ՀՀ ԱԱԾ մարմինների կողմից օրենքով սահմանված կարգով իրականացված օպերատիվ տեխնիկական միջոցառումների արդյունքում հայտնի է դարձել, որ մարտի 12-ին ՀՀ ՔՕ 225 հոդվածի 3-րդ մասի և 300 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով կալանավորված ԱԺ պատգամավոր Սասուն Միքաելյանը Հրազդանի իրեն պատկանող «Վանատուր» ռեստորանի պահակ Էդիկ Խաչատրյանին հրահանգել էր թաքցնել իր կողմից պահեստավորված զինամթերքը (տեսանյութ):
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների արդյունքում` մարտի 13-ին, «Վանատուր» ռեստորանային համալիրի տարածքում գտնվող ձկնաբուծական լճակից հայտնաբերվել և առգրավվել Ֆ-1, ՌԳԴ-5, ՌԳ–42 տեսակների 20 և հակատանկային 15 նռնակ, հակատանկային նռնակի 8 պայթուցիչ, ինքնաձիգի և գնդացրի տարբեր տրամաչափի 11 արկղ փամփուշտ, ինքնաձիգի լիցքավորված 1 պահունակ, Ֆ-1 տեսակի նռնակի 15 պայթուցիչ, լուսաազդանշանային 2 հրթիռ, ներարկիչի 15 ասեղ, «Պրոմետազին» տեսակի 2 սրվակ հոգեմետ դեղամիջոց, մեծ քանակությամբ տարբեր տրամաչափի փամփուշտներ, ինչպես նաև 1 ինքնաշեն հրազեն:
Ի դեպ, մարտի 1-ին նմանատիպ` Ֆ-1, ՌԳԴ-5, ՌԳ-42 տեսակների նռնակներ էին հայտնաբերվել նաև Օպերայի հրապարակում:

В результате оперативно-технических мероприятий СНБ было выяснено, что арестованный 12 марта депутат Сасун Микаелян, которому предъявлено обвинение по признакам части 3 статьи 225 (организация массовых беспорядков) и по части 1 статьи 300 (узурпация государственной власти) УК Армении, приказал сторожу ресторана "Ванатур" спрятать накопленное им оружие (видеоматериал).
В результате оперативно-следственных мероприятий 13 марта в находящемся на территории ресторана озере для разведения рыб были обнаружены и конфискованы: 20 гранат Ф-1, РГД-5 и РГ-42, 15 противотанковых гранат, 8 взрывателей для противотанковых гранат, 15 взрывателей для гранат типа Ф-1, одно самодельное огнестрельное оружие, две светозвуковые ракеты, 11 ящиков патронов различного калибра, 1 заряженная обойма от автомата, 15 игл для шприцов, 2 флакона психотропного вещества "Прометазин".