ԱՏՈՄ-ՀԱԿԱԱՀԱԲԵԿՉՈՒԹՅՈՒՆ-2006
ԱՊՀ հակաահաբեկչական կենտրոնի նախաձեռնությամբ երեկ Երևանում մեկնարկեց ԱՊՀ երկրների հակաահաբեկչական ստորաբաժանումների ղեկավար անձնակազմի հավաքը: Երկօրյա հավաքին մասնակցում են անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների պատվիրակություններ, ԱՊՀ կանոնադրական և աշխատանքային մարմինների ներկայացուցիչներ:
Հավաքի մասնակիցներին ուղերձ էր հղել նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը: «Միջազգային ահաբեկչությունը, ծայրահեղականության տարբեր դրսևորումները , թմրամիջոցների և զենքի ապօրինի շրջանառությունը, մարդկանց առևանգումն ու անօրինական միգրացիան սպառնում են մարդկանց և քաղաքացիների անվտանգությանը: Տարբեր պետությունների հատուկ ծառայությունների և իրավապահ մարմինների համագործակցված գործողություններն այդ մարտահրավերների դեմ արդյունավետ պայքարի անհրաժեշտ նախապայմանն են»,- ասված է նախագահի ուղերձում:
Ռ. Քոչարյանի խոսքերով՝ ահաբեկիչներին հնարավոր չէ կանգնեցնել միայն զենքի միջոցով և ուժային մեթոդներով: Անհրաժեշտ են գործուն քաղաքական, դիվանագիտական, ֆինանսատնտեսական մեխանիզմներ, որոնք կարող են վերացնել ահաբեկչությունը ծնող պատճառները: Միջազգային հանրությունը ձեռնարկում է ակտիվ և հետևողական միջոցառումներ՝ հակաահաբեկչական անվտանգության կայուն համակարգի ձևավորման գործում: Դրա վկայությունն է ԱՊՀ հատուկ ծառայությունների, «Մեծ ութնյակի» երկրների, միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների և ինստիտուտների մասնակցությունը «Ատոմ-հակաահաբեկչություն-2006» համատեղ զորավարություններին՝ դառնալով ահաբեկչության դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության ամրապնդման ևս մեկ կարևոր քայլ:
ԱԱԾ տնօրեն, գեներալ-լեյտենանտ Գորիկ Հակոբյանը նշեց, որ նման ծավալի հավաքները չեն կարող ինքնանպատակ լինել և կոնկրետ խնդիրների լուծում են հետապնդում, այն է՝ մշակել հատուկ ծառայությունների և դրանց ստորաբաժանումների միջև գործընկերային հարաբերություններ:
Նա մտահոգություն հայտնեց, որ ահաբեկչական կազմակերպություններն արդեն դադարեցրել են «դասական» եղանակներով հանցավոր գործունեությունը: Ներկայումս դրանք գործում են լավ պատրաստված կադրերով, որոնք դիվերսիոն գործողությունների փորձ ունեն և պատրաստվել են իրական մարտական պայմաններում: Այդ առումով իրավապահ մարմինները որոշ իրադրություններում գործ են ունենում ոչ միայն առանձին ահաբեկիչների, այլև շատ լավ պատրաստված, զինված դիվերսիոն խմբավորումների հետ, որոնց նպատակներն առավել ընդգրկուն են: Նման դեպքերում, ըստ Գ. Հակոբյանի, հատուկ ստորաբաժանումների ներուժը կարող է չբավարարել արդյունավետ գործողության իրականացման համար և լրացուցիչ ուժերի ներգրավվման անհրաժեշտություն առաջանալ:
Հավաքն ու սեպտեմբերի 28-ին Մեծամորի ատոմակայանում անցկլացվելիք «Ատոմ-հակաահաբեկչություն-2006» համատեղ օպերատիվ-ռազմավարական հրամանատարական-շտաբային զորավարժությունները միտված կլինեն հենց այդ խնդիրների լուծմանը:
Զորավարժության ընթացքում նախատեսվում է մշակել օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների կազմակերպման ու անցկացման գործնական հարցեր՝ կապված հանրապետության տարածք թափանցած խափանարար-ահաբեկչական խմբերի բացահայտման և ոչնչացման հետ: Հանրապետության տարածքում ծպտյալ տեղաշարժեր իրականացնող ուսումնական ահաբեկիչների դերում հանդես կգան ՀՀ ԱԱԾ հատուկ ստորաբաժանումների աշխատակիցները:
"Հայաստանի Հանրապետություն" 30 սեպտեմբեր 2006թ.
