Քաղաքաշինութան պետկոմիտեն ամփոփել է մրցույթի առաջին փուլը
Յոթ տարի է, ինչ բոլոր ազգերի և ժամանակների լավագույն հետախույզներից Գևորգ Վարդանյանը մեզ հետ չէ: Անցած տարի Հայաստանում եղավ հեղափոխություն, ինչպես ընդունված է ասել, «իրավիճակ փոխվեց» : Բայց կան հայ մարդիկ, որոնց հիշատակը չի խամրում իրավիճակի որևէ փոփոխության դեպքում, և, անկասկած, դրանցից են Գևորգ և Գոհար Վարդանյանները։
Որպես այդ բացառիկ զույգի կենսագիր՝ մեկ տարի առաջ, բոլորին հասկանալի պատճառներով, մի պահ, կարծես, մտահոգվեցի․ մեր ազգի և իմ գրքերի հերոսների հիշատակը «չխամրելու» առումով: Սակայն, երբ ս․թ․հունվարի 28-ին՝ հայոց հաղթական բանակի օրը, Եռաբլուրում հանդիպեցի «հետհեղափոխական» Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանին, կասկածներս անմիջապես փարատվեցին․ «Ուզում ենք Վարդանյան զույգի մի մեծ հուշարձան կանգնեցնել հենց մեր ծառայության շենքի մոտակայքում՝ Նալբանդյան փողոցում, որ այն տեսնեն թե՛ առավոտյան աշխատանքի եկող ԱԱԾ աշխատակիցները, մանավանդ՝ երիտասարդ, թե երևանցիները, թե ՛ մեր երկիրն այցելող արտասահմանցիները. Քաղաքաշինության պետկոմիտեն արդեն մրցույթ է հայտարարել»:
Ստորև ներկայացվում են նման որոշման պատճառները՝ ըստ Արթուր Վանեցյանի․
-Գևորգ և Գոհար Վարդանյանների մասին լսել եմ դեռ ուսանողական տարիներին, սակայն այն ժամանակ անգամ պատկերացնել էլ չէի կարող, որ շուտով կարիերաս շարունակելու եմ անվտանգության մարմիններում: Երբ 2000 թվականին գնացի Մոսկվա՝ ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության ակադեմիայում ուսանելու, դրա աշխատակիցները, իմանալով, որ հայ եմ, ասում էին․ «Դուք՝ հայերդ, մեծ թվով շատ լավ հետախույզներ, անվտանգության մարմինների աշխատակիցներ ունեք, սակայն նրանցից լավագույնը լեգենդար Գևորգ Վարդանյանն է» ։ Եվ դրանից հետո սկսեցի ակտիվորեն հետաքրքրվել այդ մարդու գործունեությամբ։ Երբ ես նշանակվեցի Ակադեմիայի կուրսանտական հայկական ազգային խմբի հրամանատար, իմ խնդրանքով Ակադեմիայի ղեկավարությունը կազմակերպեց մեր՝ հայերիս հանդիպումը Գևորգ և Գոհար Վարդանյանների հետ։ Մոտ 47-48 հոգի էինք; 2001 թվականն էր։ Լեգենդար հետախույզները մեզ պատմեցին տարբեր պատմություններ՝ կապված հիմնականում Թեհրան-43-ի հետ՝ թե ինչպես էին նրանք հեծանիվներով հետևում և բացահայտում գերմանական գործակալներին, ինչպես էին գաղտնագրերը ուղարկում Մոսկվա, ինչպես Գևորգ Անդրեևիչը դարձավ պարսկական գորգերի մասնագետ, հետո՝ վաճառական, որպեսզի մուտք ունենա անհրաժեշտ շրջանակներ: Մենք, «բերաններս բաց», լսում էինք իրենց պատմածը. դա իսկական ֆանտաստիկա էր մեզ համար:
Իհարկե, իրենց արածը, առանց մի վայրկյան վարանելու, թույլ է տալիս նրանց դասել լեգենդների շարքին, սակայն հիմա ես կցանկանայի առաջին հերթին ասել, թե ինչ էին Գևորգ Անդրեևիչը և Գոհար Լևոնովնան անում հայազգի կուրսանտների համար: Մեզ նրանք օգնում էին բառացիորեն ամեն ինչում՝ մեկին՝ ՌԴ ԱԴԾ (ФСБ) գրադարանից օգտվելու, որտեղ արգելված էր արտերկրի քաղաքացիների մուտքը, մյուսին՝ քննության ժամանակ ստանալ այն թվանշանը, որին օտարազգի՝ այս դեպքում՝ հայ կուրսանտն իսկապես արժանի էր (այո՛, մեկ-երկու անգամ եղան նման