2019թ. սեպտեմբերի 25-26-ը ք.Երևանում ԱՊՀ մասնակից պետությունների հակաահաբեկչական կենտրոնը (ԱՊՀ ՀԱԿ) Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության (ՀՀ ԱԱԾ) հետ համատեղ անցկացնում է ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների հակաահաբեկչական ստորաբաժանումների ղեկավար կազմի հավաքը:
Հավաքի առանցքային միջոցառումն է լինելու Համագործակցության երկրների իրավասու մարմինների «Արարատ-Անտիտեռոր-2019» համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքի եզրափակիչ փուլերի անցկացումը:
Հավաքի բացմանը մասնակցում են` ԱՊՀ ՀԱԿ ղեկավար, ոստիկանության գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Նովիկովը, ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանը:
Հավաքի ծրագրով նախատեսված է՝
- ՀՀ ԱԱԾ ստորաբաժանումների կողմից վառելիքաէներգետիկ համալիրի օբյեկտում («Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ) պատանդների ազատագրմանը և ահաբեկիչների չեզոքացմանն ուղղված հակաահաբեկչական գործողության անցկացում (սեպտեմբերի 25).
- ՀՀ զինված ուժերի, ոստիկանության, ԱԻՆ, ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումների ներգրավմամբ ապօրինի զինված կազմավորումների և ահաբեկչական խմբերի շրջափակմանը և ոչնչացմանը, ահաբեկչական գործողության հեևանքների վերացմանն ուղղված հատուկ գործողության անցկացում (սեպտեմբերի 26, ՀՀ ԶՈւ «Բաղրամյան» զորավարժարան).
ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների հակաահաբեկչական ստորաբաժանումների ղեկավար կազմի հավաքը անցկացվում է Ահաբեկչության և ծայրահեղականության այլ բռնի դրսևորումների դեմ պայքարում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության ծրագրին համապատասխան և հանդիսանում է Համագործակցության պետությունների հակաահաբեկչական փոխգործակցության համակարգի կարևոր տարրը:
Յուրաքանչյուր տարի այս հարթակում տեղի է ունենում փորձի փոխանակում, քննարկվում են ահաբեկչության հակազդման ոլորտում միջպետական և միջգերատեսչական համագործակցության արդիական հարցեր, համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքների ձևաչափով մշակվում են ահաբեկչական սպառնալիքների հակազդմանն ուղղված ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների համաձայնեցված գործողությունների ալգորիթմներ:
Երկօրյա միջոցառումներին մասնակցելու են Համագործակցության 8 պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների (Հայաստանի Հանրապետության ԱԱԾ, Բելառուսի Հանրապետության ՊԱԿ, Ղազախստանի Հանրապետության ԱԱԿ, Ղրղզստանի Հանրապետության ԱԱՊԿ, Մոլդովայի Հանրապետության ՏԱԾ, Ռուսաստանի ԱԴԾ, Տաջիկստանի Հանրապետության ԱԱՊԿ, Ուզբեկստանի Հանրապետության ՊԱԾ), ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի և ոլորտային համագործակցության մարմինների` Սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի համակարգող ծառայության, ԱՊՀ մասնակից պետությունների տարածքում կազմակերպված հանցավորության և հանցագործությունների այլ վտանգավոր տեսակների դեմ պայքարի համակարգման բյուրոյի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի քարտուղարության, Քրեակատարողական ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի, ԱՊՀ մասնակից պետությունների ֆինանսական հետախուզության ստորաբաժանումների ղեկավարների խորհրդի, Մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի իրավապահ ստորաբաժանումների ղեկավարների կոմիտեի, Միջպետական ավիացիոն կոմիտեի պատվիրակությունները:

Get-Together of Senior Executives of Anti-Terrorism Units of Security Agencies and Intelligence Services of CIS Member-States Is Held in Yerevan
From 25 to 26 September 2019, the CIS Anti-Terrorism Centre (CIS ATC) jointly with the National Security Service of RA (RA NSS) is conducting the get-together of the senior executives of the anti-terrorism units of the security agencies and intelligence services of the CIS member-states.
The key event of the get-together will be the conduct of the final stages of “Ararat-Antiterror-2019” Joint Anti-Terrorism Exercise.
Head of the CIS ATC Colonel-General of Police Andrey Novikov and Interim Director of the National Security Service of the Republic of Armenia Eduard Martirosyan are participating in the opening of the get-together.
The agenda of the get-together includes:
The summing of the first stage of “Ararat-Antiterror-2019” joint anti-terrorism exercise of the competent authorities of the CIS member-states (hereinafter exercise) conducted under the coordination of CIS ATC in the territories of 7 states: Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan and Uzbekistan (25 September).
The conduct of the second and third stages of the exercise including:
Conducting a counter-terrorism operation by the subdivisions of RA NSS aimed at rescuing the hostages and neutralizing the terrorists in fuel and energy complex facility (“Gazprom Armenia” CJSC, 25 September).
Conducting a special operation involving the subdivisions of RA Armed Forces, Police, MES, border guards of NSS, aimed at blocking and destruction of illegal armed groups and elimination of the consequences of terrorist acts (26 September, Baghramyan Training Ground of the Armed Forces of RA).
Expanded meeting of CIS ATC Scientific and Advisory Council involving the representatives of scientific circles and of NGOs on the theme of Organizing the protection of critical infrastructures from terrorist threats (25 September).
The get-together of the senior executives of the anti-terrorism units of the security agencies and intelligence services of the CIS member-states is held according to the program of cooperation of the CIS member-states in combating terrorism and other violent manifestations of extremism and is a key component of the counter terrorism collaboration system of Commonwealth states.
Every year an exchange of experience takes place on this platform; relevant issues related to inter-state and inter-agency cooperation in the fight against terrorism are discussed; the algorithms of coordinated actions of CIS member-states’ competent authorities aimed at addressing the terrorist threats are developed in the format of joint anti-terrorism exercises.
The delegations of 8 Commonwealth states' security agencies and intelligence services- NSS of the Republic of Armenia, SSC of the Republic of Belarus, NSC of the Republic of Kazakhstan, SCNS of the Kyrgyz Republic, SIS of the Republic of Moldova, FSS of the Russian Federation, SCNS of the Republic of Tajikistan, SSS of the Republic of Uzbekistan- and the delegations of CIS Executive Committee and sectoral cooperation bodies - Coordination Service of the Council of the Commanders of the Border Forces, Bureau for the Coordination of the Fight Against Organized Crime and Other Dangerous Types of Crime on the Territory of CIS member-states, Secretariat of the Council of the Ministers of Defense, Council of the Heads of Penitentiary Services, Council of the Heads of Financial Intelligence Units of the CIS member-states, Committee of the Heads of law enforcement units of the Council of the Heads of the Customs Services and the Interstate Aviation Committee-are going to participate in two-day events.