ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողականորեն շարունակում է հանրային ծառայության տարբեր բնագավառներում կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու, դրանք արմատախիլ անելու գործելաոճը և միևնույն ժամանակ կարևորելով հանրային հետաքրքրություն ունեցող քրեական գործերով հանրությանը թույլատրելի չափով տեղեկատվություն տրամադրելու հանգամանքը, տեղեկացնում է, որ պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, նշված չարաշահումներին հանցակցելու, պաշտոնեական կեղծիքի, ապօրինի հարստացման, հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելու, հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջացառումների և դրանց զուգահեռ ձեռնարկված քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար ապացույցների համակցության առ այն, որ ՀՀ սնանկության դատարանի դատական իշխանության մարմնի ղեկավար աշխատողը, մշտապես իրականացնելով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ, ինչպես նաև «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ որպես ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձ ունենալով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն, 2019 թվականի ընթացքում 12.382.580 ՀՀ դրամի չափով ավելացրել է իր գույքը, որն էականորեն գերազանցել է իր օրինական եկամուտները և ողջամտորեն չի հիմնավորվել դրանցով, ապա ձեռնամուխ է եղել անօրինական եկամուտները օրինական քաղաքացիական շրջանառության մեջ դնելու միջոցով դրանց օրինական տեսք հաղորդելուն: Մասնավորապես, մտերիմ հարաբերություններ ունենալով նույն դատարանի մեկ այլ դատավորի և զբաղեցրած պաշտոնեական դիրքով պայմանավորված իրենից որոշակի կախվածության մեջ գտնվող սնանկության գործերով կառավարիչ Ա. Խ.-ի հետ, վերջիններիցս տեղեկացել է քաղաքացիական գործով ԱՁ Ս. Ա.-ին սնանկ ճանաչելու և սնանկության վարույթի շրջանակներում՝ վերջինիս և նրա ընտանիքի անդամներին պատկանող անշարժ գույքի իրացման գործընթացի մասին: Նշված անշարժ գույքը՝ Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում գտնվող բնակարանը, հնարավորինս էժան գնով ձեռք բերելու նպատակով, խնդրելու և համոզելու եղանակով դրդել է ԱՁ Ս. Ա.-ի սնանկության գործով կառավարիչ Ա. Խ.-ին, չարաշահելով լիազորությունները, խոչընդոտել հրապարակային սակարկությունների միջոցով նշված բնակարանի իրացման բնականոն գործընթացին, ինչն իրագործելու նպատակով 2018-2019թթ. ընթացքում Ա. Խ.-ն՝ չարաշահելով ոչ առևտրային կազմակերպության ծառայողի իր լիազորությունները, ապակողմնորոշել է անշարժ գույքի ձեռքբերմամբ հետաքրքրված տարբեր անձանց՝ հայտնելով որ գույքը ձեռք է բերվելու համասեփականատերերի կողմից, հնարավոր գնորդներին զերծ է պահել օրինական կարգով աճուրդներին մասնակցելուց, այդ կերպ ապահովելով աճուրդների չկայանալը և դրանով պայմանվորված բնակարանի իրացման աճուրդի մեկնարկային գնի արհեստական նվազումը՝ 26. 400. 000 ՀՀ դրամից այն հասցնելով 12. 382. 000 ՀՀ դրամի:
Նույն ժամանակահատվածում ԱՁ Ս. Ա.-ի սնանկության վերաբերյալ գործը վարող ՀՀ սնանկության դատարանի դատավորը տեղյակ լինելով, որ նույն սնանկության գործով կառավարիչ Ա. Խ.-ի կողմից լիազորությունները չարաշահելու հետևանքով խոչընդոտներ են հարուցվում հրապարակային սակարկությունների միջոցով անշարժ գույքի իրացման գործընթացի բնականոն ընթացքի համար, որի հետևանքով ոչ իրավաչափ կերպով, արհեստականորեն նվազեցվում է բնակարանի մեկնարկային գինը, գործընկեր դատավորի խնդրանքը կատարելու, վերջինիս կողմից հնարավորինս էժան գնով անշարժ գույքի ձեռքբերումն ապահովելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով և ծառայողական պարտականությունները չկատարելով, Ա. Խ.-ի կողմից տևական ժամանակ սնանկության գործընթացի վերաբերյալ օրենքով նախատեսված հաշվետվություններ չներկայացնելու պայմաններում որևէ միջոց չի ձեռնարկել վերջինիս հանցավոր գործողությունները խափանելու և դրանց հետևանքները վերացնելու ուղղությամբ:
Պաշտոնատար անձանց և ոչ առևտրային կազմակերպության ծառայողի նկարագրված արարքների արդյունքում ՀՀ սնանկության դատարանի դատավորը նախնական համաձայնության գալով մորաքրոջ որդու՝ Տ. Մ.-ի հետ, վերջինիս հրահանգավորելով, ինչպես նաև տրամադրելով անհրաժեշտ տեղեկատվություն և ֆինանսական միջոցներ, ապահովել է նրա մասնակցությունը Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի տարածքում գտնվող անշարժ գույքի իրացման համար 2019 թվականի սեպտեմբերի 27֊ին նշանակված աճուրդին: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ Տ. Մ.-ն, մասնակցելով նշված աճուրդին, 12.382.580 ՀՀ դրամով ձեռք է բերել նշված անշարժ գույքը, նույն թվականի հոկտեմբերի 8-ին կնքել է անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիր, որի հիման վրա փաստացի դատավորին պատկանող նշված գույքի նկատմամբ գրանցվել է Տ. Մ.-ի սեփականության իրավունքը: Այդ կերպ դատական իշխանության մարմնի ղեկավար աշխատողը կարողացել է հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված 12.382.580 ՀՀ դրամը օրինական քաղաքացիական շրջանառության մեջ դնելով թաքցնել հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն ու դրամական միջոցների իրական ծագումը և խուսափել ապօրինի հարստացման, հայտարարագրման ենթակա դրամական միջոցները թաքցնելու համար նախատեսված իրավական հետևանքներից:
Միևնույն ժամանակ ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որ դատական իշխանության մարմնի ղեկավար աշխատողի խնդրանքով շարունակելով հանցավոր գործունեությունը՝ ԱՁ Ս. Ա.-ի սնանկության գործով դատավորը, չարաշահելով պաշտոնեական լիազորությունները, նշված բնակարանի տիրապետման համար առաջացած խոչընդոտները վերացնելու, մասնավորապես՝ նշված հասցեում բնակվող անձանց վտարումն իրականացնելուց հետո, սնանկության վարույթի ընթացքում բնակարանում առկա գույքը և իրերը հարկադրաբար բնակարանից հանելու նպատակով, 2020թ. փետրվարի 6-ին հանձնարարել է նույն սնանկության գործով կառավարիչ Ա. Խ.-ին Տ. Մ.-ից հետին ամսաթվով ստանալ համապատասխան դիմում, դրա բնօրինակը տրամադրել իրեն՝ սնանկության վարույթին կցելու, կայացվելիք ապօրինի դատական ակտի համար որոշակի հիմք ստեղծելու համար: Կատարելով դատավորի պահանջը Ա. Խ.-ն Տ. Մ.-ից ստացել է համապատասխան բովանդակությամբ դիմումը և այն փոխանցել սնանկության գործով դատավորին, իսկ վերջինս նշված դիմումը կցել է սնանկության գործի վարույթին: Մասնավորապես, Տ. Մ.-ից 2020 թվականի փետրվարի 6-ին ներկայացվել է դիմում, ինչն օգտագործելով փաստացի 2020 թվականի փետրվարի 6-ին կայացվել է դատական ակտ, որում որպես կայացման ամսաթիվ նշվել է 2020 թվականի փետրվարի 4-ը, այնուհետև՝ կեղծ տեղեկություններ պարունակող հիշյալ դատական ակտի հիման վրա 2020 թվականի փետրվարի 6-ին դատավորի կողմից տրվել է կատարողական թերթ՝ աճուրդի դրված և վաճառված անշարժ գույք հանդիսացող բնակարանում գտնվող կենցաղային իրերը (շարժական գույքը) դուրս բերելուն պարտավորեցնելու վերաբերյալ:
Նշված գործողությունների հետևանքով խաթարվել է պետական մարմինների և ոչ առևտրային կազմակերպության բնականոն գործունեությունը, կոպիտ կերպով խախտվել են այլ անձանց, այդ թվում՝ սնանկ ճանաչված անձի և Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում գտնվող անշարժ գույքի մյուս համասեփականատերերի իրավունքներն ու օրինական շահերը՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ, այն է՝ առանձնապես խոշոր արժեք ունեցող անշարժ գույքը ապօրինի կերպով օտարվել է, այնուհետև հիմքեր են ստեղծվել այն ոչ իրավաչափ կերպով այլ անձի տիրապետմանն ու տնօրինմանը հանձնելու համար:
Բացի այդ, նույն քրեական գործով ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ սնանկության դատարանի դատական իշխանության մարմնի ղեկավար աշխատողը, «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ հանդիսանալով ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող և հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձ, պարտավոր լինելով օրենքով նախատեսված կարգով ժամանակին ներկայացնել ճշգրիտ հաշվետվություններ, հաշվետու ժամանակահատվածում՝ այն է 2017-2020թթ. ընթացքում, 100.