ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակազմին է ներկայացրել կառույցի նորանշանակ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանին:
Նիկոլ Փաշինյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել Արմեն Աբազյանին Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնում կատարած աշխատանքի համար՝ ընդգծելով, որ վերջին տարիներին ծառայությունը վերափոխումների, բարեփոխումների բավականին լուրջ գործընթաց է անցել: Վարչապետը նշել է նաև, որ ձևակերպվել և ձևավորվել է Ազգային անվտանգության ծառայության հետագա զարգացման ռազմավարության նախագիծը, որն առաջիկայում սահմանված կարգով կընդունվի և կապահովի ծառայության հետագա ընթացքը և զարգացումը:
ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արմեն Աբազյանն իր հերթին շնորհավորեց նորանշանակ ԱԱԾ տնօրենին, միաժամանակ շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ վարչապետին՝ ցուցաբերած բարձր վստահության համար:
«Հարգելի գործընկերներ, շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ այս բարդ մարտահրավերներով լի տարիները միասին անցնելու համար: Վստահ եմ, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը նույն բարեխղճությամբ և նույն ոգով շարունակելու է ծառայությունը՝ ի շահ Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ամրապնդման»,- ասաց Ա. Աբազյանը։
Ներկայացնելով ծառայության նորանշանակ տնօրենին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Անդրանիկ Սիմոնյանը նոր մարդ չէ ծառայությունում՝ ավելի քան չորս տարի զբաղեցրել է տնօրենի տեղակալի պաշտոնը:
ԱԱԾ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանն իր ելույթում շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետին՝ ասաց. «Գիտակցելով պատասխանատվության ողջ էությունը՝ ցանկանում եմ փաստել, որ մեծագույն պատիվ է հատուկ ծառայության ղեկավարի պաշտոնում ծառայել Հայաստանի Հանրապետությանը և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին: Վստահեցնում եմ Ձեզ, որ Ծառայության պրոֆեսիոնալ անձնակազմի հետ կատարելու ենք օրենսդրությամբ մեր առջև դրված բոլոր խնդիրները»:
ԱԱԾ տնօրենը ելույթի ավարտին շնորհակալություն հայտնեց նաև նախկին տնօրեն Արմեն Աբազյանին՝ Հայաստանի Հանրապետությանը բերած իր ծառայությունների համար:
Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ աշխատանքի արդյունավետության շարունակական բարձրացման գործում էական դեր է խաղում նաև Կառավարության որդեգրած ռազմավարությունը: Այդ համատեքստում վարչապետն ընդգծել է հիմնական երեք գործառույթների կարևորությունը, որոնց վրա ԱԱԾ-ն պետք է կենտրոնանա՝ հակահետախուզություն, ահաբեկչության դեմ պայքար, սահմանադրական կարգի պահպանություն: «Կարծում եմ՝ Կառավարությունն էլ բավարար պայմաններ է ստեղծում, որպեսզի ծառայությունը կարողանա կենտրոնանալ այս գործառույթների վրա։ 2018 թվականից ի վեր, այսօրվա դրությամբ ԱԱԾ ֆինանսավորումը եռապատկվել է»,- նշել է երկրի ղեկավարը:
Անդրադառնալով օրերս պետականության, ՀՀ անվտանգության և կայունության դեմ նախապատրաստվող հանցագործության բացահայտմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Այսօրվա մարտահրավերները հիբրիդային են, ունեն և՛ ահաբեկչության, և՛ սահմանադրական կարգի խախտման, և՛ հակահետախուզական բնույթի հատկանիշներ: Աշխարհում հիմա շատ է քննարկվում հիբրիդային սպառնալիքների համակարգը, և ես կուզենայի, որ մենք այս երեք գործառույթների կատարման համատեքստում մեր ընկալումները նույնպես ընդլայնեինք»:
Վարչապետը վստահեցրել է, որ Կառավարությունը կշարունակի ԱԱԾ գործունեության արդյունավետության բարձրացման համար բոլոր անհրաժեշտ պայմանների ապահովումը՝ ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության, պետականության, նրա ժողովրդի, քաղաքացիների և ապագայի։

Премьер-министр РА Никол Пашинян представил директора Службы национальной безопасности
Премьер-министр РА Никол Пашинян представил аппарату Службы национальной безопасности новоназначенного директора структуры Андраника Симоняна.
Никол Пашинян сначала поблагодарил Армена Абазяна за его работу на посту директора Службы национальной безопасности, подчеркнув, что за последние годы Служба претерпела довольно серьезный процесс преобразований и реформ. Премьер-министр также отметил, что разработан и сформирован проект стратегии дальнейшего развития Службы национальной безопасности, который в установленном порядке будет принят в ближайшее время и обеспечит дальнейший прогресс и развитие Службы.
Бывший директор СНБ Армен Абазян, в свою очередь, поздравил новоназначенного директора СНБ, в то же время поблагодарил премьер-министра РА за оказанное высокое доверие.
«Дорогие коллеги, я благодарю Вас за то, что мы вместе прошли через полные сложных вызовов годы. Я уверен, что Служба национальной безопасности продолжит службу с той же добросовестностью и в том же духе на благо укрепления безопасности Республики Армения», - сказал А. Абазян.
Представляя новоназначенного директора Службы, Никол Пашинян отметил, что Андраник Симонян не является новым человеком в Службе - он занимал должность заместителя директора более четырех лет.
Директор СНБ Андраник Симонян в своем выступлении, выразив благодарность премьер-министру РА, сказал: "Осознавая всю суть ответственности, хочу констатировать, что для меня большая честь служить Республике Армения и гражданам Республики Армения в должности руководителя спецслужбы. Заверяю вас, что с профессиональным персоналом Службы мы выполним все задачи, поставленные перед нами законодательством».
В конце выступления директор СНБ также выразил благодарность бывшему директору Армену Абазяну за его заслуги перед Республикой Армения.
По словам Никола Пашиняна, принятая правительством стратегия также играет значительную роль в постоянном повышении эффективности работы. В этом контексте премьер-министр подчеркнул важность трех основных функций, на которых должна сосредоточиться СНБ: контрразведка, борьба с терроризмом, поддержание конституционного порядка. «Думаю, правительство также создает достаточные условия для того, чтобы Служба могла сосредоточиться на этих функциях. По состоянию на сегодняшний день финансирование СНБ с 2018 года увеличилось втрое", - отметил глава государства.
Коснувшись раскрытия на днях готовящегося преступления против государственности, безопасности и стабильности РА, Никол Пашинян отметил: «Сегодняшние вызовы носят гибридный характер, они имеют черты и терроризма, и нарушения конституционного строя, и контрразведывательной деятельности. Система гибридных угроз в настоящее время широко обсуждается в мире, и я хотел бы, чтобы мы тоже расширили свои представления в контексте выполнения этих трех функций».
Премьер-министр заверил, что правительство продолжит обеспечивать все необходимые условия для повышения эффективности деятельности СНБ на благо Республики Армения, государственности, ее народа, граждан и будущего.