ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Շիրակի մարզային վարչության ծառայողների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր և արդյունավետ միջոցառումներ իարդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ Ն. Պ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության Շիրակի բաժնի գլխավոր օպերլիազորի պաշտոնը, մշտապես իրականացնելով իշխանության ներկայացուցչի լիազորություններ և հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, «Հարկային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի համաձայն՝ պարտավոր լինելով իրականացնելհարկ վճարողների նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով հսկողություն, հարկային օրենսդրության, հարկային հարաբերությունները կարգավորող մյուս իրավական ակտերի` հարկային պարտավորությունների գծով պահանջների խախտման համար կիրառելօրենքով սահմանված պատասխանատվության միջոցներ, 2019-2020 թվականների ընթացքում հայտնաբերել է Շիրակի մարզի վարչական տարածքում ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող անձանց, սակայնչի կատարել իր պաշտոնեական պարտականությունները, միջոցներ չի ձեռնարկել հայտնաբերված խախտումները վերացնելու և ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող սուբյեկտների նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ, փոխարենը՝ ակնհայտ ապօրինի անգործության, այն է՝ վերոհիշյալ փաստերը չարձանագրելու, այնուհետև չտուգանելու և ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությունը չդադարեցնելու համար վերոհիշյալ քաղաքացիներից, յուրաքանչյուր ամիս պահանջել է 20,000-100,000-ական ՀՀ դրամ կաշառք:
Վերոգրյալից բացի, Ն.Պ.-ն, իր սպասարկած տարածքում հանքարդյունաբերությամբ զբաղվող մի շարք ընկերությունների խախտումները չարձանագրելու,օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվության միջոցներ չկիրառելու, տնտեսվարողների գործունեությանը չխոչընդոտելու, ինչպես նաև հնարավոր ստուգումների մասին տնտեսվարողներին նախապես տեղյակ պահելու և նրանց կատարած խախտումները քողարկելու ուղղությամբ խորհուրդներ տալու համար պահանջել և մինչև 2020 թվականի հունիսի 26-ը մի շարք տնտեսվարողներից յուրաքանչյուր ամիս որպես կաշառք ստացել է 100,000-ական ՀՀ դրամ գումարներ:
2020 թվականի հունիսի 26-ին, հերթական անգամ, պահանջած կաշառքի գումարը՝ 100,000 ՀՀ դրամը ստանալու պահին, Ն.Պ.-ն հայտնաբերվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և խոշոր չափերով կաշառք ստանալու կասկածանքով բերման ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ, որի ընթացքում վերջինիս անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել է կաշառքի առարկան:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասի (6 դրվագ) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 1-ին մասի (5 դրվագ) հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա Ն. Պ.-ն ձերբակալվել է:
Նախաքննության ընթացքում ենթադրաբար կաշառք տված, ինչպես նաև ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացրած անձանց բնակարաններում կատարվել են 12 խուզարկություններ, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել են ատամնաբուժական գործունեությամբ զբաղվելու հանգամանքը հաստատող սարքավորումներ, բժշկական նյութեր, այդ ծառայությունից օգտված հաճախորդների անհատական ցուցակներ: Պարզվել է նաև, որ Շիրակի մարզի վարչական տարածքում գործող մի շարք համայնքներում տարբեր անձինք, կոպիտ կերպով խախտելով սանիտարահիգիենիկ պայմանները, տարիներ շարունակ, առանց հարկային մարմնում գրանցվելու և հատուկ թույլտվության (լիցենզիայի), զբաղվել են լիցենզավորման ենթակա ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ և այդ փաստը թաքցնելու կամ հովանավորչության համար, յուրաքանչյուր ամիս տարբեր չափերի կաշառք են տվել պաշտոնատար անձանց:
2020թ.հունիսի 28-ին, պաշտոնատար անձին կաշառք տալու, ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու կասկածանքով 8 անձ ներգրավվել է որպես կասկածյալ, որոնցից 2-ը ձերբակալվել են, իսկ 6 անձի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու արդյունքում պետությանը պատճառված վնասի իրական չափը ճշտելու, Ն.Պ.-ի կողմից կատարված այլ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու, կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

As a result of complex and effective operative-search measures taken by officers of Shirak Regional Department of the RA National Security Service, apparent factual data were obtained that N. P., holding the post of the chief operational officer of Shirak division of Inquiry and operations search department of the RA State Revenue Committee, constantly exercising the powers of a representative of the government and being an official, pursuant to Article 9 of the RA Law “On Tax Service”, being obliged to exercise control over taxpayers in accordance with the law, apply legal measures prescribed by the law for violation of tax legislation, other legal acts regulating tax relations- tax liability claims, found persons engaged in illegal entrepreneurial activities in the administrative territory of Shirak province during 2019-2020, but did not commit his official duties, did not take any measures towards eliminating the detected violations and applying liability measures against the entities engaged in illegal entrepreneurial activities in accordance with the procedure established by the law, instead, each month demanded a bribe of 20,000-100,000 AMD each from the above-mentioned citizens for obvious illegal inaction, i.e. not to record the above-mentioned facts, then not to fine, not to prevent the illegal entrepreneurial activity .
In addition to the above, N. P. each month demanded and received a bribe of 100,000 AMD each from a number of entrepreneurs until 26June, 2020, in order not to register the violations of a number of mining companies in his area of service, not to apply liability measures in accordance with the procedure established by the law, not to interfere with the activities of the entrepreneurs, as well as to inform the entrepreneurs on possible inspections in advance and to give advice on how to cover up their violations.
On 26 June, 2020, at the time of once again receiving the demanded bribe -100,000 AMD, N. P. was found by the officers of the RA NSS and brought in to the RA NSS on suspicion of receiving a bribe in particularly large amount, during which the subject of the bribe was found during the personal search.
In connection with the incident a criminal case was initiated in the Investigation Department of the RA NSS on the grounds of Article 311, Part 3, Clause 3 of the RA Criminal Code, Article 312, Part 2 of the RA Criminal Code, Article 312, Part 1 (episode 6) of the RA Criminal Code and Article 188, Part 1(episode 5) in the Investigation Department of the NSS of RA, in the framework of which, based on the direct suspicion of committing a crime, N. P. was detained.
During the pre-trial proceedings, 12 searches were carried out in the apartments of the persons who allegedly gave bribes, as well as those who carried out illegal entrepreneurial activities, during which equipment, medical supplies, personal lists of customers that had used the service, confirming the fact of dental activity, were found. It was also established that different persons in a number of communities operating in the administrative territory of Shirak province, grossly violating sanitary and hygienic conditions, for years, without registering in the tax authority and a special permit (license), carried out illegal entrepreneurial activities subject to licensing, and gave bribes of different amounts to officials each month in order to conceal that fact or for sponsorship.
On 28 June, 2020, on suspicion of giving a bribe to an official and engaging in illegal entrepreneurial activities 8 persons were involved as suspects, 2 of whom were detained and written undertaking not to leave the place has been chosen as a measure of restraint against 6 persons .
Necessary investigative and other procedural actions are being taken to determine the real amount of the damage caused to the state as a result of carrying out illegal entrepreneurial activities, to detect other criminal manifestations committed by N. P., to detect the full circle of the persons involved in a corruption mechanism and to assess the actions under the criminal law correspondingly.
The National Security Service urges economic entities to carry out their activities exclusively in the legal field and to refrain from corruption manifestations.