ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների, քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար ապացույցների համակցության առ այն, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 163-րդ հոդվածի 1-ին մասով և «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 2-րդ հոդվածով սահմանված դատարանների (այսուհետ՝ Դատարան) բնականոն գործունեությունն ապահովելու նպատակով Դեպարտամենտի կազմում ստեղծված ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի ղեկավար հանդիսացող պաշտոնատար անձը՝ իրեն վերապահված լիազորությունների սահմաններում, Սնանկության դատարանի նստավայրում, մեկ միասնական դիտավորությամբ, 2018-2020 թթ. ընթացքում շահադիտական դրդումներից ելնելով, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, մի շարք քաղաքացիների հրամանագրել է ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի տարբեր հաստիքներում և հաստատապես տեղյակ լինելով վերջիններիս կողմից աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու հանգամանքի մասին, կազմել, հաստատել և իր ստորագրությամբ վավերացրել է իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող, իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստեր հավաստող, բովանդակությամբ կեղծ «Աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր», որոնցում կեղծ տեղեկություններ է ներառել աշխատակիցներ թվով 5 քաղաքացիների աշխատանքի հաճախելու և փաստացի աշխատած ժամաքանակի վերաբերյալ, ապա բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթերը շրջանառության մեջ դնելով, ներկայացրել է վճարման, որի արդյունքում պետական բյուջեից չաշխատած օրերի դիմաց որպես աշխատավարձի գումարներ անհիմն դուրս է գրվել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 9.340.946 ՀՀ դրամ, որն էլ, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, վատնման եղանակով հափշտակել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Քրեական գործով Բարձրագույն դատական խորհրդին նախապես իրազեկելուց հետո քննչական գործողություններ են կատարվել ինչպես Սնանկության դատարանի վարչական շենքում, այնպես էլ՝ ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի ղեկավարի փաստացի բնակության վայրում, որի ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են տարբեր անձանց անուններով ձևակերպված աշխատավարձի վճարային քարտեր, արտարժույթով առկա գումարներ, արտարժույթով գումարներ տրամադրելու վերաբերյալ գրառումներ պարունակող փաստաթղթեր, ինչպես նաև քրեական գործի համար ապացուցողական նշանակություն ունեցող այլ նյութեր:
2020 թ. հուլիսի 27-ին հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա քննչական դեպարտամենտ է բերման ենթարկվել ՀՀ սնանկության դատարանի աշխատակազմի ղեկավարը, ով հարցաքննվել է կասկածյալի դատավարական կարգավիճակում և տվել խոստովանական ցուցմունքներ՝ ամբողջությամբ հատուցելով նաև պետությանը պատճառված վնասը:
Ձեռնարկվում են համալիր միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, առերևույթ հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու և արդյունքում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խնդիրներն արդյունավետ կենսագործելու ուղղությամբ:
ԱԱԾ-ն տեղեկացնում է, որ հանրային կառավարման տարբեր ոլորտներում առկա կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու, դրանք իսպառ բացառելու գործելաոճը կրելու է շարունակական բնույթ և Ծառայությունը ցուցաբերելու է առավել անհանդուրժողական մոտեցում՝ հատկապես հանրային միջոցների հափշտակության վերաբերյալ դեպքերով, և հորդորում է ցուցաբերել իրավահպատակ վարքագիծ:

В результате широкомасштабных оперативно-розыскных комплексных мероприятий, следственных и иных процессуальных действий, предпринятых Службой национальной безопасности РА, была получена совокупность достаточных доказательств о том, что должностное лицо, являющееся руководителем аппарата Судa по делам о банкротстве РА, созданного в составе Департамента с целью обеспечения нормальной деятельности судов (далее - Суд), предусмотренных ч. 1 ст. 163 Конституции Республики Армения и ст. 2 Конституционного закона «Судебный кодекс Республики Армения», в рамках своих полномочий, в резиденции Суда по делам о банкротстве, в течение 2018-2020гг., с единым умыслом, исходя из корыстных побуждений, используя свое должностное положение, приказом назначил ряд граждан на различные штаты аппарата Суда по делам о банкротстве РА и, точно зная об обстоятельстве непосещения ими работы и неисполнения трудовых обязанностей, составлял, утверждал и своей подписью заверял подложные по содержанию «Ведомости учета рабочего времени», являющиеся предоставляющим право официальным документом, имеющим юридическое значение, удостоверяющим факты, в которые были внесены ложные сведения о посещении работы 5 гражданами и фактически отработанном времени. Затем, введя подложные по содержанию документы в оборот, представил их к оплате, в результате чего из государственного бюджета за неотработанные дни были безосновательно выписаны в качестве заработной платы денежные суммы в особо крупных размерах – 9.340.946 драмов РА, хищение которых он совершил путем растраты, используя свое должностное положение.
По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по признакам п. 1 ч. 3 ст. 179 и ч. 1 ст. 314 Уголовного Кодекса РА, ведется предварительное следствие.
После предварительного уведомления Высшего судебного совета по уголовному делу были проведены следственные действия как в административном здании Суда по делам о банкротстве, так и по месту фактического проживания руководителя аппарата Суда по делам о банкротстве РА, во время которых были обнаружены и изъяты оформленные на имена различных людей зарплатные платежные карты, денежные суммы в валюте, документы, содержащие записи о предоставлении сумм в валюте, а также иные материалы, имеющие доказательственное значение для уголовного дела.
27 июля 2020 г. на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления в Следственный департамент был подвергнут приводу руководитель аппарата Суда по делам о банкротстве РА, который был допрошен в процессуальном статусе подозреваемого и дал признательные показания, а также полностью возместил причиненный государству ущерб.
Предпринимаются комплексные мероприятия по выяснению всех обстоятельств произошедшего, установлению всего круга лиц, совершивших очевидное преступление, даче соответствующей уголовно-правовой оценки их деяниям и, в результате этого, по эффективному решению задач, предусмотренных ст. 2 Уголовно-процессуального кодекса РА.
СНБ сообщает, что работа по выявлению коррупционных проявлений в различных сферах общественного управления, их полному искоренению будет носить продолжительный характер, и Служба проявит непримиримый подход особенно к случаям, связанным с хищением общественных средств, а также призывает проявить правомерное поведение.