ԱԱԾ-ն բացահայտել և կանխել է անօրինական միգրացիայի հերթական դեպքը (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հակահետախուզության գլխավոր վարչությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողների հետ փոխգործակցության արդյունքում բացահայտվել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպման հերթական դեպքը։
Մասնավորապես, պարզվել է, որ Ա.Հ-ն դեռևս չպարզված անձի հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, շահադիտական նպատակով՝ 22.000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց, 2024-2025 թվականների ընթացքում կազմակերպել է Վ.Ք-ի անօրինական միգրացիան, այն է՝ «Շենգեն համաձայնության երկրներ» մուտքի և գտնվելու պատշաճ թույլտվություն ստանալու համար դեռևս չպարզված հանգամանքներում իրացնելու նպատակով, այլ անձի հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում պատրաստել է վերջինիս կողմից «DANI GROUP» ՍՊ ընկերության աշխատակից հանդիսանալու և «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲ ընկերությունում բանկային հաշիվ ունենալու վերաբերյալ իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստեր հավաստող և իրավունք վերապահող բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթեր, որոնք փոխանցել է Վ.Ք-ին, ով դրանք ի թիվս այլ փաստաթղթերի՝ ներկայացրել է Հունաստանի Հանրապետության դեսպանատուն, ինչի հիման վրա վերջինիս տրամադրվել է «Շենգենյան համաձայնության երկրների» մուտքի թիվ 010618353 արտոնագիրը, և նա 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին, օգտագործելով հիշյալ կեղծ արտոնագիրը, առանց սահմանված փաստաթղթերի և պատշաճ թույլտվության հատել է ՀՀ պետական սահմանը և մեկնել ՀՀ-ից՝ նպատակ ունենալով այն օգտագործել հետագայում ԱՄՆ մուտք գործելու համար:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ներկայացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման և կից ներկայացված համապատասխան փաստը հավաստող նյութերի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակներում իրականացվել են քննչական և վարութային այլ գործողություններ:
Ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա քննիչի միջնորդությամբ հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել Ա.Հ-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, և վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել տնային կալանքը, 2.000.000 ՀՀ դրամ գրավը և բացակայելու արգելքը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում, իրականացվում են քննչական անհրաժեշտ գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, հանցավոր խմբում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար:

СНБ раскрыла и предотвратила очередной случай незаконной миграции (видеоматериал)
В результате оперативно-разыскных мероприятий, проведенных на основе оперативных данных, полученных в Главном управлении контрразведки Службы национальной безопасности РА, и взаимодействия со служащими Следственного комитета РА был раскрыт очередной случай организации незаконной миграции.
В частности, выяснилось, что А.А. по предварительному сговору с пока неустановленным лицом, в составе группы, в корыстных целях за 22 000 долларов США, в течение 2024-2025 годов организовал незаконную миграцию В.К., а именно: для получения надлежащего разрешения на въезд и пребывание в «Странах Шенгенского соглашения» с целью реализации при пока невыясненных обстоятельствах, по предварительному сговору с другим лицом, в составе группы изготовил поддельные документы, подтверждающие факты, имеющие юридическое значение, и предоставляющих право о том, что последний является сотрудником ООО «DANI GROUP» и имеет банковский счет в ОАО «Армэкономбанк», и передал В. К., который представил их, среди прочих документов, в посольство Греческой Республики, на основании чего последнему была выдана въездная виза «Стран Шенгенского соглашения" № 010618353, и он 25 декабря 2024 года, используя упомянутую поддельную визу, без установленных документов и надлежащего разрешения пересек государственную границу РА и покинул РА с целью использования ее в дальнейшем для въезда в США.
На основании представленного Службой национальной безопасности РА сообщения о явном преступлении и прилагаемых материалов, подтверждающих соответствующий факт, в Следственном комитете РА было инициировано уголовное производство, в рамках которого были осуществлены следственные и другие процессуальные действия.
На основании полученных фактических данных, по ходатайству следователя надзирающим прокурором было принято решение о возбуждении в отношении А.А.публичного уголовного преследования по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, и в отношении последнего в качестве меры пресечения был применен домашний арест, залог в размере 2.000.000 драмов РАи запрет на отсутствие.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается в Главном управление Следственного комитета РА по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности осуществляются необходимые следственные действия и оперативно-разыскные мероприятия для выяснения всех обстоятельств дела, выявленияполного круга лиц, вовлеченных в преступную группу, и применения в отношении нихмер уголовно-правового воздействия.
Служба национальной безопасности РА призывает граждан РА при выезде в зарубежную страну и возвращении из зарубежной страны воздерживаться от участия в процессах незаконной миграции, исключить использование поддельных документов и предоставление крупных сумм лицам, незаконно организующим указанные процессы.