"Ատոմ-հակաահաբեկչություն-2006" համատեղ զորավարժություններն անցկացվել են բարձր մակարդակով
ԱՊՀ «Ատոմ-հակաահաբեկչություն-2006» համատեղ օպերատիվ-ռազմավարական հրամանատարական-շտաբային զորավարժություններն անցկացվել են կազմակերպչական բարձր մակարդակով և պրոֆեսիոնալիզմով: Սեպտեմբերի 26-29-ը Հայաստանում անցկացված ԱՊՀ անդամ-երկրների հակաահաբեկչական ստորաբաժանումների ղեկավար անձնակազմի հավաքին ու համատեղ զորավարժությանը նման գնահատական տվեց ԱՊՀ հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավար, գեներալ-գնդապետ Բորիս Միլնիկովը երեկ աշխատանքի ամփոփման նպատակով հրավիրված ասուլիսում:
Նա բարձր գնահատեց ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության հատուկ նշանակության կենտրոնի ստորաբաժանումների ցուցաբերած վարպետությունը ուսումնավարժանքի ընթացքում Մեծամորի ատոմակայանում ահաբեկիչներին վնասազերծելու, միջուկային վտանգը չեզոքացնելու գործում: Ըստ նրա՝ հաջողությամբ, կոնկրետ և նպատակային քայլերով է գործել նաև գործողության կառավարման շտաբը, ակտիվ մասնակցել է ՀԱՊԿ միասնական շտաբը: Բ. Միլնիկովը կարևորեց գործողության ժամանակ ՀԱԽԿ, ԱՊՀ հակաահաբեկչական կենտրոնի, ՀՀ ԱԱԾ և պաշտպանության նախարարության ստորաբաժանումների համագործակցված աշխատանքը, որը իրական վտանգի դեպում համակարգված, փոխգործակցված աշխատանքի հաջող կազմակերպման երաշխիք է: Զորավարժության հաջող արդյունքի մասին խոսում են նաև մասնակիցների ձեռքբերած հմտություններն ու կարողությունները էկոլոգիապես կարևոր օբյեկտների վրա առկա վտանգի, ահաբեկչական գործողություն կազմակերպած դիվերսիոն խմբերի վնասազերծման գործում: «Դրված խնդիրներին հաջողվեց լուծումներ տալ»-, ասաց նա:
Բ. Միլնիկովը տեսակետ հայտնեց, որ միջուկային օբյեկտների պաշտպանությունը կախված է նաև ազգային օրենսդրության կատարելությունից: Նման տիպի օբյեկտները անվտանգության յուրահատուկ բանաձև ունեն, բայց թե որքանով են դրանք իրագործվում, կախված է հարցի իրավական կողմից: Նա հույս հայտնեց, որ իրավական, օրենսդրական խնդիրը ուշադրության կանդրադառնա ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի կողմից, քանի որ դա ոչ միայն այն երկրների խնդիրն է, որոնք ունեն ատոմային էլեկտրակայաններ:
ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Գորիկ Հակոբյանը ևս նշեց, որ հաջողությամբ իրականացված ուսումնավարժանքի ընթացքում հնարավոր եղավ հասնել նախապես դրված բոլոր նպատակներին: Ըստ Գ. Հակոբյանի՝ զորավարժությունը կնպաստի ահաբեկչական վտանգի դեպքում Հայաստանում պետական կառույցների առավել համակարգված, համագործակցված գործունեության կազմակերպմանը, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱԾ և Անվտանգության դաշնային ծառայության ուժերի կոնկրետ քայլերի համադրմանը ատոմային էներգետիկայի օբյեկտների վրա հնարավոր վտանգի դեպքում:
Նա ևս բարձր գնահատեց զորավարժության շտաբի կատարած պրոֆեսիոնալ աշխատանքը: «Որպես մարդ, ով պատասխանատվություն է կրում երկրի անվտանգության համար, կարող եմ հայտարարել, որ մենք բավարարված ենք զորավարժության արդյունքներով»,-ասաց Գ. Հակոբյանը՝ ավելացնելով, որ հնարավոր վտանգի դեպքում Հայաստանը գիտի՝ ինչպիսի ուժեր և միջոցներ կիրառել խնդրի չեզոքացման համար:
Նա շնորհակալություն հայտնեց հավաքի մասնակից պատվիրակներին, գոհունակություն արտահայտեց ԱՊՀ հակաահաբեկչական կենտրոնի հետ համագործակցության մակարդակով և ձեռքբերված արդյունքներով: Եռօրյա հավաքին մասնակցում էին ԱՊՀ երկրների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների պատվիրակություններ, Անկախ պետությունների համագործակցության կանոնադրական և աշխատանքային մարմինների ներկայացուցիչներ:
Զորավարժություններին դիտորդի կարգավիճակով հրավիրված են «Մեծ ութնյակի» պետությունների, ԵԱՀԿ քարտուղարության հակաահաբեկչական ստորաբաժանման, ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի հակաահաբեկչական կոմիտեի, ՄԱԿ-ի թմրանյութերի և հանցավորության, ինչպես նաև Շանհայյան համագործակցության կազմակերպության հակաահաբեկչական տարածաշրջանային կառուցվածքների ներկայացուցիչներ:

АТОМ-АНТИТЕРРОР-2006
По инициативе антитеррористического центра СНГ вчера в Ереване стартовал сбор руководства личного состава антитеррористических подразделений стран СНГ. В двухдневных сборах учавствуют делегации органов безопасности и спецслужб, представители рабочих и законодательных органов СНГ. К участникам сбора обратился президент Роберт Кочарян: "Международный терроризм, различные проявления его крайностей, незаконный оборот наркотиков и оружия, похищение людей и незаконная миграция угрожают безопасности людей. Совместная деятельность спецслужб и правоохранительных органов различных государств является необходимым условием для эффективной борьбы против вышеназванных преступлений" – говорится в обращении президента.
По словам Р. Кочаряна, террористов невозможно остановить только с помощью оружия и силовых методов. Необходимы действенные политические, дипломатические, финансово-экономические механизмы, которые способны ликвидировать причины, порождающие терроризм. Международная общественность предпринимает активные и последовательные меры в деле формирования надежной системы антитеррористической безопасности. Свидетельство тому участие спеслужб СНГ, государств «Большой восьмерки», известных международных организаций и институтов в совместных военных учениях «Атом-антитеррор-2006", что, тем самым, является еще одним важным шагом в укреплении международного сотрудничества в борьбе против терроризма.
Директор СНБ РА генерал-лейтенант Горик Акопян отметил, что сборы подобного масштаба не могут быть самоцелью и направлены на решение конкретных задач, а также отработке партнерских отношений между спецслужбами и их подразделениями.
