ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ առ այն, որ Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի ղեկավարը մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, մեկ միասնական դիտավորությամբ, ապօրինի, անհատույց շահադիտական դրդումներով, վատնման եղանակով, հափշտակել է համայնքի՝ առանձնապես խոշոր չափերի՝ 12.935.000 ՀՀ դրամի դրամական միջոցները:
Մասնավորապես՝ Փարաքար համայնքի ղեկավարը շահադիտական դրդումներով, համայնքի առանձնապես խոշոր չափերի հասնող գույքը հափշտակելու մեկ միասնական դիտավորությամբ, նախնական համաձայնության գալով ընկերոջ՝ Ս.Ղ.-ի հետ, 2013 թվականին իր ներկայացմամբ և ավագանու ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ վերջինին նշանակել է համայնքի ղեկավարի տեղակալ՝ ի պաշտոնե տեղեկացված լինելով, որ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով համայնքի ղեկավարի տեղակալները չեն կարող զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, զբաղեցնել այլ պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում կամ առևտրային կազմակերպություններում, կատարել այլ վճարովի աշխատանք, բացի գիտական, մանկավարժական և ստեղծագործական աշխատանքից: Հաստատապես իմանալով Ս.Ղ.-ի կողմից «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲ ընկերությունում աշխատելու, հետևաբար նաև վերջինի կողմից համայնքապետարանում աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու հանգամանքի մասին՝ կազմել, հաստատել և վավերացրել է իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող, իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստեր հաստատող, բովանդակությամբ կեղծ «աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր», աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթեր, որոնցում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ է ներառել հիշյալ աշխատակցի կողմից աշխատանքի հաճախելու, իր գործառութային պարտականությունները կատարելու և այլնի վերաբերյալ: Այնուհետև, բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթերը շրջանառության մեջ դնելով` ներկայացրել է վճարման, որի արդյունքում համայնքի բյուջեից Ս.Ղ.-ի անվամբ անհիմն կարգով ելքագրվել և վատնման եղանակով 2014-2017 թթ. ընթացքում հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի` ընդհանուր 6.925.000 ՀՀ դրամ գումար:
Բացի այդ, նույն համայնքի ղեկավարը, նախնական համաձայնության գալով ազգականի՝ Գ.Հ.-ի հետ, 2013 թ. վերջինին Արմավիրի մարզի Փարաքարի համայնքապետարանում հրամանագրել է որպես համայնքի ղեկավարի վարորդ, որից հետո Գ.Հ.-ի կողմից համայնքապետարանում աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու պայմաններում կազմել, հաստատել և վավերացրել է բովանդակությամբ կեղծ «աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր», աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթեր, ապա տվյալ փաստաթղթերը շրջանառության մեջ դնելով` ներկայացրել է վճարման, որի արդյունքում համայնքի բյուջեից Գ.Հ.-ի անվամբ անհիմն կարգով ելքագրվել և ապօրինի անհատույց, շահադիտական դրդումներով, 2013-2018 թթ. ընթացքում, վատնման եղանակով հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի` ընդհանուր 5.970.000 ՀՀ դրամ գումար:
Վերոգրյալից բացի, Փարաքար համայնքի ղեկավարը, կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ, համայնքի սոցալապես անապահով անձանցից Դ.Մ.-ի և Լ.Ս.-ի անուններով, համապատասխանաբար 2015 և 2018 թվականներին, որպես սոցիալական աջակցություն տրամադրել է 40.000 ՀՀ դրամ գումար և շահադիտական դրդումներով ելքագրված գումարն օգտագործել է իր անձնական կարիքների համար, այդ կերպ օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, յուրացման եղանակով հափշտակել է նշված գումարները:
Միաժամանակ, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Է.Ե.-ն, հանդիսանալով Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի ավագանու անդամ, 2015 թ. հունիսի 8-ից մինչև նույն թվականի հունիսի 11-ը և 2015 թ. օգոստոսի 5-ից մինչև նույն թվականի օգոստոսի 24-ը բացակայել է ՀՀ տարածքից, չի մասնակցել այդ ընթացքում կայացած ավագանու նիստերին, սակայն 11.06.2015 թվականին Փարաքար համայնքի ավագանու կողմից ընդունված որոշումներում և կայացած նիստի արձանագրությունում Է. Ե.-ն նշվել է որպես նիստին մասնակից ավագանու անդամ, և վերջինի անվան դիմաց դրվել է ստորագրություն. այդ կերպ կազմվել են պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախապատրաստված այլ նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենը կատարել է առանձնապես խոշոր չափերով վատնում՝ օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը: Հիշյալ պաշտոնատար անձը «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի՝ 2019 թ. տարեկան գնումների պլանով նախատեսված «Գազ 66-11» մակնիշի չորս բեռնատարների ձեռք բերման համար 2019 թ. ապրիլի 16-ին «gnumner.am» կայքում հրապարակված հայտի հիման վրա կայացած մրցույթի միակ մասնակից ընկերության հետ 2019 թ. օգոստոսի 1-ին կնքել է ապրանքի գնման պայմանագիր և «Կովկասի բնության հիմնադրամ» հասարակական կազմակերպության կողմից հիշյալ ՊՈԱԿ-ին հատկացված դրամաշնորհների հաշվին, 2019 թ. սեպտեմբերի 27-ին յուրաքանչյուրը 7,000,000 ՀՀ դրամով ձեռք է բերել (իրականում 2,400,000 ՀՀ դրամ միջին շուկայական արժեք ունեցող) «Գազ 66-11» մակնիշի չորս բեռնատար ավտոմեքենա՝ քաջատեղյակ լինելով շուկայում վերջինի անհամեմատ էժան գնի մասին:
Վերոհիշյալ դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելու, ինչպես նաև պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով յուրացում կատարելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթղթեր կեղծելու և դրանք օգտագործելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցվել են երկու քրեական գործեր:
Ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ՝ հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի արարքն անհատականացնելու, պետական կազմակերպությանը կամ համայնքին պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնելու ուղղությամբ:

В результате комплексных эффективных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых соответствующими подразделениями Службы национальной безопасности РА, были получены достаточные фактические данные относительно того, что руководитель общины Паракар Армавирской области по предварительному сговору с группой лиц, с единым умыслом, исходя из незаконных, корыстных побуждений, путем растраты похитил денежные средства общины в особо крупных размерах на сумму 12 935 000 драмов РА.