դեպքեր), այլ հարցերում: Երբ անցած տարի դարձա ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն և սկսեցի ուղղակիորեն շփվել Ռուսաստանի, և այլ երկրների հետախուզական ծառայությունների ղեկավարների հետ, վերջնականապես համոզվեցի նրանում, թե ինչպիսի մեծ պատիվ է մեզ՝ հայերիս համար նման լեգենդար հայրենակիցներ ունենալը։ Այսպես, նույնիսկ, Ձեր թույլտվությամբ, էկզոտիկ մի երկրի համապատասխան ծառայության ղեկավարը, լսելով, որ հայ եմ, անմիջապես բացականչեց․ «Օ՛, Գևորգ Վարդանյա՛ն» :
Իսկ հատուկ ծառայությունների ղեկավարներն այն մարդիկ են, ում կարծիքից կախված է շատ ու շատ բան: Ուստի, ԱԱԾ-ում իմ տնօրինության հենց առաջին ամսում ես, խորհրդակցելով իմ ծառայակից գործընկերների և մեր վետերանների հետ, որոշեցի, որ մեր այս լեգենդար հայրենակիցների հիշատակը պետք է հավերժացվի՝ ՀՀ ԱԱԾ շենքի առջև իրենց հուշարձանը կանգնեցնելու միջոցով, որպեսզի այն տեսնեն և՛ մեր աշխատակիցները, և՛ երևանցիները, և՛ զբոսաշրջիկները՝ բոլորը։ Գիտեք, ես այնպիսի մարդ եմ, որ եթե իմ մեջ որևէ գաղափար է հղանում, ապա ես դրանով պարզապես ապրում եմ, այն զարգացնում։
Եվ ուստի որոշեցի, որ հուշարձանը պետք է պատկերի երկուսին էլ՝ Վարդանյան ամուսիններին, քանի որ նրանց՝ առանց մեկը մյուսի, դժվար է պատկերացնել։ Եվ, իհարկե, կցանկանայի, որ այսպիսի հուշարձանը բացվի անձամբ տիկին Գոհար Վարդանյանի ձեռքով: Դե էլ ի՞նչ կարող եմ ավելացնել սրան։ Շատ կուզենամ, որ մեր երիտասարդ հետախույզները նմանվեն Գևորգ և Գոհար Վարդանյաններին առաջին հերթին որպես մարդիկ՝ հայրենասեր, ազնիվ և պարկեշտ։ Պարկեշտ մարդ լինելը հատուկ ծառայությունների աշխատակցի համար ամենակարևոր հատկությունն է, քանի որ երբ նա որևէ փաստաթուղթ կամ զեկուցագիր է գրում, դրանից կարող է կախված լինել այլ մարդկանց ճակատագիրը։ Եվ այնքան ժամանակ, որքան ես մեր երկրի հատուկ ծառայության ղեկավարն եմ, մասնագիտական որակներից՝ պրոֆեսիոնալիզմից բացի, այս հատկությունները պիտի լինեն մեր ծառայությունում աշխատանքի անցնել ցանկացողի գլխավոր որակներից մեկը։
Մեր աշխատակիցը պետք է լինի բարի, արդարացի, պարկեշտ և ինտելեկտուալ մարդ։ Այսինքն՝ հենց դրանք էլ մտնում են պրոֆեսիոնալիզմի մեջ։ Եվ հուսով եմ, որ այս տողերը կարդալուց հետո մեր հայրենակիցները կընդունեն ԱԱԾ-ը ո՛չ թե որպես մի պատժիչ, ասենք՝ սարսափազդու մի մարմին, այլ կազմակերպություն, որը իսկապես կոչված է պաշտպանելու իրենց խաղաղ առօրյան, խաղաղ աշխատանքը, ընտանիքը, և, հետևաբար, հարգեն անվտանգության մարմինների աշխատակիցների աշխատանքը։ Եվ, առանց կեղծ համեստության, կարող եմ ասել, որ այս մեկ տարվա ընթացքում, ինչ ես ղեկավարում եմ ՀՀ ԱԱԾ-ն, մեզ հաջողվեց հասնել նրան, որ մարդիկ հարգեն, և, ինչու՞ ո՛չ, սիրեն անվտանգության աշխատակցին, և սա է մեր աշխատանքի ամենակարևոր արդյունքը։ Ինչ խոսք, սա չափազանց պարտավորեցնող է»։
