2019 թ. դեկտեմբերի 7-ին իրավապաշտպան Ա. Սաքունցը ֆեյսբուքյան իր էջում անպատեհ ցասումի պոռթկմամբ հրապարակած գրառմամբ անցել է թույլատրելիի բոլոր հնարավոր սահմանները՝ մի կողմից ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ու դրա աշխատակիցների վերաբերյալ օգտագործելով պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորող և զրպարտչական բնույթի արտահայտություններ, իսկ մյուս կողմից մոլորեցնելով հասարակության լայն շերտերին՝ իրականությանը չհամապատասխանող, առանձին փաստերի վերաբերյալ ապատեղեկատվություն ներկայացնելով:
Եվ այսպես, հրապարակման մեջ ՀՀ ԱԱԾ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց ու նրանց հետ փոխկապակցված անձանց գույքերի վերաբերյալ հայտնած մտահոգության վերաբերյալ հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ վերջիններս օրենքով ընդգրկված են հայտարարագիր ներկայացնող պաշտոնատար անձանց ցանկում, որոնց գույքն ու եկամուտներն արտացոլված են ներկայացվող հայտարարագրերում, հետևաբար նրանց և փոխկապակցված անձանց պատկանող գույքի վերաբերյալ տեղեկատվությունը բաց է և հասանելի է յուրաքանչյուրի համար: Ուստի, կարող ենք արձանագրել, որ ՀՀ ԱԱԾ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց ոչ միայն գործունեությունը, այլև նրանց, այդ թվում՝ վերջիններիս հետ փոխկապակցված անձանց գույքն ու եկամուտները, ինչպես այլ հայտարարատու պաշտոնատար անձանց դեպքում, նույնպես գտնվում են հասարակության անդամների ուշադրության կենտրոնում:
Այդուհանդերձ, եթե որևէ անձի, տվյալ դեպքում նաև նյութի հեղինակին հայտնի են ՀՀ ԱԱԾ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց գույքի ու եկամուտների վերաբերյալ այլ տեղեկություններ, քան դրանք առկա են ներկայացված հայտարարագրերում, որոնք կարող են վկայել առերևույթ հանցագործության մասին, ապա առաջարկում ենք օրենքով սահմանված կարգով հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնել, այդ թվում՝ ՀՀ ԱԱԾ-ին: Այդ դեպքում, պատրաստակամ ենք հետևողականորեն արձագանքել նշված պնդումներին, հակառակ պարագայում՝ ՀՀ ԱԱԾ-ն չէ, որ պետք է զբաղվի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հայտարարագրերի հավաստիության հարցով:
Ինչ վերաբերում է մինչև հեղափոխությունը ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից ընդդիմադիր քաղաքական ու քաղհասարակության գործիչների, այդ թվում նաև՝ հրապարակման հեղինակի ու նրանց հետ կապված անձանց սեփականության մասին հարցումներին, ապա հրապարակման հեղինակը պետք է քաջատեղյակ լիներ օրենսդրությամբ ՀՀ ԱԱԾ-ի առջև դրված խնդիրների ու գործառույթների մասին, մասնավորապես՝ Հայասատանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման գործառույթների շրջանակներում սահմանադրական կարգի պահպանման, ահաբեկչության, այդ թվում՝ միջազգային ահաբեկչության, փողերի լվացման դեմ պայքարի և նման այլ անդրազգային հանցավոր դրսևորումների նախականխման, խափանման և բացահայտման նպատակով՝ պարբերաբար ՀՀ ԱԱԾ-ի տեսադաշտում են հայտնվում տարբեր միջազգային կազմակերպություններ, դրանց ներկայացուցիչներ ու համագործակցող անձինք, ովքեր ֆինանսական միջոցներ են ստանում արտասահմանյան երկրներից՝ անկախ անվանումից, իրականացրած գործունեության տեսակից և այլ հանգամանքներից:
Այն, որ յուրաքանչյուր երկրում, այդ թվում՝ դոնոր հանդիսացող բազմաթիվ երկրներում, միջազգային ֆինանսական հոսքերն անվտանգության նկատառումներով գտնվում են հատուկ ծառայությունների տեսադաշտում, լրացուցիչ հիմնավորման կարիք չունի, և ում, ում, բայց նյութի հեղինակի համար դա ևս պետք է պարզ լիներ, և կարիք չկա ավելորդ անգամ շահարկելու մի կառույցի անուն, որն օրնիբուն տքնաջան աշխատանքի արդյունքում ապահովում է բոլորի, այդ թվում՝ նաև հրապարակման հեղինակի անվտանգ ապրելու ու ինքնադրսևորվելու իրավունքը:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ ԱԱԾ համակարգում մտերիմներին պաշտոնների նշանակելու վերաբերյալ ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնակատարին հասցեագրված անհիմն մեղադրանքներին, ապա մեկ անգամ ևս նյութի հեղինակին հորդորում ենք մինչև արտահայտվելը ծանոթանալ, ընթերցել, կրկին ընթերցել ՀՀ օրենսդրությունը և ընկալել, որ ազգային անվտանգության մարմիններում աշխատանքը զինվորական ծառայության տեսակ է, որը, ի թիվս այլնի, ենթադրում է ծառայողական աստիճանակարգության ու կարգապահության կանոնների խստիվ պահպանում: Թերևս, սա ընդհանուր առմամբ: Մինչդեռ հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ՝ որպես հատուկ ծառայություն, ԱԱԾ-ում աշխատանքի ընդունման և ծառայողական առաջխաղացման համար գործում են առավել խիստ չափանիշներ՝ անկախ մտերմության աստիճանից, իսկ ինչ վերաբերում է մտերմական կապերին, ապա ի գիտություն դրանով մտահոգվածներին՝ տեղեկացնում ենք, որ հատուկ ծառայության աշխատակցին ներկայացվող համապատասխան պահանջների բավարարման պարագայում, օրենսդրական սահմանափակումների բացակայության դեպքում, այո՛, մտերիմ կապեր ունեցող անձը չի կարող զրկվել ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայելու հնարավորությունից:
Եվ վերջապես, կոչ ենք անում հետայսու ՀՀ ԱԱԾ-ի գործունեության, ինչպես նաև ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայողների վերաբերյալ արտահայտվելիս ցուցաբերել զգոնություն, պահպանել առավելագույն զսպվածություն, տուրք չտալ էմոցիոնալ ու անլիարժեքության բարդույթից բխող պոռթկումներին, նախքան արտահայտվելը կշռադատել, ծանրութեթև անել ասելիքը, չբռնել ինքնահաստատման ուղի՝ պետական կարևորագույն կառույց վարկաբեկելով, և անշուշտ, պահպանել քաղաքացիական հասարակության անդամին վայել քաղաքակիրթ էթիկայի կանոնները:

Правозащитник А.Сакунц, опубликовав 7 декабря 2019 г. на своей странице в Фейсбукe запись в порыве беспричинного гнева, перешел все границы дозволенного, с одной стороны, используя в адрес Службы национальной безопасности РА и ее сотрудников оскорбляющие честь и достоинство и клеветнические высказывания, а с другой стороны, вводя в заблуждение широкие слои общества, представляя дезинформацию об отдельных фактах, не соответствующих действительности.
Итак, что касается обеспокоенности, высказанной по поводу имущества высокопоставленных должностных лиц СНБ РА и аффилированных лиц, считаем необходимым напомнить, что они по закону включены в перечень должностных лиц, представляющих декларацию, чье имущество и доходы отражены в представляемых декларациях, следовательно, информация о принадлежащем им имуществе и имуществе аффилированных лиц является открытой и доступной каждому.
Следовательно, мы можем констатировать, что не только деятельность высокопоставленных должностных лиц СНБ РА, но также их имущество и доходы, в том числе имущество и доходы аффилированных лиц, как и в случае с другими должностными лицами, представляющими декларацию, также находятся в центре внимания членов общества.
Тем не менее, если какому-либо лицу, в данном случае также автору материала, известны иные сведения об имуществе и доходах высокопоставленных должностных лиц СНБ РА, помимо тех, которые указаны в представленных декларациях, которые могут свидетельствовать об очевидном преступлении, то предлагаем в установленном законом порядке представить сообщение о преступлении, в том числе в СНБ РА. В этом случае мы готовы последовательно реагировать на указанные утверждения, в противном случае не СНБ РА должна заниматься вопросом достоверности деклараций высокопоставленных должностных лиц.
Что касается запросов СНБ РА о собственности оппозиционных политических деятелей и деятелей гражданского общества, в том числе автора публикации, и связанных с ними лиц до революции, то автору публикации должно быть хорошо известно о задачах и функциях, возложенных законодательством на СНБ РА; в частности, в рамках функций обеспечения безопасности Республики Армения с целью защиты конституционного строя, борьбы с терроризмом, в том числе с международным терроризмом, отмыванием денег и предотвращения, пресечения и раскрытия других подобных транснациональных преступных проявлений, в поле зрения СНБ РА периодически попадают различные международные организации, их представители и сотрудничающие с ними лица, которые получают финансовые средства из зарубежных стран, независимо от названия, вида осуществляемой деятельности и других обстоятельств.
То, что в каждой стране, в том числе в многочисленных странах-донорах, международные финансовые потоки из соображений безопасности находятся в поле зрения специальных служб, не нуждается в дополнительном обосновании, и уж кому-кому, а автору материала это также должно быть известно, и нет необходимости лишний раз спекулировать именем структуры, которая денно и нощно в результате неустанной работы обеспечивает право на безопасную жизнь и самовыражение всех людей, в том числе и автора публикации.
Что касается необоснованных обвинений в адрес исполняющего обязанности директора СНБ РА, касающихся назначения на должности близких людей в системе СНБ РА, то еще раз призываем автора материала перед тем как высказаться, ознакомиться, прочитать, перечитать законодательство РА и понять, что работа в органах национальной безопасности является тем видом военной службы, которая, среди прочего, подразумевает строгое соблюдение правил служебной иерархии и дисциплины. Пожалуй, это в целом.
Между тем считаем необходимым напомнить, что для приема на работу и продвижения по службе в СНБ, которая является специальной службой, действуют более строгие критерии, независимо от степени приближенности, а что касается близких связей, то к сведению тех, кто обеспокоен этим вопросом, сообщаем, что в случае соответствия требованиям, предъявляемым сотруднику специальной службы, при отсутствии законодательных ограничений, лицо, имеющее близкие связи, не может быть лишено возможности служить в органах национальной безопасности.
И в заключение призываем впредь, высказываясь относительно деятельности СНБ РА, а также служащих в органах национальной безопасности, проявлять бдительность, соблюдать максимальную сдержанность, не давать волю эмоциям и вспышкам, вызванным комплексом неполноценности, и прежде чем высказаться, взвесить все за и против, не идти по пути самоутверждения, компрометируя важнейшую государственную структуру, и, несомненно, соблюдать правила цивилизованной этики, присущей членам гражданского общества.