Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում միջազգային իրավունքի և ներպետական օրենսդրության նորմերի հիման վրա հետևողական պայքար մղելով տնտեսական անվտանգության դեմ ուղղված հանցավորության հետ, Քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակներում իրականացված լայնածավալ քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու և հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված եկամուտներն օրինականացնելու հանցադեպեր, որոնց կազմակերպման հետ անմիջական առնչություն է ունեցել ՀՀ երկրորդ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Սեդրակ Քոչարյանը։
Քրեական գործով հաստատված փաստական տվյալների համաձայն՝ վերջինս կազմակերպել և ղեկավարել է իր հիմնադրած ՍՊ ընկերություններից մեկի պատասխանատու աշխատակիցների կողմից օրենքով սահմանված, հարկման համար հիմք հանդիսացող հաշվարկում ակնհայտ կեղծ տվյալներ մտցնելու և առանձնապես խոշոր չափերով եկամտային հարկ չվճարելու գործընթացը, որից հետո, նպատակ ունենալով խեղաթյուրել հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամտի՝ պետական բյուջե չվճարված հարկի ծագման աղբյուրը և իրական բնույթը, այն օրինականացրել է մի շարք բանկային փոխանցումների, այդ եկամուտներն գույքի ձեռք բերմանն ուղղելու եղանակով։ Մասնավորապես, երրորդ անձի կողմից տնտեսվարող սուբյեկտներից մեկում ներդրած, դեռևս ծագման առումով առանձին իրավական գնահատականի արժանի 5.300.000 ԱՄՆ դոլարն անհատույց ստանալու նպատակով, Սեդրակ Քոչարյանը ձեռնամուխ է եղել շինծու գործարքներով այդ գումարն իր հիմնադրած ընկերության անվամբ ձևակերպելուն և դրա միջոցով ստանալուն։ Ցանկանալով խուսափել դրանից բխող հարկային պարտավորությունները կատարելուց, վերջինս վերոհիշյալ ՍՊԸ տնօրենին հանձնարարել է կնքել 2 հատ շինծու անհատույց փոխառության պայմանագրեր և դրանց տալ նաև հաշվապահական ձևակերպում, ինչի հետևանքով ի վերջո 5.300.000 ԱՄՆ դոլարը փոխանցվել է Սեդրակ Քոչարյանի անձնական հաշվեհամարին՝ իբրև տված փոխառության վերադարձ:
Դրա հետ մեկտեղ, իր հիմնադրած հիշյալ ընկերության տնօրենը օրենսդրության պահանջների խախտմամբ, որպես հարկային գործակալ պարտավոր լինելով պահել և ՀՀ պետական բյուջե փոխանցել Սեդրակ Քոչարյանի կողմից երրորդ անձից անհատույց՝ որպես եկամուտ ստացած գումարից եկամտային հարկը՝ Սեդրակ Քոչարյանի կազմակերպմամբ և ղեկավարմամբ, պետական բյուջե վճարման ենթակա եկամտային հարկը նվազեցնելու նպատակով, ընկերության հարկման համար հիմք հանդիսացող համապատասխան ամփոփ հաշվարկում մտցրել է ակնհայտ կեղծ տվյալներ, որի հետևանքով չի վճարել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 916.706.560 ՀՀ դրամի չափով հարկեր (տույժերով և տուգանքներով հանդերձ՝ 1.968.627.338 ՀՀ դրամ)։
Դրանից հետո, նպատակ ունենալով իր և ընտանիքի մյուս անդամների հետ փոխկապակցված ընկերությունների միջև մի շարք գործարքների կնքմամբ խեղաթյուրել հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով հիշյալ եկամտի՝ պետական բյուջե չվճարված հարկի գումարի իրական բնույթը և ծագման աղբյուրն ու այն ներդնել օրինական շրջանառության մեջ, Սեդրակ Քոչարյանն այն միախառնել է բանկային հաշվին եղած 5.682.960 ԱՄՆ դոլարի հետ և օրինականացրել է մի շարք բանկային փոխանցումների, փոխարկման, այդ եկամուտները «Բեստ Վեստերն Կոնգրես» հյուրանոցը ձեռք բերմանն ուղղելու եղանակով։
Գործով ձեռք բերված փոխկապակցված, հավաստի բավարար ապացույցների համակցությամբ Սեդրակ Ռոբերտի Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկ չվճարելը կազմակերպելու և առանձնապես խոշոր չափերով հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու համար, իսկ նրա հիմնադրած ՍՊ ընկերության տնօրեն Ալեքսան Սամսոնի Որսկանյանին՝ 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ով առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր է ճանաչել։ Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է չհեռանալու մասին ստորագրությունը։
Սեդրակ Քոչարյանի և նրա ընտանիքի անդամների բազմաթիվ անշարժ գույքերի և այլ ակտիվների ձեռք բերման օրինականությունը պարզելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են լայնածավալ քննչական գործողություններ, քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է։

