Հարցազրույց ՀՀ ԱԱԾ Տնօրենի հետ - 05.09.2008
– Ս.թ. սեպտեմբերի 2-ին Լ. Տեր-Պետրոսյանը իր ասուլիսի ընթացքում հրապարակել է փաստաթուղթ նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանի հեռախոսը գաղտնալսելու վերաբերյալ, որը տարբեր մեկնաբանությունների և շահարկումների տեղիք է տվել կապված ԱԱԾ գործունեության հետ:
– Միանգամից ասեմ, որ սույն «սենսացիոն» փաստաթուղթը ոչ այլ ինչ է, քան ՀՀ Քրեադատավարական օրենսգրքի նորմերին համապատասխան, Երևանի Կենտրոն-Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի Ալեքսանդր Արզումանյանի հեռախոսը գաղտնալսելու մասին որոշումը, ինչն ի դեպ գտնվում է վերջինիս նկատմամբ հարուցված թիվ 62202608 քրեական գործում և պատճենը տրված է իր փաստաբանին:
– Ի՞նչ եք կարծում, կան որևէ հիմքեր սույն փաստաթղթի շուրջ աղմուկ բարձրացնելու և չի խախտվել արդյոք օրենքը:
– Լ. Տեր-Պետրոսյանի և նրա մերձավոր շրջապատի կողմից մարտի 1-ի դեպքերի կապակցությամբ անհարկի շահարկումները ԱԱԾ-ի կամ դատարանի կողմից հակաօրինական գործունեություն ծավալելու մասին որևէ հիմք չունեն և ընդհակառակը, հենց սույն որոշման հիման վրա և մի շարք այլ օպերատիվ միջոցառումների իրականացման արդյունքում հանրությանը հայտնի դարձավ հանրապետության ներքաղաքական իրավիճակը դեպի ապակայունացում տանող ուժերի մի շարք պլանավորվող հակաիրավական գործողությունների մասին:
– Պարոն տնօրեն, իսկ ինչու՞ է դատարանը բավարարել այդ որոշումը հենց ընտրությունների օրը` փետրվարի 19-ին:
– Շատ պարզ պատճառով` նախագահի թեկնածու Լ. Տեր-Պետրոսյանը և նրա կողմնակիցները ամբողջ նախընտրական արշավի ընթացքում կազմակերպվող հանրահավաքների և երթերի ընթացքում հնչեցնում էին քաղաքացիական անհնազանդությանը պատրաստ լինելու կոչեր անկախ ընտրությունների վերջնարդյունքից, Լ. Տեր-Պետրոսյանին նախապես հայտարարելով «հաղթած» թեկնածու, որպեսզի սկսած փետրվարի 20-ից կազմակերպեն հակաիրավական ակցիաներ, ինչի նպատակն էր ճնշում գործադրելով, այդ թվում չխորշելով բախումներից ու արյունահեղությունից, հաշվի չնստել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշման հետ, ամեն կերպ փորձելով իշխանության բերել Լ. Տեր-Պետրոսյանին, գործելով միայն մեկ սկզբունքով`նպատակը արդարացնում է «միջոցները»:
Ինչպես ցույց տվեցին հետագա ներքաղաքական զարգացումները փետրվարի 19-ից հետո հենց այդպես էլ վարվեցին պարոն Լ. Տեր-Պետրոսյանը և նրա ղեկավարած շարժումը, և սա մեկ անգամ ևս ապացուցում է, որ ընդունած որոշումը փետրվարի 19-ից վերահսկել «շարժումը» ճիշտ էր:
– Պարոն Հակոբյան, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը ս. թ. սեպտեմբերի 4-ի «168 ժամ» թերթի թղթակցի հետ հարցազրույցում հայտարարել է, որ «...ես չեմ կարող ապացուցել, որևէ հիմնավորում չունեմ, բայց և ես, և մեր աշխատողները ներքին համոզմունք ունեն, որ մարտի 1-ից հետո ինչ-որ ժամանակահատվածում մեզ էլ են գաղտնալսել»: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությունը:
– Ինչպես հայտնի է, ս. թ. հուլիսին մարդու իրավունքների պաշտպանը դիմել էր Ազգային անվտանգության ծառայությանը իր և իր ընտանիքի անդամների անվտանգությունն ապահովելու խնդրանքով: Ազգային անվտանգության ծառայությունը պատրաստակամություն հայտնեց ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառւմներ այդ ուղղությամբ, Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից այդ դիմումի համար հիմք հանդիսացող որևէ կոնկրետ երևույթ կամ փաստ ներկայացնելու դեպքում: Սակայն պարզվեց, որ պարոն Հարությունյան անհանգստությունը առաջացել էր զուտ անհիմն ենթադրությունների վրա: Այս անգամ ևս մարդու իրավունքների պաշտպանը, ինչպես ինքն է նշում, չունենալով որևէ հիմնավորում, զուտ ենթադրություններ է անում:
– Բայց չէ՞ որ թերթում նշված հայտարարության մեջ պարոն Հարությունյանը նշում է, որ ինքը ներքին համոզմունք ունի իրեն և իր աշխատողներին գաղտնալսելու մասին:
– Իմ բազմամյա օպերատիվ աշխատանքի փորձը ցույց է տալիս, որ հիմնականում նման համոզմունք, թե իբր իրենց հետևում են, գաղտնալսում են և այլն, առաջանում է այնպիսի անձանց մոտ, որոնք մտավախություն են ունենում, թե իրենց նկատմամբ կարող են նման միջոցառումներ իրականացվել, քանի որ զբաղված են որևէ հակաօրինական գործունեությամբ, օրինակ. տարբեր քրեածին տարրերը, մաքսանենգները և այլն: Ես հեռու եմ այն մտքից, որ պարոն Հարությունյանը որևէ առնչություն կարող է ունենալ այդ կարգի անձանց կամ երևույթների հետ և չեմ կարող ասել, թե ինչու է նրա մոտ նման համոզմունք առաջացել: Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի նկատմամբ երբևէ գաղտնալսումներ չեն իրականացվել:

