Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանը և հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված եկամուտներն օրինականացնելու դեմ պայքարում օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցած և քննվող քրեական գործով ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ այն մասին, որ նախկինում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի, այնուհետև՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնները զբաղեցրած և իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ մշտապես իրականացրած, գործադիր իշխանության ղեկավար պաշտոնատար անձի որդիները, ազգականի հետ նախնական համաձայնությամբ, հոր զբաղեցրած պաշտոնեական դիրքով պայմանավորված, ՀՀ հարկային և մաքսային մարմիններին ապրանքներ մատակարարելու և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում ծառայություններ մատուցելու նպատակով հիմնադրել են առևտրային կազմակերպություն, իսկ հայրը, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, դրա տնտեսական գործունեությանն ապօրինի նպաստելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, հանձնարարել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի, այնուհետև՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարության պաշտոնատար անձանց համագործակցել նշված կազմակերպության ծառայողների հետ, հնարավորինս աջակցել վերջիններիս՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գնումների ընթացակարգերին պատշաճ մասնակցությունն ապահովելու, տրամադրել դրա համար անհրաժեշտ տեղեկատվություն, վերացնել առաջացող խոչընդոտները և կիրառել առավել բարենպաստ գնման ընթացակարգեր: Օգտվելով պաշտոնեական դիրքը չարաշահման արդյունքում ապօրինի կերպով ստեղծված բարենպաստ պայմաններից՝ պաշտոնյայի հետ փոխկապակցված կազմակերպության ծառայողները ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հետ 2008-2020 թվականների ընթացքում կնքել են ապրանքների մատակարարման և ծառայությունների մատուցման բազմաթիվ պայմանագրեր, ըստ որոնց ընկերությանը փոխանցվել են առանձնապես խոշոր չափերով պետական միջոցներ:
Բացի այդ, հիշյալ պաշտոնյան, պատասխանատու լինելով պետության եկամուտների ձևավորման, պետական ֆինանսների կառավարման բնագավառներում ՀՀ կառավարության քաղաքականության և իրականացման համար, տեղյակ լինելով մաքսային մարմինների տեղեկատվական համակարգերի արդիականացման և նոր տեղեկատվական համակարգերի ներդրման աշխատանքների գնման անհրաժեշտության մասին, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու դիտավորությամբ, իրենից ծառայողական կախվածության մեջ գտնվող և այլ անձանց մասնակցությամբ ապահովել է 19 ծրագրային մոդուլի ձեռքբերման պայմանագրի կնքումն իրական արժեքից էապես բարձր գնով հիշյալ ընկերության հետ։ Արդյունքում, թեև նշված պայմանագրով նախատեսված աշխատանքները կատարվել են 2.777.410.417 ՀՀ դրամով, սակայն դրանց դիմաց պետական միջոցների հաշվին պաշտոնյայի հետ փոխկապակցված ընկերությանը փոխանցվել է 4.283.580.000 ՀՀ դրամ, իսկ առանձնապես խոշոր չափերով գումարային տարբերությունը՝ 1.506.169.583 դրամի չափով, պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ, պաշտոնյայի որդիների օժանդակությամբ հափշտակվել է։
Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, դրանց օգտագործմամբ առաձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու արդյունքում ձեռք բերված գույքի հանցավոր ծագումը թաքցնելու, դրա իրական բնույթը, ծագման աղբյուրը, տնօրինման եղանակը խեղաթյուրելու, իրական պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով, այդ գույքի օգտագործումից ստացված եկամուտները ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ ներգրավելուց զատ, դրանք շահաբաժինների, փոխառությունների և այլ գործարքների ձևով այլ անձանց անուններով փոխակերպվել են կանխիկ դրամական միջոցների, որոնք փաստացի տնօրինվել են պաշտոնյայի որդիների և ազգականի կողմից, այդ թվում՝ երրորդ անձի միջոցով մուտքագրվել են «Յուքոմ» ՍՊ ընկերություն:
Հանցագործության կատարման արդյունքում առաջացած առանձնապես խոշոր չափերով գույքը, դրա օգտագործումից ստացված եկամուտները՝ իրական բնույթի, ծագման աղբյուրի իրական պատկանելիության խեղաթյուրմամբ, բանկային փոխանցումների միջոցով ուղղորդվել են պաշտոնյայի որդիների և ազգականի, նրանց հետ փոխկապակցված կազմակերպությունների բանկային հաշիվներին՝ միախառնվելով այլ միջոցների հետ, ներգրավվել են դրանց իրականացրած ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ:
