Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, պետության ներքին և արտաքին անվտանգությունն ապահովելու կարևորագույն գործելաոճին, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միցոցառումների արդյունքում հանցագործության նախապատրաստության փուլում կանխել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ պետական գործչի սպանության, բռնություն գործադրելու միջոցով ՀՀ կառավարության լիազորություններին տիրանալու, ինչպես նաև բացահայտել է մի խումբ անձանց կողմից այդ նպատակով ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր ձեռք բերելու, պահելու դեպքեր: Մասնավորապես՝ Սյունիքի մարզի բնակիչ Ա. Մ.-ն, ունենալով հակաիշխանական հայացքներ և համաձայն չլինելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, ՀՀ վարչապետի կողմից վարած արտաքին և ներքին քաղաքականության հետ, օգտվելով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական գործողությունների ընթացքում հակամարտ գոտում առկա զենք-զինամթերքի առկայության հանգամանքից, մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ ապօրինի կերպով փոխադրել և իրեն փաստացի պատկանող Սյունիքի մարզի Սիսիան քաղաքում գտնվող շինություններից մեկում ապօրինի պահել է մեծաքանակ զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր, պայթուցիկ սարքեր: Ընդ որում, հիշատակված անձը, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված ռազմական գործողությունների ընթացքում և դրա ավարտից անմիջապես հետո, Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններում գործունեություն ծավալած կուսակցությունների ղեկավարների, հակաիշխանական հայացքներ ունեցող քաղաքական գործիչների և նրանց համախոհների հետ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել ապօրինի պահած զենք-զինամթերքը որպես հանցագործության գործիք օգտագործելու միջոցով կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու եղանակով զավթելու իշխանությունը, մասնավորապես՝ պետական գործչի՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով ապօրինաբար վերջինին դիտավորությամբ կյանքից զրկել և ինչպես այդ կերպ, այնպես էլ Սահմանադրությամբ չնախատեսված այլ եղանակով տիրանալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորություններին՝ քննարկելով նույնիսկ ՀՀ վարչապետին փոխարինող հավանական թեկնածուի վերաբերյալ հարցեր:
Արդյունքում, Ա. Մ.-ն և Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետություններում գործունեություն ծավալած կուսակցությունների ղեկավար, հակաիշխանական հայացքներ ունեցող մի շարք քաղաքական գործիչներ և նրանց համախոհներ, նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք ուղղակի դիտավորությամբ հանցանք կատարելու համար ձեռք են բերել միջոցներ և գործիքներ, ինչպես նաև դիտավորությամբ ստեղծել այլ պայմաններ՝ այդ կերպ նախապատրաստելով կատարելու պետական գործչի սպանություն և իշխանության յուրացում, սակայն իրենց գործողություններն ավարտին չի հասցվել նրանց կամքից անկախ հանգամանքներով, այն է՝ նախապատրաստվող առանձնապես ծանր հանցագործությունները բացահայտվել և խափանվել են Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության կողմից:
Հիշատակված հանցավոր արարքները կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են մի շարք անձինք, այդ թվում՝ «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Ա. Վ.-ն, ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խմբակցության ղեկավար Վ. Բ.-ն, Հայ հեղափոխական դաշնակցության անդամ Ա. Ա.-ն, ինչպես նաև Սիսիանի կամավորականների ջոկատի հրամանատար Ա. Մ.-ն, ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական և համապատասխան քննչական ու այլ դատավարական գործողություններ խմբի մյուս անդամներին հայտնաբերելու և նրանց հանցավոր գործունեությունը կանխելու, խափանելու և չեզոքացնելու ուղղությամբ:
Հարկ է նշել, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների, այդ թվում՝ շուրջ մեկ տասնյակից ավելի խուզարկությունների արդյունքում կասկածյալներին պատկանող բնակարաններում կամ շինություններում հայտնաբերվել և առգրավվել են 3 հատ 7,62 մմ տրամաչափի «ПК» տեսակի /7,62X54/ գնդացիրներ, մեկ հատ «РПК-74» տեսակի 5,45 մմ տրամաչափի ձեռքի գնդացիր, 2 հատ օպտիկական սարքով հակատանկային նռնականետ, 3 հատ ինքնաձիգ, 14 հատ օպտիկական սարքով հրացան, 9 արկղ 5.45 մմ տրամաչափի փամփուշտներ՝ յուրաքանչյուրում 2160 հատ փամփուշտ, 5 արկղ 7.62 մմ տրամաչափի փամփուշտներ, 233 հատ 7.62 տրամաչափի փամփուշտներ, 11 հատ պայթուցիչ/կապսուլ/, 8 հատ էլեկտրական պայթուցիչ/զապալ/, 1 հատ նռնակի պայթուցիչ, 13 հատ մեխանիկական պայթուցիչ, 1 կծիկ վառոդաթել /ֆիթիլ/, 2 հատ ՌԳԴ տեսակի նռնակ, 3 հատ ձեռքի նռնակի պայթուցիչ, 1 հատ «Ֆ-1» տեսակի նռնակ, 1 հատ հակատանկային նռնակի իրան, 1 հատ տրոտիլային խորանարդիկ՝ ինքնաշեն մետաղական շրջանակով, 1 հատ էլեկտրական դետոնացում իրականացնող սարք, ինչպես նաև մեծաքանակ այլ զենք ու զինամթերք, որոնց օգտագործման և նպատակի մասին սույն գործով ներգրավված անձինք մանրակրկիտ քննարկումներ են ունեցել:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է զերծ մնալ պետության ներքին վիճակն ապակայունացնող, ներքաղաքական իրավիճակն արհեստականորեն սրող անթույլատրելի գործելաոճից, ցուցաբերել քաղաքացիական բարձր պատասխանատվություն և իրավահպատակ վարքագիծ, չտրվել սադրանքներին և ըստ այդմ վտանգի տակ չդնել երկրի ներքին ու արտաքին անվտանգությունը և զգուշացնում է, որ վճռականորեն չեզոքացնելու է պետականության և սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված ցանկացած տեսակի ոտնձգություն:
Միաժամանակ, ազգային անվտանգության ծառայությունը ակնկալում է նաև այս գործընթացում հասարակության լայն շերտերի ներգրավվածությունը՝ իշխանության մարմիններին հայտնելու պետականության և սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված հանցավոր դրսոևորումների վերաբերյալ իրենց հայտնի դարձած տեղեկությունները՝ ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, ներքին և արտաքին անվտանգության և հիշեցնում է, որ անկախ քաղաքական հայացքներից դրանք բարձրագույն արժեքներ են:

Служба национальной безопасности Республики Армения, будучи приверженной важнейшему стилю работы по обеспечению безопасности общества и государства, конституционного строя, внутренней и внешней безопасности государства, в результате предпринятых комплексных оперативно-розыскных мероприятий предотвратила на стадии подготовки убийство государственного деятеля, завладение полномочиями правительства РА путем применения насилия группой лиц по предварительному сговору, а также раскрыла случаи незаконного приобретения, хранения с этой целью оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ группой лиц.