Интервью с Директором СНБ РА - 05.09.08
– 2 сентября с. г. на своей пресс-конференции Л.Тер-Петросян обнародовал документ о прослушивании телефона бывшего министра иностранных дел Армении Александра Арзуманяна, что послужило поводом для разных толкований и претензий к деятельности СНБ.
– Скажу сразу, что данный «сенсационный» документ - не что иное, как соответствующее нормам Уголовно-процессуального кодекса РА решение суда общей юрисдикции общин Кентрон-Норк-Мараш Еревана о прослушивании телефона Александра Арзуманяна. Кстати, этот документ находится в уголовном деле № 62202608, возбужденном в отношении последнего, его копия предоставлена адвокату.
– Как Вы считаете, есть ли какие-либо основания поднимать шум вокруг данного документа, и не нарушен ли закон?
– Неуместные претензии Л.Тер-Петросяна и его ближайшего окружения о якобы неправомерных действиях СНБ или суда касательно событий 1 марта не имеют никаких оснований. Наоборот, в результате ряда оперативных мероприятий, осуществленных именно согласно этому решению суда, общественности стало известно о планируемых противоправных акциях некоторых сил, которые вели к дестабилизации внутриполитической ситуации в республике.
– Господин директор, почему же суд удовлетворил это ходатайство именно в день выборов 19 февраля?
– По той очень простой причине, что в течение всей предвыборной кампании на митингах и шествиях кандидат в президенты Л.Тер-Петросян и его сторонники озвучивали призывы о готовности к гражданскому неповиновению вне независимости от исхода выборов. Тер-Петросяна заранее объявили победившим кандидатом, чтобы уже с 20 февраля организовать противоправные акции с целью оказать давление, в том числе, не брезгуя столкновениями и кровопролитием. Не считаясь с решением Центральной избирательной комиссии, всеми способами попытаться привести Л.Тер-Петросяна к власти, руководствуясь одним лишь принципом - цель оправдывает средства.
Как показало дальнейшее развитие внутриполитической обстановки, после 19 февраля Л.Тер-Петросян и возглавляемое им движение так и поступили, и это лишний раз доказало, что решение «проконтролировать» «движение» было правильным.
– Господин генерал, 4 сентября защитник прав человека Армен Арутюнян заявил в интервью газете «168 жам»: «Я не могу доказать и не имею каких-либо оснований, однако у меня и моих сотрудников внутреннее убеждение, что в период после 1 марта прослушивали и нас». Как Вы прокомментируете заявление омбудсмена?
– Как известно, в июле с. г. Защитник прав человека обратился в Службу национальной безопасности с просьбой обеспечить безопасность его и членов его семьи. Служба национальной безопасности заявила о своей готовности предпринять в этом направлении все необходимые меры в случае, если защитник прав человека предоставит конкретные признаки или факты, являющиеся основанием для такого заявления. Однако выяснилось, что беспокойство господина Арутюняна возникло на совершенно безосновательных предположениях.
И на этот раз Защитник прав человека, как он и сам в этом признается, делает предположения, не имея на то каких-либо оснований.
– Да, но в данном заявлении господин Арутюнян отмечает, что у него внутреннее убеждение о прослушивании его и его сотрудников.
– Мой многолетний опыт оперативной работы подсказывает, что опасения о якобы осуществляемой слежке, прослушивании и других подобных мерах в основном возникает у лиц, которые заняты какой-либо противозаконной деятельностью, например, различные уголовные элементы, контрабандисты и т. д. Конечно, я далек от мысли, что господин Арутюнян имеет какое-либо отношение к людям подобной категории или их проявлениям, и не могу сказать, откуда у него возникли подобные убеждения. Официально заявляю, что в отношении защитника прав человека прослушивание никогда не осуществлялось.