Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական և արդյունավետ պայքար մղելով օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության դեմ ուղղված հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ, ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական և քրեադատավարական համակցված գործողությունների արդյունքում բացահայտել է նախկինում բարձրաստիճան զինվորական ծառայություն իրականացրած անձի կողմից պետական դավաճանության դեպք: Մասնավորապես՝ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված և քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռնարկված մեծաթիվ և արդյունավետ քննչական ու այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին, ՀՀ պաշտպանության նախարարի համապատասխան հրամանով ծառայության անցնելով ՀՀ զինված ուժերում և տարբեր տարիների ընթացքում զբաղեցնելով պատասխանատու պաշտոններ, օտարերկրյա կազմակերպության ներկայացուցիչներին հանձնել կամ հանձնելու նպատակով հավաքել է պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկատվություններ, թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար ցուցաբերել է այլ օգնություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության:
Այսպես. Քրեական գործով որպես մեղադրյալ նեգրավված անձը, գտնվելով Վրաստանի Հանրապետության տարածքում, հայտնվել է այդ երկրում գործունեություն ծավալած ադրբեջանական հետախուզական ծառայությունների տեսադաշտում և հավաքագրվելով այդ հետախուզական ծառայությունների աշխատակիցների կողմից՝ ստացել է կոնկրետ առաջադրանքներ` Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին անվտանգության, զինված ուժերի, սպառազինությունների մասին տեղեկություններ ձեռք բերելու կամ ծառայության բերումով արդեն իսկ իրեն հասանելի դարձած տեղեկատվությունը փոխանցելու վերաբերյալ, այդ թվում` բանակի անձնակազմի, զենքի, զինամթերքի, զինտեխնիկայի քանակի և տեսակի, զորամասերի և դրանց հրամանատարական կազմի, պաշտպանական շրջանների, ինժեներական կառույցների և սարքավորումների և այլնի վերաբերյալ՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության արտաքին անվտանգության` կատարել լրտեսություն:
Դրանից հետո, հիշյալ անձը ձեռնամուխ է եղել այդպիսի տեղեկություններ հավաքելուն, մասնավորապես՝ երկար տարիներ ծառայության մեջ գտնվելով ՀՀ զինված ուժերում, ի պաշտոնե ունենալով պետական և ծառայողական գաղտնիքներին առնչվելու թույլտվություն, կրելով դրանց արտահոսքի համար պատասխանատվություն և գիտակցելով, որ այդ տեղեկությունների արտահոսքի դեպքում վնաս կպատճառի երկրի անվտանգությանը, հավաքել և իր մոտ է պահել մարտական տեխնիկայի, սպառազինության, այդ թվում՝ տանկերի, մարտկոցների, ուժեղացման միջոցների, առաջնահերթ խոցվող օբյեկտների, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում ծառայող, պահեստազորում հաշվառված անձանց և այլնի վերաբերյալ ծառայողական և պետական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, ինչպես նաև, օգտագործելով Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում և Արցախի սպայական անձնակազմի շրջանում իր ունեցած հարաբերությունները, պարբերաբար հանդիպումներ է ունեցել վերջինների հետ և հետաքրքրություններ ցուցաբերել ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող կոնկրետ գործողությունների և այլնի վերաբերյալ, հավաքել տվյալներ, որից հետո՝ պարբերաբար Հայաստանի Հանրապետությունից մեկնել է Վրաստանի Հանրապետություն և ինչպես Ադրբեջանի դեսպանատան տարածքում, այնպես էլ դրանից դուրս հանդիպումներ և բազմաթիվ հեռախոսազրույցներ է ունեցել ադրբեջանական հետախուզական ծառայությունների աշխատակիցների հետ և նրանց մաս-մաս հանձնել կամ հայտնել է իրեն հայտնի դարձած և իր կողմից հավաքագրված պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկությունները, ինչպես նաև թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար ցուցաբերել է այլ օգնություն՝ կատարելով թշնամական երկրի հետախուզական ծառայությունների առաջադրանքները՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության՝ այդ ամբողջ ընթացքում փորձելով հնարավորինս գաղտնի պահել իր անձը, հետախուզական ծառայությունների հետ ունեցած կոնտակտային հեռախոսահամարները:
Վերոգրյալ հանցավոր արարքը կատարելու համար որոշում է կայացվել հիշյալ անձին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու համար որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Հարկ է նշել, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների, այդ թվում՝ շուրջ մեկ տասնյակից ավելի խուզարկությունների արդյունքում մեղադրյալի բնակարանում կամ օժանդակ շինություններում հայտնաբերվել և առգրավվել են մեծ քանակի ռազմամթերք՝ նռնակներ, պայթուցիչներ, փամփուշտներ, ինչպես նաև դեռևս արդիականությունը չկորցրած՝ մարտական տեխնիկայի, սպառազինության, այդ թվում՝ տանկերի, մարտկոցների, ուժեղացման միջոցների, առաջնահերթ խոցվող օբյեկտների և այլնի վերաբերյալ ծառայողական և պետական գաղտնիք պարունակող փաստաթղթեր, որոնց մի մասը՝ եզակի բնօրինակներով:
Միևնույն ժամանակ, մեղադրյալի բնակության վայրում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել են նաև հետախուզական գործունեություն կատարելու համար նախատեսված ռադիոհաղորդիչ սարքավորումներ, կապի միջոցներ, ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների հետ կապ հաստատելու համար նախատեսված հեռախոսահամարների վերաբերյալ գրառումներ պարունակող նոթատետրեր:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանում օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների և այլ կազմակերպությունների, ինչպես նաև առանձին անձանց հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ և շարունակելու է ձեռնարկել գործուն միջոցառումներ՝ անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, ազգային անվտանգության ծառայությունը ակնկալում է նաև այդ գործընթացում հասարակության լայն շերտերի ներգրավվածությունը՝ իշխանության մարմիններին հայտնելու պետական դավաճանության կամ լրտեսության վերաբերյալ իրենց հայտնի դարձած տեղեկությունները՝ ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, անվտանգության և տարածքային անձեռնմխելիության:

Служба национальной безопасности Республики Армения, ведя последовательную и эффективную борьбу по раскрытию, предотвращению и пресечению разведывательной деятельности специальных служб иностранных государств, направленной против территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения, в результате предпринятых оперативно-розыскных и уголовно-процессуальных совокупных действий раскрыла случай государственной измены, совершенной бывшим высокопоставленным военным.
