Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն, անշեղ իրականացնելով ՀՀ տնտեսական անվտանգության դեմ ուղղված հանցավորության և կոռուպցիայի հակազդման օրենքով իրեն վերապահված գործառույթները, ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ արդարադատության նախարարության մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից 2011-2015թթ. ընթացքում առերևույթ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և դրան օժանդակելու մի շարք դեպքեր, զուգորդված պետության օրինական շահերին էական վնասի պատճառմամբ և ծանր հետևանքների առաջացմամբ:
Մասնավորապես, ստացվել են փաստական տվյալներ, որ ՀՀ կառավարության որոշումների համաձայն կառուցապատման աշխատանքներով զբաղվող տնտեսվարող սուբյեկտներից մեկին թույլատրվել է իրականացնել Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանում տեղակայված անշարժ գույքի հիմքերի և հիմնապատերի ամրացման, նույն շենքի երեք հարկերի կառուցապատման, ինչպես նաև՝ ՀՀ ԱՆ «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում և Երևանի թիվ 47 դպրոցում վերանորոգման՝ ընդհանուր առմամբ շուրջ 870 միլիոն ՀՀ դրամի աշխատանքներ՝ դրա դիմաց կառուցապատողի սեփականությանը՝ Կենտրոն վարչական շրջանի հիշյալ անշարժ գույքի 925.65 քառ. մետր ընդհանուր մակերեսով նկուղի և առաջին հարկի տարածքների ու հողամասի բաժնային մասը հանձնելու, ինչպես նաև 821 քառ. մետր ընդհանուր մակերեսով նոր՝ 5-րդ հարկի և բարձր տանիքով ձեղնահարկի կառուցումը թույլատրելու պայմանով:
Գործընթացի շրջանակներում, ՀՀ արդարադատության նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, անձնական շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, այլ անձանց օժանդակությամբ, չարաշահելով իրենց պաշտոնեական լիազորությունները, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, կազմել և հաստատել են նշված աշխատանքները կատարված լինելու վերաբերյալ պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր, որոնք հիմք են հանդիսացել կառավարության որոշմամբ սահմանված անշարժ գույքը տնտեսվարող սուբյեկտին փոխանցելու, 2014 թվականի դեկտեմբերի 23-ին սեփականության իրավունքի պետական գրանցումն իրականացնելու, ինչպես նաև նույն հասցեում տեղակայված շինության 5-րդ հարկ և ձեղնահարկ կառուցելու թույլտվություն տալու համար:
Բացի այդ, նշված շինարարական աշխատանքների կատարման ընթացքում, 2013 թվականին, ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակցի կողմից կառուցապատումն իրականացնող ընկերության տնօրենին ներկայացվել է ապօրինի պահանջ՝ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի ազգականին պատկանող տան վերանորոգման համար շինանյութ տրամադրելու վերաբերյալ: Կատարելով ներկայացված պահանջը՝ նշված անձի կողմից տրամադրվել է 480.000 ՀՀ դրամ արժողության շինանյութ:
Նշված գործունեության հետևանքով ոչ միայն խաթարվել է պետական մարմնի բնականոն գործունեությունը, չեն ապահովվել կառավարության որոշումների պահանջների կատարումը, այլև Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող, առանձնապես խոշոր արժեք ունեցող անշարժ գույքն անիրավաչափ կերպով օտարվել է՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Բացի այդ, 2011 թվականի ապրիլից մինչև 2015 թվականի ապրիլ ամիսն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ ԱՆ պաշտոնատար անձանց կողմից խմբային շահերից ելնելով իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու հետևանքով, ՀՀ արդարադատության նախարարությունում վարորդի հաստիք զբաղեցնող անձը, շարունակելով իրականացնել նշված գործառույթները, հրամանագրվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության մի շարք այլ ստորաբաժանումների հաստիքացուցակով նախատեսված պաշտոններին՝ չկատարելով համապատասխան պարտականությունները, որի արդյունքում էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին և պետական բյուջեից վճարվել է վարորդի աշխատավարձից շուրջ 1.841.000 ՀՀ դրամով ավելի բարձր վարձատրություն:
Բացահայտված դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019 թվականի հոկտեմբերի 21-ին հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կատարվում է նախաքննություն:

Служба национальной безопасности Республики Армения, неуклонно выполняя функции, возложенные на нее законом о противодействии преступности и коррупции, направленным против экономической безопасности РА, в результате предпринятых широкомасштабных оперативно-разыскных мероприятий и следственных действий раскрыла ряд случаев очевидного злоупотребления должностными полномочиями и содействия этому, в сочетании с нанесением существенного ущерба законным интересам государства и возникновением тяжких последствий, совершенных рядом высокопоставленных должностных лиц Министерства юстиции Республики Армения в период с 2011 по 2015 год.
В частности, получены фактические данные о том, что согласно решениям правительства РА одному из хозяйствующих субъектов, занимающемуся строительными работами, было разрешено провести работы по укреплению фундаментов и несущих стен недвижимости, расположенной в административном районе “Кентрон” города Еревана, достройке трех этажей того же здания, а также по ремонту уголовно-исполнительного учреждения “Абовян” Министерства юстиции Республики Армения и ереванской школы № 47, в общей сложности на сумму около 870 миллионов драмов, в обмен на передачу застройщику в собственность подвального помещения, частичную часть помещения первого этажа и земельного участка упомянутой недвижимости общей площадью в 925.65 кв. м. с условием разрешения на строительство нового 5-го этажа и мансарды с высоким потолком общей площадью в 821 кв. м.
В рамках процесса ответственные должностные лица Министерства юстиции Республики Армения, исходя из личной заинтересованности и групповых интересов, при содействии других лиц, злоупотребляя своими должностными полномочиями, используя должностное положение вопреки интересам службы, составили и утвердили поддельные официальные документы о выполнении указанных работ, которые послужили основанием для установленной решением правительства передачи недвижимого имущества хозяйствующему субъекту, выполнения 23 декабря 2014 года государственной регистрации права собственности, а также выдачи разрешения на строительство 5-го этажа и мансарды здания, расположенного по тому же адресу.
Кроме того, в ходе выполнения указанных строительных работ в 2013 году со стороны сотрудника Министерства юстиции РА директору компании, осуществляющей строительство, было предъявлено незаконное требование о предоставлении строительных материалов для ремонта дома, принадлежащего родственнику высокопоставленного должностного лица. Выполняя предъявленное требование, указанное лицо предоставило строительные материалы на сумму 480 000 драмов РА.
В результате указанной деятельности не только была нарушена нормальная деятельность государственного органа, не было обеспечено выполнение требований постановлений правительства, но и незаконно была отчуждена недвижимость, принадлежащая Республике Армения, имеющая особо высокую стоимость, что привело к тяжким последствиям.
Кроме того, в период с апреля 2011 года по апрель 2015 года в результате злоупотребления должностными лицами Министерства юстиции Республики Армения своими должностными полномочиями, исходя из групповых интересов, для лица, занимающего штат водителя в Министерстве юстиции Республики Армения, продолжающего выполнять указанные функции, были оформлены приказы назначений на должности, предусмотренные штатным расписанием ряда других подразделений Министерства юстиции РА, без исполнения соответствующих обязанностей, в результате чего был нанесен существенный ущерб законным интересам государства, и из государственного бюджета была выплачено жалование, превыщающее зарплату водителя почти на 1.841.000 драмов РА.
В связи с выявленными случаями 21 октября 2019 года в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, проводится предварительное расследование.