ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով քաղաքացիների հիմնարար սահմանադրական իրավունքներին, մասնավորապես կյանքի իրավունքը տարբեր սպառնալիքներից պաշտպանելու գործառութային սկզբունքին, հետևողական պայքար մղելով անձնական և հասարակության հարաբերություններում բռնության կիրառումն ի սպառ բացառելու ուղղությամբ, հանցավորության դեմ պայքարում օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ ՀՀ քաղաքացիների պատվիրված սպանություններ նախապատրաստելու, ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելու և մի խումբ անձանց կողմից պահելու, կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ ՀՀ պետական սահմանը պարբերաբար հատելու վերաբերյալ։
Մասնավորապես, պարզվել է, որ Երևան քաղաքի բնակիչներից մեկը, շահադիտական դրդումներով, պատվերով՝ 190.000 ԱՄՆ դոլարի վարձատրության դիմաց, ստանձնելով կազմակերպել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող ՀՀ քաղաքացու սպանությունը, վերջինիս դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկելու շուրջ նախնական համաձայնության է եկել ծանոթի հետ, խոստանալով վարձատրության կեսը հատկացնել հանցանքի կատարումից հետո, և սպանություն իրականացնելու համար տրամադրելով հրազեն հանդիսացող՝ 5.6 մմ տրամաչափի փամփուշտներ կրակելու համար նախատեսված ատրճանակ և ռազմամթերք հանդիսացող փամփուշտներ, ինչպես նաև 1000 ԱՄՆ դոլար ընթացիկ ծախսերի համար։ Ի կատարումն կազմակերպչի ցուցումի՝ վերջինիս անմիջական կազմակերպմամբ և ղեկավարմամբ կատարողը, վերահսկելով ապագա զոհի տեղաշարժը, 2014 թ. հունիսին Երևան քաղաքի Գյուլբենկյան փողոցում հրազենից կրակոցներ է արձակել զբոսանքի դուրս եկած թիրախավորված անձի ուղղությամբ՝ վերջինիս պատճառելով մարմնական վնասվածքներ։ Չբավարարվելով արդյունքով՝ ստացված պատվերն ավարտին հասցնելու և հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով՝ կազմակերպիչը ցուցում է տվել շարունակել վերահսկել տուժողի տեղաշարժը և առաջին իսկ հնարավորության դեպքում իրականացնել վերջինիս սպանությունը։
Բացի դրանից, նպատակադրվելով դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկել նաև 5 ՀՀ քաղաքացու, պատվիրատուն հանձնարարել է վերահսկել նաև այդ անձանց տեղաշարժը՝ այդ գործընթացին ներգրավելով նաև իր մյուս ծանոթին՝ պատվերով սպանության իրականացման դյուրին պայմանների և ժամանակի ընտրությունը թողնելով իր հայեցողությանը։ Հիշյալ անձանց տեղաշարժը վերահսկելու, սպանությունը նախապատրաստելու և իրականացնելու նպատակով կազմակերպիչը կատարողի համար Երևան քաղաքում վարձակալել է բնակարան, տրամադրել է տրանսպորտային միջոց, քողարկման և անճանաչելի դառնալու համար նախատեսված շպարման պիտույքներ, ինչպես նաև ապօրինի կերպով ձեռք է բերել և տվել «ՏՏ» տեսակի ատրճանակ, խլացուցիչով ու նշանոցով ինքնաշեն ատրճանակ-ինքնաձիգ և դրանց տրամաչափի փամփուշտներ, որոնք մինչև 2020 թ. փետրվարի վերջը նախնական համաձայնությամբ ապօրինի պահել են վարձակալած բնակարանում։ Սպանությունների նախապատրաստման փուլում կազմակերպիչն իր լուսանկարով, սակայն այլ անձի տվյալներով ՌԴ քաղաքացու ակնհայտ կեղծ անձնագրի օգտագործմամբ երկու անգամ հատել է ՀՀ պահպանվող պետական սահմանը։ Թիրախավորված անձանց դիակները նախապատրաստվող սպանությունից հետո հուղարկավորելու և հանցագործության հետքերը թաքցնելու նպատակով, կազմակերպիչը կատարողի հետ քննարկել և ընտրել է համապատասխան վայրեր ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ հսկողության ներքո, սակայն հանցավոր նպատակին չի հասել կամքից անկախ հանգամանքներում, քանի որ նրա գործողությունները խափանվել են ՀՀ ԱԱԾ գործողությունների արդյունքում։
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, սպանություններ նախապատրաստող 2 անձինք վնասազերծվել և ձերբակալվել են։ Կատարվել են բազմաթիվ քննչական գործողություններ, այդ թվում՝ խուզարկություններ, անհերքելի ապացույցների համակցությամբ նրանց մեղադրանքներ են առաջադրվել, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը։
Կատարվում է նախաքննություն, ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ սպանությունների նախապատրաստման շարժառիթները, պատվիրատուներին և հանցավորության կատարմանը ներգրավված անձանց շրջանակը, հնարավոր այլ՝ այդ թվում արտերկրում կատարած հանցադեպերը պարզելու ուղղությամբ։

