ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Շիրակի մարզային վարչության ծառայողների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր և արդյունավետ միջոցառումներ իարդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ Ն. Պ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության Շիրակի բաժնի գլխավոր օպերլիազորի պաշտոնը, մշտապես իրականացնելով իշխանության ներկայացուցչի լիազորություններ և հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, «Հարկային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի համաձայն՝ պարտավոր լինելով իրականացնելհարկ վճարողների նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով հսկողություն, հարկային օրենսդրության, հարկային հարաբերությունները կարգավորող մյուս իրավական ակտերի` հարկային պարտավորությունների գծով պահանջների խախտման համար կիրառելօրենքով սահմանված պատասխանատվության միջոցներ, 2019-2020 թվականների ընթացքում հայտնաբերել է Շիրակի մարզի վարչական տարածքում ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող անձանց, սակայնչի կատարել իր պաշտոնեական պարտականությունները, միջոցներ չի ձեռնարկել հայտնաբերված խախտումները վերացնելու և ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող սուբյեկտների նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ, փոխարենը՝ ակնհայտ ապօրինի անգործության, այն է՝ վերոհիշյալ փաստերը չարձանագրելու, այնուհետև չտուգանելու և ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությունը չդադարեցնելու համար վերոհիշյալ քաղաքացիներից, յուրաքանչյուր ամիս պահանջել է 20,000-100,000-ական ՀՀ դրամ կաշառք:
Վերոգրյալից բացի, Ն.Պ.-ն, իր սպասարկած տարածքում հանքարդյունաբերությամբ զբաղվող մի շարք ընկերությունների խախտումները չարձանագրելու,օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվության միջոցներ չկիրառելու, տնտեսվարողների գործունեությանը չխոչընդոտելու, ինչպես նաև հնարավոր ստուգումների մասին տնտեսվարողներին նախապես տեղյակ պահելու և նրանց կատարած խախտումները քողարկելու ուղղությամբ խորհուրդներ տալու համար պահանջել և մինչև 2020 թվականի հունիսի 26-ը մի շարք տնտեսվարողներից յուրաքանչյուր ամիս որպես կաշառք ստացել է 100,000-ական ՀՀ դրամ գումարներ:
2020 թվականի հունիսի 26-ին, հերթական անգամ, պահանջած կաշառքի գումարը՝ 100,000 ՀՀ դրամը ստանալու պահին, Ն.Պ.-ն հայտնաբերվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և խոշոր չափերով կաշառք ստանալու կասկածանքով բերման ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ, որի ընթացքում վերջինիս անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել է կաշառքի առարկան:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասի (6 դրվագ) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 1-ին մասի (5 դրվագ) հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա Ն. Պ.-ն ձերբակալվել է:
Նախաքննության ընթացքում ենթադրաբար կաշառք տված, ինչպես նաև ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացրած անձանց բնակարաններում կատարվել են 12 խուզարկություններ, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել են ատամնաբուժական գործունեությամբ զբաղվելու հանգամանքը հաստատող սարքավորումներ, բժշկական նյութեր, այդ ծառայությունից օգտված հաճախորդների անհատական ցուցակներ: Պարզվել է նաև, որ Շիրակի մարզի վարչական տարածքում գործող մի շարք համայնքներում տարբեր անձինք, կոպիտ կերպով խախտելով սանիտարահիգիենիկ պայմանները, տարիներ շարունակ, առանց հարկային մարմնում գրանցվելու և հատուկ թույլտվության (լիցենզիայի), զբաղվել են լիցենզավորման ենթակա ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ և այդ փաստը թաքցնելու կամ հովանավորչության համար, յուրաքանչյուր ամիս տարբեր չափերի կաշառք են տվել պաշտոնատար անձանց:
2020թ.հունիսի 28-ին, պաշտոնատար անձին կաշառք տալու, ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու կասկածանքով 8 անձ ներգրավվել է որպես կասկածյալ, որոնցից 2-ը ձերբակալվել են, իսկ 6 անձի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու արդյունքում պետությանը պատճառված վնասի իրական չափը ճշտելու, Ն.Պ.-ի կողմից կատարված այլ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու, կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

