ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների հիման վրա ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նախապատրաստված նյութերով ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ Երևան քաղաքի Կենտրոնի թաղային համայնքի կազմակերպատնօրինչական, վարչատնտեսական գործառույթներով մշտապես իշխանության ներկայացուցչի լիազորություններով օժտված իրավասու պաշտոնատար անձինք, 2009 թ. ընթացքում նախնական համաձայնության գալով տվյալ ժամանակահատվածում Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած պաշտոնատար անձի հետ, համայնքապատկան գույքը վերջինիս անհատույց կերպով օտարելու խմբային շահերից ելնելով, չարաշահելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, չունենալով համայնքապատկան գույքը նվիրատվության կարգով այլ անձանց սեփականությանը հանձնելու օրենքով նախատեսված որևէ հիմք, անտեսելով համայնքի իրական կարիքների համար տվյալ անշարժ գույքերի օգտագործման հնարավորությունը, 27.05.2009 թ-ին, 06.05.2009 թ-ին ձևականորեն հրավիրված ավագանու նիստերին քննարկել և որոշմամբ հաստատել են Երևան քաղաքի Մաշտոցի պողոտա 40ա շենքի թիվ 100 հասցեում գտնվող 171.9քմ մակերեսով անշարժ գույքը Ա. Ս. Վ.-ին, Երևան քաղաքի Չարենցի փողոց 4 շենքի թիվ 129 հասցեում գտնվող 103.1քմ մակերեսով անշարժ գույքը Վ. Ս. Դ.-ին, Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցի 5ա շենքի թիվ 366 հասցեում գտնվող 107.9քմ մակերեսով անշարժ գույքը Ս. Մ. Հ.-ին նվիրատվության կարգով՝ անհատույց տրամադրելու հարցը, որոնց նկատմամբ վերջիներս ձեռք են բերել սեփականության իրավունք: Այնուհետև, որոշ ժամանակ անց՝ 02.02.2011 թ-ին, 10.02.2011 թ-ին, 01.06.2011 թ-ին, նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ վերջիններս այդ գույքը չնչին գումարներով օտարել են Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած անձի մերձավոր ազգականներին կամ նրա հետ փոխկապակցված անձանց:
Նշված գործողությունների արդյունքում խաթարվել է տեղական ինքնակառավարման մարմնի բնականոն գործունեությունը, էական վնաս է պատճառվել համայնքի օրինական շահերին՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ, այն է՝ առանձնապես խոշոր արժեք՝ 235.000.000 ՀՀ դրամ ունեցող անշարժ գույքերը ոչ իրավաչափ կերպով հանձնվել են այլ անձի տնօրինմանն ու փաստացի ապօրինի տիրապետմանը:
Միևնույն ժամանակ ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, նպատակ ունենալով թաքցնել հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված հիշատակված առանձնապես խոշոր չափերով գույքերի ծագման աղբյուրը, իրավունքների պատկանելությունը, նախնական համաձայնության գալով Երևանի քաղաքապետարանի իրավասու պաշտոնատար անձանց հետ, վերջիններիս օժանդակությամբ, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, համայնքից ապօրինի ձեռքբերված և փաստացի իրեն պատկանող անշարժ գույքերի նկատմամբ սեփականության իրավունքները ձևականորեն գրանցել է իր մերձավորների և իրենից ծառայողական ենթակայությամբ գործող անձանց անվամբ՝ այդ կերպ թաքցնելով հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր գույքերի իրական ծագումնաբանությունը և իրական հնարավորություն ունենալով առանց իրավական հետևանքների տնօրինել դրանք:
Դեպքի առթիվ 2020 թ. օգոստոսի 14-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ պաշտոնատար անձանց կողմից կոռուպցիոն նույն սխեմայի գործադրմամբ համայնքապատկան այլ գույքերի նկատմամբ ապօրինի տիրանալու վարկածը ստուգելու, դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, պաշտոնատար անձանց արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու, ինչպես նաև համայնքի օրինական շահերը վերականգնելու ուղղությամբ:
Հիշեցնենք նաև, որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող մեկ այլ քրեական գործով ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած պաշտոնատար անձի կողմից համայնքապատկան ընդհանուր թվով 27 անշարժ գույքերի, այդ թվում՝ մի շարք նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների կազմակերպման համար նախատեսված անշարժ գույքերին ապօրինի տիրանալու վերաբերյալ, որի արդյունքում էականորեն նվազել է համայնքում նախադպրոցական և արտադպրոցական կրթության իրականացումը կազմակերպելու, երեխաների ներդաշնակ և համակողմանի զարգացման, ուսուցման ու դաստիարակության իրագործման արդյունավետությունը:

Based on operative-search measures undertaken by the RA National Security Service, according to materials prepared in the manner prescribed by Articles 180-181 of the RA Criminal Procedure Code, apparent factual data were obtained that the competent officials of the Kentron community of Yerevan city, endowed with organizational-administrative, administrative and economic functions and powers of government representatives, in 2009 by prior agreement with an official holding the post of mayor of Yerevan during the specified period, proceeding from the group interests of the gratuitous alienation of community property, abusing their official position, without any grounds provided for by the law on transferring community property to the ownership of other persons by way of donation, ignoring the possibility of using real estate for the real needs of the community, at the meetings of the Council of Elders formally convened on May 27, 2009, May 6, 2009, discussed and approved the issue of gratuitous donation to A. S. V. of real estate with an area of 171.9 sq. m. located at the address: Yerevan, Mashtots Avenue 40a, No. 100, to V.S.D.- real estate with an area of 103.1 sq. m., located at the address: Yerevan, str. Charents 4, No. 129, to S.M. H. - real estate with an area of 107.9 sq. m, located at the address: Yerevan, str. Vardanants 5a, No. 366 in respect of which these persons acquired the right of ownership. Then, after some time, on 02.02.2011, 10.02.2011, 01.06.2011, according to a preliminary agreement reached, the latter alienated this property for insignificant amounts to close relatives of the person who held the post of Mayor of Yerevan, or persons related to him.
As a result of these actions, the normal activities of the local self-government body were disrupted, significant damage was caused to the legitimate interests of the community, which led to serious consequences, namely real estate, having a particularly large value of 235.000.000 AMD, was illegally transferred to the disposal and actual illegal possession of another person.
At the same time, apparent factual data were obtained that the person holding the office of the mayor of Yerevan, in order to conceal the criminally acquired source of origin of property on an especially large scale, the ownership of rights, having come to a preliminary agreement with competent officials of Yerevan Municipality, with the assistance of the latter, using his official position, the property rights to illegally acquired and actually owned by him real estate of the community, formally registered in the names of his relatives and persons under his official subordination, thereby hiding the true origin of especially large property acquired by criminal means, having received a real opportunity to manage them without legal consequences.
In connection with the incident, on August 14, 2020, a criminal case was initiated at the Investigation Department of the RA NSS.
Necessary investigative and other procedural actions are being taken in the direction of verifying the hypothesis of illegal seizure of other community property using the same corruption scheme by officials, finding out all the circumstances of the incident, giving an appropriate criminal legal assessment to their actions, as well as restoring legitimate interests of the state.
It should also be reminded that in another criminal case investigated by the Investigation Department of the RA NSS, factual data were obtained on the illegal possession of a total of 27 real estate objects of the community, including real estate provided for the organization of a number of preschool educational institutions by an official holding the office of the mayor of Yerevan, as a result of which the effectiveness of organizing the preschool and out-of-school education, the implementation of harmonious and comprehensive development, education and upbringing of children in the community has significantly decreased.