Բացահայտվել և կանխվել է ԻԻՀ-ից մաքսանենգ ճանապարհով դեպի ՀՀ տարածք առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցներ տեղափոխելու դեպք
22-11-2025
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա ձեռնարկված լայնածավալ միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել և կանխվել է ԻԻՀ-ից մաքսանենգ ճանապարհով դեպի ՀՀ տարածք առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցներ տեղափոխելու դեպք։
Մասնավորապես, Ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված համալիր օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացիներ Ա.Մ-ն և Ս.Ս-ն, ԻԻՀ քաղաքացու հետ նախնական համաձայնությամբ, միմյանց գործողությունները փոխլրացնելով, սույն թվականի նոյեմբերի 10-ին ԻԻՀ-ից մաքսանենգ ճանապարհով՝ իրացնելու նպատակով, ՀՀ են ներկրել առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցների խմբաքանակ։
Հանցավոր խմբի անդամները հայ-իրանական պետական սահմանի սահմանային գոտում, ԻԻՀ քաղաքացուց ստանալով թմրամիջոցի նշված խմբաքանակը, այն փորձել են տեղափոխել ք.Երևան, սակայն ձերբակալվել են ԱԱԾ Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից։
Ներկայացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման և կից ներկայացված համապատասխան փաստը հաստատող նյութերի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչության կողմից նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, Ա.Մ-ի ավտոմեքենայում կատարված խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել է 26 կիլոգրամ թմրամիջոց (4,690 կգ. «Մեթամֆետամին» և 20,842 կգ. «Մարիխուանա»)։ Նշված ՀՀ 2 քաղաքացիների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի, 399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի և 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով։
Ա.Մ-ի և Ս.Ս-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը։
Հաշվի առնելով նկարագրված արարքի վտանգավորության բարձր աստիճանը` նախաձեռնված քրեական վարույթը Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունից փոխանցվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչություն։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում խուզարկություններ են իրականացվել հանցավոր գործունեության մեջ ներգրավված անձանց բնակության վայրերում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են թվով 2 հատ ատրճանակ՝ իրենց փամփուշտատուփերով, լիցքավորված թվով 5 հատ փամփուշտներով, իրացման համար նախատեսված տարբեր չափաբաժինների «Մեթամֆետամին» և «Մարիխուանա» տեսակի թմրանյութեր, ինչպես նաև կեղծ թղթադրամներ, կասկածելի սրվակներ, էլեկտրոնային կշեռքներ և օգտագործված ներարկիչներ:

Case of Smuggling Narcotic Drugs in Especially Large Quantities from IRI to Territory of RA Detected and Prevented
22-11-2025
As a result of large-scale operations conducted based on intelligence obtained by the National Security Service of RA, a case of large-scale drug smuggling from the IRI to the Republic of Armenia was detected and prevented.
In particular, as a result of comprehensive operative-search measures taken by officers of the Yerevan City Department of the National Security Service, it was established that on November 10, 2025, RA citizens A.M. and S.S., by prior agreement with a citizen of IRI, and complementing each other's actions, smuggled a large quantity of drugs from the IRI into the RA for the purpose of sale.
The criminal group members, having received the drugs from the citizen of IRI in the border zone of the Armenian-Iranian state border, attempted to transport them to Yerevan, but were detained by officers of the Syunik Regional Department of the National Security Service.
Based on the submitted report of the alleged crime and the attached materials confirming the relevant fact, a criminal proceeding was initiated by the Syunik Regional Investigation Department of the RA Investigative Committee. As a result of a search conducted in A.M.'s car, 26 kilograms of narcotic drugs (4.690 kg of methamphetamine and 20.842 kg of marijuana) were discovered. Public criminal prosecution was initiated against the two aforementioned RA citizens under Article 46-399, Part 3, Clause 2, Article 399, Part 3, Clause 2, and Article 393 Part 3, Clause 2 of the Criminal Code. Arrest was applied as a measure of restraint against A.M. and S.S.
Given the high degree of danger of the described act, the initiated criminal proceedings were transferred from the Investigative Department of the Syunik region to the Department for the Investigation of Crimes in the Sphere of Human Trafficking, Targeting the Sexual Integrity of Minors and Illegal Drug Trafficking of the Main Department for the Investigation of Particularly Important Cases of the Investigative Committee of the Republic of Armenia.
During the preliminary investigation of the criminal proceedings, searches were conducted at the residences of individuals involved in the criminal activity, resulting in the discovery of two pistols with their magazines loaded with five rounds, various doses of methamphetamine and marijuana intended for sale, as well as counterfeit banknotes, suspicious vials, electronic scales, and used syringes. Note: anyone charged with a crime is considered innocent as long as his/her guilt is not proven in a manner prescribed by the Code of Criminal Procedure of RA - by the court decision entered into legal force.