ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ ՀՀ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության հետ համատեղ ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների շնորհիվ հնարավոր է եղել բացահայտել քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու, վերջինիս մասնակցելու կամ ներգրավելու, հիշյալ խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձին դիմելու հանցավոր սխեմաներ: Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու հիմնավոր կասկածանքով 2020 թ. օգոստոսի 25-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ է բերման ենթարկվել «օրենքով գողի» կարգավիճակ ստացած «Օշականցի Գևորիկ» մականվամբ Գ. Մ.-ն, ով նույն օրը քրեադատավարական օրենքով սահմանված հիմքերի առկայության պայմաններում ձերբակալվել է:
Քրեական գործով ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ այն մասին, որ «օրենքով գողի» կարգավիճակ ստացած «Օշականցի Գևորիկ» մականվամբ Գ. Մ.-ն, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կողմից սահմանված ու ճանաչված վարքագծի կանոնների համաձայն՝ ստանալով և պահպանելով քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը և հանդիսանալով այդ կարգավիճակով ու միջանձնային հիերարխիկ հարաբերություններով օժտված անձանց միավորման անդամ՝ 2020 թ. փետրվարի 22-ից հետո շարունակել է պահպանել քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը և ստանձնել է մասնավոր, այն է՝ պարտք մնացած գումարի վերադարձման խնդրին վերաբերող վեճի՝ իր անօրինական ազդեցությունն օգտագործելու և սպառնալիքի միջոցով իրեն դիմած անձի օգտին լուծելը:
Մասնավորապես՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Գ. Մ.-ն իրեն դիմած Ա. Պ.-ի օգտին մասնավոր հարցին առնչվող, այն է՝ նախկինում գրավադրված ոսկու դիմաց պարտք մնացած և ձկան վաճառքից գոյացած գումարները Ս. Ս.-ի կողմից չվճարելու վերաբերյալ առաջացած վեճը (խնդիրը) լուծելու համար օգտագործել է իր անօրինական ազդեցությունը: Նա 2020 թ. մայիսի 17-ից սկսած զանգահարել է Ս.Ս.-ին և սպառնալիքներ տալու միջոցով հանձնարարել է նրան համաձայնության գալ պարտատիրոջ՝ Ա.Պ.-ի առաջարկի հետ, ով օգտվելով Գ.Մ.-ի հովանավորչությունից Ս.Ս.-ից պահանջել է 4800 ԱՄՆ դոլար, 1.550.000 ՀՀ դրամ և նրան պատկանող Արմավիրի մարզում գտվող ձկնաբուծական լճերի ափամերձ հատվածների հողատարածքների սեփականության վկայականները:
Նույն քրեական գործի շրջանակներում բերման են ենթարկվել ևս 4 անձինք:
Նախաքննական մարմնի կողմից բերման ենթարկված անձանցից 3-ը ՀՀ քրեադատավարական օրենսգրքով սահմանված հիմքերի առկայության պայմաններում ձերբակալվել են, իսկ 1-ի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Բացի այդ, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող մեկ այլ քրեական գործով նույն օրը ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության հետ համատեղ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ այն մասին, որ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող «քրեական հեղինակության» կարգավիճակ ունեցող, այսպես կոչված «զոն նայող» հանդիսացող Ա. Թ.-ն 2020 թ. փետրվարի 22-ի դրությամբ, շարունակելով պահպանել քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը, 2020 թ. փետրվարի 22-ից սկսած նաև ղեկավարել է քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում: Մասնավորապես, ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող անձանց նկատմամբ իրականացրել է վերահսկողություն, նրանց շարքերում «կարգուկանոն» պահպանելու նպատակով քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման անդամներ հանդիսացող և դրա կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը ներգրավված տարբեր անձանց տվել է կոնկրետ հրահանգներ, իսկ մասնավոր հարցերին առնչվող վեճերը (խնդիրները) լուծելու համար՝ հանձնարարականներ, կազմակերպել և վերահսկել է նաև, այսպես կոչված, «օբշակի» գումարների հավաքագրումը և տնօրինումը:
