Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվա կապակցությամբ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում տեղի ունեցավ հանդիսավոր նիստ, որին մասնակցեց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Հայաստանի Հանրապետության ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանը, ով շնորհավորեց Ազգային անվտանգության մարմինների աշխատակիցներին՝ մասնագիտական տոնի կապակցությամբ և ներկայացրեց նախորդ տարում Ազգային անվտանգության ծառայողների միասնական աշխատանքի առավել նշանակալի արդյունքները` ըստ գործունեության հիմնական ուղղությունների: ԱԱԾ տնօրենը նշեց, որ Ծառայությունում 2024 թվականի նոյեմբերից նախաձեռնվել է լայնածավալ գործընթաց համակարգային բարեփոխումների ուղղությամբ։ Այս աշխատանքներն առավել համակարգված և նպատակային իրականացնելու համար մշակվում է նաև Ազգային անվտանգության մարմիններում բարեփոխումների ռազմավարական ծրագիր:
«Ազգային անվտանգության ծառայության հեռանկարային զարգացման բարեփոխումների իրականացման շրջանակներում շարունակվել են աշխատանքները ծառայության գործունեությունը կանոնակարգող նորմատիվ և ներքին իրավական ակտերի համակարգը կատարելագործելու ուղղությամբ: Դեռևս 2023 թվականից Ծառայությունում անցկացվում է ատեստավորման գործընթաց, որի արդյունքում զինծառայողները հնարավորություն են ստացել բարելավելու իրենց մասնագիտական գիտելիքները, ինչպես նաև՝ նյութական վիճակը»,- իր խոսքում ասաց Ա. Աբազյանը:
Ամփոփելով 2024թ․ ընթացքում Ազգային անվտանգության մարմինների հիմնական ստորաբաժանումների կողմից կատարված աշխատանքները՝ ԱԱԾ տնօրենը փաստեց, որ արձանագրված դրական արդյունքներն ամենևին չեն նշանակում, որ չկան բացթողումներ և թերացումներ, ինչի ուղղությամբ իրականացվում է ամենօրյա հետևողական աշխատանք:
ԱԱԾ տնօրենն անդրադարձավ նաև պետական սահմանի պահպանությանը և նշեց, որ նախորդ տարվա օգոստոսի 1-ից «Զվարթնոց», իսկ դեկտեմբերի 30-ից նաև «Ագարակ» անցման կետերում սահմանային վերահսկողությունն ամբողջությամբ իրականացվում է միայն Սահմանապահ զորքերի ուժերով:
«Սահմանազատման արդյունքում ՍԶ-ի կողմից պետական սահմանի պահպանություն է իրականացվում նաև Տավուշի մարզի Կիրանց, Ոսկեպար, Բաղանիս և Բերքաբեր հատվածներում: Սյունիքի մարզի հայ-ադրբեջանական սահմանի պահպանվող տեղամասում շահագործման է հանձնվել 2 սահմանապահ ուղեկալ, ավարտական փուլում են գտնվում 4 ուղեկալների և 1 պարետատան կառուցման աշխատանքները»,- իր խոսքում ասաց ԱԱԾ տնօրենը:
Մասնագիտական տոնի կապակցությամբ Ազգային անվտանգության մարմինների աշխատակիցներին շնորհավորեց նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով նշեց, որ 2024 թ.-ին նույնպես Ազգային անվտանգության ծառայությունը կատարել է իր առջև դրված խնդիրը, իսկ Ծառայությունում կատարված փոփոխությունները շատ էական են ժողովրդավարական հասարակության մեջ հատուկ ծառայությունների գործունեության տրամաբանության առումով:
«Պիտի ընդգծեմ, որ իսկապես, 2024 թ.-ին Ազգային անվտանգության ծառայությունն իր գործողություններով և գործունեությամբ միանշանակ մեծացրել է իր նկատմամբ վստահությունը և համոզվածությունը, որ մենք ամեն տարվա հետ ունենք ավելի գործունակ ծառայություն, որն ի վիճակի է ապահովել պետության և հանրության անվտանգությունը»,- իր խոսքում ասաց Ն. Փաշինյանը:
Մասնագիտական տոնի առթիվ ԱԱԾ մի շարք աշխատակիցներ հայրենիքի անվտանգության, իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար պարգևատրվեցին ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով:
Օրվա խորհրդին համահունչ՝ ՀՀ ԱԱԾ տնօրենը, տեղակալները, գլխավոր վարչությունների ղեկավարները և Սահմանապահ զորքերի հրամանատարը հարգանքի տուրք մատուցեցին և ծաղիկներ խոնարհեցին հայրենիքի հանդեպ իրենց պարտքը կատարելիս զոհված և հերոսացած սահմանապահների հիշատակին կանգնեցված խաչքար-հուշակոթողներին:

По случаю Дня работника органов национальной безопасности Республики Армения в Службе национальной безопасности РА состоялось торжественное заседание, в котором принял участие премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян.
