыскных мероприятий была установлена личность еще одного лица, который незаконнo приобрел с поле боя оружие, боеприпасы и незаконнo перевез их в Республику Армения.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу была получена достаточная совокупность дальнейших следственных и процессуальных доказательств того, что заместитель начальника Кашатагского районного отдела Полиции Республики Арцах по линии службы А. Б., участвуя в качестве сотрудника полиции в боевых действиях, начатых против Республики Арцах, неоднократно посещая территорию Джракана (Джебраила) для решения различных боевых задач, при пока невыясненных обстоятельствах незаконно приобрел магазин с 8 патронами калибра 9 мм, 32 патрона малого калибра, средства для чистки оружия, оптическое оборудование, охотничьи ружья, 227 патронов калибра 7,62 мм, 1033 патрона калибра 5,45 мм, 1 гранату, в общей сложности 45 автоматов различных моделей типа «АК», являющихся огнестрельным оружием. Указанные боеприпасы в период с 27 сентября 2020 года по ноябрь того же года он по частям незаконно перевозил и хранил в подсобном помещении квартиры своего знакомого С. Г. в селе Тех Сюникской области с целью дальнейшей реализации части из них. А другую часть предметов, запрещенных к обороту, исходя из групповых интересов улучшения показателей данного подразделения полиции и получения поощрений и наград от руководства, он хотел после окончания войны передать своим доверенным гражданам, убедить их или иным образом подстеркнуть к тому, чтобы последние добровольно представили их в данный отдел полиции, оформив это как оружие и боеприпасы, которые добровольно были сданы в результате разъяснительных работ. Тем самым он стремился искуственно завысить показатели данного подразделения полиции и создать у общества и руководства иллюзии добросовестного выполнения служебных обязанностей, при этом не задумываясь о критической необходимости обеспечения оружием и боеприпасами участников ожесточенных боевых действий, продолжающихся в тот же период.
То есть сотрудник полиции А.Б., приобретая средства для совершения преступления с прямым умыслом, а также умышленно создавая другие условия, приготовился превысить свои должностные полномочия, умышленно совершить такие действия, которые очевидно должны были выйти за рамки его полномочий, причиняя существенный ущерб законным интересам государства, однако не смог довести эти действия до конца по независящим от его воли обстоятельствам, так как незаконно приобретенное и хранившееся оружие в большом количестве было обнаружено и изъято сотрудниками СНБ.
При этом в результате крупномасштабных следственных и других процессуальных действий, предпринятых в ходе предварительного следствия, была получена достаточная совокупность доказательств того, что А. Б. незаконно приобретенные им два автомата типа «АК» незаконно реализовал за определенную сумму своему знакомому С. А., который, в свою очередь, перевез и хранил указанные автоматы, являющиеся огнестрельным оружием, в квартире, являющейся местом его фактического проживания, после чего 3 ноября 2020 года была достигнута договоренность с иным лицом о реализации каждого автомата на сумму 500-600 долларов США.
За совершение вышеизложенных преступных деяний на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления А. Б. был задержан и ему было предъявлено обвинение по части 2 статьи 235 и части 1 статьи 309 Уголовного кодекса РА, и в суд было представлено ходатайство об избрании в качестве меры пресечения заключение под стражу.
По уголовному делу продолжают предприниматься активные уголовно-процессуальные и оперативно-разыскные мероприятия для выявления других возможных боеприпасов и оружия, незаконным способом перемещенных с поля боя на территорию Республики Армения и хранившихся незаконно, и возбуждения уголовного преследования в отношении всех причастных к этому лиц.
Служба национальной безопасности Республики Армения еще раз призывает лиц, участвовавших в боевых действиях и незаконно перевозивших и хранивших оружие и боеприпасы, взрвычатые вещества или устройства, незаконно ввезенные с ними на территорию Республики Армения в период боевых действий или после установления режима прекращения огня, добровольно сдать правоохранительным органам, что в установленном законом порядке послужит основанием для освобождения лица от уголовной ответственности.
В то же время призывает лиц, несущих государственную службу, действовать с неуклонным соблюдением принципа законности и предупреждает, что Служба национальной безопасности РА предпримет действенные меры для раскрытия каждого подобного случая и применит меры ответственности к виновным лицам.