Քաղաքաշինութան պետկոմիտեն ամփոփել է մրցույթի առաջին փուլը
Յոթ տարի է, ինչ բոլոր ազգերի և ժամանակների լավագույն հետախույզներից Գևորգ Վարդանյանը մեզ հետ չէ: Անցած տարի Հայաստանում եղավ հեղափոխություն, ինչպես ընդունված է ասել, «իրավիճակ փոխվեց» : Բայց կան հայ մարդիկ, որոնց հիշատակը չի խամրում իրավիճակի որևէ փոփոխության դեպքում, և, անկասկած, դրանցից են Գևորգ և Գոհար Վարդանյանները։
Որպես այդ բացառիկ զույգի կենսագիր՝ մեկ տարի առաջ, բոլորին հասկանալի պատճառներով, մի պահ, կարծես, մտահոգվեցի․ մեր ազգի և իմ գրքերի հերոսների հիշատակը «չխամրելու» առումով: Սակայն, երբ ս․թ․հունվարի 28-ին՝ հայոց հաղթական բանակի օրը, Եռաբլուրում հանդիպեցի «հետհեղափոխական» Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանին, կասկածներս անմիջապես փարատվեցին․ «Ուզում ենք Վարդանյան զույգի մի մեծ հուշարձան կանգնեցնել հենց մեր ծառայության շենքի մոտակայքում՝ Նալբանդյան փողոցում, որ այն տեսնեն թե՛ առավոտյան աշխատանքի եկող ԱԱԾ աշխատակիցները, մանավանդ՝ երիտասարդ, թե երևանցիները, թե ՛ մեր երկիրն այցելող արտասահմանցիները. Քաղաքաշինության պետկոմիտեն արդեն մրցույթ է հայտարարել»:
Ստորև ներկայացվում են նման որոշման պատճառները՝ ըստ Արթուր Վանեցյանի․
-Գևորգ և Գոհար Վարդանյանների մասին լսել եմ դեռ ուսանողական տարիներին, սակայն այն ժամանակ անգամ պատկերացնել էլ չէի կարող, որ շուտով կարիերաս շարունակելու եմ անվտանգության մարմիններում: Երբ 2000 թվականին գնացի Մոսկվա՝ ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության ակադեմիայում ուսանելու, դրա աշխատակիցները, իմանալով, որ հայ եմ, ասում էին․ «Դուք՝ հայերդ, մեծ թվով շատ լավ հետախույզներ, անվտանգության մարմինների աշխատակիցներ ունեք, սակայն նրանցից լավագույնը լեգենդար Գևորգ Վարդանյանն է» ։ Եվ դրանից հետո սկսեցի ակտիվորեն հետաքրքրվել այդ մարդու գործունեությամբ։ Երբ ես նշանակվեցի Ակադեմիայի կուրսանտական հայկական ազգային խմբի հրամանատար, իմ խնդրանքով Ակադեմիայի ղեկավարությունը կազմակերպեց մեր՝ հայերիս հանդիպումը Գևորգ և Գոհար Վարդանյանների հետ։ Մոտ 47-48 հոգի էինք; 2001 թվականն էր։ Լեգենդար հետախույզները մեզ պատմեցին տարբեր պատմություններ՝ կապված հիմնականում Թեհրան-43-ի հետ՝ թե ինչպես էին նրանք հեծանիվներով հետևում և բացահայտում գերմանական գործակալներին, ինչպես էին գաղտնագրերը ուղարկում Մոսկվա, ինչպես Գևորգ Անդրեևիչը դարձավ պարսկական գորգերի մասնագետ, հետո՝ վաճառական, որպեսզի մուտք ունենա անհրաժեշտ շրջանակներ: Մենք, «բերաններս բաց», լսում էինք իրենց պատմածը. դա իսկական ֆանտաստիկա էր մեզ համար:
Իհարկե, իրենց արածը, առանց մի վայրկյան վարանելու, թույլ է տալիս նրանց դասել լեգենդների շարքին, սակայն հիմա ես կցանկանայի առաջին հերթին ասել, թե ինչ էին Գևորգ Անդրեևիչը և Գոհար Լևոնովնան անում հայազգի կուրսանտների համար: Մեզ նրանք օգնում էին բառացիորեն ամեն ինչում՝ մեկին՝ ՌԴ ԱԴԾ (ФСБ) գրադարանից օգտվելու, որտեղ արգելված էր արտերկրի քաղաքացիների մուտքը, մյուսին՝ քննության ժամանակ ստանալ այն թվանշանը, որին օտարազգի՝ այս դեպքում՝ հայ կուրսանտն իսկապես արժանի էր (այո՛, մեկ-երկու անգամ եղան նման դեպքեր), այլ հարցերում: Երբ անցած տարի դարձա ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն և սկսեցի ուղղակիորեն շփվել Ռուսաստանի, և այլ երկրների հետախուզական ծառայությունների ղեկավարների հետ, վերջնականապես համոզվեցի նրանում, թե ինչպիսի մեծ պատիվ է մեզ՝ հայերիս համար նման լեգենդար հայրենակիցներ ունենալը։ Այսպես, նույնիսկ, Ձեր թույլտվությամբ, էկզոտիկ մի երկրի համապատասխան ծառայության ղեկավարը, լսելով, որ հայ եմ, անմիջապես բացականչեց․ «Օ՛, Գևորգ Վարդանյա՛ն» :