В результате комплексных и эффективных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками Ширакского регионального управления Службы национальной безопасности РА, были получены очевидные фактические данные о том, что Н.П., занимая должность старшего оперуполномоченного Ширакского отдела Управления расследования и оперативного розыска Комитета государственных доходов РА, постоянно осуществляя полномочия представителя власти и являясь должностным лицом в соответствии со статьей 9 Закона РА «О налоговой службе», будучи обязанным осуществлять в установленном законом порядке контроль в отношении налогоплательщиков, применять установленые законом меры ответственности за нарушение требований налогового законодательства, иных регулирующих налоговые отношения правовых актов о налоговых обязательствах, в течение 2019-2020 гг. выявлял лиц, занимающихся незаконной предпринимательской деятельностью на административной территории Ширакской области, однако не выполнял своих должностных обязанностей, не принимал мер по устранению выявленных нарушений и применению в установленном законом порядке мер ответственности в отношении субъектов, занимающихся незаконной предпринимательской деятельностью, вместо этого каждый месяц требовал от вышеупомянутых граждан взятку в размере 20 000-100 000 драмов за очевидное незаконное бездействие, а именно: не фиксировать вышеупомянутые факты, не штрафовать впоследствии и не прекращать незаконную предпринимательскую деятельность.
Кроме вышеуказанного, Н.П. за то, что не регистрировал нарушения ряда горнодобывающих компаний, действовавших на обслуживаемом им участке, не применял в установленном законом порядке мер ответственности, не препятствовал деятельности хозяйствующих субъектов, а также заранее информировал хозяйствующих субъектов о возможных проверках и давал им советы относительно сокрытия совершенных ими нарушений, требовал и до 26 июня 2020 года получал от ряда хозяйствующих субъектов взятки в размере 100,000 драмов каждый месяц.
26 июня 2020 года в момент получения очередной требуемой суммы взятки – 100 000 драмов – Н. П. был обнаружен сотрудниками СНБ РА и подвергнут приводу в СНБ РА по подозрению в получении взятки в крупных размерах, в ходе которого при личном досмотре последнего был обнаружен предмет взятки.
В Следственном департаменте СНБ РА по факту возбуждено уголовное дело по признакам п. 3 ч. 3 ст. 311 Уголовного Кодекса РА, ч. 2 ст. 312 Уголовного Кодекса РА, ч. 1 ст. 312 (6 эпизодов) Уголовного Кодекса РА и ч. 1 ст. 188 (5 эпизодов) Уголовного Кодекса РА, в рамках которого Н. П. был задержан на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления.
В ходе предварительного следствия в квартирах лиц, предположительно дававших взятки, а также занимавшихся незаконной предпринимательской деятельностью, было проведено 12 обысков, в ходе которых были обнаружены оборудование, подтверждающее обстоятельство занятия стоматологической деятельностью, медицинские материалы, персональные списки клиентов, воспользовавшихся данной услугой. Было также установлено, что различные лица в ряде общин административной территории Ширакской области, грубо нарушая санитарно-гигиенические условия, годами не регистрируясь в налоговом органе и не имея специального разрешения (лицензии), занимались незаконной предпринимательской деятельностью, подлежащей лицензированию, и каждый месяц давали должностным лицам взятки в различных размерах за сокрытие данного факта или за покровительство.
28 июня 2020 года по подозрению в даче взятки должностному лицу, занятии незаконной предпринимательской деятельностью 8 лиц были привлечены в качестве подозреваемых, из них 2 задержаны, а в отношении 6 лиц в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия для определения реальной суммы ущерба, нанесенного государству в результате занятия незаконной предпринимательской деятельностью, для выявления других преступных проявлений, совершенных Н.П., для установления полного круга лиц, вовлеченных в коррупционный механизм, и дачи их деянию соответствующей уголовно-правовой оценки.
Служба национальной безопасности призывает хозяйствующих субъектов осуществлять свою деятельность исключительно в правовом поле и воздерживаться от коррупционных проявлений.