Բացի այդ, ստացված փաստական տվյալների համաձայն, հիշյալ բարձրաստիճան պաշտոնյայի որդիները, տեղյակ լինելով հոր և մի շարք տնտեսվարող սուբյեկտների՝ այդ թվում ՀՀ խոշոր հարկատուների ցանկում ընդգրկված կոնցեռնի գլխավոր տնօրենի միջև, ընդհանուր հովանավորչության համար առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու համաձայնության մասին, հանդիպել են ձեռնարկատիրոջ հետ և քննարկել հանցագործության առարկան փոխանցելու տարբերակները: Վերջիններիս նախաձեռնությամբ նշված գումարի հանցավոր ծագումը թաքցնելու, իրական բնույթը, ծագման աղբյուրը, տնօրինման եղանակը խեղաթյուրելու, իրական պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով, նշված ձեռնարկատերը 2011 թվականի ընթացքում կաշառքի առարկան՝ 22.401.000 ԱՄՆ դոլարը, փոխանցել է նրանց մատնանշած և նրանց հետ փոխկապակցված ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ մի շարք կազմակերպությունների հաշվեհամարներին, ավելին, նշված գործարքի հանցավոր բնույթը թաքցնելու և քողարկելու համար ձևականորեն կնքվել են փոխառության 2 պայմանագրեր:
Ձեռք բերված փոխկապակցված, հավաստի բավարար ապացույցների համակցությամբ տնտեսվարող սուբյեկտի ղեկավարին առաջադրվել է մեղադրանք ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը:
Դրանից հետո՝ բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա, վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից 2020 թվականի ապրիլի 28-ին որոշում է կայացվել հիշյալ պաշտոնյայի ՀՀ-ում գտնվող և վարույթում որպես մեղադրյալ ներգրավված որդուն առաջադրված մեղադրանքը փոփոխելու, լրացնելու և կրկին մեղադրանք առաջադրելու մասին՝ ծանր հետևանքների առաջացմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմանը, պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակությանը, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն օժանդակելու և հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելու համար։ Սակայն վերջինս, պատշաճ ծանուցված լինելով վարույթն իրականացնող մարմին ներկայանալու անհրաժեշտության մասին, խախտելով կիրառված խափանման միջոցի՝ չհեռանալու մասին ստորագրության պայմանները, նախաքննական մարմին այդպես էլ չի ներկայացել և թաքնվել է քննությունից, որից հետո վերջինիս նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում փախուստի դիմած մեղադրյալին հայտնաբերելու ու պատասխանատվության կանչելու, տևական և քողարկված հակաիրավական գործունեությանը ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը, բանկային փոխանցումներով օրինականացված եկամուտների վերջնական տեղաշարժը և դրանց հասցեատերերին պարզելու, հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի բռնագանձումն ապահովելու ուղղությամբ:

Служба национальной безопасности Республики Армения, будучи верной принципу искоренения различных проявлений коррупции, в рамках возложенных на нее законом функций по ее противодействию и борьбе с легализацией доходов, полученных преступным путем, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых по уголовному делу, возбужденному и расследуемому в Следственном департаменте СНБ РА по фактам злоупотребления должностными полномочиями рядом высокопоставленных должностных лиц Комитета государственных доходов РА, получила фактические данные о том, что сыновья руководящего должностного лица исполнительной власти, занимавшего в прошлом должность председателя Комитета государственных доходов РА, а затем должность министра финансов РА и постоянно осуществлявшего функции представителя власти, по предварительному сговору с родственником, пользуясь должностным положением отца, основали коммерческую организацию с целью поставки товаров в налоговые и таможенные органы РА и оказания им услуг в сфере информационных технологий, а отец, используя свое должностное положение вопреки интересам службы, исходя из личной заинтересованности в незаконном содействии ее экономической деятельности, поручил должностным лицам Комитета государственных доходов РА, затем Министерства финансов РА сотрудничать с сотрудниками указанной организации и по возможности оказывать содействие последним, обеспечивая надлежащее участие в процедурах закупок в сфере информационных технологий, предоставляя необходимую для этого информацию, устраняя возникающие препятствия и применяя наиболее благоприятные процедуры закупок. Воспользовавшись благоприятными условиями, незаконно созданными в результате злоупотребления должностным положением, сотрудники организации, взаимосвязанной с должностным лицом, в течение 2008-2020 гг. заключили с Комитетом государственных доходов РА многочисленные договоры на поставку товаров и оказание услуг, согласно которым компании были переданы государственные средства в особо крупных размерах.