В частности, в результате осуществленных многочисленных эффективных следственных и иных процессуальных действий, а также предпринятых параллельно с ними оперативно-розыскных мероприятий в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному и расследуемому в Следственном департаменте Службы национальной безопасности Республики Армения, была получена совокупность достаточных доказательств о том, что гражданин Республики Армения, поступив на службу в вооруженные силы РА по соответствующему приказу министра обороны РА и в разные годы занимая ответственные должности, передавал или собирал с целью передачи представителям иностранной организации сведения, содержащие государственную тайну, оказывал иную помощь в осуществлении враждебной деятельности в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
Таким образом, лицо, привлеченное в качестве обвиняемого по уголовному делу, находясь на территории Республики Грузия, попал в поле зрения азербайджанских разведывательных служб, осуществляющих деятельность в этой стране и, будучи завербованным сотрудниками этих разведывательных служб, получал конкретные задания добыть сведения о внешней безопасности, вооруженных силах, вооружениях Арцаха и Республики Армения или передать уже доступную ему по роду службы информацию, в том числе о личном составе армии, оружии, боеприпасах, количестве и видах военной техники, воинских частях и их командном составе, районах обороны, инженерных сооружениях, оборудовании и т.д., то есть, в ущерб внешней безопасности Республики Армения занимался шпионажем.
После этого, указанное лицо приступило к сбору подобных сведений, в частности, долгие годы служа в вооруженных силах РА, имея по должности разрешение на допуск к государственной и служебной тайне, неся ответственность за их утечку и осознавая, что в случае утечки этих сведений будет причинен ущерб безопасности страны, собирал и хранил у себя составляющие служебную и государственную тайну сведения о боевой технике, вооружениях, в том числе танках, батареях, средствах усиления, первостепенно уязвимых объектах, лицах, проходящих службу в вооруженных силах Республики Армения и зарегистрированных в резерве и т.д., а также, используя свои связи в вооруженных силах Республики Армения и среди офицерского состава Арцаха, периодически встречался с последними и проявлял интерес к осуществляемым подразделениями конкретным действиям и прочему, собирал данные, после чего периодически выезжал в Республику Грузия из Республики Армения и как на территории посольства Азербайджана, так и за ее пределами проводил встречи и многочисленные телефонные разговоры с сотрудниками азербайджанских разведывательных служб и передавал им по частям или сообщал известные и собранные им сведения, содержащие государственную тайну, а также оказывал иную помощь для осуществления враждебной деятельности, выполняя задания разведывательных служб враждебной страны в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения, стараясь в течение всего времени по возможности хранить в тайне свою личность, контактные телефонные номера с разведывательными службами.
За совершение вышеуказанного преступного деяния было принято решение о привлечении указанного лица в качестве обвиняемого за совершение преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 299 Уголовного кодекса РА, и в его отношении была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Необходимо отметить, что в результате предпринятых в ходе предварительного следствия по уголовному делу неотложных следственных действий, в том числе более десятка обысков, в квартире или подсобных помещениях обвиняемого было обнаружено и изъято большое количество боеприпасов - гранат, взрывателей, патронов, а также еще не потерявшие актуальности и содержащие служебную и государственную тайну документы о боевой технике, вооружениях, в том числе танках, батареях, средствах усиления, первостепенно уязвимых объектах и прочем, часть которых была в единственном экземпляре.
В то же время в ходе обыска, проведенного по месту жительства обвиняемого, были обнаружены также радиопередающее оборудование, средства связи, блокноты, содержащие записи о телефонных номерах, предусмотренных для связи с азербайджанскими спецслужбами, для осуществления разведывательной деятельности.
Служба национальной безопасности Республики Армения ведет последовательную борьбу по раскрытию, предотвращению и пресечению разведывательной деятельности специальных служб и других организаций иностранных государств, а также отдельных лиц, и продолжит предпринимать действенные меры для защиты безопасности личности, общества и государства, конституционного строя, прав и свобод граждан от внутренних и внешних угроз.
В то же время Служба национальной безопасности ожидает, что широкие круги общественности также будут вовлечены в этот процесс и будут сообщать органам власти ставшие им известными сведения о государственной измене или шпионаже во имя суверенитета, безопасности и территориальной неприкосновенности Республики Армения.