2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի ու դրանով պայմանավորված՝ նույն օրը Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին պատերազմը դադարեցնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև ձեռք բերված համաձայնության վերաբերյալ հայտարարությունը զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության տարբեր տարածքներում, հատկապես մայրաքաղաք Երևանում գտնվող ՀՀ Կառավարության, Ազգային ժողովի շենքերում և պետական նշանակության այլ օբյեկտներում ու հասարակական վայրերում կազմակերպվել և իրականացվել են բռնություն գործադրելով, ջարդ իրականացնելով, գույք ոչնչացնելով, վնասելով կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելով արտահայտված զանգվածային անկարգություններ: Այդ ընթացքում մասնակիցների կողմից հնչել են ինչպես իշխանության ներկայացուցիչների օրինական պահանջներին ակտիվորեն չենթարկվելու կամ անձանց նկատմամբ բռնություն կիրառելու կոչեր, այնպես էլ իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր, ինչի հետևանքով վտանգվել է հասարակական անվտանգությունը, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների բնականոն գործունեությունը:
Բացի այդ, նույն օրը զանգվածային անկարգությունների մասնակիցները վերը նշված համաձայնագրի կետերը չկատարելուն պարտադրելու նպատակով Երևան քաղաքում բռնություն են գործադրել ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի նկատմամբ, ինչպես նաև նույն նպատակով բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ են հնչեցրել ՀՀ կառավարության անդամների և վարչապետի նկատմամբ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ և 4-րդ մասերով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301.1 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռնարկված մեծաթիվ և արդյունավետ քննչական ու այլ դատավարական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա հայտնաբերվել և ձերբակալվել են ընդհանուր թվով շուրջ 20 անձինք: Ընդ որում հանրությանն իրենց անկարգություններով արդեն իսկ հայտնի՝ հիշյալ անձանց մեծամասնությունը զղջացել է կատարվածի համար, դատավարական հարկադրանք կիրառելուց անմիջապես հետո տրամագծորեն փոխել վարքագիծը և դրսևորել իրավահպատակ, օրինապաշտ քաղաքացուն բնորոշ վարքագիծ:
Հավելենք, որ ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, կատարվել են դեպքի վայրերի զննություններ, անհետաձգելի քննչական և դատավարական գործողություններ, նշանակվել են դատաբժշկական, դատաապրանքագիտական և դատահետքաբանական համալիր փորձաքննություններ, հարցաքննվել են բազմաթիվ վկաներ, հայտնաբերվել և վերցվել են կառավարական առանձնատնից հափշտակված իրերը, առգրավվել են դեպքի վայր հանդիսացող տարածքների տեսախցիկների տեսագրությունները, նույնացվել դրանցում առկա անձինք, իրականացվել են այլ տեսակի քննչական ու դատավարական գործողություններ՝ զանգվածային անկարգությունների բոլոր մասնակիցների, այդ թվում նաև կազմակերպիչների ինքնությունը պարզելու և նրանց՝ օրենքի առջև պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանում հասարակական անվտանգության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման, խափանման և բացահայտման ուղղությամբ:
Միաժամանակ, ակնկալվում է նաև այդ գործընթացում հասարակության լայն շերտերի ներգրավվածությունը՝ իշխանության մարմիններին հայտնելու վերը հիշատակված դեպքերի, սոցիալական ցանցերում հրապարակված տեսանյութերում երևացող անձանց ինքնությունների վերաբերյալ իրենց հայտնի դարձած տեղեկությունները:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում պահպանել ռազմական դրության իրավական ռեժիմի պահանջները, ցուցաբերել քաղաքացիական բարձր պատասխանատվություն, չտրվել սադրանքների, զերծ մնալ նեղ անձնական կամ կուսակցական շահերը հանրային շահին ստորադասելու, հայրենասիրության քողի տակ հանրությանը մոլորության մեջ գցելու, այս պահին դեռևս մարտական դիրքերում գտնվող զինվորների կյանքն ու առողջությունը վտանգի տակ դնելու անթույլատրելի գործելաոճից և զգուշացնում է, որ պետությունն իր ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ իրականացնելու է իրավիճակից բխող համարժեք գործողություններ:

In the conditions of the war unleashed on 27 September 2020 by the Republic of Azerbaijan against the Republic of Artsakh and in accordance with this, the declared martial law in the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh on the same day, on 10 November 2020 after the publication in the media of a statement on the Agreement on the cessation of hostilities reached between the Republic of Armenia, the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan, in different districts of the Republic of Armenia , especially in the buildings of the RA Government, the RA National Assembly and other objects of state importance and public places in capital Yerevan , civil disorders were organized and carried out with the use of violence, pogroms, destruction, damage to property or armed resistance to a government representative. At this time, on the part of participants there were both calls for active disobedience to the legal demands of the government officials or the use of violence against individuals, as well as public calls aimed at seizing power, violent overthrow of the constitutional order, as a result of which public safety, the normal activities of state and local self-government bodies were under threat.
In addition, on the same day, the participants of the civil disorders used violence against the Chairman of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan in Yerevan in order to force him not to comply with the points of the above-mentioned Agreement, and also voiced threats to use violence against members of the RA government and the Prime Minister for the same purpose.
In connection with this incident, on 10 November, 2020 a criminal case was initiated in the Investigation Department of the RA National Security Service on the grounds of the elements of crime envisaged by Article 225, Parts 1, 2 and 4 of the RA Criminal Code, Article 301 of the RA Criminal Code and Article 301.1, Part 1.
As a result of numerous and effective investigative and other procedural actions and operative-search measures taken during the preliminary investigation of the criminal case, based on direct suspicion of committing a crime, about 20 persons were found and arrested. Moreover, most of the above-mentioned persons, already known to the public for their civil disorders, repented of their deeds, diametrically changed their behavior immediately after the application of judicial coercion against them and showed behavior characteristic of a law-abiding citizen.
We should add that operative-search measures are being taken, inspections of the places of occurrence, urgent investigative and procedural actions have been carried out, complex forensic-medical, forensic-commodity and forensic-trasological examinations have been appointed, numerous witnesses have been interrogated, items stolen from the government residence have been found out and seized, video recordings from the video cameras from the territories that were the scene of the incident have been seized, persons present in them have been identified, investigative and procedural actions of other types have been carried out in the direction of establishing the identities of all the participants in civil disorders, including the organizers, as well as bringing them to justice before the law.
The National Security Service of the Republic of Armenia conducts a consistent fight in the direction of preventing, disrupting and disclosing crimes against public security, the foundations of the constitutional order and state security.
At the same time, it is also expected that wide sections of society will be involved in this process, in order to inform the authorities of the information that has become known to them about the abovementioned cases, about the personalities of the persons captured on the videos published on social networks.
The RA National Security Service calls for observing the requirements of the legal regime of martial law, showing high civic responsibility, not giving in to provocations, refraining from an inadmissible modus operandi in which narrow personal or party interests prevail over public interests, the public is misled under the guise of patriotism, the life and health of soldiers still in combat positions are endangered, and warns that the state, using all its tools will take appropriate actions arising from the situation.