ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ավարտվել է ՀՀ քաղաքացիներ Ա.Կ.-ի և Ա.Ն.-ի ստեղծած հանցավոր համագործակցության կազմում առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով կազմակերպված խմբի կողմից 2008 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԿԱ մաքսային պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Ա. Ա.-ին պատկանող, Երևան քաղաքի Իսահակյան փողոցի թիվ 34 «բ» հասցեում գտնվող առանձնատան վրա ավազակային հարձակումը հանրությանը «Ալրաղացի Լյովիկ» մականվամբ հայտնի Լ.Ս.-ի կողմից կազմակերպելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական հանգամանքներով հիմնավորվել է, որ ՀՀ քաղաքացի Ա.Կ-ն, գտնվելով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, 2004 թվականի մայիսի սկզբին մի խումբ անձանց հետ, ԱՄՆ Կալիֆորնիա Նահանգի Լոս-Անջելես քաղաքում 2004 թվականի մայիսի 12-ին և 25-ին, ինչպես նաև հունիսի 9-ին և 13-ին համապատասխանաբար «Ավիանի», «Միկա» և «Շրեջի» ոսկերչական ընկերություններին պատկանող առևտրային ձեռնարկություններից և լոմբարդից ընդհանուր առմամբ գաղտնի հափշտակել է 150.000 ԱՄՆ դոլարի արժեքներ, և վերջին դեպքով, հանցակիցներին փախուստի պահին ոստիկանների կողմից բռնելուց հետո, թաքնվել է իրավապահ մարմիններից ու, լքելով ԱՄՆ տարածքը, բնակություն է հաստատել Հայաստանի Հանրապետությունում։
ԱՄՆ իշխանությունների կողմից գտնվելով հետախուզման մեջ՝ Ա.Կ.-ն չի հրաժարվել հանցավոր ապրելակերպից և համաձայնության գալով ՀՀ ոստիկանության աշխատակից Ա.Ն.-ի հետ, վերջինիս հետ միասին 2007 թվականի նոյեմբերին ստեղծել է հանցավոր համագործակցություն՝ կազմակերպված խումբ՝ ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու նպատակով։
Ա.Կ.-ի միջոցով ծանոթ լինելով Ա.Ն.-ի հետ և իմանալով նշված հանցավոր համագործակցության անդամների կողմից «Վաղարշ և որդիներ» ՍՊԸ պատկանող ոսկյա զարդերի տոնավաճառի 1-ին հարկում տեղակայված, ՀՀ քաղաքացի Վ.Վ-ին վարձակալմամբ տրամադրված թիվ 5 վաճառասրահի վրա 2007 թվականի նոյեմբերի 29-ին կատարված ավազակային հարձակման մասին, «Ալրաղացի Լյովիկ» մականվամբ Լ.Ս.-ն լարված հարաբերությունների մեջ գտնվելով ՀՀ ԿԱ մաքսային պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Ա. Ա.-ի հետ, վերջինիս պատժելու և առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու նպատակով որոշել է նշված հանցավոր խմբի ուժերով իրականացնել ավազակային հարձակում վերջինիս առանձնատան վրա։ Նշված հանցավոր մտադրության մասին Լ.Ս.-ն հայտնել է քրոջ ամուսնուն՝ Ս.Ղ.-ին, ով համաձայնել է օժանդակել հանցագործության կատարմանը և, նախկինում լինելով Ա.Ա.-ի օգնականը, պատրաստակամություն է հայտնել մանրամասն նկարագրել վերջինիս առանձնատան կառուցվածքը և չհրկիզվող պահարանների տեղակայման վայրերը։
Ըստ պայմանավորվածության՝ Ա.Կ.-ն որոշել է հանցագործությանը մասնակից դարձնել իր վստահելի անձանց՝ կազմակերպված խմբի անդամներին, իսկ կազմակերպված խմբի ղեկավարների կողմից հանցագործությանը մասնակից յուրաքանչյուր անդամին խոստացվել է հանցագործության բարեհաջող ավարտից հետո վճարել 100.000-ական ԱՄՆ դոլար։ Իսպանիայում գտնվող Բ.Ս.-ի՝ ՀՀ վերադառնալու, ինչպես նաև հանցագործության նախապատրաստման այլ ծախսերը հոգալու՝ զինվորական հատուկ մարտական ջոկատի հանդերձանք և ավտոմեքենաների վառելանյութ ձեռք բերելու համար, Ա.Ն.-ն Ա.Ս.-ին է տվել 5.000 ԱՄՆ դոլար, ինչպես նաև հրազեն հանդիսացող «ՊՄ» տեսակի ատրճանակ՝ իր պահունակով և ռազմամթերք հանդիսացող 9 մմ տրամաչափի թվով 8 փամփուշտներով, որոնք Ա.Ս.-ն տվել է Հ.Մ.-ին։
