ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, կարևորելով հասարակական մեծ հնչեղություն ունեցող քրեական գործերով հանրությանը թույլատրելի չափով տեղեկատվություն տրամադրելու գործելաոճը և նպատակ ունենալով հանրության շրջանում սույն քրեական գործի ելքով շահագրգիռ կամ ինքնուրույն շահ հետապնդող շրջանակների կողմից ապատեղեկատվության տարածումը կանխարգելել, տեղեկացնում է, որ 2017 թվականի ապրիլի 2-ին կայացած ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ ընտրողներին կաշառք տալու, կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում որոշում է կայացվել Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության նախագահ, Ծառուկյան կուսակցությունների դաշինքի ղեկավար Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:
Նույն օրը վարույթն իրականացնող մարմինը, հաշվի առնելով քրեական գործով ձեռք բերված փաստական տվյալները, միջնորդություն է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ մեղադրյալ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, ինչը դատարանի կողմից մերժվել է:
Ընդ որում, Գագիկ Ծառուկյանին մեղսագրվող հանցագործության հիմնավոր կասկածը հաստատված համարելու համար նախաքննական մարմինը Դատարանում ներկայացրել է ոչ թե մեկ վերաբերելի փաստեր կամ տեղեկատվություն, այլ՝ այդպիսի փաստերի կամ տեղեկատվության համակցություն, որոնք հնարավորություն են տվել Դատարանին հիմնավորված համարելու, որ մեղադրյալն առնչվում է կատարված դեպքին, քրեական գործի մեղադրանքին, փաստական հանգամանքներին, մեղսագրվող հանցագործությանը:
Մասնավորապես, որպես այդպիսի փաստական տվյալներ, Դատարանը վկայակոչել և դիտարկել է գործով ներգրավված 5 կասկածյալների ցուցմունքները, ինչպես նաև Երևան Շին ՍՊ ընկերությունում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերված և առգրավված ՀՀ ԱԺ ԲՀԿ պատգամավորների ընտրությունների 2017 թվականին ներկայացված ընտրողների թիվ և վճարված գումարները վերտառությամբ հաշվետվությունները, որոնցում առկա են եղել հստակ նշումներ մեկ ձայնի համար վճարված գումարների, ընդհանուր քվեների դիմաց ընտրողներին տված կաշառքի չափի, ակտիվիստներին վճարված գումարների, Գագիկ Ծառուկյանի հանձնարարությամբ այլ անձանց գումարներ փոխանցելու վերաբերյալ նշումներ, որոնք անկողմնակալ դիտորդի մոտ չեն կարող տարատեսակ մեկնաբանությունների տեղիք տալ, ինչը հաստատվել է նաև Դատարանի կողմից:
Միևնույն ժամանակ Դատարանը գտել է, որ քրեական գործով վարույթի ընթացքում Գագիկ Ծառուկյանի ոչ պատշաճ վարքագիծը կանխել հնարավոր է ազատությունից զրկելու հետ չկապված այլ խափանման միջոցի կիրառմամբ:
Ուշագրավ է հատկապես այն, որ սույն քրեական գործի հարուցման սկզբնական փուլում կատարվել են շուրջ 80-ից ավելի խուզարկություններ, որոնց ընթացքում Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության անդամների կամ ակտիվիստների բնակարաններում հայտնաբերվել և առգրավվել են նաև 2017 թվականի ապրիլի 2-ին ՀՀ ԱԺ ընտրությունների ընթացքում Ծառուկյան կուսակցությունների դաշինքի և դրա կողմից առաջադրված թեկնածուի օգտին քվեարկելու համար ընտրողներին կաշառքի առարկա գումարները հասցեական կարգով տալու հանգամանքն ուղղակիորեն հաստատող այլ փաստեր, որոնցում արդեն առկա են եղել ընտրողների անհատական տվյալներ, ընտանիքի անդամների թիվը, յուրաքանչյուր անձին տրված համապատասխան 10.000 ՀՀ դրամ գումարի վերաբերյալ նշումներ և կաշառք ստանալու հանգամանքը հավաստող ստորագրություններ:
Քրեական գործում առկա փաստական տվյալները, այդ թվում՝ գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված մյուս անձանց և մի քանի տասնյակ վկաների ցուցմունքները, հիմք են տալիս նաև ողջամիտ պնդումներ կատարելու առ այն, որ հիշատակված հաշվետվությունները կազմվել են արդեն այն անձանց կողմից, ովքեր անմիջականորեն զբաղվել են կաշառքի գումարները ընտրողներին հասցեական կարգով տալու հարցով, որից հետո հաշվետվությունները աստիճանակարգության կարգով ներկայացրել են կուսակցության ղեկավար կազմին:
Թեև, դեպքից անցել է շուրջ երեք տարուց ավելի ժամանակ, որն անշուշտ որոշակի դժվարություններ է առաջացնում ապացույցների հավաքագրման գործընթացում, սակայն ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ ձեռնարկված քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում նույնիսկ տարիներ անց հնարավոր է եղել բացահայտել ՀՀ ազգային ժողովի 2017 թ. ապրիլի 2-ի ընտրություններին մասնակցած «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքի և դրա կողմից առաջադրված թեկնածուի օգտին քվեարկելու համար կազմակերպված խմբի կողմից ընտրողներին կաշառք տալու հանգամանքը հավաստող բազմաթիվ այլ ապացուցողական նյութեր, որոնց բովանդակությունն ակնհայտորեն չի սահմանափակվում միայն Գեղարքունիքի մարզի տարածքում կատարված լինելու հանգամանքով և այդ ուղղությամբ ներկայումս շարունակվում են կատարվել անհրաժեշտ գործողություններ:
Նախաքննական մարմնի տրամադրության տակ ներկայումս առկա են նաև այնպիսի նյութեր, որոնց ուսումնասիրությամբ տեսանելի է, որ կուսակցության ղեկավար կազմի կողմից ըստ ծառայության վայրերի, զորանոցների տեղակայման վայրերի, ծառայության ժամկետների վեր են հանվել նաև կոնկրետ զինծառայողների անհատական տվյալները, նախապես կազմվել են կաշառք ստանալու պատրաստակամություն հայտնած անձանց ցուցակներ, դրանք համադրվել և ստուգվել են ինչպես ընտրությունների նախորդող ժամանակահատվածում, այնպես էլ՝ ընտրություններց հետո, ՀՀ-ում գործող առևտրային բանկերից ընտրությունների նախորդող ժամանակահատվածում ստացել են 10.000 ՀՀ դրամներից բաղկացած հարյուրավոր միլիոն դրամներ և նույնաբնույթ բազմաթիվ այլ փաստական տվյալներ, որոնց կապակցությամբ նույնպես իրականացվում են ակտիվ քննչական գործողություններ:
Հաշվի առնելով կատարված հանցագործության ամբողջական պատկերը բացահայտելու հանրային շահը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ակնկալում է ստանալ նաև հանրության աջակցությունը և հորդորում է ՀՀ քաղաքացիներին սույն դեպքի վերաբերյալ որևէ տեղեկություններ տիրապետելու դեպքում անմիջապես իրազեկել վարույթն իրականացնող մարմնին:
Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը բողոքարկելու է Վերաքննիչ քրեական դատարան։

Служба национальной безопасности РА, считая важным предоставление общественности информации в допустимых размерах по уголовным делам, имеющим большой общественный резонанс, и в целях предотвращения распространения дезинформации в обществе кругами, заинтересованными в исходе данного уголовного дела или преследующими собственный интерес, сообщает, что по совокупности достаточных доказательств, полученных предварительным следствием по уголовному делу, расследуемому в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА в связи с дачей взятки избирателям, получением взятки во время выборов Национального собрания РА, состоявшихся 2 апреля 2017 года, принято решение о привлечении председателя партии «Процветающая Армения», руководителя альянса партий «Царукян» Гагика Коляевича Царукяна в качестве обвиняемого по части 2 статьи 38-154.2 Уголовного кодекса РА.
