ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ ՀՀ Արագածոտնի նախկին մարզպետի, նրա եղբոր՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության պատգամավորի և Կաքավաձոր համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից առերևույթ չարաշահումներ կատարելու, ինչպես նաև նախնական համաձայնությամբ, խաբեության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով պետական միջոցների հափշտակություն կատարելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ Ս.Ս.-ն ՀՀ նախագահի 1997 թվականի մայիսի 6-ի՝ «ՀՀ մարզերում պետական կառավարման մասին» ՆՀ-728 հրամանագրի համաձայն, ՀՀ կառավարության 2009թ. մայիսի 29-ի թիվ 573-Ա որոշմամբ նշանակված լինելով որպես ՀՀ Արագածոտնի մարզպետ և հանդիսանալով գործադիր իշխանության ներկայացուցիչ, օրենսդրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում լիազորված լինելով ապահովել Հայաստանի Հանրապետության օրենքների, Նախագահի հրամանագրերի, կարգադրությունների, կառավարության և վարչապետի որոշումների, ինչպես նաև այլ նորմատիվ իրավական ակտերի կատարումը, ինչպես նաև օրենսդրությամբ սահմանված կարգով վերահսկողություն իրականացնել մարզի տարածքում հողաշինարարության, հողօգտագործման և հողի պահպանման նկատմամբ, կանխել, կասեցնել և վերացնել ապօրինի հողօգտագործումը, մշտապես հանդիսանալով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, ի պաշտոնե տեղյակ լինելով Հյուսիս-հարավ միջանցքի շինարարության իրականացման ծրագրի մասին, որն անցնելու է նաև Մ-1 Երևան-Գյումրի-Վրաստանի սահման միջպետական նշանակության ավտոմոբիլային ճանապարհով, այդ թվում՝ նաև Արագածոտնի մարզի Կաքավաձոր համայնքի վարչական տարածքով, անտեսելով ՀՀ կառավարության 2009թ. օգոստոսի 6-ի թիվ 968-Ա որոշման պահանջները, այն է՝ «Հյուսիս-հարավ միջանցքի շինարարության իրականացման նպատակով՝ հանձնարարել ՀՀ համապատասխան մարզպետներին և առաջարկել համայնքի ղեկավարներին կասեցնել Մ-1 Երևան-Գյումրի-Վրաստանի սահման և միջպետական նշանակության ավտոմոբիլային ճանապարհների պաշտպանական գոտիներում և օտարման շերտերում շինարարության իրականացման և հողահատկացման գործընթացը», նախնական համաձայնության գալով տվյալ ժամանակ տեղական ինքնակառավարման մարմնում՝ Կաքավաձոր համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող Ս.Մ.-ի և եղբոր Ն.Ս.-ի հետ, խաբեության՝ հողամասի նպատակային նշանակության փոփոխման եղանակով դրա կադաստրային արժեքը արհեստականորեն բարձրացնելու և հետագայում նույն հողամասը պետությանը զգալիորեն բարձր գնով վաճառելու նպատակով, խեղաթյուրելով Ն.Ս.-ի կողմից դեռևս 2005թ. Կաքավաձոր համայնքից աճուրդ-վաճառքով 35.200 ՀՀ դրամով գնված 7800մ2 մակերեսով գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքի գործառնական նշանակության տեսակը, նպատակ ունենալով նշված հողատարածքն անհամեմատ բարձր գներով վաճառելու ՀՀ-ի անունից հանդես եկող «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք ներդրումային ծրագիր իրականացնող կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ին, իր գիտությամբ և հովանավորչությամբ թույլատրել է եղբորը՝ ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Ն.Ս.-ին 2009թ. օգոստոսի 6-ից հետո իրականացնել ապօրինի շինարարական աշխատանքներ, նշված գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքի վրա կառուցել ինքնակամ շինություններ, ապա ի պաշտոնե ազդելով համայնքի ղեկավարի վրա, դրդել է վերջինիս չարաշահել պաշտոնեական լիազորությունները, մասնավորապես՝ խախտել ՀՀ կառավարության 2006 թվականի մայիսի 18-ի թիվ 912-Ն «Ինքնակամ կառուցների օրինականացման և տնօրինման կարգը հաստատելու մասին» որոշման պահանջները, առանց սահմանված կարգով կազմված ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքի նախագծի, համաձայնեցված իրադրության հատակագծի, 2010 թվականի հունվարի 22-ի համապատասխան որոշմամբ օրինական ճանաչել կառուցված 683,8 քմ մակերեսով ինքնակամ շինությունները, օրինական ճանաչված հասարակական շինության զբաղեցրած 0,78 հա հողատարածքի նպատակային նշանակությունը փոխել և դարձնել հասարակական կառուցապատման, ինչպես նաև որոշման մեջ կեղծ տեղեկություններ ներառել այն մասին, որ ինքնակամ կառուցված շինությունները կառուցված չեն ինժեներատրանսպորտային օբյեկտների օտարման անվտանգության գոտիներում, որը հիմք է հանդիսացել պետական գրանցման համար:
