ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, 38-312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, 34-327-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով քննվող քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ ԱԱԾ ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել կանխարգելել բժշկական կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա ժամկետային զինվորական ծառայության հերթական զորակոչից խուսափելու դեպքը, ինչպես նաև բացահայտել առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք տալու դեպք:
Ձեռնարկված համալիր միջոցառումների արդյունքում պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու, պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալուն օժանդակելու և ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հիմքերի բացակայության պայմաններում, փաստաթուղթ կեղծելու կամ խաբեության այլ եղանակով ժամկետային զինվորական ծառայության հերթական զորակոչից խուսափելու կասկածանքով 2020թ. մայիսի 24-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ բերման են ենթարկվել Ս. Ն-ն, Ն. Գ-ն, Ն. Մ-ն և Ռ. Մ-ն, ովքեր նույն օրը քրեադատավարական օրենքով նախատեսված համապատասխան հիմքերի առկայության պայմաններում ներգրավվել են որպես կասկածյալ:
Նույն օրը պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալուն օժանդակելու կասկածանքի մեջ ներգրավված անձինք պաշտպանների ներկայությամբ տվել են խոստովանական ցուցմունքներ՝ բացահայտելով կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց շրջանակը, նրանցից յուրաքանչյուրի դերակատարությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով ներկայացնել նաև քրեական գործի քննության համար նշանակություն ունեցող ապացուցողական նյութեր:
Արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որ Ն. Գ-ն, նպատակ ունենալով որդու՝ Ս. Ն-ին հերթական անգամ կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա երկարացնել նախկինում 5 տարով տրված պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության տարկետման ժամկետը, իր ընկերուհու միջոցով համաձայնություն է ձեռք բերել ՀՀ ՊՆ հանրապետական զինվորական հոսպիտալի նախկին աշխատակից Ռ. Մ-ի հետ, որպեսզի վերջինս, օգտագործելով իր կապերը, պաշտոնատար անձանց 3.000 ԱՄՆ դոլար գումարի չափով կաշառք տալու եղանակով, լուծի որդու զինվորական ծառայության ժամկետի հերթական տարեկետման հարցը և ստացել վերջինիս համաձայնությունը:
Այնուհետև, Ռ. Մ-ն, տալով իր համաձայնությունը Ն. Գ-ին և Ս. Ն-ին օժանդակելու նրանց հանցավոր մտադրությունն իրականացնելու հարցում, 2020թ. ապրիլին հանդիպել է զինվորական կոմիսարիատի համապատասխան պաշտոնատար անձին և առաջարկել է գումարի դիմաց հերթական անգամ հետաձգել Ս. Ն-ի ժամկետային զինվորական ծառայության հերթական զորակոչը՝ պայմանավորվելով որոշ ժամանակ անց հանդիպել:
Ռ. Մ-ն համապատասխան պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերի կաշառքի գումարը փոխանցելու նպատակով 2020թ. մայիսին Ն. Գ-ից ստացել է 3.000 ԱՄՆ դոլար և հանդիպել է զինվորական կոմիսարիատի համապատասխան պաշտոնատար անձին, սակայն քանի որ վերջինս հրաժարվել է ստանալ կաշառքի առարկան, Ռ. Մ-ն 3.000 ԱՄՆ դոլարից 2.000 ԱՄՆ դոլարը հետ է վերադարձրել Ն. Գ-ի որդուն՝ Ս. Ն-ին, իսկ 1.000 ԱՄՆ դոլարի կապակցությամբ պատճառաբանել, որ նրանց օգտին որոշակի գործողություններ կատարելուց ձեռնպահ լինելու դիմաց փոխանցել է զինվորական կոմիսարիատի համապատասխան պաշտոնատար անձին՝ այդ կերպ խաբեությամբ հափշտակել այն:
Բերման ենթարկվածների նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Քրեական գործով հիշյալ անձանց բնակարաններում կատարվել են խուզարկություններ, որի ընթացքում առգրավվել են համակարգիչներ, բժշկական փաստաթղթեր, զինվորական գրքույկ, բջջային հեռախոսներ, ձեռնարկվում են միջոցառումներ կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ:

As a result of conducted large-scale investigative and other procedural actions along with integrated operational and search measures undertaken by the NSS subdivisions within the framework of the criminal case being investigated in the Investigation Department of the RA NSS according to part 2 of Article 311, point 1 of part 3 of Article 312, point 1 of part 3 of Article 38-312, point 2 of part 2 of Article 34-327 of the RA Criminal Code, it was possible to prevent a case of evasion from a regular call-up for fixed-term military service based on forged medical documents, as well as to detect a case of giving a bribe in particularly large amount.
As a result of the undertaken integrated measures, on suspicion of giving a bribe in particularly large amount to an official, assistance in giving a bribe in particularly large amount to an official and evasion from а regular call-up for fixed-term military service by forgery of documents or the other way of deception, in the absence of the grounds in a manner prescribed by the RA legislation, on 24 May 2020, S.N., N.G., N.M. and R.M. were brought to the Investigation Department of the RA NSS. On the same day, they were involved as suspects due to the corresponding grounds envisaged by the Criminal Procedure Law.
On the same day, the persons who were involved on suspicion of assistance in giving a bribe in particularly large amount to an official, in the presence of their defense attorneys, made confessions and revealed the circle of persons involved in the corruption mechanism, as well as the role of each person. They expressed their readiness to provide also evidentiary materials which were of importance for the investigation of the criminal case.
As a result, factual data were received that N.G., in order to extend once again the term of deferment from compulsory fixed-term military service granted for 5 years to his son S.N. in the past based on the forged documents, through his female friend, came to an agreement with R.M. – the former employee of the Republican military hospital of the RA Ministry of Defence – so that the latter, using his contacts, by giving a bribe of 3.000 USD to officials, could settle the issue related to another deferment from military service of his son, and obtained the latter's consent.
Then, R.M. agreed to assist N.G. and S.N. in implementing their criminal intent and in April 2020 met with an appropriate official of the military commissariat and proposed to postpone once again a regular call-up for fixed-term military service of S.N. for money, having agreed to meet after a while.
R.M., in order to pass the sum of the bribe in particularly large amount to the appropriate official, in May 2020 received 3.000 USD from N.G. and met with the appropriate official of the military commissariat. However, as the latter refused to receive the bribe, R.M. returned 2.000 USD out of 3.000 USD to N.G.'s son S.N. As for 1.000 USD, he explained that he passed this money to the appropriate official of the military commissariat to refrain from committing certain actions in their favor and, thus, having committed theft by deception.
Written undertaking not to leave the place has been chosen as a measure of restraint against the persons who were brought in.
Within the framework of the criminal case, searches were conducted in the apartments of the abovementioned persons. During the searches computers, medical documents, a military service card, cell phones were seized. Measures are being taken to detect the whole circle of persons involved in the corruption scheme and to individualize the actions of each person.