ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, 38-312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, 34-327-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով քննվող քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ ԱԱԾ ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել կանխարգելել բժշկական կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա ժամկետային զինվորական ծառայության հերթական զորակոչից խուսափելու դեպքը, ինչպես նաև բացահայտել առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք տալու դեպք:
Ձեռնարկված համալիր միջոցառումների արդյունքում պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու, պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալուն օժանդակելու և ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հիմքերի բացակայության պայմաններում, փաստաթուղթ կեղծելու կամ խաբեության այլ եղանակով ժամկետային զինվորական ծառայության հերթական զորակոչից խուսափելու կասկածանքով 2020թ. մայիսի 24-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ բերման են ենթարկվել Ս. Ն-ն, Ն. Գ-ն, Ն. Մ-ն և Ռ. Մ-ն, ովքեր նույն օրը քրեադատավարական օրենքով նախատեսված համապատասխան հիմքերի առկայության պայմաններում ներգրավվել են որպես կասկածյալ:
Նույն օրը պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալուն օժանդակելու կասկածանքի մեջ ներգրավված անձինք պաշտպանների ներկայությամբ տվել են խոստովանական ցուցմունքներ՝ բացահայտելով կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց շրջանակը, նրանցից յուրաքանչյուրի դերակատարությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով ներկայացնել նաև քրեական գործի քննության համար նշանակություն ունեցող ապացուցողական նյութեր:
Արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որ Ն. Գ-ն, նպատակ ունենալով որդու՝ Ս. Ն-ին հերթական անգամ կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա երկարացնել նախկինում 5 տարով տրված պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության տարկետման ժամկետը, իր ընկերուհու միջոցով համաձայնություն է ձեռք բերել ՀՀ ՊՆ հանրապետական զինվորական հոսպիտալի նախկին աշխատակից Ռ. Մ-ի հետ, որպեսզի վերջինս, օգտագործելով իր կապերը, պաշտոնատար անձանց 3.000 ԱՄՆ դոլար գումարի չափով կաշառք տալու եղանակով, լուծի որդու զինվորական ծառայության ժամկետի հերթական տարեկետման հարցը և ստացել վերջինիս համաձայնությունը:
Այնուհետև, Ռ. Մ-ն, տալով իր համաձայնությունը Ն. Գ-ին և Ս. Ն-ին օժանդակելու նրանց հանցավոր մտադրությունն իրականացնելու հարցում, 2020թ. ապրիլին հանդիպել է զինվորական կոմիսարիատի համապատասխան պաշտոնատար անձին և առաջարկել է գումարի դիմաց հերթական անգամ հետաձգել Ս. Ն-ի ժամկետային զինվորական ծառայության հերթական զորակոչը՝ պայմանավորվելով որոշ ժամանակ անց հանդիպել:
Ռ. Մ-ն համապատասխան պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերի կաշառքի գումարը փոխանցելու նպատակով 2020թ. մայիսին Ն. Գ-ից ստացել է 3.000 ԱՄՆ դոլար և հանդիպել է զինվորական կոմիսարիատի համապատասխան պաշտոնատար անձին, սակայն քանի որ վերջինս հրաժարվել է ստանալ կաշառքի առարկան, Ռ. Մ-ն 3.000 ԱՄՆ դոլարից 2.000 ԱՄՆ դոլարը հետ է վերադարձրել Ն. Գ-ի որդուն՝ Ս. Ն-ին, իսկ 1.000 ԱՄՆ դոլարի կապակցությամբ պատճառաբանել, որ նրանց օգտին որոշակի գործողություններ կատարելուց ձեռնպահ լինելու դիմաց փոխանցել է զինվորական կոմիսարիատի համապատասխան պաշտոնատար անձին՝ այդ կերպ խաբեությամբ հափշտակել այն:
Բերման ենթարկվածների նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Քրեական գործով հիշյալ անձանց բնակարաններում կատարվել են խուզարկություններ, որի ընթացքում առգրավվել են համակարգիչներ, բժշկական փաստաթղթեր, զինվորական գրքույկ, բջջային հեռախոսներ, ձեռնարկվում են միջոցառումներ կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ:

В результате проведенных широкомасштабных следственных и иных процессуальных действий, а также предпринятых подразделениями СНБ параллельно с ними комплексных оперативно-розыскных мероприятий в рамках уголовного дела, расследуемого в Следственном департаменте СНБ РА по признакам части 2 статьи 311, пункта 1 части 3 статьи 312, пункта 1 части 3 статьи 38-312, пункта 2 части 2 статьи 34-327 Уголовного кодекса РА, стало возможным предотвратить случай уклонения от очередного призыва на срочную военную службу на основании поддельных медицинских документов, а также раскрыть случай дачи взятки в особо крупных размерах.
В результате предпринятых комплексных мероприятий, по подозрению в даче должностному лицу взятки в особо крупных размерах, содействии в даче должностному лицу взятки в особо крупных размерах и, при отсутствии оснований в порядке, установленном законодательством РА, уклонении от очередного призыва на срочную военную службу путем подделки документа или иным способом обмана, 24 мая 2020г. в Следственный департамент СНБ РА были подвергнуты приводу С. Н., Н. Г., Н. М. и Р. М., которые в тот же день при наличии соответствующих оснований, предусмотренных уголовно-процессуальным законом, были привлечены в качестве подозреваемых.
В тот же день лица, привлеченные по подозрению в содействии в даче должностному лицу взятки в особо крупных размерах, дали признательные показания в присутствии защитников, раскрыв круг лиц, вовлеченных в коррупционный механизм, и роль каждого из них, выразив готовность представить также доказательственные материалы, имеющие значение для расследования уголовного дела.
В результате были получены фактические данные о том, что Н. Г., с целью в очередной раз продлить срок отсрочки от обязательной срочной военной службы на основании поддельных документов, ранее предоставленной сыну С.Н. на 5 лет, через свою подругу пришел к согласию с бывшим сотрудником Республиканского военного госпиталя МО РА Р. М., о том, чтобы последний, используя свои связи, путем дачи должностным лицам взятки в размере 3.000 долларов США, решил вопрос очередной отсрочки сына от призыва на военную службу, и получил согласие последнего.
Затем Р. М., дав свое согласие оказать содействие Н. Г. и С. Н. в вопросе реализации их преступного намерения, в апреле 2020г. встретился с соответствующим должностным лицом военного комиссариата и предложил за деньги в очередной раз дать отсрочку С. Н. от очередного призыва на срочную военную службу, договорившись вновь встретиться через некоторое время.
С целью передачи соответствующему должностному лицу взятки в особо крупных размерах в мае 2020г. Р. М. получил от Н. Г. 3.000 долларов США и встретился с соответствующим должностным лицом военного комиссариата. Однако, так как последний отказался получить предмет взятки, Р. М. из 3.000 долларов США 2.000 долларов США возвратил сыну Н. Г. С. Н., а по поводу 1.000 долларов США он дал объяснение, что передал эту сумму соответствующему должностному лицу военного комиссариата, чтобы тот воздержался от совершения в их пользу определенных действий, таким образом совершив хищение суммы путем обмана.
В отношении подвергнутых приводу лиц в качестве меры пресечения применена подписка о невыезде.
В рамках уголовного дела в квартирах упомянутых лиц были проведены обыски, в результате которых были изъяты компьютеры, медицинские документы, военный билет, сотовые телефоны. Предпринимаются меры по выявлению всего круга лиц, вовлеченных в коррупционную схему, по индивидуализации действий каждого из них.