Վերջինին է տրվել նաև տուժողի առանձնատան, սենյակների դասավորվածությամբ, առանձնատան հարակից տարածքի վերաբերյալ կազմված գծագիրը։ Տրամադրված գումարների հաշվին Բ.Ս.-ն վերադարձել է Իսպանիայից, իսկ Ա. Ս.-ի կողմից ձեռք են բերվել 5 անձի համար նախատեսված զինվորական հանդերձանք, որոնք հանցավոր խմբի անդամների կողմից ներկվել են սև գույնով և համազգեստների վերին, մեջքի մասում, ռուսերեն կատարվել է «սպեցնազ» գրառումը, բնակարան մուտք կատարելու գործընթացն ավելի դյուրին դարձնելու նպատակով։ Պլանավորված հանցագործությունն իրականացնելու համար հանցավոր խմբի անդամները 2008 թվականի հոկտեմբերի 26-ին, երեկոյան, հավաքվել են Երևանի Չարբախ թաղամասում վարձակալված՝ Երևան քաղաքի Շիրակի փողոցի 70-րդ շենքի թիվ 7 բնակարանում, ուսումնասիրել տուժողին պատկանող առանձնատան, դրա շրջակա տարածքի, սենյակների դասավորվածությամբ գծագիրը, յուրաքանչյուրը ստացել նախապես ձեռք բերված՝ իրավապահ մարմինների հատուկ ջոկատների համար նախատեսված հանդերձանքը՝ համազգեստներ և դիմակներ, ինչպես նաև մարտական, գազային և օդամղիչ ատրճանակները, որոշվել է յուրաքանչյուր մասնակցի կոնկրետ դերն իրականացվելիք հանցագործությունում։ Ըստ պայմանավորվածության, հանցավոր խմբի անդամները 2008 թվականի հոկտեմբերի 26-ի լույս 27-ի գիշերը՝ ժամը 00։30-ի սահմաններում, վերոհիշյալ 2 ավտոմեքենաներով մեկնել են Երևանի Իսահակյան փողոցի 34 «բ» առանձնատան մոտ։ Ա.Ս.-ն իր վարած «ԳԱԶ-31» մակնիշի ավտոմեքենան կայանել է առանձնատնից քիչ հեռու և սկսել դիտարկումներ իրականացնել շրջակա տարածքում, իսկ Ա.Խ.-ն հափշտակված պետհամարանիշներով «ՆԻՎԱ» մակնիշի ավտոմեքենան ետևի մասով կանգնեցրել է առանձնատան պարսպապատի դարպասների մոտ, որպեսզի առանձնատուն մուտք գործող հանցակիցները՝ զինված մարտական, օդամղիչ և գազային ատրճանակներով, ինչպես նաև ճանապարհին զգեստափոխված հատուկջոկատայինների համար նախատեսված հանդերձանքով, բարձրանան ավտոմեքենայի տանիքին և պարսպապատից ցատկեն տան հարակից տարածք։ Ըստ պլանավորված գործողությունների՝ Բ.Ս.-ն, որը դիմակավորված չի եղել, բարձրացել է ավտոմեքենայի տանիքին, պարսպապատի դարպասներից ցատկել է տան բակ և, իր մոտ գտնվող ատրճանակը պահելով տան անվտանգությունն ապահովող դեմառդեմ դուրս եկած անձի վրա, սպառնացել է գործադրել այն և զինաթափել է նրան։ Օգտվելով առիթից, որ առաջացած ձայներից բնակարանի մուտքի դուռը բացել է Ա. Ա.-ի մայրը, հանցավոր խմբի 5 անդամները նրան հրելով մուտք են գործել բնակարան, իրենց մոտ գտնվող ատրճանակները գործադրելու սպառնալիքներ են ուղղել ինչպես վերջինիս, այնպես էլ բնակարանում գտնվող տուժողի հորը և որդուն, հատուկ նպատակով իրենց հետ վերցված կպչուն ժապավենով կապել են նրանց ձեռքերը, ոտքերը՝ այդ նույն ժապավեններով փակելով նաև նրանց բերանները։ Այնուհետև հանցավոր խմբի նշված 5 անդամները բնակարանի ինչպես առաջին, այնպես էլ երկրորդ հարկի սենյակներում փնտրելով և գտնելով շուրջ 45 միլիոն ՀՀ դրամ արժողությամբ տարբեր ոսկյա զարդեր, ավարտական դիպլոմներ, ամուսնության վկայական և զինվորական գրքույկներ, դրանք տեղավորել են հիշյալ պայուսակում և հափշտակելով՝ դուրս են եկել բնակարանից ու նշված երկու ավտոմեքենաներով հեռացել։
Նույն գիշերը խմբի անդամները գողոնով պայուսակը բերել են Ա.Կ.-ի բնակարան, իսկ նրանց հեռանալուց հետո այնտեղ է եկել Լ.Ս.-ն, ով զննել է պայուսակի պարունակությունը և, ընտրելով ադամանդյա քարերով ոսկյա խաչ և շղթա, ինչպես նաև 2 ժամացույց, վերցրել է դրանք և Ա.Կ.-ին ցուցում է տվել մնացածը պահել՝ մինչև հետագա հրահանգներ ստանալը։ Ա.Կ.-ն այն պահելու համար հանձնել է հանցավոր համագործակցության անդամ, իր բարեկամ Ս.Մ.-ին, իսկ 2009 թվականի հունվարի 13-ին Լ.Ս.-ի առաջարկով մեկնել է Ծաղկաձոր քաղաքում գտնվող նրա առանձնատուն, ուր վերջինս իրեն տրամադրել է մի հեռախոսահամար և ցուցում է տվել, որպեսզի զանգահարի դրանով և զրուցակցին հանդիպման ժամանակ հանձնի մնացյալ՝ ընդհանուր 8.659.000 ՀՀ դրամ գողոն պարունակող պայուսակը, ինչը և կատարվել է նրա կողմից։
