ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ ՀՀ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության հետ համատեղ ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների շնորհիվ հնարավոր է եղել բացահայտել քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու, վերջինիս մասնակցելու կամ ներգրավելու, հիշյալ խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձին դիմելու հանցավոր սխեմաներ: Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու հիմնավոր կասկածանքով 2020 թ. օգոստոսի 25-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ է բերման ենթարկվել «օրենքով գողի» կարգավիճակ ստացած «Օշականցի Գևորիկ» մականվամբ Գ. Մ.-ն, ով նույն օրը քրեադատավարական օրենքով սահմանված հիմքերի առկայության պայմաններում ձերբակալվել է:
Քրեական գործով ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ այն մասին, որ «օրենքով գողի» կարգավիճակ ստացած «Օշականցի Գևորիկ» մականվամբ Գ. Մ.-ն, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կողմից սահմանված ու ճանաչված վարքագծի կանոնների համաձայն՝ ստանալով և պահպանելով քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը և հանդիսանալով այդ կարգավիճակով ու միջանձնային հիերարխիկ հարաբերություններով օժտված անձանց միավորման անդամ՝ 2020 թ. փետրվարի 22-ից հետո շարունակել է պահպանել քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը և ստանձնել է մասնավոր, այն է՝ պարտք մնացած գումարի վերադարձման խնդրին վերաբերող վեճի՝ իր անօրինական ազդեցությունն օգտագործելու և սպառնալիքի միջոցով իրեն դիմած անձի օգտին լուծելը:
Մասնավորապես՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Գ. Մ.-ն իրեն դիմած Ա. Պ.-ի օգտին մասնավոր հարցին առնչվող, այն է՝ նախկինում գրավադրված ոսկու դիմաց պարտք մնացած և ձկան վաճառքից գոյացած գումարները Ս. Ս.-ի կողմից չվճարելու վերաբերյալ առաջացած վեճը (խնդիրը) լուծելու համար օգտագործել է իր անօրինական ազդեցությունը: Նա 2020 թ. մայիսի 17-ից սկսած զանգահարել է Ս.Ս.-ին և սպառնալիքներ տալու միջոցով հանձնարարել է նրան համաձայնության գալ պարտատիրոջ՝ Ա.Պ.-ի առաջարկի հետ, ով օգտվելով Գ.Մ.-ի հովանավորչությունից Ս.Ս.-ից պահանջել է 4800 ԱՄՆ դոլար, 1.550.000 ՀՀ դրամ և նրան պատկանող Արմավիրի մարզում գտվող ձկնաբուծական լճերի ափամերձ հատվածների հողատարածքների սեփականության վկայականները:
Նույն քրեական գործի շրջանակներում բերման են ենթարկվել ևս 4 անձինք:
Նախաքննական մարմնի կողմից բերման ենթարկված անձանցից 3-ը ՀՀ քրեադատավարական օրենսգրքով սահմանված հիմքերի առկայության պայմաններում ձերբակալվել են, իսկ 1-ի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Բացի այդ, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող մեկ այլ քրեական գործով նույն օրը ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության հետ համատեղ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ այն մասին, որ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող «քրեական հեղինակության» կարգավիճակ ունեցող, այսպես կոչված «զոն նայող» հանդիսացող Ա. Թ.-ն 2020 թ. փետրվարի 22-ի դրությամբ, շարունակելով պահպանել քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը, 2020 թ. փետրվարի 22-ից սկսած նաև ղեկավարել է քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում: Մասնավորապես, ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող անձանց նկատմամբ իրականացրել է վերահսկողություն, նրանց շարքերում «կարգուկանոն» պահպանելու նպատակով քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման անդամներ հանդիսացող և դրա կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը ներգրավված տարբեր անձանց տվել է կոնկրետ հրահանգներ, իսկ մասնավոր հարցերին առնչվող վեճերը (խնդիրները) լուծելու համար՝ հանձնարարականներ, կազմակերպել և վերահսկել է նաև, այսպես կոչված, «օբշակի» գումարների հավաքագրումը և տնօրինումը:
Միաժամանակ ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ Ա.Թ.-ն, գտնվելով արգելանքի տակ ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի 3-րդ տեղամասի 30-րդ խցում, քրեակատարողական հիմնարկում պահվող կալանավորների և դատապարտյալների նկատմամբ իրականացրել է վերահսկողություն, մասնավորապես՝ իրեն դիմած տարբեր անձանց խնդրանքներով կարգավորել և վերաբաշխել է ՔԿՀ-ում գտնվող և նոր տեղափոխված անձանց պահման վայրերը՝ տեղամասերը և խցերը, հետևել է կալանավորների և դատապարտյալների կողմից մոլախաղերի մեջ ներգրավվածությանը՝ արտոնյալներին զերծ պահելով դրանից, քրեակատարողական հիմնարկի այլ տեղամասերի «արտոնյալ» կալանավորների և դատապարտյալների հետ քննարկել է տվյալ տեղամասում վերահսկողությունը թուլացրած և կալանավորված անձանց շրջանում հեղինակությունը կորցրած այսպես կոչված մեկ այլ «զոն նայողին» պատժելու հարցը:
Հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առարկաներ ու արժեքներ հայտնաբերելու նպատակով վերը նշված անձանց բնակարաններում հիշատակված քրեական գործերով կատարվել են ընդհանուր թվով 6 խուզարկություններ, որի արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ, բջջային հեռախոսներ, վեճի առարկա հանդիսացող հողամասերի սեփականության իրավունքի գրանցման վկայագրեր, ինչպես նաև քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող այլ առարկաներ:
Ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ հանցավոր սխեմայում ներգրավված մասնակիցների կողմից այլ հանցավոր դրսևորումների առկայությունը պարզելու, հնարավոր հանցավոր դրսևորումները կանխելու, խափանելու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է հանրությանը զերծ մնալ նյութական կամ ոչ նյութական օգուտ կամ այլ առավելություն ստանալու կամ իրական կամ ենթադրյալ իրավունքներն իրականացնելու համար քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց դիմելու գործելաոճից և ցուցաբերել բացառապես իրավահպատակ վարքագիծ և հիշեցնում է, որ այդ գործողությունների համար սահմանված է քրեական պատասխանատվություն:

Due to large-scale investigative and other procedural activities carried out in the criminal case initiated in the Investigation Department of the National Security Service of RA, as well as comprehensive and effective operative-search measures undertaken along with those activities jointly with the Penitentiary Service of the RA Ministry of Justice, it was possible to detect criminal schemes of creating and managing groups bearing criminal subculture by persons with the highest status of criminal hierarchy, participation in a group or involvement in it, applying to the member of the above-mentioned group or the person with the highest status of criminal hierarchy. On 25 August 2020, based on reasonable suspicion of creating and managing a group bearing criminal subculture by a person with the highest status of criminal hierarchy, G.M., aka Oshakanci Gevorik, who received the status of “thief-in-law”, was brought to the Investigation Department of the RA NSS, and was detained on the same day on the basis of the grounds established by the criminal procedure law.
Sufficient factual data were obtained on the criminal case that G.M., aka Oshakanci Gevorik, who received the status of “thief-in-law”, according to rules of conduct established and recognized by the group bearing criminal subculture, having received and retained the highest status of criminal hierarchy and being a member of an association of persons endowed with this status and having interpersonal hierarchical relations, after 22 February, 2020 continued to maintain the highest status of criminal hierarchy and took upon himself the resolution of the dispute related to the private issue of returning the remaining amount of the debt in favor of the person who applied to him by using his illegal influence and threats.
In particular, G.M., having the highest status of criminal hierarchy, used his illegal influence to resolve a dispute (problem) in favor of A.P. who applied to him related to the private issue - S. S.’s failure to pay the amount of debt owed for the gold pledged earlier and received from the sale of fish). Since 17 May, 2020 he called S.S. and, by means of threats, instructed him to come to an agreement on the proposal of the creditor A.P., who, taking advantage of the patronage of G.M., demanded from S.S. 4800 USD, 1.550.000 AMD and certificates of ownership of the land areas of the coastal plots of fish-breeding lakes belonging to him, located in Armavir province.
Within the framework of the same criminal case, 4 persons were also brought in.
Three of the persons brought in by the preliminary investigation body were detained in the manner prescribed by the RA Criminal Procedure Code and a written undertaking not to leave the place was applied as a measure of restraint against one person.
Furthermore, on the same day in another criminal case investigated in the Investigation Department of the RA National Security Service, as a result of operative-search measures undertaken jointly with the Penitentiary of the RA Ministry of Justice, sufficient factual data were obtained that so-called "overseer of the zone" A. T., while continuing to maintain the highest status of criminal hierarchy with the status of “criminal hierarchy”, as of 22 February, 2020, continuing to maintain the highest status of criminal hierarchy, since 22 February, 2020, has been managing a group bearing criminal subculture. In particular, he exercised control over the persons detained in "Armavir" penitentiary institution of the RA Ministry of Justice, in order to maintain "order" in their ranks, he gave specific instructions to various persons- members of a group bearing criminal subculture, involved in the implementation of its goals, and he gave instructions to resolve disputes (problems) related to private issues; he also organized and monitored the collection and disposal of so-called "obshak" funds.
At the same time, factual data were obtained that A.T., being detained in the 30th cell of the 3rd precinct of "Armavir" penitentiary of the RA Ministry of Justice, exercised control over the detainees and convicts kept in the penitentiary institution. In particular, at the request of various persons who applied to him, regulated and redistributed the places of detention-the precincts and cells- of persons who were recently transferred to penitentiary institutions, he monitored the involvement of prisoners and convicts in gambling, keeping privileged persons from doing so, and discussed with the "privileged" detainees from other sections of the penitentiary institution, the issue of punishing another so-called “overseer of the zone” who has weakened control in this precinct and lost his authority among the detainees.
In the mentioned criminal cases 6 searches in total have been carried out in the apartments of the above mentioned persons in order to detect criminally obtained items and valuables, as a result of which various types of drugs, mobile phones, certificates of registration of ownership of land plots, which are the subject of the dispute, as well as other items important for the criminal case have been detected and seized.
Active measures are being taken in the direction of detecting other criminal manifestations by the participants involved in the criminal scheme, preventing and disrupting possible criminal manifestations.
The National Security Service urges the public to refrain from modus operandi of appealing to a member of the group bearing criminal subculture or persons with the highest status of criminal hierarchy for obtaining material or non-material benefit or other advantage or for exercising real or perceived rights, and to show exclusively law-abiding behavior, and also reminds that these actions are subject to criminal liability.