Իսկ հատուկ ծառայությունների ղեկավարներն այն մարդիկ են, ում կարծիքից կախված է շատ ու շատ բան: Ուստի, ԱԱԾ-ում իմ տնօրինության հենց առաջին ամսում ես, խորհրդակցելով իմ ծառայակից գործընկերների և մեր վետերանների հետ, որոշեցի, որ մեր այս լեգենդար հայրենակիցների հիշատակը պետք է հավերժացվի՝ ՀՀ ԱԱԾ շենքի առջև իրենց հուշարձանը կանգնեցնելու միջոցով, որպեսզի այն տեսնեն և՛ մեր աշխատակիցները, և՛ երևանցիները, և՛ զբոսաշրջիկները՝ բոլորը։ Գիտեք, ես այնպիսի մարդ եմ, որ եթե իմ մեջ որևէ գաղափար է հղանում, ապա ես դրանով պարզապես ապրում եմ, այն զարգացնում։
Եվ ուստի որոշեցի, որ հուշարձանը պետք է պատկերի երկուսին էլ՝ Վարդանյան ամուսիններին, քանի որ նրանց՝ առանց մեկը մյուսի, դժվար է պատկերացնել։ Եվ, իհարկե, կցանկանայի, որ այսպիսի հուշարձանը բացվի անձամբ տիկին Գոհար Վարդանյանի ձեռքով: Դե էլ ի՞նչ կարող եմ ավելացնել սրան։ Շատ կուզենամ, որ մեր երիտասարդ հետախույզները նմանվեն Գևորգ և Գոհար Վարդանյաններին առաջին հերթին որպես մարդիկ՝ հայրենասեր, ազնիվ և պարկեշտ։ Պարկեշտ մարդ լինելը հատուկ ծառայությունների աշխատակցի համար ամենակարևոր հատկությունն է, քանի որ երբ նա որևէ փաստաթուղթ կամ զեկուցագիր է գրում, դրանից կարող է կախված լինել այլ մարդկանց ճակատագիրը։ Եվ այնքան ժամանակ, որքան ես մեր երկրի հատուկ ծառայության ղեկավարն եմ, մասնագիտական որակներից՝ պրոֆեսիոնալիզմից բացի, այս հատկությունները պիտի լինեն մեր ծառայությունում աշխատանքի անցնել ցանկացողի գլխավոր որակներից մեկը։
Մեր աշխատակիցը պետք է լինի բարի, արդարացի, պարկեշտ և ինտելեկտուալ մարդ։ Այսինքն՝ հենց դրանք էլ մտնում են պրոֆեսիոնալիզմի մեջ։ Եվ հուսով եմ, որ այս տողերը կարդալուց հետո մեր հայրենակիցները կընդունեն ԱԱԾ-ը ո՛չ թե որպես մի պատժիչ, ասենք՝ սարսափազդու մի մարմին, այլ կազմակերպություն, որը իսկապես կոչված է պաշտպանելու իրենց խաղաղ առօրյան, խաղաղ աշխատանքը, ընտանիքը, և, հետևաբար, հարգեն անվտանգության մարմինների աշխատակիցների աշխատանքը։ Եվ, առանց կեղծ համեստության, կարող եմ ասել, որ այս մեկ տարվա ընթացքում, ինչ ես ղեկավարում եմ ՀՀ ԱԱԾ-ն, մեզ հաջողվեց հասնել նրան, որ մարդիկ հարգեն, և, ինչու՞ ո՛չ, սիրեն անվտանգության աշխատակցին, և սա է մեր աշխատանքի ամենակարևոր արդյունքը։ Ինչ խոսք, սա չափազանց պարտավորեցնող է»։
Մի քանի ամիս առաջ ՀՀ քաղաքաշինության պետկոմիտեն ԱԱԾ պատվերով հուշարձանի նախագծի մրցույթ հայտարարեց, որին իրենց աշխատանքները ներկայացրեցին 15 հոգի։ Հաշվի առնելով, որ լավագույն նախագծի հեղինակին, ըստ մրցութային հանձնաժողովի քարտուղար Գայանե Վերդյանի, վճարվելու է 6 հազար դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ, երկրորդ տեղը զբաղեցրածին՝ 4 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, և երրորդ տեղին՝ 2 հազար դոլարին համարժեք, ինչը, համաձայնեք, քիչ գումար չէ՝ այսօրվա մեր իրողությունից ելնելով, մտածեցի, որ մրցույթի մասնակիցների թիվը կարող էր որոշակիորեն ավելին լինել։ Սակայն Քաղաքաշինության պետկոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանի հետ զրուցելուց հետո հասկացա պատճառը և նույնիսկ զարմացա, թե ինչպես ինքս չէի կռահել: Քանդակագործները, ճարտարապետները նախկինում, մեղմ ասած, չէին վստահում նմանատիպ մրցույթներ անցկացնող պետական կարույցներին, քանի որ դեպքերի ճնշող մեծամասնության դեպքում «հաղթում էին» յուրայինները: Եվ արդյունքում ստացանք Ռուսիո կայսր Պետրոս Առաջինին հիշեցնող Գարեգին Նժդեհի, «խառոշի տղու» նմանակված Մարշալ Բաբաջանյանի արձան, և այլն: Սակայն իրավիճակն այս հարցում, կարծես, փոխվում է․ բոլորովին վերջերս ավարտվեց մրցույթի առաջին փուլը, և երկրորդ փուլ անցած երեք հեղինակներին, որոնք պետք է նոր նախագծեր ներկայացնեն, որոշվել է վճարվել 500 հազարական դրամ (1000 դոլար)՝ որպես խրախուսական պարգևավճար, իսկ առաջին փուլի մասնակիցներից չորրորդ և հինգերորդ տեղը զբաղեցրածներին էլ՝ 250 հազարական դրամ, ինչը, պրն Վերմիշյանի վկայությամբ, աննախադեպ է։ Նա հույս հայտնեց, որ իրենց նման քայլերը կնպաստեն պետական կառույցների կողմից կազմակերպված մրցույթների նկատմամբ վստահության աճին ։
Դե ինչ, անհամբերությամբ սպասենք Նալբանդյան փողոցում վեր խոյացած Գևորգ և Գոհար Վարդանյանների հուշարձանին։

Госкомитет по градостроительству подвел итоги первого этапа конкурса …
Семь лет, как с нами нет Геворга Варданяна, одного из лучших разведчиков всех времен и народов … … В прошлом году в Армении произошла революция, как принято говорить, «ситуация изменилась» … Но есть ЛЮДИ, АРМЯНЕ, память которых не меркнет независимо от каких-либо изменений ситуации, и, несомненно, к ним относятся Геворг и Гоар Варданяны. ․․ Будучи биографом этой уникальной пары, год назад, по понятным всем причинам, я, на мгновение, кажется, слегка забеспокоился в смысле того, чтобы память о ГЕРОЯХ нашего народа и моих книг оставалась такой же немеркнущей … Однако когда 28 января, в день Армянской Армии, на воинском пантеоне «Ераблур» я встретился с Артуром Ванецяном, директором Службы национальной безопасности «постреволюционной» Республики Армения, любые сомнения сразу же развеялись. «… Мы хотим установить большой памятник Геворгу Андреевичу и Гоар Левоновне Варданянам на улице Налбандяна, возле здания нашей Службы, чтобы его видели и’ сотрудники СНБ, особенно — молодые, и жители’ Еревана, и’ посещающие нашу страну гости, и Государственный комитет по градостроительству уже объявил конкурс на лучший проект памятника… » Ниже приведены причины такого решения — со слов Артура Ванецяна. — Я слышал о Геворге Варданяне еще в студенческие годы, но в то время я даже не мог себе и представить, что продолжу карьеру в органах безопасности. Когда в 2000 году я приехал в Москву учиться в академии Федеральной службы безопасности РФ, ее сотрудники, узнав, что я – армянин, говорили мне: «У вас, армян, есть множество хороших разведчиков, но лучший из них — легендарный Геворг Варданян». И тогда я начал активно интересоваться этим человеком. Когда я был назначен командиром армянской национальной курсантской группы, по моей просьбе руководство Академии организовало встречу нас, армян, с Геворгом и Гоар Варданянами. Нас было около 47-48 человек … Это был 2001 год.