Այնուհետև, շարունակելով իր հանցավոր մտադրության իրականացումը, Ս.Ս.-ն եղբորը համասեփականությամբ պատկանող հողատարածքը ներառելով ՀՀ կառավարության 2010թ. մայիսի 27-ի թիվ 931-Ն որոշմամբ սահմանված «Հյուսիս-հարավ միջանցքի ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ՀՀ վարչական սահմաններում գտնվող որոշ տարածքներում բացառիկ՝ գերակա հանրային շահ ճանաչելու մասին» օտարման ենթակա տարածքների ցանկում, իրական հնարավորություն է ստեղծել այն ձեռք բերված արժեքը զգալիորեն գերազանցող գումարով վաճառելու և այդ կերպ խարդախությամբ պետական միջոցներից հատկացված առանձնապես խոշոր չափերի գումարները հափշտակելու մտադրությունն իրագործելու համար, ինչից օգտվելով Ն.Ս.-ն 2013թ. դեկտեմբերի 3-ին «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք ներդրումային ծրագիր իրականացնող կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ի հետ կնքել է հասարակության և պետության կարիքների համար սեփականության օտարման վերաբերյալ պայմանագիր, որի արդյունքում 35.200 ՀՀ դրամ աճուրդ-վաճառքով գնված հողատարածքը վաճառվել է 139.923.733 ՀՀ դրամով՝ այդ կերպ խարդախությամբ հափշտակելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ 139.888.533 ՀՀ դրամի չափով գումարը:
Պաշտոնատար անձանց և համայնքապետարանի աշխատակիցների նշված գործողությունների հետևանքով ոչ միայն խաթարվել է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների բնականոն գործունեությունը, այլև չեն ապահովվել կառավարության որոշման պահանջների կատարումը, որպիսի գործընթացները իրականցվել են ՀՀ օրենսդրության պահանջների կոպիտ խախտումներով, որը պետության համար առաջացրել է ծանր հետևանքներ, այն է՝ կադաստրային արժեքի համեմատ առանձնապես խոշոր չափերի 139.888.533 ՀՀ դրամ ավել գումարի չափով գույքային վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին:
Կատարած հանցավոր արարքների համար Ս.Ս.-ին և Ն.Ս.-ին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով և կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություններ են ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Նույն գործի շրջանակներում պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությանն օժանդակելու կասկածանքով հարցաքննվել է նաև Կաքավաձոր համայնքի ղեկավարը, ով տվել է խոստովանական ցուցմունքներ:
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում Ն.Ս.-ի բնակարանում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգարվվել են սեփականության իրավունքի գրանցման բազմաթիվ վկայագրեր:
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ՝ հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի արարքն անհատականացնելու և պետությանը պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնելու ուղղությամբ:

В результате комплексных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых соответствующими подразделениями Службы национальной безопасности РА, были получены достаточные фактические данные о совершении бывшим губернатором Арагацотнской области РА, его братом, бывшим депутатом Hационального Собрания РА партии «Республиканская партия Армении», и бывшим главой общины Какавадзора, очевидных злоупотреблений, а также хищении государственных средств в особо крупных размерах, совершенном по предварительному сговору путем обмана.