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք (փոխարժեք՝ ՍՏՄ 475.81)՝ 47.581.000 ՀՀ դրամի չափով ավելացրել է իր գույքը, որն էականորեն գերազանցել է իր օրինական եկամուտները և ողջամտորեն չի հիմնավորվել դրանցով, այսինքն՝ ապօրինի հարստացել է: Բացի այդ՝ նույն հաշվետու ժամանակահատվածների համար ներկայացված հայտարարագրերում ՀՀ սնանկության դատարանի դատական իշխանության մարմնի ղեկավար աշխատողը թաքցրել ու չի հայտարարագրել հայտարարագրման ենթակա՝ առանձնապես խոշոր չափերով գույքի, դրամական միջոցների վերաբերյալ տվյալներ, ինչպես, նաև օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերի դրամական միջոցները, գույքի նկատմամբ իրավունքը: Մասնավորապես, ՀՀ սնանկության դատարանի դատական իշխանության մարմնի ղեկավար աշխատողը, նպատակ ունենալով թաքցնել ապօրինի հարստացման և հայտարարագրման ենթակա գույքի, դրամական միջոցների հանցավոր ծագումը, նախնական համաձայնության գալով իր հետ մտերիմ փոխհարաբերությունների մեջ գտնվող և դարձյալ ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող, հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող պաշտոնատար անձանց հետ, գիտակցելով վերջիններիս կողմից արդեն իսկ հայտարարագրված զգալի դրամական միջոցներ ունենալու փաստը, նպատակ ունենալով անօրինական եկամուտները օրինական քաղաքացիական շրջանառության մեջ դնելու միջոցով դրանց օրինական տեսք հաղորդել, առաջարկել է կնքել 100.000 ԱՄՆ դոլար տրամադրելու վերաբերյալ փոխառության ձևական պայմանագիր՝ այդ կերպ քողարկելով ինչպես դրամական միջոցների, այնպես էլ դրանց տնօրինման արդյունքում ձեռք բերվելիք գույքի նկատմամբ իրավունքի հանցավոր ծագումը և վերջնարդյունքում դրանց հաղորդել օրինական տեսք, որից հետո ստանալով վերջիններիս համաձայնությունը, պաշտոնատար անձի հետ կնքել է 100.000 ԱՄՆ դոլար ստանալու վերաբերյալ փոխառության ձևական պայմանագիր: Այնուհետև նշված գումարն առձեռն փոխանցել է հիշյալ անձին, իսկ վերջինս, խոչընդոտները վերացնելու միջոցով օժանդակելով ՀՀ սնանկության դատարանի դատական իշխանության մարմնի ղեկավար աշխատողին թաքցնել հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի ու դրամական միջոցների իրական ծագումը, այն մուտքագրել է հատուկ այդ նպատակով բանկում բացված հաշվին՝ այդ կերպ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված 100.000 ԱՄՆ դոլարը շրջապտույտի մեջ դնելով և վերադարձնելով նույն անձին:
Մեջբերված բավարար փաստերը հաշվի առնելով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը, ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 164-րդ և 175-րդ հոդվածներով, ՀՀ դատական օրենսգիրք Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 51-րդ, 161-րդ և 163-րդ հոդվածներով և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 53-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետով, միջնորդել է ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդին՝ համաձայնություն տալ ՀՀ սնանկության դատարանի երկու դատավորների նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և ազատությունից զրկելու համար:
Ներկայացված միջնորդությունները ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի նիստերում քննարկվել և բավարարվել են:
2020թ. հուլիսի 17-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից որոշում է կայացվել սնանկության գործերով դատավորներից մեկին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 38-214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ մյուսին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով որպես մեղադրյալներ ներգրավվելու մասին:
Նկատի ունենալով, որ օրենքով սահմանված ընթացակարգերի պահպանմամբ հաղթահարվել են դատավորների անձեռնմխելիության արգելքը, վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից մեղադրանք է առաջադրվել դատավորներին և միջնորդություն է հարուցվել Դատարան՝ սնանկության գործերով դատավորների նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, որոնցից մեկ դատավորի մասով քննարկվել և բավարարվել է:
Քրեական գործով Բարձրագույն դատական խորհրդին նախապես իրազեկելուց հետո քննչական գործողություններ են կատարվել ինչպես սնանկության դատարանի վարչական շենքում, այնպես էլ՝ սնանկության գործերով դատավորների փաստացի բնակության վայրերում, որի ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են տարբեր անձանց անուններով ձևակերպված սեփականության իրավունքի գրանցման վկայականներ, ինչպես արտարժույթով, այնպես էլ ազգային արժույթով մեծ քանակի գումարներ, քրեական գործի համար ապացուցողական նշանակություն ունեցող այլ նյութեր:
Ձեռնարկվում են համալիր միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, տուժող քաղաքացու խախտված օրինական իրավունքները և շահերը վերականգնելու, առերևույթ հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու և արդյունքում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 2-րդ հոդվածով մախատեսված խնդիրներն արդյունավետ կենսագործելու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հիշեցնում է, որ դեռևս 2019 թվականի հոկտեմբերին սնանկ ճանաչված քաղաքացին ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց ինքնահրկիզման փորձ էր կատարել՝ դժգոհելով սնանկության վարույթի ընթացքում թույլ տրված չարաշահումներից և դրա արդյունքում ունեզրկման փաստից:
Միևնույն ժամանակ Ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ելնելով «Դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 51-րդ հոդվածի 7-րդ մասի պահանջներից, համաձայն որի քրեական վարույթի շրջանակում դատավորի նկատմամբ գործողությունները կատարվում են՝ առավելագույնս ապահովելով մինչդատական քրեական վարույթի գաղտնիությունը, դատավորի հեղինակության ու անկախության նկատմամբ հարգանքը, բացառելով դատավորի գործունեությանը ուղղակի կամ անուղղակի որևէ միջամտություն, քրեական գործի այս փուլում հավելյալ այլ տեղեկատվություն չի կարող տրամադրվել:

Служба национальной безопасности РА последовательно продолжает работу по выявлению и искоренению коррупционных проявлений в различных сферах публичной службы, и в то же время, придавая важное значение обстоятельству предоставления общественности информации в допустимых пределах по представляющим общественный интерес уголовным делам, сообщает, что в результате проведенных эффективных широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и предпринятых параллельно с ними следственных и иных процессуальных действий по уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА по фактам злоупотребления должностными полномочиями должностными лицами, соучастия в указанных злоупотреблениях, служебного подлога, незаконного обогащения, сокрытия подлежащих декларированию данных, легализации полученного преступным путем имущества в особо крупных размерах, была получена совокупность достаточных доказательств о том, что руководящий работник органа судебной власти Суда по делам о банкротстве РА, постоянно осуществляющий функции представителя власти, а также, согласно Закону РА “О публичной службе”, имеющий обязанность по представлению декларации в качестве лица, занимающего автономную должность, в течение 2019 г. увеличил свое имущество на 12.382.580 драмов РА, которое существенно превысило его законные доходы и разумно не было ими обосновано, затем решил придать законный вид незаконным доходам путем введения их в законный гражданский оборот.
В частности, имея близкие отношения с другим судьей того же суда и управляющим по делам о банкротстве А. Х., находящимся от него в определенной зависимости в силу занимаемого должностного положения, получил от них информацию о процессе реализации принадлежащего частному предпринимателю С.А. и членам его семьи недвижимого имущества в рамках гражданского дела о признании его банкротом и производством по банкротству.
С целью приобретения указанного недвижимого имущества – квартиры, находящейся в административном районе Кентрон г. Еревана, - по максимально низкой цене, он путем просьб и уговоров склонил А. Х., являвшегося управляющим по делам о банкротстве частного предпринимателя С.А., к тому, чтобы он, злоупотребив полномочиями, воспрепятствовал нормальному процессу реализации указанной квартиры путем публичных торгов. С этой целью в 2018-2019 гг. А. Х., злоупотребив своими полномочиями сотрудника некоммерческой организации, дезориентировал различных лиц, заинтересованных в приобретении недвижимого имущества, сообщив, что имущество будет приобретено сособственниками, не допустил потенциальных покупателей к участию в аукционах в законном порядке, тем самым обеспечив непроведение аукционов и обусловленное этим искусственное снижение стартовой цены аукциона по реализации квартиры с 26.400.000 драмов РА до 12.382.000 драмов РА.
