Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով օրենքի առաջ բոլորի հավասարության, մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները հարգելու և պահպանելու սկզբունքներին, ինչպես նաև հավատարիմ լինելով հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, պետության ներքին և արտաքին անվտանգությունն ապահովելու կարևորագույն գործելաոճին, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների և կատարված մեծածավալ քննչական ու այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է նախկին պաշտոնատար անձի կողմից կազմակերպված բռնություն գործադրելու եղանակով իշխանության յուրացման փորձի դեպքեր:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործով ձեռք է բերվել բավարար ապացույցների համակցություն այն մասին, որ Հ.Ծ.-ն, ունենալով ընդգծված հակաիշխանական հայացքներ, նախնական համաձայնության գալով նախկինում ՀՀ ազգային ժողովի «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ, տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախկին նախագահ Վ.Ա.-ի և դեռևս ինքնությունները չպարզված այլ անձանց հետ, գրանցված լինելով «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում և ունենալով հետևորդների զգալի քանակ, նպատակ ունենալով անվստահություն սերմանելու միջոցով իշխանության յուրացման համար ստեղծել նպաստավոր պայմաններ, 2019-2020 թվականների ընթացքում ՀՀ իշխանությունների, այդ թվում՝ ՀՀ վարչապետի և նրա ընտանիքի անդամների, ՀՀ կառավարության անդամների և վերջինիս կազմում ընդգրկված պաշտոնատար անձանց, ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հասցեին ինչպես անձամբ, այնպես էլ իր համակիրների միջոցով պարբերաբար հրապարակել և տարածել է վարկաբեկիչ, արատավորող և ստահոդ տեղեկություններ՝ այդ կերպ փորձելով հեղինակազրկել գործող իշխանություններին, արատավորել վերջիններիս և հանրության շրջանում իշխանությունը յուրացնելու գործողություների անմիջական կատարման ժամանակ ստանալ աջակցություն: 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի և դրանով պայմանավորված՝ նույն օրը Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին պատերազմը դադարեցնելու և Արցախի Հանրապետության վերահսկողության ներքո գտնվող մի շարք տարածքներ Ադրբեջանի Հանրապետության վերահսկողությանը հանձնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև ձեռք բերված համաձայնության վերաբերյալ հայտարարությունը զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվելուց հետո Հ.Ծ.-ն, տեղեկանալով Հայաստանի Հանրապետության տարբեր տարածքներում, հատկապես մայրաքաղաք Երևանում գտնվող ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի շենքերում և պետական նշանակության այլ օբյեկտներում ու հասարակական վայրերում զանգվածային անկարգություններ տեղի ունենալու մասին, գիտակցելով, որ իշխանությունը յուրացնելու համար ստեղծվել են նպաստավոր պայմաններ, մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ ձեռնամուխ է եղել բռնություն գործադրելու միջոցով, ինչպես նաև ՀՀ Սահմանադրությամբ չնախատեսված այլ եղանակով իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողությունների անմիջական կատարմանը և այդ նպատակով նախ մասնակցել է ՀՀ Ազգային ժողովում կատարվող՝ գույք ոչնչացնելով և վնասելով զուգորդված զանգվածային անկարգություններին, որպիսի գործողությունների հետևանքով վտանգվել է հասարակական անվտանգությունը, ապա խմբի մյուս անդամների հետ, նկատելով ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին հատկացված «Տոյոտա Լենդ Կրաուզեր» մակնիշի ծառայողական ավտոմեքենան, փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, շրջափակել են այն, զանգվածային անկարգությունների մյուս մասնակիցների հետ միասին ճոճել, թափահարել է ավտոմեքենան՝ փորձելով այն շրջել, բարձրացել է ավտոմեքենայի վրա, բռնություն գործադրելու նպատակով բացել է ավտոմեքենայի վարորդի կողմի դուռը, որի ընթացքում զանգվածային անկարգության մասնակիցները վնասել են Արարատ Միրզոյանի ծառայողական ավտոմեքենան՝ կոտրելով նաև ավտոմեքենայի ապակիները՝ այդ կերպ հարկադրելով ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին և վերջինիս անվտանգությունն ապահովող ծառայողներին դուրս գալ ավտոմեքենայից, որից հետո Հ. Ծ.-ն մի խումբ այլ անձանց հետ բռնություն է գործադրել Արարատ Միրզոյանի և ՀՀ ԱԱԾ ՊՊԾ ազգային ժողովի նախագահի անվտանգության ապահովման բաժնի ծառայողների նկատմամբ՝ ոտքերով և ձեռքերով բազմաթիվ հարվածներ հասցնելով նրանց գլխի և մարմնի տարբեր շրջաններին, ինչի հետևանքով Արարատ Միրզոյանը կորցրել է գիտակցությունը և տեղափոխվել «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն: Այնուհետև, Հ. Ծ.