Со вступительной речью выступил директор СНБ Республики Армения Армен Абазян, который поздравил сотрудников органов национальной безопасности с профессиональным праздником и представил наиболее значимые результаты совместной работы сотрудников национальной безопасности, проделанной в прошлом году по основным направлениям деятельности. Директор СНБ отметил, что с ноября 2024 года в Службе был инициирован широкомасштабный процесс в направлении системных реформ. Для более скоординированного и целенаправленного осуществления этих работ разрабатывается также стратегическая программа реформ в органах национальной безопасности.
“В рамках осуществления реформ по перспективному развитию Службы национальной безопасности продолжались работы по совершенствованию системы нормативных и внутренних правовых актов, регулирующих деятельность Службы. С 2023 года в Службе проводится аттестация, в результате которой военнослужащие получили возможность повысить свои профессиональные знания, а также улучшить свое материальное положение”, - сказал в своем выступлении А. Абазян.
Подводя итоги работы, проделанной основными подразделениями органов национальной безопасности в течение 2024 года, директор СНБ отметил, что зафиксированные положительные результаты вовсе не означают, что нет упущений и недостатков, в направлении которых проводится ежедневная последовательная работа.
Директор СНБ коснулся также охраны государственной границы и отметил, что с 1 августа прошлого года пограничный контроль в пункте пропуска “Звартноц”, а с 30 декабря также в пункте пропуска “Агарак” полностью осуществляется только силами Пограничных войск.
“В результате делимитации охрана государственной границы со стороны ПВ осуществляется также на участках Киранц, Воскепар, Баганис и Беркабер Тавушской области. На охраняемом участке армяно-азербайджанской границы в Сюникской области введены в эксплуатацию 2 пограничные заставы, на завершающей стадии находятся работы по строительству еще 4 застав и 1 комендатуры”, - сообщил директор СНБ.
В связи с профессиональным праздником сотрудников органов национальной безопасности поздравил также премьер-министр РА Никол Пашинян, который отметил, что Служба национальной безопасности в 2024 году также выполнила поставленную перед ней задачу, а преобразования, проведенные в Службе, довольно существенны с точки зрения логики деятельности специальных служб в демократическом обществе.
“Должен подчеркнуть, что, действительно, в 2024 году Служба национальной безопасности своими действиями и деятельностью однозначно повысила доверие к себе и уверенность в том, что с каждым годом Служба становится все более эффективной, способной обеспечить безопасность государства и общества”, - сказал в своем выступлении Н. Пашинян.
По случаю профессионального праздника ряд сотрудников СНБ за вклад в укрепление безопасности Родины, правопорядка и законности были награждены памятной медалью премьер-министра РА.
В соответствии с посылом этого дня, директор СНБ РА, его заместители, руководители главных управлений и командующий Пограничными войсками отдали дань уважения и возложили цветы к хачкарам-памятникам, установленным в память о пограничниках, героически павших при исполнении своего долга перед Родиной.