Միաժամանակ ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ Ա.Թ.-ն, գտնվելով արգելանքի տակ ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի 3-րդ տեղամասի 30-րդ խցում, քրեակատարողական հիմնարկում պահվող կալանավորների և դատապարտյալների նկատմամբ իրականացրել է վերահսկողություն, մասնավորապես՝ իրեն դիմած տարբեր անձանց խնդրանքներով կարգավորել և վերաբաշխել է ՔԿՀ-ում գտնվող և նոր տեղափոխված անձանց պահման վայրերը՝ տեղամասերը և խցերը, հետևել է կալանավորների և դատապարտյալների կողմից մոլախաղերի մեջ ներգրավվածությանը՝ արտոնյալներին զերծ պահելով դրանից, քրեակատարողական հիմնարկի այլ տեղամասերի «արտոնյալ» կալանավորների և դատապարտյալների հետ քննարկել է տվյալ տեղամասում վերահսկողությունը թուլացրած և կալանավորված անձանց շրջանում հեղինակությունը կորցրած այսպես կոչված մեկ այլ «զոն նայողին» պատժելու հարցը:
Հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առարկաներ ու արժեքներ հայտնաբերելու նպատակով վերը նշված անձանց բնակարաններում հիշատակված քրեական գործերով կատարվել են ընդհանուր թվով 6 խուզարկություններ, որի արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ, բջջային հեռախոսներ, վեճի առարկա հանդիսացող հողամասերի սեփականության իրավունքի գրանցման վկայագրեր, ինչպես նաև քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող այլ առարկաներ:
Ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ հանցավոր սխեմայում ներգրավված մասնակիցների կողմից այլ հանցավոր դրսևորումների առկայությունը պարզելու, հնարավոր հանցավոր դրսևորումները կանխելու, խափանելու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է հանրությանը զերծ մնալ նյութական կամ ոչ նյութական օգուտ կամ այլ առավելություն ստանալու կամ իրական կամ ենթադրյալ իրավունքներն իրականացնելու համար քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց դիմելու գործելաոճից և ցուցաբերել բացառապես իրավահպատակ վարքագիծ և հիշեցնում է, որ այդ գործողությունների համար սահմանված է քրեական պատասխանատվություն:

Благодаря широкомасштабным следственным и иным процессуальным действиям, проведенным по уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, а также предпринятым параллельно с ними эффективным комплексным оперативно-розыскным мероприятиям совместно с Уголовно-исполнительной службой Министерства юстиции РА стало возможным раскрыть преступные схемы по созданию и руководству группировкой, являющейся носителем криминальной субкультуры, лицами, имеющими высший статус в криминальной иерархии, участию в группировке или вовлечению в нее, обращению к участнику указанной группировки или к лицу, имеющему высший статус в криминальной иерархии. 25 августа 2020 г. по обоснованному подозрению в создании и руководстве группировкой, являющейся носителем криминальной субкультуры, лицом, имеющим высший статус в криминальной иерархии, в Следственный департамент СНБ РА был подвергнут приводу получивший статус “вора в законе” Г. М. по прозвищу Геворик Ошаканский, который в тот же день был задержан при наличии оснований, установленных уголовно-процессуальным законом.
По уголовному делу были получены достаточные фактические данные о том, что получивший статус “вора в законе” Г. М. по прозвищу Геворик Ошаканский, согласно правилам поведения, установленным и признанным группировкой, являющейся носителем криминальной субкультуры, получив и сохранив высший статус в криминальной иерархии, и являясь членом объединения лиц, наделенных этим статусом и имеющих межличностные иерархические отношения, после 22 февраля 2020 г. продолжал сохранять высший статус в криминальной иерархии и взял на себя решение спора, связанного с частным вопросом о возврате оставшейся суммы долга, в пользу обратившегося к нему лица путем использования своего незаконного влияния и угроз.
