ԱԱԾ-ն բացահայտել և կանխել է անօրինական միգրացիայի հերթական դեպքը (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հակահետախուզության գլխավոր վարչությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողների հետ փոխգործակցության արդյունքում բացահայտվել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպման հերթական դեպքը։
Մասնավորապես, պարզվել է, որ Ա.Հ-ն դեռևս չպարզված անձի հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, շահադիտական նպատակով՝ 22.000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց, 2024-2025 թվականների ընթացքում կազմակերպել է Վ.Ք-ի անօրինական միգրացիան, այն է՝ «Շենգեն համաձայնության երկրներ» մուտքի և գտնվելու պատշաճ թույլտվություն ստանալու համար դեռևս չպարզված հանգամանքներում իրացնելու նպատակով, այլ անձի հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում պատրաստել է վերջինիս կողմից «DANI GROUP» ՍՊ ընկերության աշխատակից հանդիսանալու և «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲ ընկերությունում բանկային հաշիվ ունենալու վերաբերյալ իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստեր հավաստող և իրավունք վերապահող բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթեր, որոնք փոխանցել է Վ.Ք-ին, ով դրանք ի թիվս այլ փաստաթղթերի՝ ներկայացրել է Հունաստանի Հանրապետության դեսպանատուն, ինչի հիման վրա վերջինիս տրամադրվել է «Շենգենյան համաձայնության երկրների» մուտքի թիվ 010618353 արտոնագիրը, և նա 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին, օգտագործելով հիշյալ կեղծ արտոնագիրը, առանց սահմանված փաստաթղթերի և պատշաճ թույլտվության հատել է ՀՀ պետական սահմանը և մեկնել ՀՀ-ից՝ նպատակ ունենալով այն օգտագործել հետագայում ԱՄՆ մուտք գործելու համար:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ներկայացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման և կից ներկայացված համապատասխան փաստը հավաստող նյութերի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակներում իրականացվել են քննչական և վարութային այլ գործողություններ:
Ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա քննիչի միջնորդությամբ հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել Ա.Հ-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, և վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը, 2.000.000 ՀՀ դրամ գրավը և բացակայելու արգելքը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում, իրականացվում են քննչական անհրաժեշտ գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, հանցավոր խմբում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար:

NSS Detected and Prevented Another Case of Illegal Migration (video)
As a result of operative-search measures carried out on the basis of operational data obtained from the Main Directorate of Counterintelligence of the RA National Security Service and interaction with employees of the RA Investigative Committee, another case of organizing illegal migration was detected.
In particular, it was established that A.H. by prior agreement with an as yet unidentified person, as part of a group, for mercenary motives for 22.000 USD, during 2024-2025 organized the illegal migration of V.Q., namely: in order to obtain the proper permission to enter and stay in the "Schengen Agreement Countries" for the purpose of implementation under as yet unclear circumstances, by prior agreement with another person, as part of a group, produced forged documents confirming facts of legal significance and granting the right that the latter was an employee of DANI GROUP LLC and had a bank account in Armeconombank OJSC, and transferred them to V.Q., who presented them, among other documents, to the Embassy of the Hellenic Republic, on the basis of which the latter was issued an entry visa for the "Schengen Agreement Countries" No. 010618353, and on December 25, 2024, using the aforementioned false permit, without the required documents and proper permission, crossed the state border of the Republic of Armenia and left the Republic of Armenia with the purpose of using it later to enter the United States.
Based on the report submitted by the National Security Service of the Republic of Armenia on the apparent crime and the attached materials confirming the relevant fact, a criminal proceeding was initiated in the RA Investigative Committee, within the framework of which investigative and other procedural actions were carried out.
Based on the factual data obtained, the supervising prosecutor, upon the investigator's request, made a decision to initiate public criminal prosecution against A.H. under the relevant article of the RA Criminal Code, and house arrest, a bail of 2.000.000 AMD, and a ban on absence were applied to the latter as a measure of restraint.
The preliminary investigation of the criminal proceeding continues in the Main Directorate of the RA Investigative Committee for the investigation of crimes against the state, the foundations of the constitutional order and public security. The necessary investigative actions and operative-search measures are being carried out to clarify all the circumstances of the case, identify the full circle of persons involved in the criminal group, and apply criminal-legal measures against them.
The RA National Security Service urges the RA citizens to refrain from participating in illegal migration processes when leaving for a foreign country and returning from a foreign country, to exclude the use of forged documents and the provision of large sums of money to persons organizing the aforementioned processes illegally.