Служба национальной безопасности РА, будучи преданной функциональному принципу защиты фундаментальных конституционных прав граждан, в частности, права на жизнь от различных угроз, ведя последовательную борьбу за полное исключение применения насилия в личных и общественных отношениях, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций в сфере борьбы с преступностью, получила фактические данные о подготовке заказных убийств граждан РА, незаконном приобретении и хранении группой лиц огнестрельного оружия, периодическом пересечении государственной границы РА с использованием поддельных документов.
В частности, выяснилось, что один из жителей г.Еревана, из корыстных побуждений, по заказу, за плату в размере 190.000 долларов США взявшись организовать убийство занимающегося предпринимательской деятельностью гражданина РА, вступил в предварительной сговор со своим знакомым относительно противоправного умышленного лишения жизни вышеуказанного гражданина, пообещав передать половину суммы после совершения преступления и предоставив для совершения убийства огнестрельное оружие – пистолет, предназначенный для стрельбы патронами калибра 5.6 мм, и патроны, являющиеся боеприпасами, а также 1000 долларов США на текущие расходы. Для исполнения указаний организатора, при непосредственной организации и под руководством последнего, исполнитель, контролируя передвижение будущей жертвы, в июне 2014г. на улице Гюльбенкяна в г.Ереване произвел выстрелы из огнестрельного оружия в направлении вышедшей на прогулку жертвы, причинив ей телесные повреждения. Не удовлетворившись результатом, с целью доведения полученного заказа до конца и реализации преступного намерения, организатор дал указание продолжить контролировать передвижение потерпевшего и при первой же возможности совершить убийство последнего.
Кроме того, преследуя цель незаконно умышленно лишить жизни также пятерых граждан РА, заказчик поручил контролировать также передвижение этих лиц с привлечением в этот процесс своего другого знакомого, оставив на его усмотрение выбор условий и времени совершения заказного убийства. С целью контроля за передвижением указанных лиц, подготовки и совершения убийства организатор арендовал для исполнителя квартиру в г.Ереване, предоставил транспортное средство, косметические принадлежности, чтобы замаскироваться и стать неузнаваемым, а также незаконно приобрел и передал ему пистолет «ТТ», самодельный пистолет-автомат с глушителем и прицелом и патроны соответствующего калибра, которые они по предварительному сговору незаконно хранили в арендованной квартире до конца февраля 2020г. На этапе подготовки убийств организатор, используя заведомо поддельный паспорт гражданина РФ со своей фотографией, однако с данными другого лица, дважды пересекал охраняемую государственную границу РА. С целью захоронения тел жертв после готовящегося убийства и сокрытия следов преступления организатор обсудил с исполнителем и выбрал соответствующие места под оперативным контролем СНБ РА, однако не достиг преступной цели по не зависящим от его воли обстоятельствам, так как его действия были пресечены в результате действий СНБ РА.
По фактам очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Обезврежены и задержаны двое лиц, занимавшихся подготовкой убийств. Проведены многочисленные следственные действия, в том числе обыски. По совокупности неопровержимых доказательств им предъявлены обвинения, а в качестве меры пресечения судом избран арест.
Ведется предварительное следствие, предпринимаются соответствующие мероприятия по выяснению мотивов подготовки убийств, выявлению заказчиков и круга лиц, вовлеченных в совершение преступления, раскрытию других возможных событий преступления, в том числе совершенных за рубежом.