В тот же период судья Суда по делам о банкротстве, ведущий дело о банкротстве частного предпринимателя С.А., будучи осведомленным о том, что вследствие злоупотребления полномочиями управляющим по тому же делу о банкротстве А. Х. создаются препятствия для нормального процесса реализации недвижимого имущества посредством публичных торгов, вследствие чего неправомерным образом искусственно снижается стартовая цена квартиры, исходя из личной заинтересованности выполнить просьбу коллеги-судьи, обеспечить приобретение недвижимого имущества по максимально низкой цене, используя должностное положение вопреки интересам службы и не исполняя служебные обязанности, в условиях непредставления А. Х. в течение длительного времени предусмотренных законом отчетов о процессе банкротства, не предпринял каких-либо мер для пресечения преступных действий последнего и устранения их последствий.
В результате вышеуказанных действий должностных лиц и сотрудника некоммерческой организации судья Суда по делам о банкротстве, вступив в предварительный сговор с сыном тети Т. М., отдав указания последнему, а также предоставив необходимую информацию и финансовые средства, обеспечил его участие в назначенном на 27 сентября 2019 г. аукционе по реализации недвижимого имущества, находящегося на территории административного района Кентрон г. Еревана.
Согласно достигнутой договоренности, Т. М., приняв участие в вышеуказанном аукционе, приобрел указанное недвижимое имущество за 12.382.580 драмов РА, 8 октября того же года заключил договор купли-продажи недвижимого имущества, на основании которого было зарегистрировано право собственности Т. М. на указанное имущество, фактически принадлежавшего судье.
Тем самым руководящий работник органа судебной власти, введя в законный гражданский оборот приобретенные преступным путем 12.382.580 драмов РА, смог сокрыть полученное преступным путем имущество и реальное происхождение денежных средств и избежать правовых последствий, предусмотренных для незаконного обогащения, сокрытия подлежащих декларированию денежных средств.
В то же время были получены фактические данные о том, что, продолжая преступную деятельность по просьбе руководящего работника органа судебной власти, судья по делу о банкротстве частного предпринимателя С.А., злоупотребив должностными полномочиями, с целью устранения возникших препятствий для владения указанной квартирой, в частности, принудительного выноса из квартиры имеющегося имущества и вещей после выселения проживающих по указанному адресу лиц в ходе производства по делу о банкротстве, 6 февраля 2020 г. поручил управляющему по тому же делу о банкротстве А. Х. получить от Т. М. соответствующее заявление задним числом, оригинал предоставить ему для приобщения к производству по делу о банкротстве с целью создания определенного основания для дальнейшего вынесения незаконного судебного акта. Выполнив требование судьи, А. Х. получил от Т. М. заявление соответствующего содержания и передал его судье по делу о банкротстве, а последний приобщил указанное заявление к производству по делу о банкротстве.
В частности, 6 февраля 2020 г. Т. М. представил заявление, используя которое 6 февраля 2020 г. фактически был вынесен судебный акт, в котором в качестве даты вынесения было указано 4 февраля 2020 г., затем на основании содержащего ложные сведения указанного судебного акта 6 февраля 2020 г. был выдан исполнительный лист об обязательстве вынести бытовые предметы (движимое имущество), находящиеся в выставленной на аукцион и проданной квартире, являющейся недвижимым имуществом.
Вследствие указанных действий была нарушена нормальная деятельность государственных органов и некоммерческой организации, грубо нарушены права и законные интересы других лиц, в том числе лица, признанного банкротом, и других сособственников недвижимого имущества, находящегося в административном районе Кентрон г. Еревана, что повлекло тяжкие последствия, а именно: незаконно было отчуждено недвижимое имущество, имеющее стоимость в особо крупном размере, затем были созданы основания для неправомерной его передачи во владение и распоряжение другому лицу.
Кроме того, по тому же уголовному делу были получены достаточные фактические данные о том, что руководящий работник органа судебной власти Суда по делам о банкротстве РА, являясь лицом, занимающим автономную должность и имеющим обязанность представлять декларацию, согласно Закону РА “О публичной службе”, будучи обязанным в предусмотренном законом порядке своевременно представлять точные отчеты, за отчетный период – в течение 2017-2020 гг. – увеличил свое имущество на 47.581.000 драмов РА, эквивалентных 100.000 долларам США (курс обмена STM 475.81), что существенно превысило его законные доходы и разумно не было ими обосновано, то есть, он незаконно обогатился.