В тот же день орган, осуществляющий производство, с учетом фактических данных, полученных по уголовному делу, подал в суд общей юрисдикции города Еревана ходатайство о применении в отношении обвиняемого Гагика Царукяна меры пресечения в форме ареста, что было отклонено судом.
Причем в подтверждение обоснованности подозрения в преступлении, вменяемом Гагику Царукяну, орган предварительного следствия представил в Суде не один относимый факт или информацию, а совокупность таких фактов или информации, которые позволили Суду считать обоснованным, что обвиняемый связан с произошедшим, с обвинением по уголовному делу, с фактическими обстоятельствами, вменяемым преступлением.
В частности, в качестве таких фактических данных Суд сослался и рассмотрел показания пяти привлеченных к делу подозреваемых, а также отчеты под заглавием «Количество избирателей, представленных на выборах депутатов от ППА в НС РА в 2017 году и выплаченные суммы», обнаруженные и изъятые во время обыска в ООО «Ереван Шин», в которых имелись конкретные записи о суммах, выплаченных за один голос, размере взятки, данной избирателям за общее количество голосов, суммах, выплаченных активистам, записи о передаче сумм другим лицам по поручению Гагика Царукяна, которые у беспристрастного наблюдателя не могут вызвать повода для различных толкований, что было подтверждено также Судом.
В то же время, Суд счел, что ненадлежащее поведение Гагика Царукяна в процессе производства по уголовному делу возможно предотвратить и с применением другой меры пресечения, не связанной с лишением свободы.
Особенно примечательно то, что на начальном этапе возбуждения настоящего уголовного дела проведено более 80 обысков, в процессе которых в квартирах членов или активистов партии «Процветающая Армения» обнаружены и изъяты также другие факты, прямо подтверждающие дачу сумм, являющихся предметом взятки, избирателям в адресном порядке для голосования в пользу альянса партий «Царукян» и выдвинутого им кандидата во время выборов НС РА 2 апреля 2017 года, и содержащие персональные данные избирателей, информацию о количестве членов семьи, записи о выданной каждому лицу сумме в размере 10.000 драмов РА и подписи, подтверждающие факт получения взятки.
Имеющиеся в уголовном деле фактические данные, в том числе показания остальных лиц, привлеченных в качестве обвиняемых по делу, и нескольких десятков свидетелей дают также основания для разумных утверждений о том, что упомянутые отчеты составлены уже теми лицами, которые занимались непосредственно вопросом дачи сумм взятки избирателям в адресном порядке, после чего отчеты в порядке иерархии представлялись руководящему составу партии.
Хотя после случившегося прошло более трех лет, что, безусловно, вызывает определенные трудности в процессе сбора доказательств, однако в результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий СНБ РА, а также предпринятых параллельно им следственных и других процессуальных действий даже через годы возможно было обнаружить множество других доказательных материалов, подтверждающих факт дачи взятки избирателям организованной группой для голосования в пользу принявших участие в выборах Национального собрания РА 2 апреля 2017 года альянса партий «Царукян» и выдвинутого им кандидата, содержание которых явно не ограничивается только совершением на территории Гегаркуникской области, и в настоящее время необходимые действия в этом направлении продолжаются.
В распоряжении органа предварительного следствия сейчас имеются также такие материалы, при изучении которых видно, что руководящим составом партии были также выявлены персональные данные конкретных военнослужащих по местам службы, местам дислокации казарм, срокам службы, предварительно составлены списки лиц, изъявивших готовность получить взятку, они сопоставлены и проверены как в период, предшествовавший выборам, так и после выборов, в период, предшествовавший выборам, из коммерческих банков, действующих в РА, были получены 10.000 драмов РА, составляющие в целом сотни миллионов драмов, и другие подобные фактические данные, в связи с которыми также проводятся активные следственные действия.
С учетом общественного интереса, связанного с выявлением полной картины совершенного преступления, Служба национальной безопасности РА рассчитывает также получить поддержку общества и призывает граждан РА при наличии у них каких-либо сведений о настоящем случае немедленно сообщить их органу, осуществляющему производство.
Прокуратура Республики Армения обжалует решение суда общей юрисдикции Еревана в Апелляционном уголовном суде.