В частности, С. С. в соответствии с Указом Президента РА от 6 мая 1997 года ¹ УП-728 «О государственном управлении в областях РА», будучи назначенным губернатором Арагацотнской области РА Постановлением Правительства РА от 29 мая 2009 года ¹ 573-А и являясь представителем исполнительной власти, будучи уполномоченным в рамках возложенных на него законодательством полномочий обеспечивать выполнение указов, распоряжений Президента, законов, постановлений Правительства и решений Премьер-министрa Республики Армения, а также других нормативно-правовых актов, а также осуществлять в установленном законом порядке контроль за землеустройством, землепользованием и охраной земель на территории области, предотвращать, пресекать и устранять незаконное землепользование, будучи должностным лицом, постоянно выполняющим функции представителя власти, будучи по должности осведомленным о программе осуществления строительства коридора Север-Юг, который также будет проходить по автомобильной дороге межгосударственного значения М-1 Ереван-Гюмри-граница с Грузией, в том числе по административной территории общины Какавадзор Арагацотнской области, игнорируя требования Постановления Правительства от 6 августа 2009 г. ¹ 968-А, а именно: «С целью осуществления строительства коридора Север-Юг, поручить соответствующим губернаторам РА и предложить руководителям общины приостановить процесс осуществления строительства и выделения земли на защитных зонах дорог и участках отчуждения автомобильной дороги межгосударственного значения М-1 Ереван-Гюмри-граница с Грузией», вступив в предварительный сговор с С. М., занимающим то время в органах местного самоуправления должность руководителя общины Какавадзор, и братом Н. С., с целью обмана путем изменения целевого назначения земельного участка с целью искусственного повышения его кадастровой стоимости и последующей продажи того же земельного участка государству по существенно высокой цене, исказив тип функционального назначения земельного участка сельскохозяйственного значения площадью 7800 м2, приобретенного еще в 2005 году Н. С. у общины Какавадзор на аукционе-продаже за 35.200 драмов РА, с целью продажи указанного земельного участка по несравнимо высоким ценам ГКНО «Организация, осуществляющая инвестиционную программу Транспортного коридора Север-Юг», выступающей от имени РА, с его ведома и покровительства разрешил брату, бывшему депутату НС РА Н. С., после 6 августа 2009 г. осуществить незаконные строительные работы, построить на указанном участке самовольные строения сельскохозяйственного значения, а затем, воздействуя по должности на главу общины, побудил последнего злоупотребить должностными полномочиями, в частности, нарушить требования Постановления Правительства РА от 18 мая 2006 г. ¹ 912-Н «Об утверждении Порядка легализации и отчуждения самовольных строений» без составленного в установленном порядке проекта архитектурно-планировочного задания, плана согласованной ситуации, соответствующим решением от 22 января 2010 года признать законными самовольные строения площадью 683, 8 кв. м., изменить целевое назначение земельного участка площадью 0,78 га, признанной законным общественным строением, и превратить его в общественную застройку, а также включить в постановление ложные сведения о том, что самовольные строения не были построены в зонах безопасности отчуждения инженерно-транспортных объектов, что послужило основанием для государственной регистрации.
Затем, С. С., продолжая реализовывать свой преступный умысел, включил земельный участок, принадлежащий его брату на праве общей собственности, в перечень территорий, подлежащих отчуждению, согласно Постановлению Правительства РА ¹ 931-Н от 27 мая 2010 г. «О признании исключительных, преобладающих общественных интересов на некоторых территориях, находящихся в административных границах РА, в рамках инвестиционной программы коридора Север-Юг», создал реальную возможность для реализации своего намерения продать его за сумму значительно превышающую приобретенную стоимость и, таким образом, путем мошенничества присвоить суммы в особо крупных размерах, выделенные из государственных средств, воспользовавшись этим, Н. С. 03 декабря 2013 г. заключил договор с ГНКО «Организация, осуществляющая инвестиционную программу транспортный коридор Север-Юг» об отчуждении собственности для нужд общества и государства, в результате чего земельный участок, купленный на аукционе-продаже за 35.200 драмов РА, был продан за 139.923.733 драма РА, таким образом, путем мошенничества похитив сумму в особо крупных размерах - 139.888.533 драма РА.
В результате указанных действий должностных лиц и сотрудников муниципалитета не только была нарушена нормальная деятельность государственных органов и органов местного самоуправления, но и не было обеспечено выполнение требований Постановления Правительства, данные процессы были осуществлены с грубыми нарушениями требований Законодательства РА, что повлекло тяжкие последствия для государства, а именно: законным интересам государства был причинен имущественный ущерб на сумму в особо крупных размерах, превышающую 139.888.533 драма РА, по сравнению с кадастровой стоимостью.
За совершенные преступные деяния С. С. и Н. С. были предъявлены обвинения по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, и в суд общей юрисдикции города Еревана были представлены ходатайства о применении меры пресечения в виде заключения под стражу. В рамках того же дела по подозрению в злоупотреблении должностными полномочиями и в пособничестве в мошенничестве в особо крупных размерах был допрошен также глава общины Какавадзор, который дал признательные показания. В результате предпринятых неотложных следственных действий в ходе обыска, проведенного в квартире Н. С., было обнаружено и изъято множество свидетельств о регистрации прав на собственность.
С применением допустимого уголовно-процессуального инструментария предпринимаются активные мероприятия по установлению полного круга лиц, вовлеченных в преступную схему, индивидуализации действий каждого из них и полному возмещению ущерба, причиненного государству.