-ն, շարունակելով իր գործողությունները, մտադրված լինելով ավարտին հասցնել բռնություն գործադրելու միջոցով, ինչպես նաև ՀՀ Սահմանադրությամբ չնախատեսված այլ եղանակով, այն է՝ առանց ընտրություններ անցկացնելու, Սահմանադրությամբ նախատեսված կարգի խախտմամբ կառավարություն ձևավորելու և նման ապօրինի եղանակներով իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողությունները, անտեսելով Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը ժողովրդին պատկանելու ՀՀ Սահմանադրությամբ նախատեսված նորմը, իշխանությունը ձևավորելու ժողովրդի ազատ կամահայտնության իրավունքը, քննությամբ չպարզված մի խումբ անձանց հետ, բռնություն գործադրելու նպատակով Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայում փնտրել են ՀՀ վարչապետին, ՀՀ կառավարության տարածքային քաղաքականությունն իրագործող, հանրապետական գործադիր մարմինների տարածքային ծառայությունների գործունեությունը համակարգող պաշտոնատար անձ հանդիսացող մարզպետներին և այդ կերպ վերջնականապես վերացնել իշխանության յուրացման համար առկա բոլոր հնարավոր խոչընդոտները, ինչի մասին տեղեկացրել է կազմակերպիչներից նախկինում ՀՀ ազգային ժողովի «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ, տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախկին նախագահ Վ. Ա.-ին՝ հորդորելով վերջինիս ձեռնամուխ լինել նախապես մշակված ծրագրի համաձայն իրագործել իշխանության յուրացումը, սակայն Հ.Ծ.-ն և խմբի մյուս անդամներն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով ավարտին չեն հասցրել հանցագործությունը, քանի որ նրանց ապօրինի գործողությունները չեն ստացել հանրային աջակցություն, իսկ ՀՀ վարչապետի անվտանգությունն ապահովող ծառայողները կանխել և խափանել են ՀՀ վարչապետի նկատմամբ բռնություն գործադրելը՝ դեպքից կարճ ժամանակ առաջ ՀՀ վարչապետին տեղափոխելով անվտանգ վայր, ինչի կապակցությամբ հետագայում Հ. Ծ.-ն իր համակիրների հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում ափսոսանք է հայտնել՝ նշելով, որ եթե դեպքի օրն իրադարձությունները «ճիշտ ձևով» ընթանային, ապա արդեն իսկ զավթած կլինեին իշխանությունը՝ հավելելով, որ «սրանք հմի չէին լինելու»:
Բացի այդ, Հ.Ծ.-ն, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամանետում քննվող քրեական գործի շրջանականներում ունենալով մեղադրյալի դատավարական կարգավիճակ, 2020 թվականի նոյեմբերի 14-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվող քրեական գործով իր նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին հարցի քննարկման ժամանակ իր համար բարենպաստ դատական ակտ կայացնելու և անազատության մեջ չհայտնվելու համար, իր ծանոթի օժանդակությամբ, արդարադատությանը խոչընդոտելու նպատակով, միջամտել է գործի քննությանը:
Նկարագրված հանցավոր արարքները կատարելու համար վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որոշում է կայացվել Հ. Ծ-ին առաջադրված մեղադրանքը փոփոխելու և նրան նոր մեղադրանք առաջադրելու մասին և կրկին միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ՝ նկատի ունենալով, որ Դատարանի կողմից նախորդ միջնորդությունը մերժվել էր:
Միաժամանակ, հիշատակված հանցավոր արարքները կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել է նախկինում ՀՀ ազգային ժողովի «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ, տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախկին նախագահ Վ. Ա.-ն, ով ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, որը մերժվել է: Ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական և համապատասխան քննչական ու այլ դատավարական գործողություններ խմբի մյուս անդամներին հայտնաբերելու և նրանց նկատմամբ համարժեք քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու, խմբի մյուս անդամների հետագա հանցավոր գործունեությունը կանխելու, խափանելու և չեզոքացնելու ուղղությամբ:
Հարկ է նշել, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների, այդ թվում՝ 100-ից ավելի խուզարկությունների արդյունքում վարույթն իրականացնող մարմնի տրամադրության տակ հայտնվել են Հայաստանի Հանրապետությունում գործունեություն ծավալող տարբեր կուսակցությունների ղեկավար կազմում ընդգրկված անձանց կողմից հետագա հավաքների ժամանակ բռնություններ, զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու, բռնության միջոցով ներքին անկայունություն հրահրելու մտադրություններ ունենալու մասին փաստական տվյալներ:
Հարգելի հայրենակիցներ, ազգային անվտանգության ծառայությունը կրկին տեղեկացնում է, որ երկրում ստեղծվել են զանգվածային անկարգությունների իրականացման իրական վտանգներ, ուստի հորդորում է զերծ մնալ պետության ներքին վիճակն ապակայունացնող, մարդկանց կյանքն ու առողջությունը վտանգող անթույլատրելի գործելաոճից, ցուցաբերել քաղաքացիական բարձր պատասխանատվություն և իրավահպատակ վարքագիծ, չտրվել սադրանքներին և, ըստ այդմ, վտանգի տակ չդնել երկրի ներքին ու արտաքին անվտանգությունը և զգուշացնում է, որ Ծառայությունը լիարժեք տիրապետում է օպերատիվ իրավիճակին և վճռականորեն չեզոքացնելու է պետականության և սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված ցանկացած տեսակի ոտնձգություն:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում գործել բացառապես օրինականության և իրավունքի գերակայության դաշտում և ակնկալում է նաև այս գործընթացում հասարակության լայն շերտերի աջակցությունը՝ իշխանության մարմիններին հայտնելու պետականության և սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված հանցավոր դրսևորումների վերաբերյալ իրենց հայտնի դարձած տեղեկությունները՝ ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, ներքին և արտաքին անվտանգության, և հիշեցնում է, որ անկախ քաղաքական հայացքներից դրանք բարձրագույն արժեքներ են:

Служба национальной безопасности Республики Армения, будучи приверженной принципу равенства всех перед законом, уважения и соблюдения прав и свобод человека и гражданина, а также будучи приверженной важнейшему методу работы по обеспечению безопасности общества и государства, конституционного строя, внутренней и внешней безопасности государства, в результате предпринятых комплексных оперативно-розыскных мероприятий и широкомасштабных следственных и иных процессуальных действий раскрыла случаи попытки присвоения власти путем применения насилия бывшим должностным лицом.
В частности, по уголовному делу, расследуемому в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, была получена совокупность достаточных доказательств о том, что А.Ц., придерживающийся подчеркнуто антиправительственных взглядов, по предварительному сговору с бывшим членом фракции «Республиканская партия Армении» НС РА, бывшим председателем постоянной комиссии по экономическим вопросам В. А. и другими лицами, личность которых еще не установлена, будучи зарегистрированным в социальной сети «Фейсбук» и имея значительное количество подписчиков, преследуя цель создать благоприятные условия для присвоения власти путем сеяния недоверия, в течение 2019-2020гг. периодически публиковал и распространял компрометирующие, порочащие и ложные сведения как лично, так и через своих сторонников в адрес властей РА, в том числе премьер-министра РА и членов его семьи, членов правительства РА и входящих в его состав должностных лиц, депутатов фракции «Мой шаг» НС РА, пытаясь тем самым подорвать авторитет действующих властей, опорочить последних и получить поддержку общественности во время непосредственного совершения действий по присвоению власти.
В условиях войны, развязанной 27 сентября 2020г. Азербайджанской Республикой против Республики Арцах, и обусловленного этим военного положения, объявленного в тот же день в Республике Армения и Республике Арцах, после опубликования 10 ноября 2020г. в СМИ сообщения о соглашении, достигнутом между Республикой Армения, Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой, о прекращении войны и передаче находящихся под контролем Республики Арцах ряда территорий под контроль Азербайджанской Республики, А.Ц., узнав о массовых беспорядках в различных районах Республики Армения, в частности, в зданиях правительства РА, Национального собрания и других объектах государственного значения и общественных местах г.Еревана, сознавая, что для присвоения власти созданы благоприятные условия, по предварительному сговору с группой лиц приступил к непосредственному совершению действий, направленных на захват власти путем применения насилия, а также другим, не предусмотренным Конституцией РА, способом.
С этой целью он вначале принял участие в массовых беспорядках в Национальном собрании РА, сопровождающихся уничтожением и повреждением имущества, вследствие чего была поставлена под угрозу общественная безопасность, а затем он и другие члены группы, заметив служебную машину марки «Тойота Ленд Крузер», предоставленную председателю НС РА Арарату Мирзояну, взаимодополняя действия друг друга, окружили ее, он вместе с другими участниками массовых беспорядков раскачивал, тряс машину, пытаясь ее перевернуть, поднялся на машину, с целью применения насилия открыл дверь машины со стороны водителя, во время чего участники массовых беспорядков повредили служебную машину Арарата Мирзояна, разбив также стекла машины, тем самым принудив председателя Национального собрания РА Арарата Мирзояна и обеспечивающих его безопасность сотрудников выйти из машины.
После этого А.Ц. с группой других лиц применил насилие в отношении Арарата Мирзояна и сотрудников отдела обеспечения безопасности председателя Национального собрания СГО СНБ РА, нанеся многочисленные удары ногами и руками по их головам и различным частям тела, в результате чего Арарат Мирзоян потерял сознание и был доставлен в медицинский центр «Эребуни».