В частности, житель Сюникской области А.М., придерживающийся антиправительственных взглядов и будучи несогласным с проводимой правительством Республики Армения, премьер-министром РА внешней и внутренней политикой, воспользовавшись обстоятельством наличия оружия и боеприпасов в зоне конфликта во время военных действий, развязанных против Республики Арцах 27 сентября 2020 г., по предварительному сговору с группой лиц незаконно перевез и незаконно хранил в одном из фактически принадлежащих ему строений, находящихся в г.Сисиане Сюникской области, большое количество оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ, взрывных устройств.
При этом, упомянутое лицо в ходе начавшихся 27 сентября 2020г. военных действий и непосредственно после них достиг договоренности с осуществляющими свою деятельность в Армении и Республике Арцах руководителями партий, имеющими антиправительственные взгляды политическими деятелями и их сторонниками относительно захвата власти путем применения насилия, опасного для жизни или здоровья, используя в качестве орудия преступления незаконно хранящееся оружие и боеприпасы, в частности, с целью прекратить деятельность государственного деятеля – премьер-министра Республики Армения – незаконно умышленно лишить последнего жизни и таким образом, а также другим, не предусмотренным Конституцией способом завладеть полномочиями правительства Республики Армения, обсуждая даже вопросы о возможном кандидате, который заменит премьер-министра РА.
В результате, А.М. и осуществляющие свою деятельность в Армении и Республике Арцах руководители партий, имеющие антиправительственные взгляды политические деятели и их сторонники, бывшие высокопоставленные должностные лица для совершения преступления с прямым умыслом приобрели средства и орудия, а также умышленно создали иные условия, таким образом подготовив совершение убийства государственного деятеля и захват власти, однако не довели свои действия до конца по не зависящим от них обстоятельствам, а именно: готовящиеся особо тяжкие преступления были раскрыты и предотвращены Службой национальной безопасности Республики Армения.
По непосредственно возникшему подозрению в совершении указанных преступных деяний был задержан ряд лиц, в том числе руководитель партии «Родина» А. В., бывший депутат НС РА, руководитель фракции Республиканской партии Армении В. Б., член «Армянской революционной федерации Дашнакцутюн» А. А., а также командир добровольческого отряда Сисиана А. М. Предпринимаются оперативно-розыскные и соответствующие следственные и иные процессуальные действия для обнаружения других членов группы и пресечения, предотвращения и нейтрализации их преступной деятельности.
Следует отметить, что в результате предпринятых в ходе предварительного следствия по уголовному делу неотложных следственных действий, в том числе более десятка обысков, в принадлежащих подозреваемым квартирах или строениях были обнаружены и изъяты 3 пулемета «ПК» (7,62X54) калибра 7.62 мм, один ручной пулемет «РПК-74» калибра 5.45 мм, 2 противотанковых гранатомета с оптическим прицелом, 3 автомата, 14 винтовок с оптическим прицелом, 9 ящиков с патронами калибра 5.45 мм, в каждом по 2160 патронов, 5 ящиков с патронами калибра 7.62 мм, 233 патрона калибра 7.62 мм, 11 взрывателей (капсул), 8 электрических взрывателей (запалов), 1 взрыватель гранаты, 13 механических взрывателей, 1 катушка порохового шнура (фитиль), 2 гранаты «РГД», 3 взрывателя ручной гранаты, 1 граната «Ф-1», 1 корпус противотанковой гранаты, 1 тротиловый кубик с самодельной металлической рамкой, 1 устройство для электрического детонирования, а также другое оружие и боеприпасы в большом количестве, относительно использовании и цели которых были проведены подробные обсуждения с привлеченными по данному делу лицами.
Служба национальной безопасности призывает воздерживаться от недопустимого поведения, дестабилизирующего внутреннее положение государства, искусственно обостряющего внутриполитическую ситуацию, проявлять высокую гражданскую ответственность и законопослушное поведение, не поддаваться на провокации и тем самым не создавать угрозу внутренней и внешней безопасности страны, а также предупреждает, что будет решительно нейтрализовывать любое посягательство на государственность и конституционный строй.
В то же время Служба национальной безопасности ожидает также вовлечения в этот процесс широких слоев общественности, которые будут сообщать органам власти ставшие известными им сведения о преступных проявлениях, направленных против государственности и конституционного строя, во имя суверенитета, внутренней и внешней безопасности Республики Армения и напоминает, что они являются высшими ценностями независимо от политических взглядов.