Он выразил озабоченность тем, что террористические организации уже отошли от "классических" методов совершения преступлений. В настоящее время они располагают подготовленными кадрами, которые проходят подготовку в реальных боевых условиях и имеют опыт диверсионной деятельности. В этом плане правоохранительные органы в определенных ситуациях имеют дело не только с отдельными террористами, но и с хорошо подготовленными, вооруженными диверсионными группировками, цели которых более всеобъемлющие. В подобных ситуациях, по мнению Г. Акопяна, сил внутренних спецподразделений может быть не достаточно для осуществления эффективных действий, и может возникнуть необходимость привлечения дополнительных сил.
Сбор и проведение 28-го сентября в Мецаморе на атомной станции совместных оперативно-тактических командно-штабных учений будут направлены на решение именно этих задач.
В процессе учений предусматривается разработать действенные методы по организации и проведению оперативно-розыскных мероприятий, направленных на раскрытие и уничтожение проникших на территорию республики диверсионно-террористических групп. В роли террористов, осуществляющих замаскированные действия на территории республики, будут задействованы сотрудники спецподразделений СНБ РА.
"Айастани Анрапетутюн" 30 сентября 2006 г.
Совместные учения "Атом–антитеррор–2006" проведены на высшем уровне.
Совместные оперативно-военные командно-штабные учения "Атом-антитеррор-2006" стран СНГ в организационном плане прошли на высоком уровне и профессионально. Подобную оценку сбору командного состава антитеррористических подразделений и совместным учениям, проведенным 26-29 сентября в Армении, дал руководитель антитеррористического центра СНГ, генерал-полковник Борис Мыльников на пресс-конференции, созванную для обобщения итогов.
Он высоко оценил мастерство, проявленное подразделениями специального назначения РФ и СНБ РА в деле обезвреживания террористов на атомной станции Мецамор и нейтрализации атомной угрозы в процессе учебных мероприятий. По его мнению, эффективно и целенаправленно действовал также оперативный штаб антитеррористической операции, активно действовал объединенный штаб АТЦ. Б. Мыльников отметил значимость совместной деятельности подразделений Министерства обороны и СНБ РА, антитеррористического центра СНГ и ЦСН в процессе учений, что является гарантией удачного взаимодействия и организации совместных действий. Об удачных результатах учений свидетельствуют также приобретенное мастерство и навыки участников в обезвреживании диверсионных групп, организовавших террористическую деятельность на экологически важных объектах. "Поставленные задачи были решены" – сказал он.
Б. Мыльников выразил мнение, что защита атомных объектов зависит также от совершенства национального законодательства. Подобные объекты имеют особую формулу безопасности, но насколько она осуществляется, зависит от юридической стороны вопроса. Он выразил надежду, что юридическая, законодательная задача будет удостоена внимания межпарламентского совета СНГ, так как это задача не только тех стран, у которых имеются атомные электростанции.
Директор СНБ РА Горик Акопян также отметил, что в процессе удачно осуществленных учений стало возможным достижение всех поставленных целей. По мнению Г. Акопяна военные учения будут способствовать максимально систематизированной организации, совместной деятельности государственных структур, а также сопоставлению конкретных шагов сил СНБ РА и ФСБ РФ при возможной террористической угрозе на энергетических атомных объектах.
Он также высоко оценил профессиональную работу штаба учений: "Как человек, отвечающий за безопасность страны, могу заявить, что мы удовлетворены результатами военных учений", - сказал Г. Акопян, добавив, что при возможной угрозе Армения знает, какие силы и средства применить для устранения это угрозы.
Директор СНБ РА объявил благодарность участникам сбора, выразил удовлетворение уровнем взаимодействия с антитеррористическим центром СНГ и достигнутыми результатами. В трехдневных сборах принимали участие делегации спецслужб и огранов безопасности стран СНГ, представители законодательных рабочих органов взаимодействия независимых государств.
В качестве наблюдателей на военные учения были приглашены представители стран государств "Большой восьмерки", подразделения Антитеррористического подразделения секретариата ОБСЕ, контртеррористического комитета Совета безопасности ООН, Управления ООН по наркотикам и преступности и региональной антитеррористической структуры ШОС.