Кроме того, в декларациях, представленных за те же отчетные периоды, руководящий работник органа судебной власти Суда по делам о банкротстве РА скрыл и не задекларировал подлежащие декларированию данные об имуществе, денежных средствах в особо крупных размерах, а также легализовал полученные преступным путем денежные средства в особо крупных размерах, право на имущество.
В частности, руководящий работник органа судебной власти Суда по делам о банкротстве РА с целью сокрытия незаконного обогащения и преступного происхождения подлежащих декларированию имущества и денежных средств, по предварительному сговору с должностными лицами, находящимися с ним в близких отношениях и также занимающими автономные должности, имеющими обязанность представлять декларацию, осознавая факт наличия значительных денежных средств, уже задекларированных со стороны последних, с целью придать незаконным доходам законный вид путем введения их в законный гражданский оборот, предложил заключить формальный договор займа о предоставлении 100.000 долларов США, тем самым скрыв преступное происхождение как денежных средств, так и права на имущество, приобретаемое в результате распоряжения ими, и в конечном итоге придать им законный вид, после чего получив согласие последних, заключил с должностным лицом формальный договор займа о получении 100.000 долларов США.
Затем он передал данную наличную сумму указанному лицу, а последний, оказав содействие руководящему работнику органа судебной власти Суда по делам о банкротстве РА путем устранения препятствий, скрыл реальное происхождение имущества и денежных средств, полученных преступным путем, внес их на счет, специально открытый в банке для этой цели, тем самым введя в оборот полученные преступным путем 100.000 долларов США и вернув их тому же лицу.
Принимая во внимание приведенные достаточные факты, генеральный прокурор РА, руководствуясь статьями 164 и 175 Конституции Республики Армения, ст. 51, 161 и 163 Конституционного закона “Судебный кодекс Республики Армения” и п. 11 ч. 2 ст. 53 Уголовно-процессуального кодекса РА, представил ходатайство Высшему судебному совету РА о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении двух судей Суда по делам о банкротстве РА и лишение их свободы.
Представленные ходатайства на заседаниях Высшего судебного совета были обсуждены и удовлетворены.
17 июля 2020 г. генеральным прокурором РА было принято решение о привлечении в качестве обвиняемых одного из судей по делам о банкротстве по ч. 1 ст. 310.1, ч. 2 ст. 314.3 и п. 1 ч. 3 ст. 190 Уголовного кодекса РА, ч. 2 ст. 38-214 Уголовного кодекса РА, ч. 1 ст. 310.1 , ч. 2 ст. 314.3 и п. 1 ч. 3 ст. 190 Уголовного кодекса РА, а другого судьи – по ч. 2 ст. 308 Уголовного кодекса РА.
Учитывая, что с соблюдением установленных законом процедур был преодолен запрет на неприкосновенность судей, осуществляющим производство органом было предъявлено обвинение судьям и было возбуждено ходатайство в Суд о применении в отношении судей по делам о банкротстве меры пресечения в виде заключения под стражу, которое по части одного судьи было обсуждено и удовлетворено.
После предварительного уведомления Высшего судебного совета по уголовному делу были проведены следственные действия как в административном здании Суда по делам о банкротстве, так и по месту фактического проживания судей по делам о банкротстве, во время которых были обнаружены и изъяты оформленные на имена различных людей свидетельства о регистрации права собственности, крупные суммы как в иностранной, так и в национальной валюте, а также иные материалы, имеющие доказательственное значение для уголовного дела.
Предпринимаются комплексные мероприятия по выяснению всех обстоятельств дела, восстановлению нарушенных законных прав и интересов потерпевшего гражданина, установлению всего круга лиц, совершивших очевидное преступление, даче соответствующей уголовно-правовой оценки их деяниям и, в результате этого по эффективному решению задач, предусмотренных ст. 2 Уголовно-процессуального кодекса РА.
Служба национальной безопасности напоминает, что еще в октябре 2019 г. гражданин, признанный банкротом, совершил попытку самосожжения перед зданием правительства РА, выражая недовольство по поводу злоупотреблений, допущенных в процессе производства по делу о банкротстве, и в результате этого лишения его имущества.
В то же время Служба сообщает, что, исходя из требований ч. 7 ст. 51 Конституционного закона “Судебный кодекс”, согласно которой действия в отношении судьи в рамках уголовного производства совершаются с максимальным обеспечением конфиденциальности досудебного уголовного производства, уважения к авторитету и независимости судьи, исключая какое-либо прямое или косвенное вмешательство в деятельность судьи, на данной стадии уголовного дела другая дополнительная информация не может быть предоставлена.