ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ առ այն, որ Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի ղեկավարը մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, մեկ միասնական դիտավորությամբ, ապօրինի, անհատույց շահադիտական դրդումներով, վատնման եղանակով, հափշտակել է համայնքի՝ առանձնապես խոշոր չափերի՝ 12.935.000 ՀՀ դրամի դրամական միջոցները:
Մասնավորապես՝ Փարաքար համայնքի ղեկավարը շահադիտական դրդումներով, համայնքի առանձնապես խոշոր չափերի հասնող գույքը հափշտակելու մեկ միասնական դիտավորությամբ, նախնական համաձայնության գալով ընկերոջ՝ Ս.Ղ.-ի հետ, 2013 թվականին իր ներկայացմամբ և ավագանու ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ վերջինին նշանակել է համայնքի ղեկավարի տեղակալ՝ ի պաշտոնե տեղեկացված լինելով, որ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով համայնքի ղեկավարի տեղակալները չեն կարող զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, զբաղեցնել այլ պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում կամ առևտրային կազմակերպություններում, կատարել այլ վճարովի աշխատանք, բացի գիտական, մանկավարժական և ստեղծագործական աշխատանքից: Հաստատապես իմանալով Ս.Ղ.-ի կողմից «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲ ընկերությունում աշխատելու, հետևաբար նաև վերջինի կողմից համայնքապետարանում աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու հանգամանքի մասին՝ կազմել, հաստատել և վավերացրել է իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող, իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստեր հաստատող, բովանդակությամբ կեղծ «աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր», աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթեր, որոնցում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ է ներառել հիշյալ աշխատակցի կողմից աշխատանքի հաճախելու, իր գործառութային պարտականությունները կատարելու և այլնի վերաբերյալ: Այնուհետև, բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթերը շրջանառության մեջ դնելով` ներկայացրել է վճարման, որի արդյունքում համայնքի բյուջեից Ս.Ղ.-ի անվամբ անհիմն կարգով ելքագրվել և վատնման եղանակով 2014-2017 թթ. ընթացքում հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի` ընդհանուր 6.925.000 ՀՀ դրամ գումար:
Բացի այդ, նույն համայնքի ղեկավարը, նախնական համաձայնության գալով ազգականի՝ Գ.Հ.-ի հետ, 2013 թ. վերջինին Արմավիրի մարզի Փարաքարի համայնքապետարանում հրամանագրել է որպես համայնքի ղեկավարի վարորդ, որից հետո Գ.Հ.-ի կողմից համայնքապետարանում աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու պայմաններում կազմել, հաստատել և վավերացրել է բովանդակությամբ կեղծ «աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր», աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթեր, ապա տվյալ փաստաթղթերը շրջանառության մեջ դնելով` ներկայացրել է վճարման, որի արդյունքում համայնքի բյուջեից Գ.Հ.-ի անվամբ անհիմն կարգով ելքագրվել և ապօրինի անհատույց, շահադիտական դրդումներով, 2013-2018 թթ. ընթացքում, վատնման եղանակով հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի` ընդհանուր 5.970.000 ՀՀ դրամ գումար:
Վերոգրյալից բացի, Փարաքար համայնքի ղեկավարը, կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ, համայնքի սոցալապես անապահով անձանցից Դ.Մ.-ի և Լ.Ս.-ի անուններով, համապատասխանաբար 2015 և 2018 թվականներին, որպես սոցիալական աջակցություն տրամադրել է 40.000 ՀՀ դրամ գումար և շահադիտական դրդումներով ելքագրված գումարն օգտագործել է իր անձնական կարիքների համար, այդ կերպ օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, յուրացման եղանակով հափշտակել է նշված գումարները:
Միաժամանակ, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Է.Ե.-ն, հանդիսանալով Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի ավագանու անդամ, 2015 թ. հունիսի 8-ից մինչև նույն թվականի հունիսի 11-ը և 2015 թ. օգոստոսի 5-ից մինչև նույն թվականի օգոստոսի 24-ը բացակայել է ՀՀ տարածքից, չի մասնակցել այդ ընթացքում կայացած ավագանու նիստերին, սակայն 11.06.2015 թվականին Փարաքար համայնքի ավագանու կողմից ընդունված որոշումներում և կայացած նիստի արձանագրությունում Է. Ե.-ն նշվել է որպես նիստին մասնակից ավագանու անդամ, և վերջինի անվան դիմաց դրվել է ստորագրություն. այդ կերպ կազմվել են պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախապատրաստված այլ նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենը կատարել է առանձնապես խոշոր չափերով վատնում՝ օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը: Հիշյալ պաշտոնատար անձը «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի՝ 2019 թ. տարեկան գնումների պլանով նախատեսված «Գազ 66-11» մակնիշի չորս բեռնատարների ձեռք բերման համար 2019 թ. ապրիլի 16-ին «gnumner.am» կայքում հրապարակված հայտի հիման վրա կայացած մրցույթի միակ մասնակից ընկերության հետ 2019 թ. օգոստոսի 1-ին կնքել է ապրանքի գնման պայմանագիր և «Կովկասի բնության հիմնադրամ» հասարակական կազմակերպության կողմից հիշյալ ՊՈԱԿ-ին հատկացված դրամաշնորհների հաշվին, 2019 թ. սեպտեմբերի 27-ին յուրաքանչյուրը 7,000,000 ՀՀ դրամով ձեռք է բերել (իրականում 2,400,000 ՀՀ դրամ միջին շուկայական արժեք ունեցող) «Գազ 66-11» մակնիշի չորս բեռնատար ավտոմեքենա՝ քաջատեղյակ լինելով շուկայում վերջինի անհամեմատ էժան գնի մասին:
Վերոհիշյալ դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելու, ինչպես նաև պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով յուրացում կատարելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթղթեր կեղծելու և դրանք օգտագործելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցվել են երկու քրեական գործեր:
Ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ՝ հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի արարքն անհատականացնելու, պետական կազմակերպությանը կամ համայնքին պատճառված վնասն ամբողջությամբ վերականգնելու ուղղությամբ:

As a result of comprehensive and effective operative-search measures undertaken by the relevant units of the National Security Service of RA, sufficient factual data were obtained regarding the fact that the head of the Parakar community of the Armavir province, by prior conspiracy with a group of persons, with a single intent, based on illegal, selfish motives, through embezzlement stole community funds in especially large amounts in the amount of 12.935.000 AMD.