Նկարագրված հանցավոր արարքները կատարելու համար Լ.Ս.-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նույն գործի շրջանակներում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով մեղադրանք է առաջադրվել նաև Ս.Ղ.-ին:
2020 թվականի դեկտեմբերի 28-ին քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և գործն ըստ էության քննության առնելու նպատակով դատարան ուղարկելու նպատակով։

В Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту организации Л. С., известного общественности под прозвищем «Алрахаци Лёвик», разбойного нападения на принадлежащий бывшему председателю Государственного таможенного комитета при Правительстве РА А. А. особняк, находящийся по адресу: г.Ереван, ул. Исаакяна, 34 «б», совершенного 27 октября 2008г. организованной группой в составе созданного гражданами РА А. К. и А. Н. преступного сообщества с целью хищения имущества в особо крупных размерах.
По полученным в ходе предварительного следствия по уголовному делу фактическим обстоятельствам было обосновано, что гражданин РА А. К., находясь в Соединенных Штатах Америки в начале мая 2004г. с группой лиц, в г. Лос-Анджелесе (штат Калифорния, США) 12 и 25 мая 2004г., а также 9 и 13 июня соответственно из принадлежащих ювелирным компаниям «Авиани», «Мика» и «Шреджи» коммерческих предприятий и ломбарда тайно совершил хищение ценностей в общей сложности на сумму 150.000 долларов США, и во время последнего случая, после задержания полицией сообщников при побеге, скрылся от правоохранительных органов и, покинув территорию США, поселился в Республике Армения.
Будучи объявленным в розыск властями США, А. К. не отказался от преступного образа жизни и, вступив в сговор с сотрудником Полиции РА А. Н., совместно с последним в ноябре 2007 г. создал преступное сообщество - организованную группу - с целью совершения тяжких и особо тяжких преступлений.
Будучи знакомым с А. Н. посредством А. К. и зная о разбойном нападении, совершенном 29 ноября 2007г. членами указанного преступного сообщества на предоставленный гражданину РА В. В. в аренду торговый павильон N5, расположенный на 1-ом этаже ярмарки золотых украшений, принадлежащей ООО «Вагарш и сыновья», Л. С. по прозвищу «Алрахаци Лёвик», находясь в напряженных отношениях с бывшим председателем Государственного таможенного комитета при Правительстве РА А. А., решил силами указанной преступной группы совершить разбойное нападение на его особняк с целью наказать последнего и совершить хищение сумм в особо крупных размерах.
Об указанном преступном намерении Л. С. сообщил мужу сестры С.К., который согласился оказать содействие в совершении преступления и, будучи в прошлом помощником А. А., выразил готовность подробно описать устройство особняка последнего и места расположения несгораемых сейфов.
Согласно договоренности, А. К. решил привлечь к участию в преступлении доверенных лиц – членов организованной группы, а руководители организованной группы обещали заплатить 100.000 долларов США каждому члену, участвовавшему в преступлении, после успешного завершения преступления.
