Այսօր՝ 2025 թվականի հունիսի 27–ին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածքից Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) ձերբակալելու որոշումը իրականացնելու ընթացքում արձանագրվել է քաղաքացիների կուտակում։ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը և ոստիկանությունը, ելնելով անվտանգության նկատառումներից և կանխելով իրավիճակի հնարավոր և դիտավորյալ սրումը, որոշում է կայացրել դուրս գալ Մայր Աթոռի տարածքից։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բոլոր քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ իրավիճակը լարելուց, չխոչընդոտել իրավապահ մարմինների օրինական որոշումների իրագործմանը: Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) կոչ ենք անում չթաքնվել իրավապահ մարմիններից և ներկայանալ իրեն սպասող Ազգային անվտանգության ծառայության օպերատիվ խմբին։
ԱԱԾ-ն շարունակում է իրականացնել օրենքով սահմանված իր գործառույթները՝ ապահովելով հանրային կարգի և անվտանգության պահպանումը։ Իրավապահ մարմինների օրինական գործողություններին խոչընդոտելու դեպքերը կարժանանան իրավական գնահատականի։

Сегодня, 27 июня 2025 года, в ходе исполнения постановления о задержании архиепископа Микаэла Аджапахяна (Геворг Арташесович Аджапахян) на территории Первопрестольного Святого Эчмиадзина было зафиксировано скопление граждан. Служба национальной безопасности и Полиция Республики Армения, исходя из соображений безопасности и с целью предотвращения возможного и умышленного обострения ситуации, приняли решение покинуть территорию Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Служба национальной безопасности РА призывает всех граждан воздерживаться от эскалации ситуации, не препятствовать исполнению законных решений правоохранительных органов. Призываем архиепископа Микаэла Аджапахяна (Геворг Арташесович Аджапахян) не скрываться от правоохранительных органов и явиться к ожидающей его оперативной группе Службы национальной безопасности.
СНБ продолжает выполнять предусмотренные законом функции, обеспечивая охрану общественного порядка и безопасность. Случаи воспрепятствования законным действиям правоохранительных органов получат правовую оценку.