Кроме того, упомянутое должностное лицо, будучи ответственным за осуществление политики правительства РА в сферах формирования доходов государства, управления государственными финансами, будучи осведомленным о необходимости модернизации информационных систем и покупки работ по внедрению новых информационных систем таможенных органов, используя должностное положение, с умыслом совершить хищение имущества в особо крупных размерах, с участием лиц, находящихся от него в служебной зависимости, и иных лиц обеспечил заключение договора с упомянутой компанией на приобретение 19 программных модулей по цене, значительно превышающей реальную стоимость. В результате, хотя предусмотренные указанным договором работы и были выполнены за 2.777.410.417 драмов РА, тем не менее компании, взаимосвязанной с должностным лицом, было переведено 4.283.580.000 драмов РА за счет государственных средств, а 1.506.169.583 драмов РА, составляющие разницу в сумме в особо крупных размерах, были похищены с использованием должностного положения при содействии сыновей должностного лица.
С целью сокрытия преступного происхождения имущества, приобретенного в результате злоупотребления должностными полномочиями и совершения с их использованием хищения имущества в особо крупных размерах, искажения его действительного характера, источника происхождения, способа распоряжения, сокрытия действительной принадлежности, доходы, полученные от использования этого имущества, помимо вложения в предпринимательскую деятельность, были трансформированы в наличные денежные средства на имя других лиц в форме дивидендов, займов и иных сделок, которыми фактически распорядились сыновья и родственник должностного лица и которые в том числе поступили в ООО «Юком» посредством третьего лица.
Имущество в особо крупных размерах, приобретенное в результате совершения преступления, полученные от его использования доходы с искажением их действительного характера, источника происхождения, действительной принадлежности были перечислены посредством банковских переводов на банковские счета сыновей и родственника должностного лица и взаимосвязанных с ними организаций и, слившись с прочими средствами, были вложены в осуществляемую ими предпринимательскую деятельность.
Кроме того, согласно полученным фактическим данным, сыновья упомянутого высокопоставленного должностного лица, будучи осведомленными о соглашении между их отцом и генеральным директором ряда хозяйствующих субъектов, в том числе концерна, включенного в список крупных налогоплательщиков РА, о даче взятки в особо крупных размерах с целью общего покровительства, встретились с предпринимателем и обсудили варианты передачи предмета преступления. По инициативе последних, с целью сокрытия преступного происхождения указанной суммы, искажения действительного характера, источника происхождения, способа распоряжения, сокрытия действительной принадлежности, указанный предприниматель в течение 2011г. перечислил предмет взятки - 22.401.000 долларов США – на счета указанных ими и взаимосвязанных с ними ряда организаций – нерезидентов в РА, а для того, чтобы скрыть и замаскировать преступный характер указанной сделки, формально были заключены 2 договора займа.
По совокупности полученных взаимосвязанных, достоверных, достаточных доказательств руководителю хозяйствующего субъекта предъявлено обвинение по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, а в качестве меры пресечения суд избрал арест.
После этого, на основании совокупности достаточных доказательств, 28 апреля 2020 года органом, осуществляющим производство, было принято решение об изменении, дополнении обвинения, предъявленного находящемуся в РА и привлеченного в производство в качестве обвиняемого сыну упомянутого должностного лица, и о предъявлении повторного обвинения в связи с содействием в злоупотреблении должностными полномочиями, сопряженном с наступлением тяжких последствий, хищении в особо крупных размерах с использованием должностного положения, получении взятки в особо крупных размерах и легализацией доходов в особо крупных размерах, полученных преступным путем. Однако последний, будучи надлежащим образом оповещенным о необходимости явки в орган, осуществляющий производство, нарушив условия примененной меры пресечения - подписки о невыезде, так и не явился в орган предварительного следствия и скрылся от следствия, после чего он был объявлен розыск, а в качестве меры пресечения суд избрал арест.
Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются мероприятия по обнаружению находящегося в бегах обвиняемого и привлечению его к ответственности, выявлению всего круга лиц, вовлеченных в продолжительную и скрытую противоправную деятельность, выяснению конечного движения легализованных посредством банковских переводов доходов и их адресатов, обеспечению конфискации имущества, приобретенного преступным путем.