Բացահայտվել և կանխվել է ԻԻՀ-ից մաքսանենգ ճանապարհով դեպի ՀՀ տարածք առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցներ տեղափոխելու դեպք
22-11-2025
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա ձեռնարկված լայնածավալ միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել և կանխվել է ԻԻՀ-ից մաքսանենգ ճանապարհով դեպի ՀՀ տարածք առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցներ տեղափոխելու դեպք։
Մասնավորապես, Ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված համալիր օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացիներ Ա.Մ-ն և Ս.Ս-ն, ԻԻՀ քաղաքացու հետ նախնական համաձայնությամբ, միմյանց գործողությունները փոխլրացնելով, սույն թվականի նոյեմբերի 10-ին ԻԻՀ-ից մաքսանենգ ճանապարհով՝ իրացնելու նպատակով, ՀՀ են ներկրել առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցների խմբաքանակ։
Հանցավոր խմբի անդամները հայ-իրանական պետական սահմանի սահմանային գոտում, ԻԻՀ քաղաքացուց ստանալով թմրամիջոցի նշված խմբաքանակը, այն փորձել են տեղափոխել ք.Երևան, սակայն ձերբակալվել են ԱԱԾ Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից։
Ներկայացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման և կից ներկայացված համապատասխան փաստը հաստատող նյութերի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչության կողմից նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, Ա.Մ-ի ավտոմեքենայում կատարված խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել է 26 կիլոգրամ թմրամիջոց (4,690 կգ. «Մեթամֆետամին» և 20,842 կգ. «Մարիխուանա»)։ Նշված ՀՀ 2 քաղաքացիների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի, 399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի և 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով։
Ա.Մ-ի և Ս.Ս-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը։
Հաշվի առնելով նկարագրված արարքի վտանգավորության բարձր աստիճանը` նախաձեռնված քրեական վարույթը Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունից փոխանցվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչություն։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում խուզարկություններ են իրականացվել հանցավոր գործունեության մեջ ներգրավված անձանց բնակության վայրերում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են թվով 2 հատ ատրճանակ՝ իրենց փամփուշտատուփերով, լիցքավորված թվով 5 հատ փամփուշտներով, իրացման համար նախատեսված տարբեր չափաբաժինների «Մեթամֆետամին» և «Մարիխուանա» տեսակի թմրանյութեր, ինչպես նաև կեղծ թղթադրամներ, կասկածելի սրվակներ, էլեկտրոնային կշեռքներ և օգտագործված ներարկիչներ:

Раскрыт и предотвращен случай перевозки контрабандным путем наркотических средств в особо крупных размерах из ИРИ на территорию РА
22-11-2025
В результате широкомасштабных мероприятий, предпринятых на основе оперативных данных, полученных Службой национальной безопасности РА, раскрыт и предотвращен случай перевозки контрабандным путем наркотических средств в особо крупных размерах из ИРИ на территорию РА.
В частности, в результате комплексных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками Ереванского городского управления Службы национальной безопасности, было установлено, что 10 ноября сего года граждане РА А.М. и С.С. по предварительному сговору с гражданином ИРИ, дополняя действия друг друга, контрабандным путем ввезли в РА из ИРИ партию наркотиков в особо крупных размерах с целью сбыта.
Члены преступной группы, получив указанную партию наркотиков от гражданина ИРИ в пограничной зоне армяно-иранской государственной границы, попытались перевезти ее в г.Ереван, однако были задержаны сотрудниками Сюникского областного управления СНБ.
На основании представленного сообщения о предполагаемом преступлении и приложенных к нему материалов, подтверждающих соответствующий факт, Следственным управлением Сюникской области Следственного комитета РА было инициировано уголовное производство. В результате обыска, проведенного в автомобиле А.М., было обнаружено 26 килограммов наркотиков (4,690 кг. «метамфетамина» и 20,842 кг. «марихуаны»). В отношении 2 указанных граждан РА было возбуждено публичное уголовное преследование по признакам пункта 2 части 3 статьи 46-399, пункта 2 части 3 статьи 399 и пункта 2 части 3 статьи 393 Уголовного кодекса. В отношении А.М и С.С. в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу.
Учитывая высокую степень опасности описанного деяния, инициированное уголовное производство было передано из Следственного управления Сюникской области в Управление по расследованию преступлений в сфере торговли людьми, направленных против сексуальной неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотических средств Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА.
В ходе предварительного следствия по уголовному производству были проведены обыски по месту жительства лиц, причастных к преступной деятельности, в результате которых были обнаружены 2 пистолета с их обоймами, заряженными 5 патронами, различные дозы наркотиков «метамфетамин» и «марихуана», предназначенные для сбыта, а также поддельные банкноты, подозрительные флаконы, электронные весы и использованные шприцы.
Уведомление: Обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его виновность не будет доказана в установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА порядке и вступившим в законную силу приговором суда.