Մի քանի ամիս առաջ ՀՀ քաղաքաշինության պետկոմիտեն ԱԱԾ պատվերով հուշարձանի նախագծի մրցույթ հայտարարեց, որին իրենց աշխատանքները ներկայացրեցին 15 հոգի։ Հաշվի առնելով, որ լավագույն նախագծի հեղինակին, ըստ մրցութային հանձնաժողովի քարտուղար Գայանե Վերդյանի, վճարվելու է 6 հազար դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ, երկրորդ տեղը զբաղեցրածին՝ 4 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, և երրորդ տեղին՝ 2 հազար դոլարին համարժեք, ինչը, համաձայնեք, քիչ գումար չէ՝ այսօրվա մեր իրողությունից ելնելով, մտածեցի, որ մրցույթի մասնակիցների թիվը կարող էր որոշակիորեն ավելին լինել։ Սակայն Քաղաքաշինության պետկոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանի հետ զրուցելուց հետո հասկացա պատճառը և նույնիսկ զարմացա, թե ինչպես ինքս չէի կռահել: Քանդակագործները, ճարտարապետները նախկինում, մեղմ ասած, չէին վստահում նմանատիպ մրցույթներ անցկացնող պետական կարույցներին, քանի որ դեպքերի ճնշող մեծամասնության դեպքում «հաղթում էին» յուրայինները: Եվ արդյունքում ստացանք Ռուսիո կայսր Պետրոս Առաջինին հիշեցնող Գարեգին Նժդեհի, «խառոշի տղու» նմանակված Մարշալ Բաբաջանյանի արձան, և այլն: Սակայն իրավիճակն այս հարցում, կարծես, փոխվում է․ բոլորովին վերջերս ավարտվեց մրցույթի առաջին փուլը, և երկրորդ փուլ անցած երեք հեղինակներին, որոնք պետք է նոր նախագծեր ներկայացնեն, որոշվել է վճարվել 500 հազարական դրամ (1000 դոլար)՝ որպես խրախուսական պարգևավճար, իսկ առաջին փուլի մասնակիցներից չորրորդ և հինգերորդ տեղը զբաղեցրածներին էլ՝ 250 հազարական դրամ, ինչը, պրն Վերմիշյանի վկայությամբ, աննախադեպ է։ Նա հույս հայտնեց, որ իրենց նման քայլերը կնպաստեն պետական կառույցների կողմից կազմակերպված մրցույթների նկատմամբ վստահության աճին ։
Դե ինչ, անհամբերությամբ սպասենք Նալբանդյան փողոցում վեր խոյացած Գևորգ և Գոհար Վարդանյանների հուշարձանին։

...It is hard to believe that seven years have already flown since Gevorg Vardanyan, one of the best intelligence officers of all time, passed away.
... Last year a revolution swept Armenia, and, as they say, "the situation has changed"... But there are some PEOPLE, ARMENIANS, memory of whom does not fade regardless of any situation changes, and Gevorg and Gohar Vardanyan, without any doubt, belong in that category.
Being their biographer, I, for understandable reasons, felt certain anxiety as to the
undying memory of the HEROES of our people, which should remain, well,
undying...
But when on January 28, the Day of the Victorious Armenian Army, at the "Yerablur" Military
Pantheon I met Arthur Vanetsyan, the Director of the Service of NATIONAL Security (SNS) of the "postrevolutionary" Republic of Armenia, my doubts were dispelled...
"...We intend to erect a large monument to Gevorg Andreevich and Gohar Levonovna Vardanyans on the Nalbandyan Street, right next to the Service HQ, so that all our officers (especially young) could see it, along with the people of Yerevan, and foreigners visiting our country, and the State Committee for Urban Development has already declared a contest for the best project for the monument..."
And Arthur Vanetsyan elaborates:
- I heard about Gevorg Vardanyan when I was a student, but in those days I could not even imagine myself joining the ranks of the security service.
