Բնակչության շրջանում համացանցային հարթակների թիրախավորմամբ քաղաքացիների համակարգչային տվյալներն առանց օրենքով կամ պայմանագրով կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության մուտքագրելու, փոփոխելու, ոչնչացնելու, ուղեփակելու (մեկուսացնելու) կամ համակարգչի, համակարգչային համակարգի կամ համակարգչային ցանցի աշխատանքի նկատմամբ որևէ այլ եղանակով ներգործելու միջոցով հարձակման դեպքերը վերջին ժամանակահատվածում ստացել են տարածում։
Մասնավորապես՝ բնակչությունից խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով հափշտակություն կատարելու, բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններին ապօրինի տիրանալու, ինչպես նաև տարբեր պետական հաստատությունների աշխատակիցներին, իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն ի վնաս պետական կամ ծառայողական շահերի օգտագործելու, իրենց ծառայողական լիազորություններից բխող գործողություն կամ անգործություն կատարելուն հարկադրելու և այդ կերպ տեղեկություններ ստանալու դիտավորությամբ, տարբեր պաշտոնատար անձանց անվամբ հերթական բացված տարբեր ինտերնետային հաղորդակցման հավելվածներով (հատկապես WhatsApp հավելվածով) տարվում է տարաբնույթ, իրականությանը չհամապատասխանող գրագրություն։
Նմանօրինակ զեղծարարություններից խուսափելու նպատակով հորդորում ենք դրսևորել զգոնություն։
Նմանատիպ դեպքերը գտնվում են ՀՀ ԱԱԾ մշտադիտարկման տիրույթում, և ենթադրյալ հանցանք կատարած անձանց հայտնաբերելու և օրենքով սահմանված պատասխանատվության ենթարկելու համար իրականացվում են համապատասխան միջոցառումներ։

В последнее время среди населения получили распространение случаи атак, нацеленных на интернет-платформы, путем ввода, изменения, уничтожения, блокировки (изоляции) компьютерных данных граждан без разрешения, предусмотренного законом, договором или иным законным основанием или любого другого способа воздействия на работу компьютера, компьютерной системы или компьютерной сети.
В частности, с умыслом совершения хищения у населения путем обмана или злоупотребления доверием, незаконного завладения сведениями, составляющими банковскую тайну, а также использования сотрудников различных государственных учреждений, властных или служебных полномочий или обусловленного ими воздействия во вред государственным или служебным интересам, принуждения к совершению действий или бездействия, вытекающих из их служебных полномочий, и получения таким образом сведений, с помощью различных приложений для интернет-коммуникации (особенно приложения WhatsApp), регулярно открываемых на имя разных должностных лиц, ведется различная, не соответствующая действительности переписка. Во избежание подобных мошеннических действий призываем проявлять бдительность.
Подобные случаи находятся в сфере мониторинга СНБ РА, и проводятся соответствующие мероприятия для выявления лиц, совершивших предполагаемое преступление, и привлечения их к установленной законом ответственности.