В частности, Г. М., имеющий высший статус в криминальной иерархии, использовал свое незаконное влияние для решения в пользу обратившегося к нему А. П. спора (проблемы), связанного с частным вопросом – неуплатой С. С. денежных сумм, задолженных за заложенное ранее золото и полученных от продажи рыбы.
С 17 мая 2020 г. он звонил С. С. и путем угроз поручил ему прийти к согласию относительно предложения кредитора А. П., который, воспользовавшись покровительством Г. М., потребовал от С. С. 4800 долларов США, 1.550.000 драмов РА и свидетельства о собственности на земельные территории прибрежных участков принадлежащих ему рыбоводческих озер, находящихся в Армавирской области.
В рамках того же уголовного дела четверо лиц также были подвергнуты приводу.
Трое из подвергнутых приводу органом предварительного следствия лиц были задержаны при наличии установленных Уголовно-процессуальным кодексом РА оснований, а в отношении одного лица в качестве меры пресечения была применена подписка о невыезде.
Кроме того, в тот же день по другому уголовному делу, расследуемому в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, в результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых совместно с Уголовно-исполнительной службой МЮ РА, были получены достаточные фактические данные о том, что так называемый “смотрящий за зоной” А. Т., имеющий высший статус в криминальной иерархии, имеющий статус “криминального авторитета”, по состоянию на 22 февраля 2020 г., продолжая сохранять высший статус в криминальной иерархии, с 22 февраля 2020 г. также руководил группировкой, являющейся носителем криминальной субкультуры. В частности, он осуществлял контроль в отношении лиц, содержащихся в уголовно-исполнительном учреждении “Армавир” МЮ РА, с целью поддержания в их рядах “порядка” давал конкретные инструкции различным лицам - членам являющейся носителем криминальной субкультуры группировки, вовлеченным в осуществление преследуемых ею целей, а для решения споров (проблем), связанных с частными вопросами, давал поручения, а также организовывал и контролировал сбор и распоряжение денежными средствами так называемого “общака”.
В то же самое время были получены фактические данные о том, что А. Т., находясь под арестом в 30-ой камере 3-го участка уголовно-исполнительного учреждения “Армавир” МЮ РА, осуществлял контроль в отношении содержащихся в уголовно-исполнительном учреждении заключенных и осужденных. В частности, по просьбам обратившихся к нему различных лиц регулировал и перераспределял места содержания – участки и камеры – находящихся и недавно переведенных в УИУ лиц, следил за вовлеченностью заключенных и осужденных в азартные игры, удерживая от этого привилегированных лиц, и обсуждал с “привилегированными” заключенными и осужденными других участков уголовно-исполнительного учреждения вопрос наказания другого так называемого “смотрящего за зоной”, ослабившего контроль на данном участке и потерявшего свой авторитет среди заключенных.
С целью обнаружения полученных преступным путем предметов и ценностей, по вышеупомянутым уголовным делам в квартирах указанных лиц было проведено 6 обысков, в результате которых были обнаружены и изъяты различные виды наркотических средств, сотовые телефоны, свидетельства о регистрации права собственности на земельные участки, являющиеся предметом спора, а также иные предметы, имеющие значение для уголовного дела.
Предпринимаются активные мероприятия по выявлению других преступных проявлений участниками, вовлеченными в преступную схему, пресечению и предотвращению возможных преступных проявлений.
Служба национальной безопасности призывает общественность воздерживаться от обращения к участнику группировки, являющейся носителем криминальной субкультуры, или к лицам, имеющим высший статус в криминальной иерархии, для получения материальной или нематериальной выгоды или другого преимущества, или для осуществления реальных или предполагаемых прав. СНБ призывает также проявлять исключительно правомерное поведение, а также напоминает, что за эти действия предусмотрена уголовная ответственность.