When in 2000 I arrived in Moscow and was enrolled in the Academy of the Federal Security Service of the RF, members of the faculty when learning I was Armenian, were telling me: "You Armenians have many first-class intelligence officers, but the best of them is the legendary Gevorg Vardanyan".
That is how my interest grew and I tried to find out as much as I could about that man. As soon as I was appointed Commander of the Armenian group of cadets, I asked the Academy to help us to set up a meeting with the Vardanyans. It was 2001, our group numbered 47 or 48 cadets and when that meeting took place, the legendary intelligence operatives shared different
stories with us, mainly about the meeting in Tehran in 1943 of Stalin, Churchill and Roosewelt. They chuckled remembering how they rode their bikes following German agents, how they sent coded messages to Moscow, how Gevorg Andreevich learned everything there was to know about Persian carpets, and later started his own business buying and selling Persian carpets, which helped him to gain access to various circles... We listened open-mouthed, for us it was like science fiction...
They have certainly deserved their legendary status, but what I really want to tell you about is how kind and humane they were to us, the young cadets...
They helped us with everything - one of us received permission to attend the library of the FSB, where foreigners are denied entry, another with their help received a fair grade for the test during the exams period – yes such things did happen, and they helped with other problems, too. When last year I was appointed Director of the SNS and had a chance to meet my counterparts from Russia, other countries, only then I could fully realize just what an honour it is for us Armenians to have such legendary compatriots.
A secret service Chief from the country I cannot mention, suffice it to say it is considered an exotic country, when hearing I was from Armenia, immediately exclaimed: "Oh, Gevorg Vardanyan!"
And intelligence chiefs are influential people...
That's why in my very first month as Director of the SNS I, having discussed the idea with my colleagues and our veterans, decided we should immortalize the memory of our legendary compatriots by erecting a monument to them in front of the SNS HQ to be seen by our staff, by the Yerevan residents, by tourists, by everybody.
(You know), I have this personal trait - if an idea is formulated, it takes over my entire existence. I was thinking it over and over and arrived at the point when it was clear the monument should represent them together, because it is hard to visualize one without
the other. And I would clearly like Gohar Levonovna to personally open the
monument...
What else can I add? I would like to hope that our young intelligence officers would resemble Gevorg and Goar Vardanyans, first and foremost as human beings, as patriots, honest and decent people. To be a decent person is the most important professional characteristic of a secret service officer, because when you are compiling a memorandum or writing a report
you may be directly affecting the life of another person or persons, their destiny.
And while I am in charge of our special service, along with professional qualities, decency and honesty would be the main, decisive qualities for those who want to join us. Our employee must be a kind, fair, decent and intellectually advanced person. In my opinion, that is the definition of professionalism.
And I hope that after reading these lines our compatriots will recognize the SNS not as a punitive service, or as some fear-mongering repressive entity, but as an organization that is REALLY defending their peaceful life, their honest toil, their families, and therefore will
respect the work of the officers of the security service. And without false modesty, I can say that in that year that I am leading the SNS we have achieved respect from our people, and why not, even love. That is the most important result of our work. On the other hand, it is a huge responsibility as well".
Several months ago the State Committee of Urban Development of the RA declared a contest for the best project of the monument to the Vardanyans, ordered by the SNS, and 15 applications were submitted.
As the secretary of the contest commission Gayane Verdyan told us, the winner will be awarded the equivalent of USD 6000 in AMD, the runner-up will get USD 4000, and the
third place will bring USD 2000, so the amounts mentioned above are not bad money for the current situation, and so initially I thought that participation could be larger.
But after talking to the Committee Chairman Vahagn Vermishyan I saw the reason and even thought: "Well, I should have guessed myself…".
The architects and sculptors in general have learned not to trust the state bodies in charge of such contests, as the winners were predetermined and they had close ties to the-then government. As a result we are saddled with the monument to Garegin Nzhdeh, closely resembling the Russian Emperor Peter the Great, or Marshal Babajanian looking like, well, a Sicilian Don, etc...
But times are changing: the first stage of the contest is over, and the three applicants selected for the second stage will receive AMD 500 000 (USD 1000) each as a bonus, and the 4 and 5 place holders will receive AMD 250 000 each. If Mr Vermishian is not mistaken, this is an unprecedented decision. He also expressed his hope that such a decision will build