2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի ու դրանով պայմանավորված՝ նույն օրը Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին պատերազմը դադարեցնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև ձեռք բերված համաձայնության վերաբերյալ հայտարարությունը զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության տարբեր տարածքներում, հատկապես մայրաքաղաք Երևանում գտնվող ՀՀ Կառավարության, Ազգային ժողովի շենքերում և պետական նշանակության այլ օբյեկտներում ու հասարակական վայրերում կազմակերպվել և իրականացվել են բռնություն գործադրելով, ջարդ իրականացնելով, գույք ոչնչացնելով, վնասելով կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելով արտահայտված զանգվածային անկարգություններ: Այդ ընթացքում մասնակիցների կողմից հնչել են ինչպես իշխանության ներկայացուցիչների օրինական պահանջներին ակտիվորեն չենթարկվելու կամ անձանց նկատմամբ բռնություն կիրառելու կոչեր, այնպես էլ իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր, ինչի հետևանքով վտանգվել է հասարակական անվտանգությունը, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների բնականոն գործունեությունը:
Բացի այդ, նույն օրը զանգվածային անկարգությունների մասնակիցները վերը նշված համաձայնագրի կետերը չկատարելուն պարտադրելու նպատակով Երևան քաղաքում բռնություն են գործադրել ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի նկատմամբ, ինչպես նաև նույն նպատակով բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ են հնչեցրել ՀՀ կառավարության անդամների և վարչապետի նկատմամբ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ և 4-րդ մասերով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301.1 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռնարկված մեծաթիվ և արդյունավետ քննչական ու այլ դատավարական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա հայտնաբերվել և ձերբակալվել են ընդհանուր թվով շուրջ 20 անձինք: Ընդ որում հանրությանն իրենց անկարգություններով արդեն իսկ հայտնի՝ հիշյալ անձանց մեծամասնությունը զղջացել է կատարվածի համար, դատավարական հարկադրանք կիրառելուց անմիջապես հետո տրամագծորեն փոխել վարքագիծը և դրսևորել իրավահպատակ, օրինապաշտ քաղաքացուն բնորոշ վարքագիծ:
Հավելենք, որ ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, կատարվել են դեպքի վայրերի զննություններ, անհետաձգելի քննչական և դատավարական գործողություններ, նշանակվել են դատաբժշկական, դատաապրանքագիտական և դատահետքաբանական համալիր փորձաքննություններ, հարցաքննվել են բազմաթիվ վկաներ, հայտնաբերվել և վերցվել են կառավարական առանձնատնից հափշտակված իրերը, առգրավվել են դեպքի վայր հանդիսացող տարածքների տեսախցիկների տեսագրությունները, նույնացվել դրանցում առկա անձինք, իրականացվել են այլ տեսակի քննչական ու դատավարական գործողություններ՝ զանգվածային անկարգությունների բոլոր մասնակիցների, այդ թվում նաև կազմակերպիչների ինքնությունը պարզելու և նրանց՝ օրենքի առջև պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանում հասարակական անվտանգության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման, խափանման և բացահայտման ուղղությամբ:
Միաժամանակ, ակնկալվում է նաև այդ գործընթացում հասարակության լայն շերտերի ներգրավվածությունը՝ իշխանության մարմիններին հայտնելու վերը հիշատակված դեպքերի, սոցիալական ցանցերում հրապարակված տեսանյութերում երևացող անձանց ինքնությունների վերաբերյալ իրենց հայտնի դարձած տեղեկությունները:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում պահպանել ռազմական դրության իրավական ռեժիմի պահանջները, ցուցաբերել քաղաքացիական բարձր պատասխանատվություն, չտրվել սադրանքների, զերծ մնալ նեղ անձնական կամ կուսակցական շահերը հանրային շահին ստորադասելու, հայրենասիրության քողի տակ հանրությանը մոլորության մեջ գցելու, այս պահին դեռևս մարտական դիրքերում գտնվող զինվորների կյանքն ու առողջությունը վտանգի տակ դնելու անթույլատրելի գործելաոճից և զգուշացնում է, որ պետությունն իր ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ իրականացնելու է իրավիճակից բխող համարժեք գործողություններ:

В условиях развязанной 27 сентября 2020 года со стороны Азербайджанской Республики войны против Республики Арцах и в соответствии с этим объявленного в тот же день военного положения в Республике Армения и Республике Арцах, 10 ноября 2020 года после публикации в средствах массовой информации заявленияо достигнутом между Республикой Армения, Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой Соглашении о прекращении войны, на разных районах Республики Армения, особенно в находящихся в столице Ереване зданиях Правительства РА, Национального собрания РА и других объектах государственного значения и общественных местах были организованы и осуществлены массовые беспорядки с применением насилия, осуществлением погромов, уничтожением, повреждением имущества или оказанием вооруженного сопротивления представителю власти. В это время со стороны участников звучали как призывыактивного неподчинения законным требованиям представителей власти или применения насилия в отношении лиц, так и публичные призывы,направленные на захват власти, насильственное свержение конституционного строя, вследствие чего оказались под угрозой общественная безопасность, нормальная деятельность государственных органов и органов местного самоуправления.
Кроме того, в тот же день участники массовых беспорядковприменили насилие в отношении председателя Национального Собрания РА Арарата Мирзояна в Ереване, с целью заставить его не выполнять пункты вышеуказанного Соглашения, а также с той же целью озвучили угрозы применения насилия в адрес членов правительства и премьер-министра РА.
По данному факту в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА 10 ноября 2020 года было возбуждено уголовное дело по признакам преступлений, предусмотренных частями 1, 2 и 4 статьи 225 Уголовного кодекса РА, статьи 301 Уголовного кодекса РА и частью 1 статьи 301.1 Уголовного кодекса РА.
В результате многочисленных и эффективных следственных и других процессуальных действий, и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятыхв ходе предварительного следствия по уголовному делу, на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления были обнаружены и задержаны около 20 лиц. Причем большинство из упомянутых лиц, уже известных общественности своими массовыми беспорядками, раскаялись в содеянном, диаметрально изменили свое поведение непосредственно после применения в отношении них судебного принуждения и проявили характерное для законопослушного гражданина поведение.
Добавим, что предпринимаются оперативно-розыскные мероприятия, были проведены осмотры мест происшествия, неотложные следственно-процессуальные действия, назначены комплексные судебно-медицинские, судебно-товароведческие и судебно-трасологические экспертизы, допрошены многочисленные свидетели, обнаружены и изъяты похищенные из правительственной резиденциивещи, изъятывидеозаписи с видеокамер с территорий,являющихся местом происшествия, идентифицированы присутствующие в них лица, осуществлены следственно-процессуальные действия других видов для установления личностей всех участников массовых беспорядков, в том числе и организаторов, а также привлечения их к ответственности перед законом.
Служба национальной безопасности Республики Армения ведет последовательную борьбу по предотвращению, пресечению и раскрытию преступлений, направленных против общественной безопасности, основ конституционного строя и государственной безопасности.
Одновременно, ожидается также вовлеченность широких слоев общества в этот процесс, для сообщения органам власти информации, ставшей им известной о вышеупомянутых случаях, о личностях лиц, запечатлённых на видеоматериалах, опубликованных в социальных сетях.
Служба национальной безопасности РА призывает соблюдать требования правового режима военного положения, проявлять высокую гражданскую ответственность, не поддаваться на провокации, воздержаться отнедопустимого стиля поведения,при котором над общественными интересами превалируют узко-личностные или партийные интересы,общественность вводится в заблуждение под видом патриотизма, ставится под угрозу жизнь и здоровье находящихся на данный момент пока еще на боевых позициях солдат, и предупреждает, что государство,используя весь свой инструментарий,будет осуществлять соответствующие действия, вытекающие из ситуации.