ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է զանգվածային անկարգությունների, իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի և ՀՀ Ազգային ժողովին և կառավարությանը պարտադրելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ և 4-րդ մասերով, 301-րդ հոդվածով և 301.1-ին հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից քրեական հետապնդումներ են հարուցվել զանգվածային անկարգության շուրջ չորս տասնյակ մասնակիցների կամ կազմակերպիչների նկատմամբ, որոնցից ներկայումս 10 անձի նկատմամբ խափանման միոջոց է ընտրվել կանալանավորումը, 5 անձ ձերբակալվել է, իսկ մնացած անձանց նկատմամբ ընտրվել է անազատության հետ չկապված խափանման միջոցներ: Ընդ որում, նախաքննական մարմնի կողմից ձեռնարկված արդյունավետ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել բացահայտել և քրեական հետապնդումներ հարուցել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրած, ՀՀ կառավարության, ՀՀ Ազգային ժողովի շենքերում ջարդ կամ գույքի ոչնչացում, վնասում իրականացրած, ՀՀ վարչապետին տրամադրված՝ Երևան քաղաքի Ձորափի 74 հասցեում գտնվող առանձնատնից գույքի բացահայտ հափշտակություններ կատարած անձանց նկատմամբ:
Ձեռնարկված օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում պարզաբանվել են նաև շուրջ յոթ տասնյակից ավելի անձանց ինքնությունը, ինչպես նաև ճշտվել են զանգվածային անկարգության այլ մասնակիցների տվյալները, որոնց հայտնաբերման ուղղությամբ իրականացվում են որոնողական, փնտրողական աշխատանքներ:
Քրեական հետապնդումներ են հարուցվել և իրականացվել նաև սոցիալական ցանցերում լայն տարածում ստացած տեսագրություններում պատկերված անձանց գերակշիռ մասի նկատմամբ, այդ թվում՝ ՀՀ կառավարության նիստերի դահլիճում գույքի ոչնչացում կամ վնասում իրականացրած իգական սեռի երկու ներկայացուցիչների, ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանի նկատմամբ բռնություն գործադրած անձի, ՀՀ կառավարության շենքում՝ վարչապետի ընդունարանի դուռը վնասող, ՀՀ կառավարության նիստերի դահլիճում, ՀՀ Ազգային ժողովի շենքերում ջարդ, գույքի ոչնչացում կամ վնասում իրականացրած, «Ազատություն» ռադիոկայանի գրասենյակում զանգվածային անկարգության կազմակերպիչների, նույն վայրում բռնություն գործադրելու կոչ անող անձանց, որոնց գերակշիռ մասը վարույթն իրականացնող մարմնին տվել է խոստովական ցուցմունքներ և զղջացել կատարածի համար:
Միևնույն ժամանակ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից հետևողականորեն միջոցներ են ձեռնարկվել զանգվածային անկարգության կազմակերպիչներին կամ ղեկավարներին հայտնաբերելու ուղղությամբ, որի ընթացքում քրեական գործով ձեռք բերված փաստական տվյալները, այդ թվում՝ զանգվածային անկարգությունների մասնակիցների, դեպքին ականատես անձանց հարցաքննություններով, դեպքի վայրի զննության ընթացքում հայտնաբերված տեսախցիկների զննությամբ արդեն իսկ ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ զանգվածային անկարգությունների կազմակերպիչների, ունեցած դերակատարության և զանգվածային անկարգությունների մասնակիցների գործողությունները հենց դեպքի վայրում ղեկավարելու, ուղղորդելու վերաբերյալ: Մասնավորապես՝ քրեական գործով ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ զանգվածային անկարգությունների ընթացքում հատկապես հակաիշխանական հայացքներ ունեցող քաղաքական գործիչների համախոհների ակտիվ դերակատարության վերաբերյալ, ովքեր աչքի են ընկել դեպքի վայրում գույքի ոչնչացում կամ վնասում իրականացնելու կամ նույնաբնույթ այլ ակտիվ վարքագծով:
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցներ՝ զանգվածային անկարգության կազմակերպիչների կամ մասնակիցների ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց գործողություններն անհատականացնելու և համարժեք քրեաիրավական ներգործության միջոցներ ձեռնարկելու ուղղությամբ:

В Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по ч. 1, 2 и 4 ст. 225, ст. 301 и ч. 1 ст. 301.1 Уголовного кодекса РА по факту массовых беспорядков, публичных призывов к захвату власти, насильственному свержению конституционного строя и принуждения Национального Собрания и правительства РА, в ходе которого по совокупности полученных достаточных доказательств органом, осуществляющим производство, было возбуждено уголовное преследование в отношении около четырех десятков участников или организаторов массовых беспорядков. В настоящее время в отношении десятерых в качестве меры пресечения избран арест, пятеро задержаны, а в отношении остальных лиц избраны меры пресечения, не связанные с лишением свободы.
При этом в результате предпринятых органом предварительного следствия эффективных следственных и иных процессуальных действий, а также осуществленных параллельно с ними комплексных оперативно-розыскных мероприятий, стало возможным установить и возбудить уголовное преследование в отношении лиц, применивших насилие, опасное для жизни и здоровья председателя Национального собрания РА Арарата Мирзояна, осуществивших погром или уничтожение, повреждение имущества в зданиях правительства РА, Национального собрания РА, совершивших открытое хищение имущества из предоставленной Премьер-министру РА резиденции по адресу г. Ереван, ул. Дзорапи, 74.
В результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий были установлены личности более семи десятков лиц, а также уточнены данные других участников массовых беспорядков, по обнаружению которых осуществляются поисковые, розыскные работы.
Уголовное преследование было возбуждено и осуществлено также в отношении преобладающей части лиц, изображенных на получивших широкое распространение в социальных сетях видеозаписях, в том числе двух представителей женского пола, осуществивших уничтожение или повреждение имущества в зале заседаний правительства РА, лица, применившего насилие в отношении пресс-секретаря Премьер-министра РА Мане Геворгян, лиц, повредивших дверь приемной Премьер-министра в здании правительства РА, устроивших погром, уничтожение или повреждение имущества в зданиях Национального собрания РА, организаторов массовых беспорядков в офисе радиостанции “Свобода” и лиц, там же призывающих применить насилие, преобладающая часть которых дала органу, осуществляющему производство, признательные показания и раскаялась в содеянном.
В то же время органом, осуществляющим производство, были последовательно предприняты меры по обнаружению организаторов или руководителей массовых беспорядков. В результате, по уголовному делу уже получены фактические данные, в том числе в ходе допросов участников массовых беспорядков и лиц, являющихся очевидцами произошедшего, при изучении видеокамер, обнаруженных в ходе осмотра места происшествия, об организаторах массовых беспорядков, их роли и руководстве и направлении действий участников массовых беспорядков на месте происшествия.
В частности, по уголовному делу были получены достаточные фактические данные об активной роли во время массовых беспорядков единомышленников политических деятелей, имеющих антиправительственные взгляды, которые были замечены на месте происшествия при уничтожении или повреждении имущества или совершении других подобных активных действий.
С применением допустимого уголовно-процессуального инструментария предпринимаются соответствующие меры по установлению всего круга организаторов или участников массовых беспорядков, индивидуализации их действий и применению соразмерных мер уголовно-правового воздействия.