С целью покрытия расходов на возвращение находящегося в Испании Б. С., а также других расходов на подготовку преступления - приобретение военного снаряжения специального боевого отряда и топлива для машин, А. Н. дал А. С. 5.000 долларов США, а также являющийся огнестрельным оружием пистолет «ПМ» с обоймой и 8 патронами калибра 9 мм, являющимися боеприпасами, которые А. С. дал Г. М.
Последний получил также чертеж особняка потерпевшего с расположением комнат и прилегающей к особняку территории. За счет предоставленных сумм Б. С. вернулся из Испании, а А. С. приобрел военное обмундирование, предусмотренное для 5 лиц, которое было покрашено членами преступной группы в черный цвет, и на верхней части униформы со стороны спины была сделана надпись «спецназ» на русском языке, чтобы облегчить процесс проникновения в квартиру.
С целью совершения запланированного преступления члены преступной группы вечером 26 октября 2008г. собрались в арендованной в районе Чарбах г.Еревана квартире N7 в здании 70 по улице Ширака, изучили чертеж принадлежащего потерпевшему особняка, прилегающей к нему территории, расположения комнат, каждый получил заранее приобретенное обмундирование, предусмотренное для специальных отрядов правоохранительных органов – униформу и маски, а также боевые, газовые и пневматические пистолеты, была определена конкретная роль каждого участника в совершаемом преступлении.
Согласно договоренности, члены преступной группы в ночь с 26 на 27 октября 2008г., около 00:30, на вышеуказанных 2 машинах отправились к дому, расположенному по адресу: г.Ереван, ул.Исаакяна, 34 «б». А. С. припарковал управляемую им машину марки «ГАЗ-31» недалеко от особняка и начал осуществлять наблюдение на прилегающей территории, а А. Х. припарковал машину марки «НИВА» с похищенными государственными номерными знаками у ворот ограды, чтобы входящие в особняк сообщники, вооруженные боевыми, пневматическими и газовыми пистолетами и переодевшиеся по дороге в обмундирование спецназовцев, поднялись на крышу машины и прыгнули с ограды на прилегающую к дому территорию.
Согласно запланированным действиям, Б. С., который был без маски, поднялся на крышу машины, прыгнул с ворот ограды во двор дома и, наставив находящийся при нем пистолет на вышедшее навстречу ему лицо, обеспечивающее безопасность дома, пригрозил применить пистолет и разоружил его.
Пользуясь тем, что, услышав звуки, входную дверь открыла мать А. А., 5 членов преступной группы, толкнув ее, вошли в квартиру, пригрозили как ей, так и находящимся в квартире отцу и сыну потерпевшего применить имеющиеся при них пистолеты, перевязали их руки и ноги взятой с собой для конкретной цели липкой лентой, залепив той же лентой их рты.
После этого указанные 5 членов преступной группы, обыскав комнаты как первого, так и второго этажа дома и найдя различные золотые украшения стоимостью около 45 миллионов драмов РА, дипломы об окончании, свидетельство о браке и военные билеты, поместили их в сумку и, совершив хищение, вышли из квартиры и уехали на указанных двух машинах.
Той же ночью члены группы принесли сумку с украденными вещами в квартиру А. К., а после их ухода туда пришел Л. С., который осмотрел содержимое сумки, и, выбрав золотой крест и цепочку с бриллиантами, а также 2 пары часов, взял их и дал указание А. К. сохранить остальное до получения дальнейших указаний.
А. К. передал вещи на хранение члену преступного сообщества - своему родственнику С. М., а 13 января 2009г. по предложению Л. С. поехал в его особняк, находящийся в г.Цахкадзоре, где последний передал ему телефонный номер и дал указание, чтобы тот позвонил по нему и во время встречи передал собеседнику сумку с оставшимися крадеными вещами на общую сумму 8.659.000 драмов РА, что тот и сделал.
За совершение вышеописанных преступных деяний Л. С. был привлечен в качестве обвиняемого, и ему было предъявлено обвинение по п. 1 и 2 ч. 3 ст. 175 Уголовного кодекса РА, в качестве меры пресечения в отношении него был избран арест.
В рамках того же дела обвинение было предъявлено также С. К. по п. 1 и 2 ч. 3 ст. 175 Уголовного кодекса РА.
28 декабря 2020 г. уголовное дело с обвинительным заключением было направлено прокурору, осуществляющему процессуальное руководство предварительным следствием, для утверждения обвинительного заключения и направления дела в суд с целью рассмотрения его по существу.