Служба национальной безопасности Республики Армения в рамках осуществления своих функций, на основе международного права и норм внутригосударственного законодательства, проводя последовательную борьбу с преступлениями, направленными против экономической безопасности, в результате проведенных в рамках расследуемого в Следственном департаменте уголовного дела широкомасштабных следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий выявила случаи уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах и легализации полученных преступным путем доходов, к организации которых непосредственное отношение имел сын второго президента Армении Роберта Кочаряна - Седрак Кочарян.
Согласно подтвержденным по уголовному делу фактическим данным, последний организовал и руководил процессом введения ответственными сотрудниками одного из учрежденных им же ООО заведомо ложных данных на счет, являющийся основанием для налогообложения, и уклонения от уплаты подоходного налога в особо крупных размерах, после чего с целью искажения источника и реального характера полученного преступным путем дохода в особо крупных размерах, легализовал его с помощью ряда банковских переводов и приобретения имущества. В частности, с целью безвозмездного получения внедренных третьим лицом в один из хозяйствующих субъектов, подлежащих еще отдельной правовой оценке в плане происхождения 5.300.000 долларов США, Седрак Кочарян посредством фиктивных сделок инициировал оформление этой суммы на имя основанной им компании и получение данной суммы через эту компанию. Желая избегать исполнения вытекающих из этого налоговых обязательств, последний поручил директору вышеотмеченного ООО заключить два фиктивных кредитных договора о безвозмездном займе и дать им бухгалтерское оформление, в результате чего 5.300.000 долларов были перечислены на личный счет Седрака Кочаряна в качестве возврата суммы займа.
Вместе с тем, директор учрежденной им компании, в нарушение требований законодательства, в качестве налогового агента будучи обязанным перечислить в госбюджет РА подоходный налог на безвозмездно полученные Седраком Кочаряном от третьего лица в качестве дохода средства под руководством Седрака Кочаряна, с целью снижения суммы выплаты подоходного налога, он ввел заведомо ложные данные в налоговую отчетность, вследствие чего не выплатил налогов в особо крупных размерах на 916.706.560 драмов (вместе со штрафами и пени – 1.968.627.338 драмов).
После этого, преследуя цель заключением ряда сделок между связанных с ним и членами его семьи компаний исказить реальный характер и источник происхождения полученного преступным путем упомянутого дохода в особо крупных размерах и внедрить его в законный оборот, Седрак Кочарян смешал эту сумму с имеющимися на его счету 5.682.960 долларами США и легализовал их через покупку гостиницы «Best Western Congress» в Ереване.
По совокупности добытых по делу взаимосвязанных достаточных достоверных доказательств, Седраку Робертовичу Кочаряну предъявлено обвинение по ч.2 ст.38-205 и п.1 ч.3 ст.190 Уголовного Кодекса РА – за организацию неуплаты налога в особо крупных размерах и за легализацию полученных преступным путем доходов в особо крупных размерах, а директору учрежденного им ООО Алексану Ворсканяну предъявлено обвинение по ч.2 ст.205, при этом Восканян признал свою вину. В их отношении в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
Предпринимаются масштабные следственные действия для выяснения законности приобретения Седраком Кочаряном и его семьей многочисленных объектов недвижимости и других активов. Предварительное следствие по уголовному делу продолжается.