Հունվարի 10-ին, Մոսկվայի Բոտկինյան հիվանդանոցում, անբուժելի հիվանդությունից, վախճանվել է լեգենդար հետախույզ Գևորգ Անդրեյի Վարդանյանը:
Գևորգ Անդրեյի Վարդանյանը ծնվել է 1924թ. փետրվարի 17-ին Դոնի Ռոստով քաղաքում, իսկ 1930թ. ընտանիքը տեղափոխվել է Պարսկաստան:
1940թ. փետրվարին` 16 տարեկան Գևորգ Վարդանյանը կապ է հաստատել Թեհրանում Խորհրդային ռեզիդենտուրայի հետ և սկսվել է նրա հետախուզական, հերոսական գործունեությունը:
Գևորգ Վարդանյանի կյանքի և 46 ամյա ծպտյալ գործունեության մեծագույն մասն դեռ <<Հույժ գաղտնի>> դրոշմն է կրում: Բացահայտված են միայն իրանական գործունեության էջերը, երբ 1943 թվականին, Թեհրանի կոնֆերանսի օրերին, նրա կազմակերպած խմբի արդյունավետ աշխատանքների շնորհիվ, հաջողվեց կանխել <<Մեծ եռյակի>> դեմ ծրագրված մահափորձը:
Գևորգ Վարդանյանը կնոջ` Գոհար Վարդանյանի հետ Իրանում հաջողությամբ գործել են մինչև 1949 թվականը, այնուհետև իրենց գործունեությունը, ներառյալ 1992թ., շարունակել են այլ երկրներում:
Գնդապետ Գևորգ Վարդանյանը մինչև վերջերս էլ շարունակում էր ակտիվորեն աշխատել ՌԴ Արտաքին հետախուզական ծառայությունում` մեծ սիրով ու պատրաստակամությամբ իր պրոֆեսիոնալ հարուստ փորձն էր հաղորդում երիտասարդ հետախույզներին, ելույթ ունենում բուհերի ուսանողների և այլ լսարանների առջև:
Գևորգ Վարդանյանի անցկացրած փայլուն գործողությունները կարող են ընդգրկվել շատ երկրների հատուկ ծառայությունների դասագրքերում` որպես հետախույզի արդյունավետ աշխատանքի օրինակներ:
Գևորգ Անդրեյի Վարդանյանը Խորհրդային արտաքին հետախուզական ծառայության առաջին հետախույզն էր, որ իր կենդանության օրոք արժանացել է <<Խորհրդային Միության Հերոսի>> կոչման:
Գևորգ Վարդանյանն իր կյանքի ընթացքում արժանացել է պետական և կառավարական բազմաթիվ շքանշանների և այլ պարգևների, ինչպես նաև 85-ամյակի կապակցությամբ, ՀՀ նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է <<Պատվո շքանշանով>>:
Մշտապես բնակվելով Մոսկվայում, Գևորգ Վարդանյանը հաճախ էր լինում Մայր Հայրենիքում, չէր խզում կապերը Հայաստանի հետ և ամեն անգամ սիրով էր այցելում ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայություն, ուր նրան բոլորը հարգում և ակնածանքով էին վերաբերվում:
ՀՀ ԱԱԾ ղեկավարության կողմից Գևորգ Վարդանյանը պարգևատրվել է <<Հետախուզությունում ծառայության համար>> կրծքանշանով և նրան շնորհվել է անվտանգության մարմինների <<Պատվավոր աշխատակցի>> կոչում: Հայաստանի անվտանգության մարմինների պատմության թանգարանի հետախուզությանը վերաբերող ցուցափեղկում իրենց պատվավոր տեղն են գտել Գևորգ և Գոհար Վարդանյանների հերոսական գործունեությունը ներկայացնող որոշ նյութեր:
Ազգային անվտանգության ծառայության ղեկավարությունը և ողջ անձնակազմը սգում է Գևորգ Անդրեյի Վարդանյանի մահը և իր խորը ցավակցությունը հայտնում նրա կնոջը` Գոհար Վարդանյանին, ընտանիքին, մերձավորներին և ընկերներին: Լեգենդար հետախույզի և համակրելի մարդու կերպարը միշտ վառ կմնա ընկերների, աշխատակիցների, բոլոր ճանաչողների սրտերում:(լուսանկարներ)

В Боткинской больнице  Москвы 10-го января, от неизлечимой болезни, скончался легендарный разведчик Геворк Андреевич Вартанян.
Геворк Андреевич Вартанян родился 17 февраля 1924г. в Ростове-на-Дону, а в 1930г. семья переселилась в Иран. В феврале 1940г. 16-ти летний Геворк Вартанян устанавливает связи с Советской резидентурой откуда и начинается его разведывательная, героическая деятельность.
Большая часть  жизни и 46-ти летний период  нелегальной деятельности Геворка Вартаняна  до сих пор носит гриф  “Совершенно секретно”. Раскрыты только страницы его иранской деятельности, когда  в 1943г. во время Тегеранской конференции благодаря эффективной  деятельности сформированной им группы  удалось пресечь покушение  против “Большой тройки”.
Геворк Вартанян со своей женой Гоар Вартанян с успехом работал в Иране до 1949г., после их деятельность, до 1992г. включительно, продолжилась в других странах.
Полковник Геворк Вартанян до последних дней продолжал активно работать в Службе внешней разведки РФ, с большой любовью и ответственностью передавая свой богатый профессиональный опыт молодым разведчикам, выступал перед студентами и другими аудиториями.
Проведенные Геворком  Вартаняном  отличные операции  могут быть занесены в учебники специальных служб многих стран как образец эффективной деятельности разведчика.
Геворк Вартанян первый разведчик Советской внешней разведывательной службы, который при жизни удостоился звания “Героя Советского Союза».
Геворк Вартанян был удостоен  многих государственных и правительственных орденов и других наград, в том числе в честь  85-летия, указом Президента РА был награжден “Орденом Почета”.
Постоянно проживая в Москве Геворк Вартанян часто бывал на Родине, не прерывал связи с Арменией и каждый раз с любовью посещал Службу национальной безопасности РА, где  его все уважали и относились с почтением.
Руководство СНБ РА  наградило Геворка Вартаняна медалью «За  службу в разведке” и ему было присвоено звание “Почетного сотрудника” органов безопасности. На стенде музея истории органов  безопасности Армении, посвященной  разведке,  свое почетное место занимает экспозиция представляющия героическую деятельность Геворка и Гоар Вартанянов.
Руководство Службы национальной безопасности и весь личный состав скорбят по поводу кончины  Геворка Андреевича Вартаняна и  выражают глубокое соболезнование его жене, Гоар Вартанян, семье, близким и друзьям.
Образ  легендарного разведчика и уважаемого человека всегда останется в сердцах его друзей, сотрудников, всех знающих его. (фотографии)