In particular, the head of the Parakar community, for selfish reasons, with a single intent to steal the community's property, reaching especially large sizes, by prior conspiracy with his comrade S.Gh. in 2013, on his own recommendation and by a majority vote of the total number of members of the Council of Elders, appointed the latter as deputy head of the community, having been informed by virtue of his position that, in accordance with the procedure established by the RA Law "On Local Self-Government", deputy heads of the community cannot engage in entrepreneurial activity, hold another position in state or local self-government bodies or in commercial organizations, perform other paid work, except for scientific, pedagogical and creative work.
Being aware of the fact that S.Gh. worked at Gazprom Armenia CJSC, and therefore also did not attend work at the community municipality and did not fulfill his work duties, compiled, approved and ratified worksheets being an official document granting rights, confirming facts of legal significance, containing false "timesheets", other documents that are the basis for salary payment, in which obviously false information included the aforementioned employee's attendance at work, performance of his functional duties, etc. Then, having put the false documents into circulation, he submitted them for payment, as a result of which, in an unjustified manner, by embezzlement in the name of S. Gh., funds in especially large amounts, a total of 6.925.000 AMD, were written out and stolen from the community budget in 2014-2017.
In addition, the head of the same community, by prior agreement with his relative, G.H. in 2013 appointed the latter as a driver for the head at the Parakar community municipality of Armavir province, after which, in the absence of G.H. from work at the community municipality and to fulfill his work duties, he drew up, approved and ratified false “Timesheets” in content, as well as other documents that are the basis for the payment of wages, and then, having put these documents into circulation, submitted them for payment. As a result, funds were illegally, gratuitously, and for selfish motives written out from the community budget for 2013-2018 in the name of G. H. During this period, an especially large amount of money a total of 5.970.000 AMD was stolen through embezzlement.
In addition to the above, the head of the Parakar community, using forged documents in the name of D.M. and L.S., in 2015 and 2018 respectively, from among the socially vulnerable individuals of the community, provided 40.000 AMD as social assistance to socially vulnerable people and used the withdrawn amount for his personal needs, thus using his official position and stole the mentioned amounts by misappropriation.
At the same time, factual data were obtained that E. Ye., being a member of the Council of Elders of the Parakar community of the Armavir province, from June 8, 2015 to June 11, 2015 and from August 5, 2015 to August 24,2015 was not in the territory of RA, did not participate in the session that took place during that period, however, on June 11, 2015 in the decisions adopted by the Parakar community council and in the minutes of the session, E. E. was listed as a member of the Council of Elders participating in the session, and a signature was placed in front of the latter's name: in this way, official false documents were drawn up.
Other materials prepared by the Investigation Department of the RA NSS provided factual data that the former director of “Dilijan National Park” SNCO, using his official position, committed particularly large embezzlement. The mentioned official of “Dilijan National Park” SNCO signed a contract for the purchase of four GAZ 66-11 trucks envisaged by the annual procurement plan on April 16, 2019, based on the application published on the gnumner.am website, on August 1, 2019, with the company, the sole participant in the tender, and, using the grants allocated to the mentioned SNCO by the Caucasus Nature Fund NGO, on September 27, 2019, purchased four GAZ 66-11 trucks, paying 7.000.000 AMD for each (in fact, their average market value is 2.400.000 AMD), being well aware about their incomparably lower price on the market.
In connection with the above-mentioned cases, two criminal cases were initiated in the Investigation Department of the RA NSS on the grounds of the relevant articles provided for by the RA Criminal Code for embezzlement on an especially large scale, as well as misappropriation using official position, committing official forgery, forging official documents granting rights and using them.
Active measures are being taken to establish the full circle of persons involved in the criminal scheme, individualize the actions of each of them, and fully compensate for the damage caused to the state organization or community.