ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է զանգվածային անկարգությունների, իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի և ՀՀ Ազգային ժողովին և կառավարությանը պարտադրելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ և 4-րդ մասերով, 301-րդ հոդվածով և 301.1-ին հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից քրեական հետապնդումներ են հարուցվել զանգվածային անկարգության շուրջ չորս տասնյակ մասնակիցների կամ կազմակերպիչների նկատմամբ, որոնցից ներկայումս 10 անձի նկատմամբ խափանման միոջոց է ընտրվել կանալանավորումը, 5 անձ ձերբակալվել է, իսկ մնացած անձանց նկատմամբ ընտրվել է անազատության հետ չկապված խափանման միջոցներ: Ընդ որում, նախաքննական մարմնի կողմից ձեռնարկված արդյունավետ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել բացահայտել և քրեական հետապնդումներ հարուցել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրած, ՀՀ կառավարության, ՀՀ Ազգային ժողովի շենքերում ջարդ կամ գույքի ոչնչացում, վնասում իրականացրած, ՀՀ վարչապետին տրամադրված՝ Երևան քաղաքի Ձորափի 74 հասցեում գտնվող առանձնատնից գույքի բացահայտ հափշտակություններ կատարած անձանց նկատմամբ:
Ձեռնարկված օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում պարզաբանվել են նաև շուրջ յոթ տասնյակից ավելի անձանց ինքնությունը, ինչպես նաև ճշտվել են զանգվածային անկարգության այլ մասնակիցների տվյալները, որոնց հայտնաբերման ուղղությամբ իրականացվում են որոնողական, փնտրողական աշխատանքներ:
Քրեական հետապնդումներ են հարուցվել և իրականացվել նաև սոցիալական ցանցերում լայն տարածում ստացած տեսագրություններում պատկերված անձանց գերակշիռ մասի նկատմամբ, այդ թվում՝ ՀՀ կառավարության նիստերի դահլիճում գույքի ոչնչացում կամ վնասում իրականացրած իգական սեռի երկու ներկայացուցիչների, ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանի նկատմամբ բռնություն գործադրած անձի, ՀՀ կառավարության շենքում՝ վարչապետի ընդունարանի դուռը վնասող, ՀՀ կառավարության նիստերի դահլիճում, ՀՀ Ազգային ժողովի շենքերում ջարդ, գույքի ոչնչացում կամ վնասում իրականացրած, «Ազատություն» ռադիոկայանի գրասենյակում զանգվածային անկարգության կազմակերպիչների, նույն վայրում բռնություն գործադրելու կոչ անող անձանց, որոնց գերակշիռ մասը վարույթն իրականացնող մարմնին տվել է խոստովական ցուցմունքներ և զղջացել կատարածի համար:
Միևնույն ժամանակ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից հետևողականորեն միջոցներ են ձեռնարկվել զանգվածային անկարգության կազմակերպիչներին կամ ղեկավարներին հայտնաբերելու ուղղությամբ, որի ընթացքում քրեական գործով ձեռք բերված փաստական տվյալները, այդ թվում՝ զանգվածային անկարգությունների մասնակիցների, դեպքին ականատես անձանց հարցաքննություններով, դեպքի վայրի զննության ընթացքում հայտնաբերված տեսախցիկների զննությամբ արդեն իսկ ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ զանգվածային անկարգությունների կազմակերպիչների, ունեցած դերակատարության և զանգվածային անկարգությունների մասնակիցների գործողությունները հենց դեպքի վայրում ղեկավարելու, ուղղորդելու վերաբերյալ: Մասնավորապես՝ քրեական գործով ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ զանգվածային անկարգությունների ընթացքում հատկապես հակաիշխանական հայացքներ ունեցող քաղաքական գործիչների համախոհների ակտիվ դերակատարության վերաբերյալ, ովքեր աչքի են ընկել դեպքի վայրում գույքի ոչնչացում կամ վնասում իրականացնելու կամ նույնաբնույթ այլ ակտիվ վարքագծով:
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցներ՝ զանգվածային անկարգության կազմակերպիչների կամ մասնակիցների ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց գործողություններն անհատականացնելու և համարժեք քրեաիրավական ներգործության միջոցներ ձեռնարկելու ուղղությամբ:

The preliminary investigation initiated on the grounds of Article 225, Parts 1, 2 and 4, Article 301 and Article 301.1, Part 1 of the RA Criminal Code in connection with the incidents of civil disorders, public calls for the seizure power, violent overthrow of the constitutional order, and coercion of the RA National Assembly and the Government continues in the Investigation Department of the RA National Security Service, during which based on a body of sufficient evidence obtained, criminal prosecutions were instituted by the body carrying out the proceedings against about four dozen participants or organizers of the civil disorders. At present, arrest has been chosen as a measure of restraint against ten of them, five persons have been detained and with respect to the rest of the persons, non-custodial measures of restraint have been chosen. Moreover, as a result of effective investigative and other procedural actions undertaken by the preliminary investigation body, as well as complex operative-search measures carried out in parallel with them, it was possible to detect and initiate criminal prosecution against the persons who used violence dangerous to the life and health of the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan, who carried out pogrom or destruction, damage to property in the buildings of the RA Government, the RA National Assembly, who committed outright thefts of property from the residence provided to the RA Prime Minister located at 74 Dzorap Street, Yerevan.
As a result of the undertaken operative-search measures and investigative actions, the identities of more than seven dozen persons were also identified, as well as the data of other participants of the civil disorders were clarified, upon the detection of which search and investigative works are being carried out.
Criminal prosecution was initiated and carried out also in relation to the majority of the persons depicted in the videos widely disseminated on social networks, including two female representatives who destroyed or damaged property in the Session Hall of the RA Government, the person who exerted violence against the RA Prime Minister's spokesperson Mane Gevorgyan, the persons who damaged the door of the Prime Minister's reception in the building of the RA Government, who organized a pogrom, destruction or caused damage in the Session Hall of the RA Government, in the buildings of the RA National Assembly, organizers of mass civil disorders in the office of Radio Liberty, and, in the same place, persons calling for the use of violence, the overwhelming majority of which gave confessions to the body carrying out the proceedings and regretted for the committed act.
At the same time, the body carrying out the proceedings consistently took measures in the direction of finding the organizers or leaders of the civil disorders. As a result, in the criminal case, factual data have already been obtained, including during the interrogation of participants of the civil disorders and persons who were eyewitnesses to the incident, when studying the video cameras found during the inspection of the scene, about the organizers of the civil disorders, their role and leadership and direction of action of participants of the civil disorders at the scene.
In particular, sufficient factual data were obtained in the criminal case about the active role during the civil disorders of like-minded political figures with anti-government views who were noticed at the scene of the destruction or damage to property or other similar active actions.
Appropriate measures are being taken by applying the permissible criminal procedural toolkit in the direction of finding out the full scope of organizers or participants of the civil disorders, individualizing their actions and taking appropriate criminal-legal measures of influence.