Затем А.Ц., продолжая и намереваясь довести до конца действия, направленные на захват власти путем применения насилия, а также другим, не предусмотренным Конституцией РА способом, т.е. формирование правительства без проведения выборов, с нарушением предусмотренного Конституцией порядка и подобными незаконными способами, игнорируя предусмотренную Конституцией РА норму о том, что власть в Республике Армения принадлежит народу, а также право на свободное волеизъявление народа при формировании власти, и группа лиц, не установленных следствием, с целью применения насилия разыскивали на проспекте Баграмяна г.Еревана премьер-министра РА, губернаторов, являющихся должностными лицами, осуществляющих территориальную политику правительства РА, координирующих деятельность территориальных служб республиканских исполнительных органов, чтобы подобным образом окончательно устранить все возможные имеющиеся препятствия для присвоения власти.
Один из организаторов сообщил об этом бывшему члену фракции «Республиканская партия Армении» НС РА, бывшему председателю постоянной комиссии по экономическим вопросам В.А., призвав последнего осуществить присвоение власти согласно заранее разработанной программе, однако А.Ц. и другие члены группы не довели преступление до конца по независящим от их воли обстоятельствам, поскольку их незаконные действия не получили общественной поддержки, а сотрудники, обеспечивающие безопасность премьер-министра РА, предотвратили и пресекли применение насилия в отношении премьер-министра РА, незадолго до событий перевезя премьер-министра РА в безопасное место, в связи с чем в дальнейшем А.Ц. в ходе телефонного разговора со своими сторонниками выразил сожаление, отметив, что если бы в этот день события разворачивались «правильно», то они бы уже захватили власть, добавив, что «этих бы сейчас не было».
Кроме того, А.Ц., имеющий процессуальный статус обвиняемого в рамках расследуемого Следственным департаментом Службы национальной безопасности РА уголовного дела, 14 ноября 2020 года в ходе обсуждения вопроса применения в его отношении ареста в качестве меры пресечения по уголовному делу, расследуемому судом общей юрисдикции г. Еревана, с целью принятия в свою пользу выгодного судебного акта и избежания лишения свободы, с помощью своего знакомого вмешался в расследование дела с целью воспрепятствовать осуществлению правосудия.
За совершение вышеуказанных преступных деяний со стороны осуществляющего производство органа было принято решение изменить предъявленное А.Ц. обвинение и предъявить новое, и в суд вновь было представлено ходатайство о применении в качестве меры пресечения ареста, учитывая, что предыдущее ходатайство было Судом отклонено.
В то же время, на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении упомянутых преступных деяний был задержан в прошлом член парламентской фракции «Республиканская партия Армении», бывший председатель постоянной комиссии по экономическим вопросам В.А., который был привлечен в качестве обвиняемого, и в суд было представлено ходатайство о применении в его отношении ареста в качестве меры пресечения, которое было отклонено.
Предпринимаются оперативно-розыскные и соответствующие следственные и иные процессуальные действия в направлении выявления остальных членов группы и применения в их отношении соразмерных уголовно-правовых мер воздействия, предотвращения, пресечения и нейтрализации дальнейшей преступной деятельности остальных членов группы.
Следует отметить, что в результате неотложных следственных действий, предпринятых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, в том числе проведенных более 100 обысков в распоряжении органа, осуществляющего производство, оказались фактические данные о намерениях лиц, входящих в руководящий состав осуществляющих деятельность в Республике Армения различных партий, организовать массовые беспорядки и насилие в ходе дальнейших митингов, дестабилизировать внутреннюю обстановку путем насилия.
Уважаемые соотечественники, Служба национальной безопасности в очередной раз заявляет, что в стране создалась реальная опасность массовых беспорядков, следовательно, призывает воздержаться от незаконных действий, направленных на дестабилизацию внутренней обстановки государства и представляющих опасность для жизни и здоровья людей, проявить высокую гражданскую ответственность и законопослушное поведение, не поддаваться на провокации и, соответственно, не подвергать опасности внутреннюю и внешнюю безопасность страны, а также предупреждает, что Служба держит под контролем оперативную ситуацию и решительно нейтрализует любое посягательство, направленное против государственности и конституционного строя.
Служба национальной безопасности призывает действовать исключительно в рамках законности и верховенства закона и рассчитывает в данном вопросе на поддержку со стороны широких слоев общества, которые будут сообщать органам власти ставшие известными им сведения о преступных проявлениях, направленных против государственности и конституционного строя, во имя суверенитета, внутренней и внешней безопасности Республики Армения, и напоминает, что они, независимо от политических взглядов, являются высшими ценностями.