В частности, глава общины Паракар из корыстных побуждений, с единым намерением хищения имущества общины, достигающего особо крупных размеров, придя к предварительному сговору с со своим товарищем С. Г. в 2013 году по своему представлению и большинством голосов от общего числа членов Совета старейшин назначил последнего заместителем главы общины, будучи по должности проинформированным о том, что в установленном Законом РА “О местном самоуправлении” порядке заместители главы общины не могут заниматься предпринимательской деятельностью, занимать другую должность в государственных или местных органах самоуправления или в коммерческих организациях, выполнять другую оплачиваемую работу, кроме научной, педагогической и творческой.
Точно зная о том, что С. Г. работал в ЗАО “Газпром Армения”, следовательно, и о том, что он не посещал место работы в мэрии и не выполнял свои трудовые обязанности, составил и утвердил ложные по содержанию “Табели учета рабочего времени”, правомочный официальный документ, являющийся подтверждающим факты, имеющим юридическое значение, также и иные документы, являющиеся основанием для выплаты заработной платы, в которые были включены заведомо ложные сведения о явке указанного работника на работу, выполнении им функциональных обязанностей и т.п.
Затем, пустив в оборот поддельные по содержанию документы, он представил их для выплаты, в результате чего в необоснованном порядке, путем растраты на имя С. Г. из бюджета общины в 2014-2017 гг. были выписаны и похищены денежные средства в особо крупных размерах, в общей сложности 6 925 000 драмов РА.
Кроме этого, глава той же общины, достигнув предварительного соглашения с родственником Г. Х. в 2013 г. назначил последнего водителем главы общины Паракар Армавирской области, после чего в условиях его невыхода на работу в общинную администрацию и невыполнения трудовых обязанностей С. Г. составил и утвердил ложные по содержанию “Табели учета рабочего времени”, также и другие документы, являющиеся основанием для выплаты заработной платы, а затем, введя данные документы в обращение, представил их на выплату. В результате из бюджета общины 2013-2018 гг. на имя Г. Х. незаконно, безвозмездно, с корыстными мотивами выписывались денежные средства. В течение этого периода путем растраты была похищена сумма в особо крупных размерах, в общей сложности 5 970 000 драмов РА.
Помимо вышеизложенного, глава общины Паракар, используя поддельные документы, на имя Д. М. и Л. С., из числа социально необеспеченных лиц общины в 2015 и 2018 годах в качестве социальной помощи представил сумму в размере 40 000 драмов РА и использовал суммы, выписанные с корыстными мотивами, для своих личных нужд, таким образом, используя свое должностное положение, похитил указанные суммы путем присвоения.
В то же время были получены фактические данные о том, что Э. Е. будучи членом Совета старейшин общины Паракар Армавирской области с 8 июня 2015 года по 11 июня того же года, с 5 августа 2015 года по 24 августа того же года не находился на территории РА, не участвовал в заседаниях Совета старейшин, прошедших за этот период, однако в решениях, принятых Советом старейшин общины Паракар 11.06.2015 г., и в протоколе состоявшегося заседания Э. Е. был указан как член Совета старейшин, участвовавший в заседании, и перед его именем была поставлена подпись, таким образом, были составлены официальные поддельные документы.
Другими материалами, подготовленными в Следственном департаменте СНБ РА, были получены фактические данные о том, что бывший директор ГНКО “Дилижанский национальный парк”, используя свое должностное положение, совершил особо крупные растраты.
Упомянутое должностное лицо ГНКО “Дилижанский национальный парк” в 2019 году для приобретения четырех грузовых автомобилей марки “ГАЗ 66-11”, предусмотренных годовым планом закупок, 16 апреля 2019 г., на основании заявки, опубликованной на веб-сайте gnumner.am , 1 августа 2019 г. подписал договор о закупке товара с компанией, единственным участником тендера, и за счет грантов, выделенных упомянутому ГНКО общественной организацией “Фонд природы Кавказа”, 27 сентября 2019 г. приобрел четыре грузовых автомобиля марки “ГАЗ 66-11”, заплатив за каждый по 7 000 000 драмов РА (на самом деле их средняя рыночная стоимость - 2 400 000 драмов РА), хорошо зная о несравненно более низкой их цене на рынке.
В связи с вышеупомянутыми случаями в Следственном департаменте СНБ РА были возбуждены два уголовных дела по признакам соответствующих статей, предусмотренных Уголовным кодексом РА за растрату в особо крупных размерах, а также присвоение с использованием должностного положения, совершение должностного подлога, подделку официальных правомочных документов и их использование.
Предпринимаются активные меры в направлении установления полного круга лиц, вовлеченных в преступную схему, индивидуализации действий каждого из них, полному возмещению ущерба, причиненного государственной организации или общине.