Легендарные разведчики рассказали нам разные истории, связанные в основном с Тегераном-43 — о том, как они следили на велосипедах и выявляли немецких агентов, как отправляли шифровки в Москву, как Геворг Андреевич стал сначала специалистом по персидским коврам, а затем и торговцем, чтобы стать вхожим в необходимые круги… Мы, что называется, «с открытым ртом» слушали их рассказы, — это было для нас настоящей фантастикой… … Конечно, сделанное ими позволяет причислить их к легендам, но сейчас я хотел бы рассказать, что’ Геворг Андреевич и Гоар Левоновна делали для армянских курсантов … Они нам помогали буквально во всем: кому-то — использовать библиотеку ФСБ, куда вход граждан других государств был запрещен, другому — получить именно ту оценку на экзамене, который иностранный, в данном случае — армянский курсант действительно заслуживал; да, пару раз было и такое, в других вопросах. Когда в прошлом году я стал директором Службы национальной безопасности Республики Армения и начал напрямую общаться с руководителями спецслужб России, других стран, я окончательно убедился в том, какая большая честь для нас, армян, иметь таких легендарных соотечественников. Так, руководитель соответствующей службы, с вашего позволения сказать, экзотической страны, услышав, что я — армянин, сразу же воскликнул: «О, Геворг Варданян! ….» А руководители спецслужб являются теми людьми, от чьего мнения зависит многое… Поэтому в самый первый месяц моей работы на посту Директора СНБ Армении я, проконсультировавшись со своими коллегами и нашими ветеранами, решил, что память наших легендарных соотечественников должна быть увековечена — установлением их памятника перед зданием СНБ, чтобы его видели и наши сотрудники, и жители Еревана, и туристы, одним словом — все. Знаете, я такой человек, что если у меня появляется какая-то идея, я просто живу ею, развиваю ее. И поэтому я решил, что памятник должен запечатлеть их обоих — супругов Варданянов, потому что их трудно представить друг без друга. И, конечно же, мне бы хотелось, чтобы такой памятник был открыт рукой Гоар Левоновны Варданян … Что еще я могу добавить к этому? Мне бы очень хотелось, чтобы наши молодые разведчики были похожи на Геворга и Гоар Варданянов, и прежде всего — как люди, патриоты, честные и порядочные. Быть порядочным человеком — самая важная черта для сотрудника спецслужб, потому что когда он пишет какой-либо документ или отчет, от этого может зависеть судьба других людей. И, пока я являюсь руководителем спецслужбы нашей страны, помимо профессиональных качеств, эти качества должны быть одними из главных для тех, кто хочет работать в нашей Службе. Наш сотрудник должен быть добрым, справедливым, порядочным и интеллектуальным человеком. То есть они и входят в понятие профессионализма. И я надеюсь, что после прочтения этих строк наши соотечественники станут воспринимать Службу нацбезопасности Армении не как карательный, или, скажем, наводящий ужас какой-то орган, а как организацию, которая ДЕЙСТВИТЕЛЬНО призвана защищать их мирную жизнь, мирную работу, семью, и, следовательно, уважать работу сотрудников службы безопасности. И без ложной скромности могу сказать, что за этот один год, что я возглавляю СНБ, нам удалось достичь того, чтобы люди уважали, и почему бы и нет, любили бы сотрудника безопасности, и это самый важный результат нашей работы. Конечно, это и очень обязывает». Несколько месяцев назад Госкомитет по градостроительству РА объявил конкурс на лучший проект памятника супругам Варданянам по заказу Службы национальной безопасности, на который было представлено 15 работ.
Учитывая, что автор лучшего проекта, по свидетельству секретаря конкурсной комиссии Гаянэ Вердян, получит 6 тысяч доларов в драмовом эквиваленте, занявший второе место — 4000 долларов, а третье место -2000 долларов, что, согласимся, немалые деньги для сегодняшних реалий, подумалось, что число участников в конкурсе могло бы быть несколько больше. Но после беседы с председателем Госкомитета по градостроительству Ваагном Вермишяном я понял причину этого и даже удивился тому, что сам не догадался… Скульпторы, архитекторы в недавнем прошлом не доверяли госструктурам, проводившим подобные конкурсы, поскольку в подавляющем большинстве случаев их «победителями» были «свои» … И в результате мы получили памятник Гарегину Нждэ, напоминающий самодержца Всея Руси Петра Первого, или маршала Бабаджаняна, напоминающий «…авторитета», и др…. Но ситуация в этом вопросе, похоже, меняется: совсем недавно завершился первый этап конкурса, и прошедшим во второй тура трем авторам, которые должны представить новые проекты, было решено выплатить по 500 000 драмов (1000 долларов США) каждому — в качестве поощрительного бонуса, а занявшие четвертое и пятое места в первом туре получат по 250 000 драмов. Что, по словам г-на Вермишяна, является беспрецедентным. Он выразил надежду, что их подобные шаги будут способствовать повышению доверия к конкурсам, проводимым государственными структурами. Ну что ж, будем с нетерпением ждать памятника Геворгу и Гоар Варданянам, вознесшегося ввысь по улице Налбандяна. Гурген Хажакян