2019թ. սեպտեմբերի 25-26-ը ք.Երևանում ԱՊՀ մասնակից պետությունների հակաահաբեկչական կենտրոնը (ԱՊՀ ՀԱԿ) Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության (ՀՀ ԱԱԾ) հետ համատեղ անցկացնում է ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների հակաահաբեկչական ստորաբաժանումների ղեկավար կազմի հավաքը:
Հավաքի առանցքային միջոցառումն է լինելու Համագործակցության երկրների իրավասու մարմինների «Արարատ-Անտիտեռոր-2019» համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքի եզրափակիչ փուլերի անցկացումը:
Հավաքի բացմանը մասնակցում են` ԱՊՀ ՀԱԿ ղեկավար, ոստիկանության գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Նովիկովը, ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանը:
Հավաքի ծրագրով նախատեսված է՝
- ՀՀ ԱԱԾ ստորաբաժանումների կողմից վառելիքաէներգետիկ համալիրի օբյեկտում («Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ) պատանդների ազատագրմանը և ահաբեկիչների չեզոքացմանն ուղղված հակաահաբեկչական գործողության անցկացում (սեպտեմբերի 25).
- ՀՀ զինված ուժերի, ոստիկանության, ԱԻՆ, ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումների ներգրավմամբ ապօրինի զինված կազմավորումների և ահաբեկչական խմբերի շրջափակմանը և ոչնչացմանը, ահաբեկչական գործողության հեևանքների վերացմանն ուղղված հատուկ գործողության անցկացում (սեպտեմբերի 26, ՀՀ ԶՈւ «Բաղրամյան» զորավարժարան).
ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների հակաահաբեկչական ստորաբաժանումների ղեկավար կազմի հավաքը անցկացվում է Ահաբեկչության և ծայրահեղականության այլ բռնի դրսևորումների դեմ պայքարում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության ծրագրին համապատասխան և հանդիսանում է Համագործակցության պետությունների հակաահաբեկչական փոխգործակցության համակարգի կարևոր տարրը:
Յուրաքանչյուր տարի այս հարթակում տեղի է ունենում փորձի փոխանակում, քննարկվում են ահաբեկչության հակազդման ոլորտում միջպետական և միջգերատեսչական համագործակցության արդիական հարցեր, համատեղ հակաահաբեկչական վարժանքների ձևաչափով մշակվում են ահաբեկչական սպառնալիքների հակազդմանն ուղղված ԱՊՀ մասնակից պետությունների իրավասու մարմինների համաձայնեցված գործողությունների ալգորիթմներ:
Երկօրյա միջոցառումներին մասնակցելու են Համագործակցության 8 պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների (Հայաստանի Հանրապետության ԱԱԾ, Բելառուսի Հանրապետության ՊԱԿ, Ղազախստանի Հանրապետության ԱԱԿ, Ղրղզստանի Հանրապետության ԱԱՊԿ, Մոլդովայի Հանրապետության ՏԱԾ, Ռուսաստանի ԱԴԾ, Տաջիկստանի Հանրապետության ԱԱՊԿ, Ուզբեկստանի Հանրապետության ՊԱԾ), ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի և ոլորտային համագործակցության մարմինների` Սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի համակարգող ծառայության, ԱՊՀ մասնակից պետությունների տարածքում կազմակերպված հանցավորության և հանցագործությունների այլ վտանգավոր տեսակների դեմ պայքարի համակարգման բյուրոյի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի քարտուղարության, Քրեակատարողական ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի, ԱՊՀ մասնակից պետությունների ֆինանսական հետախուզության ստորաբաժանումների ղեկավարների խորհրդի, Մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի իրավապահ ստորաբաժանումների ղեկավարների կոմիտեի, Միջպետական ավիացիոն կոմիտեի պատվիրակությունները:

В ЕРЕВАНЕ ПРОХОДИТ СБОР РУКОВОДИТЕЛЕЙ АНТИТЕРРОРИСТИЧЕСКИХ ПОДРАЗДЕЛЕНИЙ ОРГАНОВ БЕЗОПАСНОСТИ И СПЕЦИАЛЬНЫХ СЛУЖБ ГОСУДАРСТВ-УЧАСТНИКОВ СНГ
25–26 сентября 2019 года в г. Ереване (Республика Армения) Антитеррористический центр государств-участников СНГ (АТЦ СНГ) совместно со Службой национальной безопасности Республики Армения (СНБ РА) проводит Сбор руководящего состава антитеррористических подразделений органов безопасности и специальных служб государств-участников СНГ.
Ключевым мероприятием Сбора станет проведение заключительных этапов совместного антитеррористического учения компетентных органов стран Содружества «Арарат-Антитеррор-2019».
В открытии Сбора принимают участие: Руководитель АТЦ СНГ генерал-полковник полиции Новиков А.П., ВрИО Директора СНБ РА полковник Мартиросян Э.А.
Программой Сбора предусмотрено:
подведение итогов первого этапа совместного антитеррористического учения компетентных органов государств-участников СНГ «Арарат-Антитеррор-2019» (далее - учения), проведенного при координирующей роли АТЦ СНГ в период с 9 по 13 сентября т.г. на территориях 7 государств: Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана (25 сентября);
реализация второго и третьего этапов учения, включающих в себя:
- проведение подразделениями СНБ Республики Армения контртеррористической операции по освобождению заложников и нейтрализации террористов на объекте ТЭК (ЗАО «Газпром Армения») (25 сентября);
- проведение специальной операции по блокированию и уничтожению незаконных вооруженных формирований и террористических групп, ликвидации последствий террористического акта c привлечением подразделений Вооруженных Сил, Полиции, Пограничных войск, МЧС Республики Армения (26 сентября, межвидовой полигон «Баграмян»);
расширенное заседание Научно-консультативного совета при АТЦ СНГ с участием представителей научных кругов и общественных организаций по теме: «Организация защиты критически важных объектов от террористических угроз» (25 сентября).
Сбор руководящего состава антитеррористических подразделений органов безопасности и специальных служб государств-участников СНГ проводится в соответствии с Программой сотрудничества государств-участников СНГ в борьбе с терроризмом и иными насильственными проявлениями экстремизма и является важным элементом системы антитеррористического взаимодействия государств Содружества.
Ежегодно на этой площадке происходит обмен опытом, обсуждаются актуальные вопросы межгосударственного и межведомственного сотрудничества в сфере противодействия терроризму, в формате совместных антитеррористических учений отрабатываются алгоритмы согласованных действий компетентных органов государств-участников СНГ по противодействию террористическим угрозам.
Участниками двухдневных мероприятий станут делегации органов безопасности и специальных служб 8 государств Содружества (СНБ Республики Армения, КГБ Республики Беларусь, КНБ Республики Казахстан, ГКНБ Кыргызской Республики, СИБ Республики Молдова, ФСБ России, ГКНБ Республики Таджикистан, СГБ Республики Узбекистан), Исполнительного комитета и органов отраслевого сотрудничества СНГ - Координационной службы Совета командующих Пограничными войсками, Бюро по координации борьбы с организованной преступностью и иными опасными видами преступлений на территории государств-участников СНГ, Секретариата Совета министров обороны, Совета руководителей пенитенциарных служб, Совета руководителей подразделений финансовой разведки государств-участников СНГ, Комитета глав правоохранительных подразделений Совета руководителей таможенных служб, Межгосударственного авиационного комитета.